Hore

Canon EOS-1D X Mark III

Predstavujeme nového akčného hrdinu: netrpezlivo očakávaný fotoaparát EOS-1D X Mark III bude bleskurýchly.

Spoločnosť Canon Europe dnes na trh uviedla fotoaparát EOS-1D X Mark III určený predovšetkým pre športovú a wildlife fotografiu. Profesionálnym fotografom ponúka takmer neobmedzené možnosti a mimoriadnu rýchlosť. Zariadenie s výrazne zdokonaleným automatickým zaostrovaním so sledovaním objektu, výnimočnou kvalitou obrazu a komunikačnými schopnosťami predstavuje vrchol radu Canon EOS-1. Nová vlajková loď dokáže sériovo snímať mechanickou uzávierkou bezkonkurenčnou rýchlosťou až 20 sn./s pri sledovaní objektu. V kombinácii s lepším výkonom pri vysokých hodnotách ISO tak zabezpečuje vynikajúce snímky bez ohľadu na okolnosti. Canon EOS-1D X Mark III využíva nový snímač pre automatické zaostrovanie, ktorý má v strede 28-násobné rozlíšenie v porovnaní s predchádzajúcim modelom, a vychádza tak v ústrety požiadavkám profesionálnych fotografov na vyššiu presnosť ostrenia za rôznych situácií a podmienok. Ako prvá nekinematografická kamera radu Canon EOS ponúka navyše interný záznam videa vo formáte RAW v rozlíšení 5,5K s 12-bitovou farebnou hĺbkou, a umožňuje tak profesionálom zhotovovať nielen špičkové statické snímky, ale aj mimoriadne kvalitný záznam videa.

Canon pri vývoji novej digitálnej zrkadlovky využil spätnú väzbu od celosvetovej komunity používateľov zariadení EOS-1D X a EOS-1D X Mark II, vrátane ambasádorov svojej značky. Pri spätnej väzbe od profesionálnych fotografov, ktorí prístroj testovali, sa prejavili dlhoročné skúsenosti spoločnosti Canon s vývojom špičkovej optiky. EOS-1D X Mark III vyniká zdokonaleným automatickým zaostrovaním, výrazne lepšou kvalitou statických snímok aj videa a schopnosťami rýchlej komunikácie. To všetko profesionálnym fotografom umožňuje zhotovovať tie najlepšie zábery a dodávať ich klientom rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.

Eddie Keogh, profesionálny športový fotograf a ambasádor značky Canon povedal: „Digitálne zrkadlovky Canon naďalej kraľujú profesionálnej fotografii a ich zástupcovia lemujú ihriská pri všetkých významných športových udalostiach po celom svete. Fotoaparáty radu EOS-1 dlhodobo stoja na špičke, čo sa týka spoľahlivosti a svojich schopností. Aj to je dôvod, prečo som už v roku 2002 začal používať model EOS-1D. Pri mojej práci je zo všetkého najdôležitejšia rýchlosť. S novým EOS-1D X Mark III sa mi pracuje výborne, pretože umožňuje výrazne rýchlejšie sekvenčné snímanie, ostrí mimoriadne rýchlo a presne a dokáže aj rýchlejšie komunikovať. Vo vysoko konkurenčnom prostredí športovej fotografie môže totiž milisekunda znamenať rozdiel medzi snímkou, ktorá sa bude vynímať na zadnej strane najprestížnejších novín alebo snímkou, ktorá zapadne prachom.“

Bezkonkurenčné automatické ostrenie za všetkých okolností

Fotoaparát EOS-1D X Mark III využíva bajonet Canon EF, takže s ním máte k dispozícii viac objektívov než pre akýkoľvek iný systém. Zároveň je vybavený novým systémom automatického ostrenia a ostriacim snímačom. Táto technológia, ktorú vyvinula spoločnosť Canon, zlepšuje stabilitu a schopnosť sledovania objektu. Profesionálni fotografi tak získavajú väčšiu flexibilitu a precíznosť ostrenia za rôznych podmienok.

Vo vysoko konkurenčnom odbore profesionálnej fotografie totiž nie je priestor pre rozostrené zábery. Nový snímač pre automatické zaostrovanie má približne 28-násobné rozlíšenie v strede snímača a trojnásobný počet ostriacich bodov oproti svojmu predchodcovi [1]. Zabezpečuje bezkonkurenčne precízne zaostrenie a dáva fotografom väčšie možnosti voľby oblasti ostrosti snímky. Vďaka spojeniu s obrazovým procesorom DIGIC 8 je možné ostriť na fotené objekty za všetkých možných svetelných podmienok – a to aj takých, pri ktorých menej schopné AF systémy nedokážu zaostriť správne prípadne vôbec. Okrem presného ostrenie za zlých svetelných podmienok zvládne EOS-1D X Mark III aj fotografovanie málo kontrastných scén, vzorov, jemných detailov a diagonálnych línií – teda takých scén, ktoré predtým bolo ťažké zachytiť.

Systém automatického ostrenia pracuje s algoritmami tzv. hĺbkového učenia. Dokáže rozpoznať človeka pri rôznych športových aktivitách, veľmi rýchlo na neho zaostriť a udržiavať zaostrenie aj pri pohybe pomocou novo vyvinutého pokročilého systému sledovania objektu. Fotoaparát zaostrí a uzamkne zaostrenie na hlavu či tvár – kam sa človek pri pohľade na snímku prirodzene zameria od prvého momentu – a to aj v situáciách, keď sú oči fotografovanej osoby zakryté helmou alebo okuliarmi. Nová funkcia nastavenia Auto AF pre rôzne situácie umožňuje upraviť nastavenia automatického ostrenia podľa fotografovaného objektu, čo podstatne zjednodušuje prácu s fotoaparátom a je ideálnou pomôckou pre profesionálov, ktorí fotografujú objekty, ktoré môžu byť niekedy zakryté.

Neobmedzené kreatívne možnosti

Vďaka novo vyvinutému procesoru Canon DIGIC X, snímaču s rozlíšením 20,1 miliónov bodov, novému systému sklápania zrkadla a vedeniu závierky získava EOS-1D X Mark III konkurenčnú výhodu – špičkovú rýchlosť sekvenčného snímania až 16 snímok za sekundu.

Optický hľadáčik, ktorý je nevyhnutnosťou pri fotografovaní významných športových udalostí a zvierat vo voľnej prírode, fotografovi poskytuje čistý, jasný a neoneskorený pohľad. V režime živého náhľadu dokáže prístroj snímať rýchlosťou 20 sn./s s mechanickou alebo elektronickou uzávierkou pri plne automatickom ostrení. Tým ešte viac rozširuje kreatívne možnosti.

Aby bolo možné dosiahnuť tak vysokú rýchlosť snímania, akú neponúka žiadny iný prístroj na trhu, využila spoločnosť Canon svoje inovatívne technológie, ktoré predstavujú úplne nový prístup k princípu jednookej zrkadlovky. Nový fotoaparát ťaží zo špičkových kvalít mechanického inžinierstva spoločnosti Canon. Vykazuje takmer nulové otrasy pri sklápaní zrkadiel, ktoré sa vracajú do základnej polohy maximálne rýchlo a presne a odrážajú pri tom svetlo na snímač automatického ostrenia.

Štandard obrazovej kvality novej generácie

EOS-1D X Mark III je prvý fotoaparát spoločnosti Canon vybavený optickým snímačom novej generácie, ktorý dosahuje rýchlejšie čítanie a vykazuje nižší šum. Vychádza tak v ústrety požiadavkám profesionálnych fotografov na vysoko výkonnú digitálnu zrkadlovku s minimálnym šumom. Plnoformátový snímač typu CMOS s rozlíšením 20,1 miliónov bodov taktiež ponúka najširší rozsah citlivosti zo všetkých prístrojov značky Canon. Rozšírený rozsah od ISO 50 do ISO 819 200 ponúka EOS-1D X Mark III profesionálnym fotografom väčšiu flexibilitu pri práci za rôznych svetelných podmienok.

Vďaka lepšiemu zvládaniu šumu ponúka prístroj širšie použiteľný dynamický rozsah. Pri následnom spracovaní možno preto upravovať expozíciu bez toho, aby boli tmavé oblasti snímok postihnuté šumom. EOS-1D X Mark III je prvý fotoaparát na trhu vybavený novým prevratným vysoko detailným optickým antialiasingovým filtrom, ktorý rozkladá svetlo do väčšieho počtu bodov a umožňuje tak dosiahnuť ostrejšie snímky s vyšším rozlíšením a zároveň potláča moaré. Ide tiež o prvý model radu EOS, ktorý podporuje súborový formát HEIF (High Efficiency Image File Format). Tento formát novej generácie založený na kodeku HEVC umožňuje ukladať obraz s 10-bitovou farebnou hĺbkou do súborov s veľkosťou porovnateľnou s formátom JPEG, avšak s menším množstvom artefaktov spôsobených kompresiou. Okrem toho je prístroj vybavený dvoma slotmi pre pamäťové karty CFexpress, ktoré umožňujú trikrát vyššiu rýchlosť zápisu ako predchádzajúce karty typu CFast. Vďaka tomu je možné fotografovať až 1000 snímok vo formáte RAW.

Odpoveď na dopyt po kvalitnom záznamu videa

Vďaka novému snímaču a procesoru je EOS-1D X Mark III rovnako najpokročilejším prístrojom na záznam videa s výmennými objektívmi mimo rad filmových kamier Cinema EOS. Ponúka plnoformátové rozlíšenie 4K a podporuje interný záznam v 12-bitovom formáte RAW. Ide o prvý nekinematografický prístroj značky Canon, ktorý umožňuje záznam vo formáte RAW, z ktorého možno pri následnom spracovaní získať väčší farebný a tónový rozsah a dosiahnuť mimoriadnu kvalitu obrazu. Okrem toho možno video zaznamenávať ako 12-bitový súbor CRM pri rozlíšení 5,5K (5472 x 2886 bodov), čo umožňuje prevzorkovanie na veľmi detailný záznam v rozlíšení 4K, ktorý vyhovuje dnešnému dopytu po vysoko kvalitnom obrazovom materiáli.

Natáčať možno aj vo formáte Canon Log Gamma zapisovaný ako 10-bitový súbor HEVC/H.265, ktorý profesionálom poskytuje široké možnosti spracovania a dáva neobmedzený priestor kreativite. Kvôli nutnosti dodávať materiály rýchlo podporuje EOS-1D X Mark III záznam do kontajnerov MP4 pre rýchlejší prenos súborov. Je taktiež prvým prístrojom radu EOS-1, ktorý podporuje päťosý systém stabilizácie obrazu Move Digital IS, známy zo špičkových kinematografických kamier značky Canon, napr. EOS C500 Mark II.

Automatické ostrenie so zdvojenými bodmi Dual Pixel CMOS AF je podporované v režimoch 4K a RAW [2]. V spojení so stabilizáciou obrazu Movie Digital IS majú profesionálni fotografi a kameramani istotu, že ich nahrávky budú precízne zaostrené a neroztrasené, a to za všetkých okolností, aj pri pohotovom natáčaní pri náhodných príležitostiach.

Rýchle dodanie obrazových materiálov

Aby fotografi dokázali vyhovieť neustálemu skracovaniu lehôt pre dodanie materiálu, je EOS-1D X Mark III prvým prístrojom radu EOS-1 vybaveným bezdrôtovým pripojením Wi-Fi a Bluetooth. Wi-Fi je možné použiť pre pripojenie k FTP serveru prostredníctvom aplikácie EOS Utility alebo k smartfónu. Pripojenie Bluetooth využíva protokol s nízkou spotrebou, ktorý umožňuje udržiavať trvalé spojenie s kompatibilným smart zariadením s minimálnou spotrebou energie, a je teda ideálnym riešením pre celodennú prácu. Po spustení aplikácie Canon Camera Connect sa EOS-1D X Mark III automaticky pripojí ku kompatibilným zariadeniam [3], na ktorých je potom možné prezerať a zdieľať zrealizované snímky. Pripojené zariadenie je taktiež možné používať k živému náhľadu alebo ako diaľkovú spúšť na jedno kliknutie.

Pomocou vstavanému modulu GPS možno do snímok zapisovať lokalizačné údaje, čo je obzvlášť užitočné pre fotografov, ktorí sa špecializujú na šport alebo zvieratá vo voľnej prírode a sú často na cestách. Pri využití vstavaného ethernetového rozhrania alebo nového voliteľného bezdrôtového pripojenia WFT-E9 prenáša nový prístroj dáta rýchlejšie ako EOS-1D X Mark II. To všetko spolu so zjednodušeným pripojením do siete výrazne urýchľuje profesionálne pracovné postupy.

Rozšírenie kreatívnych možností profesionálnych fotografov

EOS-1D X Mark III zachováva komfortné, intuitívne a ergonomické ovládanie svojich predchodcov radu EOS-1D, takže prechod na nový model bude pre súčasných používateľov úplne jednoduchý. Telo prístroja vyrobené zo zliatiny horčíka je zárukou odolnosti, aká sa od fotoaparátov Canon EOS-1 očakáva. Vďaka špičkovému tesneniu si dokáže poradiť aj s extrémnym počasím. EOS-1D X Mark III je vybavený podsvietenými tlačidlami, ktoré uľahčujú prácu v tmavom alebo zle osvetlenom prostredí. Túto funkciu spoločnosť Canon pridala na základe odporúčaní profesionálnych fotografov. Po stlačení tlačidla osvetlenia displeja sa rozsvieti aj rad tlačidiel, čo výrazne uľahčuje orientáciu a rozširuje možnosti použitia prístroja.

Oproti predchádzajúcim modelom pribudol nový ovládací prvok pre výber ostriacich bodov integrovaný do tlačidla pre aktiváciu automatického ostrenia. Ten fotografom umožňuje pri komponovaní záberu rýchlo prepínať ostriace body, čo zjednodušuje a urýchľuje prácu. Dôležitou prednosťou je tiež výrazne predĺžená výdrž na batériu. S rovnakým akumulátorom typu LP-E19, ktorým disponoval aj predchádzajúci model, je teraz možné zaobstarať až 2850 snímok na jedno nabitie. Pre profesionálneho fotografa to znamená menšie riziko zmeškania dobrého záberu.

Spoločne s novým modelom EOS 1D X Mark III dnes spoločnosť Canon predstavila robotické rameno CR-700R, ktoré umožní najmä športovým a reportážnym fotografom zachytiť snímky z rôznych uhlov. Základom systému je diaľkovo ovládateľná otočná hlava využívajúca stredovú rotačnú os, ku ktorej je kolmá optická os kamery, čo umožňuje plynulo približovať, posúvať a naklápať kameru. Rameno CR-700R je preto ideálne pre sledovanie objektov, ktoré sa počas športových podujatí pohybujú vysokou rýchlosťou. Dostupný softvér CR-A100 umožňuje prostredníctvom počítača ovládať niekoľko kamier naraz a kontrolovať zábery v reálnom čase.

Odporúčaná koncová cena novinky Canon EOS-1D X Mark III je 7399 EUR.


[1] 191 voliteľných ostriacich bodov, z ktorých je 155 krížového typu
[2] Automatické ostrenie pomocou zdvojených bodov Dual Pixel CMOS AF neprístupné pri formáte 50 / 60p, okrem orezu 4K
[3] Kompatibilné zariadenia so systémom Android sa pripojí automaticky. Na zariadení iOS musí používateľ ručne potvrdiť sieť, ale s kamerou nie je nutné nijako manipulovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan21
 
Jozef Sádecký
ocenenie redakciou 2020-01-07 19:46:01
Nádhera !
 
rylo
2020-01-08 10:00:53
No a kedy sa dočkáme niečoho podobného ale bez zrkadla? Niečoho konkurujúceho Sony a9tkám a podobne? Zakapávate, a to by som u Canonu nečakal.
 
MagickVamp
2020-01-08 10:49:54
príspevok od: rylo
No a kedy sa dočkáme niečoho podobného ale bez zrkadla? Niečoho konkurujúceho Sony a9tkám a podobne? Zakapávate, a to by som u Canonu nečakal.
Presnejsie zaostava za Sony ...za nikym len za Sony...zvysok je uz len vec preferencii. A taka A9mkII je mimo moj rozpocet a mimo rozpocet vacsiny ludi, takze ma nejak ani netrapi ci Canon take daco ma ci nie, na sportove akcie je zatial stale lepsie zrkadlo, nic na tom nezmenia teoretici podla ktorych to bolo fantasticke uz snad aj prvymi CSCkami. Nech si kecaju dalej, na Olympiade to bude vidno zas s cim sa komfortne pracuje. Ale Canon zaostava, to ano, chyba mu profi CSC aspon na urovni A7R4. V celku by stacilo len keby do R dal dva sloty a nechal joistik. 2020 ma prist R mkII a nejake profi R...tak na to som zvedavy.... Ak vydaju alernativu k A9mkII tak to je pre mna asi tak zaujimave ako 28-70F2 a podobne drahe srandy, ktore si vacsina pokuka len na webe.
 
Pixel9
2020-01-08 13:04:26
Nárez !
 
markato1
2020-01-08 17:34:59
Paradna masinka..olympiada sa blizi..
 
Kamil Škvarka
2020-01-08 18:10:40
Som zvedavý ešte na 5D mark V a potom sa rozhodnem. Mne chýba len eye detection vo Full-Frame od Canon. A čosi lepšie ostrenie na svadbách..
 
rylo
2020-01-09 10:28:28
príspevok od: MagickVamp
Presnejsie zaostava za Sony ...za nikym len za Sony...zvysok je uz len vec preferencii. A taka A9mkII je mimo moj rozpocet a mimo rozpocet vacsiny ludi, takze ma nejak ani netrapi ci Canon take daco ma ci nie, na sportove akcie je zatial stale lepsie zrkadlo, nic na tom nezmenia teoretici podla ktorych to bolo fantasticke uz snad aj prvymi CSCkami. Nech si kecaju dalej, na Olympiade to bude vidno zas s cim sa komfortne pracuje. Ale Canon zaostava, to ano, chyba mu profi CSC aspon na urovni A7R4. V celku by stacilo len keby do R dal dva sloty a nechal joistik. 2020 ma prist R mkII a nejake profi R...tak na to som zvedavy.... Ak vydaju alernativu k A9mkII tak to je pre mna asi tak zaujimave ako 28-70F2 a podobne drahe srandy, ktore si vacsina pokuka len na webe.
Ja potrebujem pri prírode proste rýchle, tiché!!! a presné ostrenie. A teda moja 1Dx mk I búcha jak kladivo
Sony a9-II stojí necelých 4000, za toto idú pýtať 7K+, čo mi inak príde dosť uletená cena.
 
MagickVamp
2020-01-09 13:18:50
príspevok od: rylo
Ja potrebujem pri prírode proste rýchle, tiché!!! a presné ostrenie. A teda moja 1Dx mk I búcha jak kladivo
Sony a9-II stojí necelých 4000, za toto idú pýtať 7K+, čo mi inak príde dosť uletená cena.
Tak ako si to doteraz zvladal s 1Dx mk I? Ci si ho kupoval teraz z bazaru? Mozno ti bude stacit 5DmkIV, kupis za 2000 a je v tichom mode dost tichy. Mne to v celku stacilo. Pri CSC treba davat bacha este na jednu vec, ano nema bf a ff, ma dobre kontinualne snimanie. Ale bodove ostrenie, ktore pri wl clovek pouziva najviac, ma slabsie. R ma krasne ostrenie na oko, chyta ho aj z dialky, ma fajn continualne snimanie. Ale ked idem do lesa kde je sero, zacnem bodovo ostrit na rozne vzdialene predmety tak obcas zaostri rychlo a obcas vaha. Kdezto ked som zobral do ruky 90D ostrilo nekompromisne rychlo a bez vahania, bez ohladu na to kde som zaostril. A nie je to len problem R, podla niektorych testov ma R pritom lepsie bodove ostrenie ako Sony A7mkIII. Je to problem CSC celkovo akonahle je menej svetla a malo kontrastu. Mozno A9 je este premakanejsia a dosahuje uz kvalit ostrenia zrkadla, ale toto nemam nijak overene ani potvrdene. A tiez tichy mod ak to chces bez rizika z rychlejsieho pohybu zvierata mozes vyuzit len pri A9. Otazka, dal by si za A9mkII 4000 ci len teoretizujeme? Ja som mal 5DmkIV a vymenil ho za R, lebo som mal na svetelnych objektivoch bf a ff a nedokazal to skorigovat....ale ak teraz zratam plusy a minusy tak na wildlife bolo ovela lepsie.
 
Tibor78
2020-01-09 19:13:12
príspevok od: MagickVamp
Tak ako si to doteraz zvladal s 1Dx mk I? Ci si ho kupoval teraz z bazaru? Mozno ti bude stacit 5DmkIV, kupis za 2000 a je v tichom mode dost tichy. Mne to v celku stacilo. Pri CSC treba davat bacha este na jednu vec, ano nema bf a ff, ma dobre kontinualne snimanie. Ale bodove ostrenie, ktore pri wl clovek pouziva najviac, ma slabsie. R ma krasne ostrenie na oko, chyta ho aj z dialky, ma fajn continualne snimanie. Ale ked idem do lesa kde je sero, zacnem bodovo ostrit na rozne vzdialene predmety tak obcas zaostri rychlo a obcas vaha. Kdezto ked som zobral do ruky 90D ostrilo nekompromisne rychlo a bez vahania, bez ohladu na to kde som zaostril. A nie je to len problem R, podla niektorych testov ma R pritom lepsie bodove ostrenie ako Sony A7mkIII. Je to problem CSC celkovo akonahle je menej svetla a malo kontrastu. Mozno A9 je este premakanejsia a dosahuje uz kvalit ostrenia zrkadla, ale toto nemam nijak overene ani potvrdene. A tiez tichy mod ak to chces bez rizika z rychlejsieho pohybu zvierata mozes vyuzit len pri A9. Otazka, dal by si za A9mkII 4000 ci len teoretizujeme? Ja som mal 5DmkIV a vymenil ho za R, lebo som mal na svetelnych objektivoch bf a ff a nedokazal to skorigovat....ale ak teraz zratam plusy a minusy tak na wildlife bolo ovela lepsie.
Mam A9 a je to s tym bodovym ostrenim slabe z dovodu, ze tam nie su krizove AF body, ale iba horizontalne. Preto sa AF nechyti na horizontalne linie. Nema to ani A9 mk2...pri beznom foteni to nie je obmedzenim, ale ked som chcel bodovo zaostrit na kusok granatoveho jablka v sampanskom, tak sa AF chytil az na 3.pokus, pripadne som musel fotak vychylit do strany a "zmenit" tak horizontalny bod na vertikalny.
 
MagickVamp
2020-01-09 21:05:41
príspevok od: Tibor78
Mam A9 a je to s tym bodovym ostrenim slabe z dovodu, ze tam nie su krizove AF body, ale iba horizontalne. Preto sa AF nechyti na horizontalne linie. Nema to ani A9 mk2...pri beznom foteni to nie je obmedzenim, ale ked som chcel bodovo zaostrit na kusok granatoveho jablka v sampanskom, tak sa AF chytil az na 3.pokus, pripadne som musel fotak vychylit do strany a "zmenit" tak horizontalny bod na vertikalny.
Aha, tak tym to je, takze ani A9. A bolo mi divne ze preco sa pri csc neuvadzaju krizove body. Bol som v tom ze je tam nejaky iny princip ostrenia a nie su uz potrebne. Tak ocividne stale su. Neskusal si o tom zistovat viac? Ci je to nejaky technicky problem ze to zatial nik nema? Ale dobre vediet, toto sa clovek od ambasadorov nedozvie. :-/ Takze dalsi vyznamny posun v ostreni pride s krizovymi bodmy ze?
 
blahoslav J B Art
2020-01-09 22:55:09
https://www.digimanie.cz/canon-se-soustredi-na-bajonet-rf-ef-odsunut-na-vedlejsi-kolej/8174
 
MagickVamp
2020-01-10 07:10:54
príspevok od: blahoslav J B Art
https://www.digimanie.cz/canon-se-soustredi-na-bajonet-rf-ef-odsunut-na-vedlejsi-kolej/8174
Jasne, tak na ef bajonet uz ani nema co spravit, RF bajonet mu dava ovela vacsie moznosti pre vyrobu kvalitnych objektivov. Ale cistal som ze pracuje uz aj na hybridnych bajonetoch na ktore bude pasovat aj RF aj EF objektiv. Profikom uz asi viac ako ponukol ponuknut nemoze, teraz uz len aby k tym RF objektivom pozdvihol CSC tela na uroven zrkadiel. Zatial to ocividne este nik nedokazal.
 
Tibor78
2020-01-10 07:52:37
príspevok od: MagickVamp
Aha, tak tym to je, takze ani A9. A bolo mi divne ze preco sa pri csc neuvadzaju krizove body. Bol som v tom ze je tam nejaky iny princip ostrenia a nie su uz potrebne. Tak ocividne stale su. Neskusal si o tom zistovat viac? Ci je to nejaky technicky problem ze to zatial nik nema? Ale dobre vediet, toto sa clovek od ambasadorov nedozvie. :-/ Takze dalsi vyznamny posun v ostreni pride s krizovymi bodmy ze?
Ved prave ambasadori to veru nespomenuli nikde, vsade len reci o takmer 100% pokryti AF bodov snimaca. Neviem preco to nedalo Sony do svojich top modelov, ale napr. Olympus OM-D E-M1 Mark II ma krizove AF body. Zeby to na FF bol este problem?
 
jozo99
2020-01-10 08:49:01
A co novy Olympus M5 III, ten ma tiez krizove zaostrovacie body?
 
MagickVamp
2020-01-10 08:53:48
príspevok od: Tibor78
Ved prave ambasadori to veru nespomenuli nikde, vsade len reci o takmer 100% pokryti AF bodov snimaca. Neviem preco to nedalo Sony do svojich top modelov, ale napr. Olympus OM-D E-M1 Mark II ma krizove AF body. Zeby to na FF bol este problem?
Olympus v tomto smere ani nepozeram, ale ten ma asi zas nejake ine problemy. Pytal som sa Karola na porovnanie ostrenia Canon M50 a Olympus M1 mkII. A povedal ze M50 je o nieco spolahlivejsi co sa tyka obcasneho nechytania. A vieme ze ostrenie M50 asi tazko porovnavat s R, A7mkIII ci dokonca s A9. A zatial M1mkIII neprisiel a pri cenach a velkostiach csc FF uz v tom ani moc zmysel nevidim.

Inak toto ma stve ze tie minusy ci slabiny ti kazdy tutle, clovek si to potom kupi a ostane rozcarovany. Obcas to vnimam az ako podraz, pride mi to ako zamerne manipulovanie zo strany predajcov. Nieco ako zmluva z diablom, vzdy tam bol nejaky hacik. Opisu ti nieco ako takmer dokonale a potom clovek zisti to ALE...
 
MagickVamp
2020-01-10 09:07:02
príspevok od: jozo99
A co novy Olympus M5 III, ten ma tiez krizove zaostrovacie body?
Ano, ostriaci modul z M1mkII ale ma lepsi algoritmus, takze ostrit by mal este lepsie. Ci to znamena ze ostri lepsie ako Z, X-T3, R, A7mkIII ci dokonca A9 zas ale neviem Krizove body ako som pisal vyssie tiez neznamenaju same o sebe uspech. Kazdy ti vyzdvihne to v com je dobry a zataji daco naco ta ani nenapadne sa pytat a preco v konecnom dosledku to pre cloveka ani lepsie byt nemusi.
 
dzajro
2020-01-10 09:55:47
idem sa sa aj ja zapojit do diskusie teraz som pozeral dost recenzii a novy canon dokazal spravit nemozne na bodove ostrenie sa da zapat snimanie na ludi a heureka ono to funguje a v jednej recenzii bolo pisane ze sony je fotak dneska a novy canon je fotak zajtrajska a stane sa to standardom co spravili
https://www.youtube.com/watch?time_continue=622&v=gSfvSAzscBM&feature=emb_title&fbclid=IwAR037GACYiZkzg3BYteobBVw4ziCjQeaE_Soqn_1Q-YNzpTNKjYjaOn-Fo8

tiez vlastnim 5d 4 a zvazujem tak isto kvoli FF a BF na male clonove cisla co spravit ci ist do R.... jedna karta mi nevadi kedze canon to ostetril tak ze fotky rovno posiela do telefonu alebo tabletu..... ale ten marketingovy tlak sony ma stale lame prejst k nim ....
 
dzajro
2020-01-10 10:02:13
príspevok od: Kamil Škvarka
Som zvedavý ešte na 5D mark V a potom sa rozhodnem. Mne chýba len eye detection vo Full-Frame od Canon. A čosi lepšie ostrenie na svadbách..
eye detection uz maju aj R aj RP a novy ma AF priority people
 
MagickVamp
2020-01-10 10:09:52
príspevok od: dzajro
idem sa sa aj ja zapojit do diskusie teraz som pozeral dost recenzii a novy canon dokazal spravit nemozne na bodove ostrenie sa da zapat snimanie na ludi a heureka ono to funguje a v jednej recenzii bolo pisane ze sony je fotak dneska a novy canon je fotak zajtrajska a stane sa to standardom co spravili
https://www.youtube.com/watch?time_continue=622&v=gSfvSAzscBM&feature=emb_title&fbclid=IwAR037GACYiZkzg3BYteobBVw4ziCjQeaE_Soqn_1Q-YNzpTNKjYjaOn-Fo8

tiez vlastnim 5d 4 a zvazujem tak isto kvoli FF a BF na male clonove cisla co spravit ci ist do R.... jedna karta mi nevadi kedze canon to ostetril tak ze fotky rovno posiela do telefonu alebo tabletu..... ale ten marketingovy tlak sony ma stale lame prejst k nim ....
Musim si to kuknut ked nebudem v praci. Ale 1DxmkIII je zrkadlo, nie CSC. Ja na tvojom mieste ak vies vydrzat s 5DmkIV by som este pockal. CSC su v porovnani s nim hracka. Vsetky maju este aj oneskorenie v hladaciku, co ta tiez myli. S R som nafotil svadbu ale zapotil som sa ovela viac, lebo som musel viac predvidat. Na druhej strane ked fotis nejake umelecke foto s ludmi ci foto na vyletoch, to ostrenie na oko je neskutocna lahoda, vsetko krasne ostre, rychle komponovanie, no parada. A zas ked ides do lesa fotit wildlife uz to zrovna pohoda nie je, to ostrenie ta vie nechat v stichu v nevhodnej chvili a pohotovostny rezim nie je ani z daleka tak pohotovostny ako pri zrkadle. Hladacik jak kukat do telky a este ti zerie aj baterku.
 
dzajro
2020-01-10 10:18:24
príspevok od: MagickVamp
Musim si to kuknut ked nebudem v praci. Ale 1DxmkIII je zrkadlo, nie CSC. Ja na tvojom mieste ak vies vydrzat s 5DmkIV by som este pockal. CSC su v porovnani s nim hracka. Vsetky maju este aj oneskorenie v hladaciku, co ta tiez myli. S R som nafotil svadbu ale zapotil som sa ovela viac, lebo som musel viac predvidat. Na druhej strane ked fotis nejake umelecke foto s ludmi ci foto na vyletoch, to ostrenie na oko je neskutocna lahoda, vsetko krasne ostre, rychle komponovanie, no parada. A zas ked ides do lesa fotit wildlife uz to zrovna pohoda nie je, to ostrenie ta vie nechat v stichu v nevhodnej chvili a pohotovostny rezim nie je ani z daleka tak pohotovostny ako pri zrkadle. Hladacik jak kukat do telky a este ti zerie aj baterku.
hej ja viem ze 1DxmkIII nie je CSC prave preto si pozri to video ked prides z prace a oni to proste dokazali maju nastavenie AF priority people + to ich nove ovladanie nastavenia bodov to by som bral na 5d IV .... 5d si nechavam a idem predat 6d ako druhe telo a za nu chcem kupit CSC len neviem ci ist do RP alebo R pripadne az sony... ale zase koncom februara su ohlasene nove CSC canon jedno vraj ma byt na landscape a udajne R II

a dakujem za zhrnutie to som potreboval vediet ako sa to sprava na svadbach ked to vsetci tak vychvaluju...
 
rylo
2020-01-10 11:47:51
príspevok od: MagickVamp
Tak ako si to doteraz zvladal s 1Dx mk I? Ci si ho kupoval teraz z bazaru? Mozno ti bude stacit 5DmkIV, kupis za 2000 a je v tichom mode dost tichy. Mne to v celku stacilo. Pri CSC treba davat bacha este na jednu vec, ano nema bf a ff, ma dobre kontinualne snimanie. Ale bodove ostrenie, ktore pri wl clovek pouziva najviac, ma slabsie. R ma krasne ostrenie na oko, chyta ho aj z dialky, ma fajn continualne snimanie. Ale ked idem do lesa kde je sero, zacnem bodovo ostrit na rozne vzdialene predmety tak obcas zaostri rychlo a obcas vaha. Kdezto ked som zobral do ruky 90D ostrilo nekompromisne rychlo a bez vahania, bez ohladu na to kde som zaostril. A nie je to len problem R, podla niektorych testov ma R pritom lepsie bodove ostrenie ako Sony A7mkIII. Je to problem CSC celkovo akonahle je menej svetla a malo kontrastu. Mozno A9 je este premakanejsia a dosahuje uz kvalit ostrenia zrkadla, ale toto nemam nijak overene ani potvrdene. A tiez tichy mod ak to chces bez rizika z rychlejsieho pohybu zvierata mozes vyuzit len pri A9. Otazka, dal by si za A9mkII 4000 ci len teoretizujeme? Ja som mal 5DmkIV a vymenil ho za R, lebo som mal na svetelnych objektivoch bf a ff a nedokazal to skorigovat....ale ak teraz zratam plusy a minusy tak na wildlife bolo ovela lepsie.
Dík za info. No, kupoval som ten Dx nový, a nedal by som ho z ruky za nič na svete. Nejak som si vždy poradil, ale fakt je, že ak by sa nejkým spôsobom skĺbili vlastnosti 1Dx s totálne tichou uzávierkou, tak skáčem 3m do vzduchu a vôbec by som neriešil, že mám na fullframe "len" 18 megapixlov. Pravda je, že na nový foťák nemám a zbožne dúfam, že mi moja super hračka vydrzí, pokiaľ sa fakt (ako čítam) technika neposunie tak, až bude na svete od Canonu poriadne bezzrkadlo aj pre wildliferov
 
Kamil Škvarka
2020-01-10 13:01:07
príspevok od: dzajro
eye detection uz maju aj R aj RP a novy ma AF priority people
Ja som verný zrkadlu. Nevidím výhody bezzrkadloviek. Veľkosť mi nevadí vôbec. Buď 1DX III alebo 5D mark V. Už dlho čakám. Mark IV si nechám ako záložne telo. S jedným sa ťažšie fotí na svadbách, ale ide to. 🙂 2 telá budú výhodou.
 
jan21
2020-01-10 14:02:54
príspevok od: Kamil Škvarka
Ja som verný zrkadlu. Nevidím výhody bezzrkadloviek. Veľkosť mi nevadí vôbec. Buď 1DX III alebo 5D mark V. Už dlho čakám. Mark IV si nechám ako záložne telo. S jedným sa ťažšie fotí na svadbách, ale ide to. 🙂 2 telá budú výhodou.
Podobne!
Do 5D mark V ..integrovať RT odpalovač bleskov!
A nejaký novy vykonný blesk od Canonu by to chcelo, lithiove vykonné batérie, rýchle nabíjanie, veľká kruhova hlava, prislušenstvo (niečo ako profoto A1X).
Canon system RT je super, a jej naj blesk 600RT II je klasika ale už konkurencia je už inde!
 
dzajro
2020-01-10 20:26:19
príspevok od: MagickVamp
Musim si to kuknut ked nebudem v praci. Ale 1DxmkIII je zrkadlo, nie CSC. Ja na tvojom mieste ak vies vydrzat s 5DmkIV by som este pockal. CSC su v porovnani s nim hracka. Vsetky maju este aj oneskorenie v hladaciku, co ta tiez myli. S R som nafotil svadbu ale zapotil som sa ovela viac, lebo som musel viac predvidat. Na druhej strane ked fotis nejake umelecke foto s ludmi ci foto na vyletoch, to ostrenie na oko je neskutocna lahoda, vsetko krasne ostre, rychle komponovanie, no parada. A zas ked ides do lesa fotit wildlife uz to zrovna pohoda nie je, to ostrenie ta vie nechat v stichu v nevhodnej chvili a pohotovostny rezim nie je ani z daleka tak pohotovostny ako pri zrkadle. Hladacik jak kukat do telky a este ti zerie aj baterku.
este ma napadlo hlavne teda kvoli comu uvazujem je ze najviac pouzivam sigmu 35 artkovu a ta 5d4 na malych clonach je cista pohroma ked som ju mal na 6d tak to islo ovela lepsie.... tak zvazujem kupim R alebo original 35 canon ..... ten ked som testoval tak to bolo ostre stale aj krajne body....
 
MagickVamp
2020-01-10 22:33:33
príspevok od: dzajro
este ma napadlo hlavne teda kvoli comu uvazujem je ze najviac pouzivam sigmu 35 artkovu a ta 5d4 na malych clonach je cista pohroma ked som ju mal na 6d tak to islo ovela lepsie.... tak zvazujem kupim R alebo original 35 canon ..... ten ked som testoval tak to bolo ostre stale aj krajne body....
Ani pri originali nemas istotu. Ja som 5dmkiv predal par tyzdnov po tom ako som kupil 24-70L2... tyzden som to ladil a nedokazal som to...ale je pravda ze pevne sklo by si mal odladit ovela lahsie. Ak sa chces hrat kup si R...ale ak chces pracovat nechaj si 5dmkiv a dokup to pevne sklo. R a vobec kazde csc ma oneskorenie v hladaciku. Ak sa deje nieco rychle tak to co vidis v hladaciku, to uz bolo... a to si uvedomis tak ze obcas das cvak a povies si maaam to... a kuknes potom na foto a si prekvapeny ze hmm...fakt som nestihol? Takze musis byt fakt sustredeny pri foteni a vela predvidat. A dalsi faktor, obcas ta ostrenie necha v stichu, kedze zacne vahat, vid vyssie komentare. Ale ak to mas jak bavku a fotis si baby....kup R...ani nevahaj...
 
dzajro
2020-01-13 11:00:37
príspevok od: MagickVamp
Ani pri originali nemas istotu. Ja som 5dmkiv predal par tyzdnov po tom ako som kupil 24-70L2... tyzden som to ladil a nedokazal som to...ale je pravda ze pevne sklo by si mal odladit ovela lahsie. Ak sa chces hrat kup si R...ale ak chces pracovat nechaj si 5dmkiv a dokup to pevne sklo. R a vobec kazde csc ma oneskorenie v hladaciku. Ak sa deje nieco rychle tak to co vidis v hladaciku, to uz bolo... a to si uvedomis tak ze obcas das cvak a povies si maaam to... a kuknes potom na foto a si prekvapeny ze hmm...fakt som nestihol? Takze musis byt fakt sustredeny pri foteni a vela predvidat. A dalsi faktor, obcas ta ostrenie necha v stichu, kedze zacne vahat, vid vyssie komentare. Ale ak to mas jak bavku a fotis si baby....kup R...ani nevahaj...
ok dik za radu............. a ked to porovnas so sony co tak ospevuju a vsetci mohudne predavaju canon a prechadzaju k nim ? aj svadobny fotografi ? je to len poblaznenie, marketing? davova psychoza? lepsie iso ?
 
MagickVamp
2020-01-13 13:19:00
príspevok od: dzajro
ok dik za radu............. a ked to porovnas so sony co tak ospevuju a vsetci mohudne predavaju canon a prechadzaju k nim ? aj svadobny fotografi ? je to len poblaznenie, marketing? davova psychoza? lepsie iso ?
K Sony a inym CSC preslo vela ludi kvoli zufalosti s bf a ff a kompaktnosti, ked este nebolo R. A tiez kvoli eye focusu, ktore sa v R dostalo na uroven sony az po firmaware 1.4. Sony ma zatial tiez viac nativnych objektivov. Sony uz aj do rady A7mkIII dava dva sloty. Sony ma lepsi snimac. Takze ak chces fotak na pracu, Sony je vhodnejsi ako R, dava v tomto smere viac. Ale ostrenie maju momentalne plus minus rovnake. Neduhy ako oneskorenie v hladaciku ma aj Sony, digitalny obraz v hladaciku ako keby si kukal z blizka do telky, vahavost pri ostreni v urcitych situaciach ked zrkadlo po lahky zaostri ma aj Sony.

Takze kym nepridaju krizove body ostrenie bude v urcitych situaciach stale zaostavat za zrkadlom. Ked sa vyriesi toto, tak sa musi doriesit to oneskorenie v hladaciku, A9mkII ma myslim najmensie oneskorenie. A v neposlednom rade ten digitalny obraz v hladaciku, teda kukat z blizka do TV nie je jednoducho pre kazdeho prijemne....

Suma sumarum Sony dava momentalne vacsie moznosti a ponuka viac ako system R ale vo vela veciach je este stale pod zrkadlom. Tento rok by malo ale vydat nove telo rovnko ako Canon ma vydat nove R, ktore podla rumorov by malo uplne dohnat Sony. V kazdom pripade Canon je vyborny v objektivoch a novy bajonet mu umoznuje robit este lepsie skla a to v buducnosti moze byt jeho hlavny tromf.
 
dzajro
2020-01-13 22:18:23
príspevok od: MagickVamp
K Sony a inym CSC preslo vela ludi kvoli zufalosti s bf a ff a kompaktnosti, ked este nebolo R. A tiez kvoli eye focusu, ktore sa v R dostalo na uroven sony az po firmaware 1.4. Sony ma zatial tiez viac nativnych objektivov. Sony uz aj do rady A7mkIII dava dva sloty. Sony ma lepsi snimac. Takze ak chces fotak na pracu, Sony je vhodnejsi ako R, dava v tomto smere viac. Ale ostrenie maju momentalne plus minus rovnake. Neduhy ako oneskorenie v hladaciku ma aj Sony, digitalny obraz v hladaciku ako keby si kukal z blizka do telky, vahavost pri ostreni v urcitych situaciach ked zrkadlo po lahky zaostri ma aj Sony.

Takze kym nepridaju krizove body ostrenie bude v urcitych situaciach stale zaostavat za zrkadlom. Ked sa vyriesi toto, tak sa musi doriesit to oneskorenie v hladaciku, A9mkII ma myslim najmensie oneskorenie. A v neposlednom rade ten digitalny obraz v hladaciku, teda kukat z blizka do TV nie je jednoducho pre kazdeho prijemne....

Suma sumarum Sony dava momentalne vacsie moznosti a ponuka viac ako system R ale vo vela veciach je este stale pod zrkadlom. Tento rok by malo ale vydat nove telo rovnko ako Canon ma vydat nove R, ktore podla rumorov by malo uplne dohnat Sony. V kazdom pripade Canon je vyborny v objektivoch a novy bajonet mu umoznuje robit este lepsie skla a to v buducnosti moze byt jeho hlavny tromf.
dakujem, neako tak to mam aj ja v hlave ako si napisal len ze ci som si myslel spravne... viem o tom ze koncom februara su ohlasene udajne nove fotaky tak budeme cakat..... nic mi neutecie akurat len to ze nemozem kupovat ziadne objektivy a ostava mi len cakat
 
MagickVamp
2020-01-14 07:41:05
príspevok od: dzajro
dakujem, neako tak to mam aj ja v hlave ako si napisal len ze ci som si myslel spravne... viem o tom ze koncom februara su ohlasene udajne nove fotaky tak budeme cakat..... nic mi neutecie akurat len to ze nemozem kupovat ziadne objektivy a ostava mi len cakat
Njn ja tiez teraz cakam, ale s kazdodennym nutkanim objednat 90D na wildlife. :-P
 
Kamil Škvarka
2020-01-20 12:41:02
Viete mi prosím niekto napísať, či je ostrenie výrazne alebo lepšie na Canon 1DX II oproti Canon 5D mark IV? A teda, že fotak 1DX iii bude vrcholom rýchlosti ostrenia? V horších svetelných podmienkach, protisvetlo, rýchlejšie ostrenie a presnejšie na portréty, svadby. Počet snímkov má moc nezaujíma. Ďakujem za každú odpoved.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia