Hore

Výstava fotografií Filipa Kuliseva – Amazing Planet

Názov výstavy: Amazing Planet
Autor: Filip Kulisev
Otvorenie pre verejnosť: 2. 6. 2015, 18:00
Slávnostná vernisáž za účasti prezidenta SR, Andreja Kisku: počas trvania konferencie Globsec
Trvanie výstavy: 3. 6. – 23. 6. 2015
Miesto: River Gallery, Dvořákovo nábrežie 8, BratislavaVýstava fotografií Filipa Kuliseva – Amazing Planet sa koná pri príležitosti 100. výročia podpísania Clevelandskej dohody, ktorá bola základnym kameňom našej štátnosti. Výstava sa koná pod záštitou prezidenta SR a primátora Bratislavy (Bratislava a Cleveland sú sesterské mestá) a prináša úžasné fotografie prírodných scenérií všetkých kontinentov, vrátane motívov zo Slovenska. Na Slovensku začína 2. 6. 2015 v bratislavskej galérii River Gallery a počas medzinárodného bezpečnostného fóra Globsec ju otvorí slovenský prezident Andrej Kiska. Séria fotografií Filipa Kuliseva následne poputuje do Clevelandu, kde ju 26. 9. 2015 otvorí podpredseda vlády Miroslav Lajčák. Začiatkom roka 2016 budú obrazy vystavené na Havajských ostrovoch a následne v kanadskej Ottawe.

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP absolvoval viac ako 180 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete, vydal šesť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Chce tak v prvom rade prispieť k ochrane biodiverzity a prírodného bohatstva planéty. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie, preto o ňom monacké knieža Albert II povedal: „Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní.“

Fotografie Filipa Kuliseva nám sprostredkúvajú pohľad na krásy prírody, väčšinou miesta neporušené človekom. Jeho fotografické obrazy sú výnimočné tým, že sa mu v nich darí zachytiť skutočnosť, ktorú divák svojím pohľadom naživo nedokáže celostne obsiahnuť. Vďaka technickej bravúre, citu pre kompozíciu a vystihnutie a zachytenie tých najlepších svetelných, časových, a priestorových podmienok sú jeho fotografie viac, ako len odrazom prírodných scenérií a fascinujúcich miest našej planéty. Špecifikom fotografie je jej schopnosť rámovania, respektíve ohraničovania výrezu skutočnosti. Kulisev volí, či lepšie povedané, tvorí vždy taký výrez, ktorý, zdôrazňuje vizuálne kvality prírodného priestoru a ponúka divákovi obraz, ktorý jeho oči nie sú schopné  uchopiť inak, ako prostredníctvom jeho fotografie. Tým vlastne rozširuje a obohacuje naše vnímanie a zmyslovú skúsenosť o nový rozmer, nový, dokonalejší pohľad na svet, ktorého prírodu a jej krásy si niekedy azda neuvedomujeme a primálo vážime.

www.rivergallery.sk

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia