Hore

Canon predstavil malú a odolnú kameru Canon a dva nové objektívy RF

Spoločnosť Canon predstavila viacero noviniek. Prvou z nich je malá a odolná kamera Canon ML-105 EF. Tá je vďaka svojim malým rozmerom a kompatibilitou s objektívmi EF ideálnou voľbou pre natáčanie dokumentárnych filmov o prírode alebo na monitorovanie dôležitých priestorov.

Ďalšími dvomi novinkami sú RF verzie asi najžiadanejších EF objektívov, a to RF 50 mm F1.8 STMRF 70-200 mm F4 L IS USM. Oba objektívy patria do rodiny RF, ktorá už obsahuje objektívy s pevnou i premennou ohniskovou vzdialenosťou, teleobjektívy a telekonvertory. Pri použití týchto objektívov s bezzrkadlovými telami revolučného systému EOS R získavajú fotografi a filmári špičkový výkon a vysokú mieru tvorivej flexibility.

Canon uvádza dva zo svojich najžiadanejších objektívov vo verzii pre bajonet RF

Spoločnosť Canon Europe v rámci svojej snahy rozširovať systém bezzrkadloviek pre všetkých fotografov oznámila, že dva z najžiadanejších objektívov radu EF budú teraz k dispozícii aj pre bajonet RF – RF 50 mm F1.8 STM a RF 70-200 mm F4 L IS USM. Nová RF verzia základného objektívu Canon EF 50 mm f/1.8 STM je ideálnou voľbou pre fotoamatérov, ktorí prechádzajú na systém EOS R. Teleobjektív série L, s premennou ohniskovou vzdialenosťou RF 70-200 mm F4L IS USM, je najkratší a najľahší výmenný objektív tohto rozsahu so svetelnosťou f/4 [1]. Amatérskym aj profesionálnym fotografom ponúka vysoký výkon a flexibilitu v kompaktnom prevedení pre široké spektrum žánrov, od prírody a športu cez cestovateľskú, až po portrétnu fotografiu.

Oba objektívy patria do rodiny RF, ktorá už obsahuje objektívy s pevnou i premennou ohniskovou vzdialenosťou, teleobjektívy a telekonvertory. Pri použití týchto objektívov s bezzrkadlovými telami revolučného systému EOS R získavajú fotografi a filmári špičkový výkon a vysokú mieru tvorivej flexibility.

Skladný spoločník na cesty

Ľahký kompaktný objektív RF 70-200 mm F4 L IS USM váži iba 695 gramov a meria 11,9 cm na dĺžku. Oproti svojej EF verzii je o neuveriteľných 32% kratší, a bude preto ideálnym spoločníkom fotografov na cestách. Aj pri plnom vysunutí je RF 70-200 mm F4 L IS USM na teleobjektív so svetelnosťou f/4 ľahko prenosný. Objektív je vybavený obojstrannou slnečnou clonou, ktorú je možné nasadiť opačne kvôli úspore miesta pri vkladaní do fotobrašne alebo vaku. Objektív RF 50 mm F1.8 STM je taktiež kompaktný a menší ako jeho EF verzia s bajonetovým adaptérom. Podobne ako ostatné modely radu RF ponúkajú tieto objektívy fotografom a filmárom širšie možnosti pri podstatne nižšej hmotnosti.

Kvalita bez kompromisov

Vďaka štandardnému uhlu záberu pri ohniskovej vzdialenosti 50 mm a vysokej svetelnosti f/1.8 poskytuje objektív RF 50 mm F1.8 STM perspektívu blízku pohľadu ľudského oka – ideálne pre portrétnych fotografov, ktorí chcú, aby ich snímky v rôznych prostrediach pôsobili čo najprirodzenejšie. Objektív je vybavený úplne novou optickou zostavou s vysokou svetelnosťou. Lisované asférické členy umožňujú dosiahnuť vysokú obrazovú kvalitu aj pri najnižšej clone s fotografovaným objektom lepšie oddeleným od pozadia, a to aj pri nízkej hladine osvetlenia. Minimálna ostriaca vzdialenosť objektívu RF 50 mm F1.8 STM je 0,3 m, teda o 5 cm kratšia ako je to v prípade verzie EF. To znamená, že je možné objekty fotografovať ešte viac zblízka s malou hĺbkou ostrosti. Pomocou 7-lamelovej kruhovej clony zdedenej od objektívu EF 50 mm F1.8 je možné rozostriť popredie alebo pozadie a vytvoriť pôsobivý bokeh efekt. Objektív RF 50 mm F1.8 STM využíva povrchovú úpravu šošoviek Super Spectra Coating, ktorá harmonicky vyvažuje farby a obmedzuje odlesky, závoje a aberácie.

Objektív RF 70-200 mm F4 L IS USM prináša ďalšie vylepšenia, ako je povlak šošoviek Air Sphere Coating, štyri optické členy s veľmi nízkym rozptylom (UD) alebo skrátenie minimálnej ostriacej vzdialenosti z 1 m na 60 cm. To všetko je dôkazom úsilia spoločnosti Canon neustále vylepšovať obrazovú kvalitu objektívov radu RF. Aj pri maximálnej ohniskovej vzdialenosti vytvára 9-lamelová clona spolu s konštantnou svetelnosťou f/4 nádherný bokeh efekt a umožňuje dosiahnuť mimoriadne detailne prekreslené snímky. Vďaka vylepšenej optickej kvalite objektívu RF 70-200 mm F4 L IS USM je možné v celom rozsahu ohniskových vzdialeností robiť snímky ostré v celej ploche obrazu. Oba nové objektívy aj pri najnižšej clone dosahujú vysokú ostrosť a sú ideálnym nástrojom pre portrétnych fotografov.

Kreatívna výhoda

Objektív RF 70-200 mm F4 L IS USM je vybavený systémom optickej stabilizácie obrazu, ktorá umožňuje predĺžiť expozičný čas až o 5 EV. Fotograf sa tak môže venovať posúvaniu hraníc kreatívnych možností a dosahovať vysokú obrazovú kvalitu aj bez statívu. Objektív je vybavený ostriacim motorčekom Dual Nano USM a pri nasadení na nové telá Canon EOS R5 alebo EOS R6 dosahuje stabilizáciu obrazu s účinnosťou až 7,5 EV. Vďaka tomu je možné realizovať dokonale ostré snímky v rýchlom slede aj za zlých svetelných podmienok. Systém ostrenia Dual Nano USM umožňuje objektívu RF 70-200 mm F4 L IS USM ostriť priebežne, mimoriadne rýchlo a ticho, čo ocenia najmä filmári.

Účinnosť stabilizácie obrazu pri objektíve RF 50 mm F1.8 STM dosahuje v spojení s telami EOS R5 alebo EOS R6 až 7 EV. Dokonalé automatické ostrenie zabezpečuje systém STM, vďaka ktorému môžu amatérski filmári skúšať nové spôsoby filmovania s takmer úplne tichým a plynulým zaostrovaním.

Zameraný na praktickosť

S cieľom poskytnúť fotografom maximálny komfort pri práci je objektív RF 50 mm F1.8 STM vybavený novým dômyselným kombinovaným ostriacim a ovládacím krúžkom bez zarážok. Ten umožňuje úplne intuitívne ovládať ostrenie i nastavenie expozície a pritom sledovať fotografovaný objekt.

Objektív RF 70-200 mm F4 L IS USM je veľmi dobre pripravený pre použitie vo vonkajšom prostredí, a to vďaka ochrannému fluoritovému povlaku a odolnosti proti prachu a otrasom. Vysokú odolnosť typickú pre objektívy Canon série L zabezpečuje špeciálny povlak chrániaci proti vysokým teplotám a konštrukcia utesnená proti prieniku prachu a vody. Objektív je možné teda používať v extrémne horúcom aj extrémne chladnom prostredí.

Ďalšie informácie o objektívoch Canon RF, vrátane novo predstavených RF 50 mm F1.8 STM a RF 70-200 mm F4 L IS USM, nájdete na stránkach:

https://www.canon.sk/lenses/rf-70-200mm-f4-is-usm-lens/

https://www.canon.sk/lenses/rf-50mm-f1-8-stm/

Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 50 mm F1.8 STM:

 • Ostriaci motorček STM
 • Svetelnosť f/1.8
 • Asférický optický člen
 • Bajonet RF
 • Poťah šošoviek Super Spectra
 • Prepínateľný ovládací/ostriaci prstenec


Hlavné funkcie a vlastnosti objektívu RF 70-200 mm F4 L IS USM:

 • Konštantná svetelnosť f/4 v celom rozsahu
 • Automatické ostrenie Dual Nano USM
 • Kvalita série L
 • Prvky s veľmi nízkym rozptylom (UD) a poťah šošoviek ASC
 • Optická stabilizácia obrazu s účinnosťou 5 EV a kombinovaný IS systém, ktorý umožňuje predĺžiť expozičný čas až o 7,5 EV pri použití s fotoaparátmi EOS R5 a EOS R6
 • Utesnenie proti prachu a vlhkosti
 • Ovládací prstenec[1] Najkratší a najľahší objektív s ohniskovou vzdialenosťou 70-200 mm a svetelnosťou f / 4 na trhu určený pre fotoaparáty s výmennými objektívmi (zrkadlovky a bezzrkadlovky). Ku dňu 3. novembra 2020 podľa výsledkov výskumu spoločnosti Canon.

Nová odolná kamera Canon ML-105 EF ponúkne malé rozmery a možnosť natáčať aj v noci

Spoločnosť Canon Europe predstavila výkonnú viacúčelovú kameru ML-105 EF schopnú natáčať za tmy v rozlíšení 2,07 MP. Nová kamera Canon ML-105 EF stavia na úspechoch modelu ME20F-SH. Dosahuje podobné výsledky pri nízkej hladine osvetlenia, avšak v menšom a ľahšom tele. Je preto ideálnou voľbou pre použitie v systémoch kamerového dohľadu. Telo kamery je spevnené a odolné voči nárazom, prachu a vode. Navyše odoláva extrémnym klimatickým podmienkam. Kamera ML-105 EF – jedna zo štyroch variantov modelu – je koncipovaná tak, aby ju bolo možné jednoducho začleniť do existujúcich systémov. Pre tento účel je vybavená rozhraním SDI a bajonetom Canon EF, čo poskytuje používateľom širší výber objektívov podľa ich potrieb.

Vysoký výkon pri nízkej hladine osvetlenia

Kamera ML-105 EF sa vyznačuje mimoriadnou citlivosťou ISO až 4 milióny. Vďaka tomu dokáže zachytiť objekty osvetlené menej ako 0,0005 luxu. Plnoformátový snímač 35 mm typu CMOS s rozlíšením 2,07 MP zachytáva ostrý obraz s nízkou úrovňou šumu, a to aj v extrémne tmavom prostredí. Vďaka tejto schopnosti je kamera ML-105 EF ideálna pre nočné natáčanie s vysokou kvalitou obrazu, napríklad dokumentárnych filmov o prírode alebo na stráženie dôležitých priestorov.

Kompaktné a odolné telo

Malé, ale robustné telo kamery ML-105 EF váži iba 800 gramov a meria približne 76 x 76 x 112 mm. Je teda veľmi ľahko prenosné a možno ho pohodlne pripevniť k dronu alebo vozidlu pre dynamickejšie a flexibilnejšie možnosti filmovania. Oproti modelu ME20F-SH je o 50% menšia a o 30% ľahšia. Vode a prachu odolná konštrukcia tejto kamery zvládne prácu v púšti aj daždi, či pri teplotách od -20 °C do viac ako 50 °C. Popri odolnosti proti poveternostným vplyvom je vybavená aj ochranou proti vibráciám a nárázom. Pre situácie, kedy je nutné kameru rýchlo zbaliť a odpojiť káble, je vybavená odolným terminálom ODU.

Flexibilita

Bajonet EF umožňuje kameru ML-105 EF jednoducho začleniť do štandardných pracovných postupov a poskytuje používateľom výber z kompletnej ponuky objektívov podľa ich potrieb. Na účely filmovania objektov vzdialených aj stovky metrov pri nízkej hladine osvetlenia kamera podporuje teleobjektívy Canon EF s najdlhšími ohniskovými vzdialenosťami. Univerzálnosť kamery zvyšuje kompatibilita s radom filtrov iných značiek, vrátane infračervených, pásmových a neutrálnych (ND) filtrov, takže je možné dosiahnuť tej istej kvality obrazu vo všetkých situáciách. Tento model je vybavený portom SDI – najbežnejším výstupným rozhraním používaným pri videozariadeniach – pre bezproblémovú integráciu s existujúcou infraštruktúrou.

Rad sa rozrastá

Okrem ML-105 EF pribudnú do ponuky viacúčelových kamier spoločnosti Canon tri ďalšie odľahčené modely – ML-100 EF, ML-100 M58 a ML-105 M58. Všetky sú ľahko prenosné vďaka novému kompaktnejšiemu telu ako model ME20F-SH. Modely ML-100 EF a ML-100 M58 využívajú kábel štandardu CoaXPress a bajonet Canon EF, respektíve uchytenie M58. Model ML-105 M58 je vybavený terminálom SDI a osadený závitom M58.

Ďalšie informácie o viacúčelových kamerách Canon vrátane ML-105 EF nájdete na stránkach:

https://www.canon.co.uk/video-cameras/ml-105-ef/

Hlavné funkcie a vlastnosti odolnej kamery Canon ML-105 EF:

 • Mimoriadne schopnosti záznamu pri nízkej hladine osvetlenia: citlivosť až ISO 4 milióny v prostrediach s minimálnou úrovňou osvetlenia 0,0005 luxu
 • Malá a kompaktná: rozmery 76 mm x 76 mm x 112 mm, hmotnosť 800 gramov
 • Robustná a spoľahlivá: odolná voči prachu, nárazom, otrasom a vode, odoláva extrémnym teplotám od -20 °C do viac ako 50 °C
 • Kompatibilita s objektívmi radu EF: kompatibilný so širokým spektrom objektívov EF vďaka bajonetu EF
 • Jednoduché začlenenie do pracovných postupov: integrácia s existujúcimi video systémami vďaka rozhraniu SDI
 • Vysoké rozlíšenie: Full HD video pri 1080p
 • Vynikajúca obrazová kvalita: 2,07 MP plnoformátový 35mm snímač typu CMOS s vysokým dynamickým rozsahom

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2020-11-05 09:12:29
Canon sa nám nekompromisne rozbehol...
 
Štefan Káčer
2020-11-05 11:35:30
225€ - cca 1700€ - v Rakúsku na predobjednanie
 
MagickVamp
2020-11-05 20:56:18
A uz si dali patentovat aj RF 50F1,4 - tymto je pre mna kompletne portfolio RF skiel ktore kedy budem vobec potrebovat ci chciet. Respektive co potrebujem uz mam. Zvysok su uz len take chutovky.
 
bobo222
2020-11-06 09:27:44
Parádne malá 70-200, cena bohužiaľ ukrutná, ale musíme si zvykať, obávam sa že je to trend.
 
sharkyyy
2020-11-08 21:58:11
príspevok od: MagickVamp
A uz si dali patentovat aj RF 50F1,4 - tymto je pre mna kompletne portfolio RF skiel ktore kedy budem vobec potrebovat ci chciet. Respektive co potrebujem uz mam. Zvysok su uz len take chutovky.
JJ, tie 1.4 je idealny pomer vaha/vykon. !.2 su tazke tehly, na to ze su to pevne ohniska...
 
Scout
2020-11-09 08:28:21
príspevok od: bobo222
Parádne malá 70-200, cena bohužiaľ ukrutná, ale musíme si zvykať, obávam sa že je to trend.
Veru, vyskladať si zostavu v RF systéme výjde na pekných pár drobných. Vo FF segmente to ale nie je o nič lepšie u žiadnej značky.
 
Scout
2020-11-09 08:34:06
príspevok od: Štefan Káčer
225€ - cca 1700€ - v Rakúsku na predobjednanie
Časy, keď boli plastové 50 od canonu za pusu a 70-200 f4, ponúkala za málo peňazí veľa muziky, sa už nevrátia
Ale tak to má byť, keď už mobily stoja 1300€, tak prečo by kvalitná optika mala byť za menej.
 
MagickVamp
2020-11-09 09:09:42
príspevok od: sharkyyy
JJ, tie 1.4 je idealny pomer vaha/vykon. !.2 su tazke tehly, na to ze su to pevne ohniska...
Tak tak, na cenu som ale zvedavy, myslim ze to bude kolo 1200 :-P 50F1,8 je must have na dovolenky. A rozmyslam silno aj nad tou 85F2...v plane mam aj 70-200F2,8..tak neviem ci mi ta 85F2 nebude zbytocna potom.
 
Štefan Káčer
2020-11-09 09:17:07
príspevok od: Scout
Časy, keď boli plastové 50 od canonu za pusu a 70-200 f4, ponúkala za málo peňazí veľa muziky, sa už nevrátia
Ale tak to má byť, keď už mobily stoja 1300€, tak prečo by kvalitná optika mala byť za menej.
no ono aj EF verzia (IS) stojí dnes 1350€, takže čakať menej za RF novinku by bolo asi aj "zvláštne". Možno tak od ježiška
 
MagickVamp
2020-11-09 09:17:46
príspevok od: Scout
Časy, keď boli plastové 50 od canonu za pusu a 70-200 f4, ponúkala za málo peňazí veľa muziky, sa už nevrátia
Ale tak to má byť, keď už mobily stoja 1300€, tak prečo by kvalitná optika mala byť za menej.
Neboj 70-200F4 sa bude dat zohnat do roka za 1200Eur a cena sa ustali dakde na 1000. Inak som si pozeral trochu historie. Stara 70-200F4 mala v roku 2006 uvadzaciu cenu 1200 dolarov a to boli vtedy ine peniaze. Takze ak vezmeme do uvahy inflaciu, ono to realne ani drahsie nepredavaju. Ale to som si tiez uvedomil az dnes.
 
MagickVamp
2021-12-04 09:26:28
Mno za 1200 sa este skrz covid a to ze ceny vsetkeho teraz skor stupaju sa stale zohnat neda. Ale za 1380 sa uz dala kupit u oficialneho predajcu.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia