Hore

Canon predstavil profesionálny blesk Speedlite EL-1 a vreckový fotoaparát PowerShot ZOOM

Spoločnosť Canon dnes predstavila dva produkty. Prvým z nich je profesionálny vysokovýkonný blesk Canon Speedlite EL-1. Ten sa môže ako prvý pochváliť „červeným prúžkom“ charakteristickým pre Lkový rad objektívov Canon, ktorý zaručuje špičkovú kvalitu. Druhou predstavenou novinkou je vreckový fotoaparát Canon PowerShot ZOOM. Ten prichádza s novým konceptom a spôsobom používania vo forme kompaktného fotoaparátu s konštrukciou monokulárneho ďalekohľadu.

Canon Speedlite EL-1 

Spoločnosť Canon Europe dnes uvádza na trh Speedlite EL-1, vysokovýkonný fotografický blesk, ktorý spoľahlivo podáva konzistentné výsledky aj v náročných podmienkach ,a to vďaka robustnej konštrukcii izolovanej proti poveternostným vplyvom. Široký rozsah nastavení výkonu blesku v rozmedzí od plného až po 1/8192 dáva fotografom väčšiu mieru kontroly nad osvetlením a možnosť čo najpresnejšie prispôsobiť blesk svojmu zámeru. Krátka doba nabíjania od 0,1 do 0,9 sekúnd a napájanie novo navrhnutou vysokokapacitnou batériou Canon LP-EL umožňuje robiť sériu snímok s bleskom po dlhšiu dobu. V spojení s najnovšími profesionálnymi digitálnymi zrkadlovkami a bezzrkadlovkami Canon –  EOS-1D X Mark III, respektíve EOS R5 –  ktoré sú preslávené svojou rýchlosťou a obrazovou kvalitou, umožňuje Speedlite EL-1 fotoreportérom, športovým fotografom, svadobným fotografom a fotografom divokej prírody zachytiť neopakovateľné okamihy. Speedlite EL-1 sa ako prvý blesk Speedlite môže pochváliť "červeným prúžkom", ktorý Canon používa na označenie profesionálnych produktov radu L špičkovej kvality.

Vysoký výkon

Blesk Speedlite EL-1 vykazuje konzistentný svetelný výkon a pomáha fotografovi zachytiť jedinečné okamihy za všetkých okolností. Smerové číslo GN60 znamená vysoký výkon a dlhý dosah aj na vzdialené objekty. Nový model vykazuje najlepšie parametre sériového snímania z celého radu bleskov Canon Speedlite. Možné je dosiahnuť nepretržitý rad až 170 [1] zábleskov s plným výkonom bez prehriatia, pričom oneskorenie k opätovnému nabitiu sa pohybuje od 0,1 do 0,9 sekundy [2]. Je teda ideálny napríklad pre fotografovanie oficiálnych slávnostných udalostí "na červenom koberci".

V situáciách, kedy fotograf potrebuje snímať sériovo po dlhšiu dobu, je dôležité, aby sa mohol na svoju výbavu spoľahnúť. Vďaka indikátoru stavu batérie sa nemusí obávať, že mu v nevhodnú chvíľu dôjde energia. Lítium-iónová batéria Canon LP-EL má vysokú kapacitu, je spoľahlivá a umožňuje zhruba 335 zábleskov pri plnom výkone. Blesk Speedlite EL-1 využíva aktívny systém chladenia s interným ventilátorom a dokáže vďaka tomu zachovať konzistentný výkon aj pri dlhšej dobe fotografovania –  ideálne pre udalosti, ako sú svadby a pod. V režime priority nepretržitého snímania (CSP) sa výkon blesku automaticky zníži o jednu hodnotu a citlivosť ISO sa namiesto toho automaticky o jednu hodnotu zvýši kvôli úspore energie, predĺženiu výdrže a skráteniu doby nabíjania blesku.

Vyššia flexibilita a miera kontroly

Speedlite EL-1 je všestranný blesk, ktorý ponúka väčšiu slobodu výberu a vyššiu mieru kontroly. Vďaka tomu môžu fotografi dosiahnuť požadovaného dojmu zo scény. Ide o prvý blesk Canon Speedlite vybavený dvojfarebnými modelovacími LED lampami, ktoré fotografovi ukážu, kam a ako svetlo blesku dopadne na objekt. Ten na základe toho môže potrebným spôsobom upraviť farebnú teplotu a jas. Svetelný výkon blesku je možné nastaviť v 14 krokoch až do novozavedenej hodnoty 1/8192. Tá poslúži napríklad pri makrofotografii, kde stačí len nepatrné prisvetlenie, alebo k doladeniu expozície pri portrétnej fotografii s nočnou oblohou v pozadí. Speedlite EL-1 je tiež možné prepojiť až s 15 ďalšími bleskami na štúdiové účely. Bezdrôtová komunikácia ponúka rad možností pre kreatívnu prácu, najnovšie aj v režime synchronizácie na 2. lamelu uzávierky [3] pre výraznejšie umelecké vyjadrenie, napríklad svetelných stôp. Vďaka pamäti parametrov záblesku (FE) dokáže Speedlite EL-1 uchovať poslednú hodnotu expozície blesku E-TTL, čo umožňuje fotografovi prepnúť do manuálneho režimu, vykonať drobné úpravy tohto nastavenia podľa potreby a dosiahnuť tak jednoducho a rýchlo konzistentných výsledkov.

Spoľahlivá a odolná konštrukcia

Blesk Speedlite EL-1 využíva podobné utesnenie ako fotoaparáty radu Canon EOS-1D X, a jeho konštrukcia je teda dostatočne robustná, aby vydržala náročné poveternostné podmienky, napríklad silný dážď. Využíva rovnaký mechanizmus elektrických kontaktov ako obľúbený model Speedlite 600EX II-RT. To poskytuje dvojitú výhodu – funkciu utretia na ochranu proti prachu a systém zdvojenej komunikácie so záložným prepojením medzi fotoaparátom a bleskom, ktorý zabraňuje chybným odpalom. Nová xenónová výbojka je trvácnejšia, presnejšia a konzistentnejšia a umožňuje záblesky s nízkou intenzitou.

Intuitívne ovládanie a jednoduché používanie

Blesk Speedlite EL-1 je navrhnutý tak, aby zodpovedal výkonu vlajkových fotoaparátov, ako je EOS-1D X Mark III a EOS R5. Je vybavený novým, používateľsky prívetivým rozhraním a joystickom, ktorý umožňuje ľahko prechádzať ponukami a rýchlo upravovať nastavenia. LCD displej dostal biele podsvietenie a zobrazuje biely text na čiernom pozadí, takže je ľahko čitateľný aj za zlých svetelných podmienok. Zväčšil sa aj rozsah náklonu hlavy blesku. Teraz dosahuje 120 ° čo znamená, že záblesk môže smerovať aj v opačnom smere od scény a osvetliť ju mäkšie vďaka odrazu. Spolu s odrazovým adaptérom a dvoma farebnými filtrami dodávanými v balení tak blesk tvorí dokonalý nástroj pre portrétnu fotografiu. Nová batéria Canon LP-EL je skonštruovaná tak, aby dokázala rýchlo dodávať veľký prúd potrebný na nabitie blesku Speedlite EL-1 a umožňovala dosahovať mimoriadne parametre. Okrem toho ju možno dobíjať pomocou nabíjačky LC-E6/LC-E6E dodávanej k mnohým fotoaparátom Canon.

Ďalšie informácie o blesku Speedlite EL-1 a batériu Canon LP-EL nájdete na stránkach:

https://www.canon.sk/cameras/speedlite-flash-el-1/


[1] Pri teplote 23 °C, so zapnutým ventilátorom a pred dosiahnutím obmedzenia úrovne 1, bez nasadených prídavných adaptérov (séria až 160 zábleskov s plným výkonom pri nastavení ohniskovej vzdialenosti blesku na 150-200 mm).
[2] 1/8192 až 1/1 doby nabíjania nutná k odpáleniu.
[3] Môže byť potrebná aktualizácia firmvéru fotoaparátov.

Canon PowerShot ZOOM 

Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila, že plánuje uviesť na trh PowerShot ZOOM – ľahký vreckový fotoaparát s rozlíšením 12 miliónov bodov, stabilizáciou obrazu a jednoducho ovládateľným krokovým zoomovým objektívom. Je navrhnutý tak, aby používateľom pomohol zachytiť dôležité momenty. Canon PowerShot ZOOM prichádza s novým konceptom a spôsobom používania. Ide o kompaktný fotoaparát s konštrukciou monokulárneho ďalekohľadu, vybavený dvojkrokovým teleobjektívom, ktorý je schopný natáčať video v rozlíšení Full HD. Svojím rozsahom ohniskových vzdialeností 100 mm a 400 mm (opticky) a 800 mm (digitálne)[1] je tento kompaktný fotoaparát ideálny pre rodiny, ktoré rady podnikajú vonkajšie aktivity alebo pozorovateľov prírody, ktorí chcú detailne zachytiť voľne žijúce zvieratá na veľkú vzdialenosť.

Canon PowerShot ZOOM umožňuje používateľom fotografovať a natáčať vzdialené objekty. Vďaka okamžitému prepínaniu ohniskových vzdialeností ľahko z tribúny zachytíte, ako vaša ratolesť skóruje pri futbale, alebo si v troch krokoch opticky a digitálne priblížite vzácneho dravca krúžiaceho na oblohe. Canon PowerShot ZOOM ponúka optické ohniskové vzdialenosti 100 mm a 400 mm pri svetelnosti f/5.6, respektíve f/6.3, a dokáže dokonale zaostriť aj na vzdialené objekty. Digitálny zoom rozširuje rozsah na 800 mm a je ideálny pre príležitostných pozorovateľov vtáctva. Zariadenie váži iba 145 g, ale na svoju veľkosť má mimoriadne dlhý teleobjektív a umožňuje robiť kvalitné fotografie aj videonahrávky v rozlíšení Full HD. Je ideálnou voľbou pre pohotové zachytenie mimoriadnych okamihov.

Inštinktívne ovládanie

Vďaka minimalistickému a ergonomickému prevedeniu sa Canon PowerShot ZOOM ľahko ovláda. Päť dobre prístupných tlačidiel umožňuje fotoaparát ovládať jednou rukou pri fotografovaní aj filmovaní, pri prezeraní snímok a nahrávok a pri úprave nastavení. Ďalším uľahčením je displej so zjednodušeným menu. Plne automatický režim fotografovania a filmovania v rozlíšení Full HD 1080p vo formáte MP4 umožňuje používateľom zachytiť vzácne rodinné okamihy bez toho, aby museli premýšľať nad správnym nastavením fotoaparátu. Inteligentný elektronický hľadáčik (EVF) s vysokým rozlíšením premieta do obrazu základné informácie tak, aby neprekážali a umožňovali používateľovi plne sa sústrediť na samotný záber. Výkonný obrazový procesor DIGIC 8 produkuje ostré snímky v živých farbách, ktoré verne uchovávajú neopakovateľné zážitky a umožňuje zaznamenať čaro okamihu pri sériovom snímaní, a to rýchlosťou 10 snímok za sekundu. Snímač s rozlíšením 12 miliónov bodov umožňuje zachytiť aj voľne žijúce živočíchy v pohybe vo vysokom rozlíšení. Priebežné automatické zaostrovanie s možnosťou sledovania tváre alebo ostrením na jeden bod, je ideálny pre farbisté dokumentovanie rodinných udalostí.

Vďaka systému optickej stabilizácie je možné fotoaparátom PowerShot ZOOM robiť ostré obrázky alebo pozorovať vzdialené objekty. Ľahučký fotoaparát sa môže pochváliť dlhou výdržou na batériu, ktorú možno dobiť za necelé dve hodiny cez rozhranie USB typu C aj prostredníctvom zariadení kompatibilných s technológiou USB-PD – ideálne riešenie pre fotografovanie vonku a na cestách.

Pripojte sa a zdieľajte svoje zážitky

Po pripojení k smartfónu cez Wi-Fi a Bluetooth® umožňuje Canon PowerShot ZOOM urobeným snímkam zapisovať geografickú polohu, prezerať si ich alebo zálohovať. Wi-Fi a Bluetooth konektivita umožňuje využiť aplikáciu Canon Camera Connect k živému náhľadu alebo ako diaľkovú spúšť pri fotografovaní[2]. K fotoaparátu sa môžu vopred pripojiť aj priatelia či rodinní príslušníci, a ak sa nachádzajú v blízkosti, tak môžu sledovať obraz na svojich telefónoch v reálnom čase[3]. Canon PowerShot ZOOM dáva používateľom istotu, že budú môcť zachytiť okamih so všetkými detailmi a jednoducho sa o neho podeliť s priateľmi a rodinou.

Ďalšie informácie o fotoaparáte Canon PowerShot ZOOM nájdete na stránkach:

https://www.canon.sk/cameras/canon-powershot-zoom/

Hlavné funkcie a vlastnosti vreckového fotoaparátu Canon PowerShot ZOOM:

  • Snímač s rozlíšením 12,1 milióna bodov
  • Prepínanie ohniskovej vzdialenosti 100 mm, 400 mm, 800 mm
  • Optická stabilizácia obrazu v 4 osiach
  • Video v rozlíšení Full HD 1080p pri 24/25/30 sn./s
  • USB Type-C® kompatibilný s USB-PD
  • Pripojenie Wi-Fi a Bluetooth®


[1] Ohniskové vzdialenosti sú uvedené po prepočte na formát 35 mm.
[2] V daný okamih je možné len jedno pripojenie, uložiť možno až 10 prednastavených pripojení.
[3] V závislosti na komunikačnom prostredí môže dochádzať k oneskoreniu pri ovládaní na diaľku alebo vzdialenom živom náhľade a prenos snímok môže trvať určitý čas. Bezdrôtová komunikácia so smartfónom tiež zvyšuje spotrebu energie oproti bežnému používaniu a prístroj sa môže rýchlejšie zahrievať.

Ceny noviniek a príslušenstva:

Canon PowerShot ZOOM          329 EUR
Canon Speedlite EL-1                1.189 EUR
Baterka                                         139 EUR
Bounce adapter                            19 EUR
Color filter set                               24 EUR

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marek Janicko
2020-10-14 14:45:19
Prečítal som si celý text o Canon Speedlite EL-1 aj keď mam Nikon, vidim tam riadny posun vpred v technologiach ale 1.189 EUR, 1.189 EUR a este raz 1.189 EUR? Plus nahradna baterka 139 EUR,pripadne dve? To je 1467€. Masaker.

 
Rofo
2020-10-14 16:46:13
Som zvedavy ako sa s touto vyzvou popasuje YONGNUO a kedy sa mu podari urobit dostojnu kopiu tohto blesku
Vdaka tym parametrom a specialnej baterke to budu mat inzinieri z Ciny tazsie ako pri kopiach predoslych bleskov, no verim ze sa im to podari
 
francesco
2020-10-14 17:07:44
Sa zblaznili, za to mam 5 Godoxov V1.
 
fatality
2020-10-14 18:36:40
celkom zaujimava srandicka ten Power Zoom..nieze by som take nieco chcel,ale Canon nasiel dieru na trhu
 
Frantisek Dulik
2020-10-14 19:01:00
príspevok od: Marek Janicko
Prečítal som si celý text o Canon Speedlite EL-1 aj keď mam Nikon, vidim tam riadny posun vpred v technologiach ale 1.189 EUR, 1.189 EUR a este raz 1.189 EUR? Plus nahradna baterka 139 EUR,pripadne dve? To je 1467€. Masaker.

...a to si este nevidel cenu noveho iPhone 12 Pro Max
 
fatality
2020-10-14 19:10:32
príspevok od: Frantisek Dulik
...a to si este nevidel cenu noveho iPhone 12 Pro Max
stare dobre casy
 
jan21
2020-10-15 11:35:06
Konečne!!

Konečne prichádza nove svetlo od Canonu, robustné, výkonné, lion bateria, rychlonabijacie (predpokladám kondenzatory!) a nová výbojka.
Toto je priama konkurencia Profoto a je len velká škoda že nové telá EOS R5 R6 ....nemajú integrovaný odpalovač RT v tele. Prial by som si aby R1 ho v tele mala - často s hodí, lebo nosiť daľší blesk alebo odpalovač na odpalenie vzdialeneho ...je treba nosiť ho so sebou.

Rada Canon EOS RT bleskov je skvelá a možno aj do nejakého väčšieho svetla by sa dalo...mohlo ísť (a nielen Indru voziť )
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia