Hore

commander NIKON SU800

SU800 je zariadenie, určené na ovládanie viacerých externých bleskov v režime NIKON CLS (Creative lighting system). Len pre úplnosť uvediem na úvod základné funkčné možnosti tohto systému. Budem pritom vychádzať z toho, že budú používané originál blesky NIKON, pri iných produktoch nemusia byť všetky možnosti systému dostupné.

Sprievodné obrázky boli snímané pomocou CLS, blesk bol SB200 s home made malým softboxom.SU800 spredu:Základné vlastnosti NIKON CLS

CLS systém umožňuje pomocou infračerveného svetla riadenie až troch skupín externých bleskov. Užívateľ má k dispozícii až 4 pracovné kanály. To znamená, že v jednom ateliéri môžu súčasne pracovať štyria fotografi a nebudú si vzájomne odpaľovať blesky. Z princípu ovládania pomocou IR je zrejmé, že systém je určený predovšetkým na interiérové (ateliérové) používanie. Vyžaduje si takmer priamu viditeľnosť medzi riadiacim zariadením a medzi bleskami. Jeho využitie v exteriéri nie je vždy spoľahlivé. Výrobca uvádza dosah riadiacich povelov tak do 20 metrov, doporučených je 7 metrov. To sú vzdialenosti, ktoré pri výkonoch týchto bleskov bohate postačujú na ateliérové portrétne účely, na produktové foto a makro. To sú aj hlavné oblasti, na ktoré bolo CLS konštruované.
Počet bleskov jednej skupine nie je nijak obmedzený, videl som aj monštruózny držiak s 8 bleskami SB900 :-). To dovoľuje počtom bleskov dané svetlo posilniť.
Jednotlivé skupiny môžu byť nastavené odlišne – systém pozná TTL meranie, AA režim aj manuálny režim. Každá skupina bleskov môže pracovať v odlišnom expozičnom režime. Pre jednotlivé skupiny sa na riadiacom zariadení dajú nastavovať aj odlišné korekcie blesku.

Na riadenie a ovládanie bleskov môžu byť použité tri spôsoby:

- interný blesk na tele fotoaparátu. Tento blesk sa prepne do módu commander a dokáže riadiť jednu až dve skupiny. Počet skupín a kanálov sa líši podľa typu fotoaparátu. V commander móde sa interný blesk nedá vypnúť, dá sa zoslabiť len na 1/128 výkonu. Pri produktovke a makre to však môže ovplyvňovať výsledné svetelné pomery na scéne a preto sa vyrába krytka na blokovanie viditeľnej časti spektra interného blesku, pričom prepustí riadiace signály. Krytka sa volá NIKON SG-3IR a stojí okolo 7€ a zasúva sa jednoducho do sánok na blesk. S krytkou je to dobrá a funkčná metóda na modeloch, ktoré majú interný blesk.

Toto je spomínaná krytka:- druhá možnosť je použitie externého blesku SB700, SB800 alebo SB800. Tieto modely sa dajú nastaviť do módu commander. V tomto režime založené na tele fotoaparátu slúžia na ovládanie externých bleskov. Výhodou aj nevýhodou môže byť skutočnosť, že externý blesk tiež „blýska“ a jeho zakrytie je problematické. Preto tento režim nie je vhodný na makro a blízke fotografovanie. Môže však dobre poslúžiť pri ateliérovom fotení. Výhodou to môže byť aj v prípade, že potrebujeme natočiť smer riadiaceho paprsku niekam bokom – hlavy bleskov sú otočné. Nevýhoda riešenia je fakt, že v tomto prípade jeden blesk táto funkcia blokuje a jeho svetelná funkcia sa často nevyužije.

- Poslednou, najsofistikovanejšou a zdanlivo najdrahšou možnosťou je práve comander SU800. Je priamo určený ako vrcholné riešenie, obsahuje všetky možnosti, ktoré CLS ponúka v spojení s celkom fajn obsluhou.

NIKON SU800Táto vec na prvý pohľad pripomína blesk. Má na spodnej časti sánky, v prednej časti má pod červeným krytom AF asistenta, na zadnej strane displej a ovládacie tlačítka. Napájanie je riešené jednou batériou CR123A. To je trošku slabé miesto, batéria je dosť drahá. Ale vydrží hodne a existujú aj v nabíjacej verzii. V hornej časti na predku je okienko, ktorým sa šíri ovládací infra signál. V komore pre batériu je aj prepínač režimu práce. Na bokoch nájdeme dva konektory, ktorými je možné prepojenie SU800 a bleskov pomocou TTL kábla NIKON SC-30 V tejto verzii vie pracovať aj na telách, ktoré nepodporujú CLS systém. TTL káblom NIKON SC-29 sa dá jednotka prepojiť s telom a potom je možné ju natáčať ľubovoľným smerom k ovládaným bleskom.
Po zapnutí sa aktivuje, po niekoľkých sekundách nečinnosti sa sama „uspí“. Zobudí sa na stlačenie spúšte spolu s AF. Pokiaľ ju zložíte z tela, po 40 sekundách sa samočinne vypne – nemôže sa zabudnúť vypnúť. Fajn riešenie...

SU800 vie pracovať v dvoch odlišných režimoch:
makro režim
klasický comander režim

V prvom režime sa predpokladá, že sú použité dva blesky SB200 vedľa objektívu. Na riadiacej jednotke sa skupina A a B riadi formou „váhy“, teda jednej uberám a súčasne druhej pridávam. Takto názorne vyvažujem silu záblesku sprava a zľava. Tretia skupina C sa riadi klasicky, s možnosťou nastavenia všetkých možných režimov práce a korekcie. Obvykle sa používa v tejto konfigurácia ako hlavné rozptýlené svetlo oblohy.

V druhom režime už je možné klasické ovládanie troch nezávislých skupín bleskov, ako je to popísané vo všeobecnom popise. Každá skupina sa nastavuje samostatne. Tento režim je určený pre ateliérové využívanie SU800.

Prepínač módov práce v komore batérie:základné menuĎalšie vlastnosti
Po nastavení skupín môžeme odpáliť skúšobný záblesk – stlačením tlačítka TEST sa postupne s časovým odstupom jedna sekunda odpália jednotlivé skupiny.

Po stlačení tlačítka Target Light sa na sekundu rozsvietia všetky skupiny tzv. Modelovacím zábleskom. To je možné odpáliť aj stlačením príslušného tlačidla na tele fotoaparátu.

Makroblesky SB200 majú špeciálne zamerovacie svetielka. Aj tie je možné zapáliť diaľkovo z jednotky SU800. Slúžia na presné zacielenie bleskov správnym smerom.

Pokiaľ je hladina svetla nízka a AF má problém, automaticky sa zapne AF asistent a prisvieti na objekt až do vzdialenosti 10 metrov. Nie je aktivovaný v režime makro.

SU800 podporuje stroboskopické svietenie – je možné nastavenie počtu a sily zábleskov počas expozičnej doby. Využiteľné na rýchle pohyby a strobo efekty. Dobre si nabite baterky v bleskoch :-) Nepodporované v makro režime.

Pokiaľ Váš fotoaparát podporuje FP – vysokorýchlostnú synchronizáciu a máte ju v tele nastavenú, pri prekročení najkratšieho synchro času sa automaticky zapne FP synchronizácia.

Pozná funkciu FV Lock – zámok zábleskovej expozície, pokiaľ je táto funkcia podporovaná telom.

Ako vidieť, pozná toho dosť. Či to stojí za tie peniaze, musí sa každý rozhodnúť sám... Tento stručný pokec nemá nahradiť manuál. Pokiaľ by mal niekto vážny záujem, viem poskytnúť podrobný návod v pdf a v češtine. Cez súkromnú správu, prosím...


A pre technofilov pár parametrov:

výdrž batérie cca 1200 cyklov
Vlnová dĺžka svetla 800 – 1000 mm (IR)
uhol dosahu 60 stupňov vertikálne a 78 stupňov vodorovne
váha cca 160 gramov

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
haplo602
2011-01-24 14:34:33
celkom fajn, aj ked ta krytka na D3 ktora nema vstavany blesk vyzera kusok mimo

\"- druhá možnosť je použitie externého blesku SB700, SB800 alebo SB800.\"

to posledne asi malo byt SB900 nie ?
 
IceDive1
2011-01-24 15:59:22
Ja uz som viac krat spekuloval nad tymto. Urcite sikovna vec ale zatial v 99% som si vystacil s internym bleskom. Ak by som mal D3 asi by som nad tym nevahal. Urcite to ma svoje vyhody ale aj nevyhody oproti odpalovaniu systemakom. Nemoznost natocenia hlavy a myslim si aj slabsia ucinnost vonku ma od kupi zatial odradili.
 
dodo_bb
2011-01-24 21:36:36
príspevok od: haplo602
celkom fajn, aj ked ta krytka na D3 ktora nema vstavany blesk vyzera kusok mimo

\"- druhá možnosť je použitie externého blesku SB700, SB800 alebo SB800.\"

to posledne asi malo byt SB900 nie ?
Chybičky sa vloudí - obe pripomienky sú prijaté
 
haplo602
2011-01-25 10:42:46
príspevok od: IceDive1
Ja uz som viac krat spekuloval nad tymto. Urcite sikovna vec ale zatial v 99% som si vystacil s internym bleskom. Ak by som mal D3 asi by som nad tym nevahal. Urcite to ma svoje vyhody ale aj nevyhody oproti odpalovaniu systemakom. Nemoznost natocenia hlavy a myslim si aj slabsia ucinnost vonku ma od kupi zatial odradili.
ked som mal este nikon, uvazoval som nad kupou makro bleskov ... SU-800 + dva male blesky ... celkom dobre riesenie na napriklad table-top ...
 
Laco62
2011-01-26 10:52:22
dobre, Dodo!
 
drecpy©photo
2011-01-26 15:16:24
Po dlhšom zvažovaní som si túto SU 800 obstral. mám k nej 2x SB 900 a 1x SB 600. Pre ateliérové využitie je to vynikajúca kombinácia. Všetko sa dá pohodlne nastaviť cez riadiacu jednotku. Podľa mojich skúsenosti je schopná odpáliť aj blesk, ktorý mám mierne za chrbtom - je však vhodné, aby čidlo blesku samotného bolo nasmerované smerom, z ktorého prichádza IR signál riadiacej jednotky. Taktiež nemám problém s odpaľovaním bleskov umiestnených v softboxoch / Lastolite 60x60 a 80x80/ Tam už je ale uhol zachytiteľnosti signále menší. v porovnaní s voľne stojacim bleskom. Na odpaľovanie bleskov v exteriéri používam rádiový systém.
 
Setal
2011-01-30 09:41:57
Som nikonista a tiež som nad touto možnosťou uvažoval. Odrádzala ma cena a to, že je použiteľný len v interiéri a s popisom, že je použiteľný s bleskami Nikon (ale to nie je pravda, odskúšal som ho s Nissinom a je funkčný). Wireless Flash Trigger je pre mňa to správne riešenie. Mám blesky SB 600 a 900, Nissin Di866 a Metz 36AF a blýska to so všetkými, všade a môžem mať blesk aj za sebou. Mám dva prijímače, s vysielačom v cene okolo 40 €, s možnosťou dokúpenia ďalších prijímačov v cene 20 €/ks. Cenovo nie som ani v tretine ceny SU800.
Len toľko do diskusie.
 
Robco
2011-01-31 11:27:18
Som canonista a tiez rozmyslam nad kupou infra odpalovania blaskov s ttl meranim (ST-E2). Nebolo by zle kedy nejaky canonista spravil podobnu recenziu na canon techniku. Zaujimalo by ma, ako spolahlivo (nespolahlivo) pracuju odpalovace v exteriery. Joe McNally ich vonku pouziva skoro neustale. Cudujem sa, ze v recenzii sa nespominaju predlzovacie kable ktore do znacnej miery riesia problem viditelnosti danych zariadeni.
 
majsterko
2013-06-15 14:32:57
príspevok od: Setal
Som nikonista a tiež som nad touto možnosťou uvažoval. Odrádzala ma cena a to, že je použiteľný len v interiéri a s popisom, že je použiteľný s bleskami Nikon (ale to nie je pravda, odskúšal som ho s Nissinom a je funkčný). Wireless Flash Trigger je pre mňa to správne riešenie. Mám blesky SB 600 a 900, Nissin Di866 a Metz 36AF a blýska to so všetkými, všade a môžem mať blesk aj za sebou. Mám dva prijímače, s vysielačom v cene okolo 40 €, s možnosťou dokúpenia ďalších prijímačov v cene 20 €/ks. Cenovo nie som ani v tretine ceny SU800.
Len toľko do diskusie.
A mozes z poza fotaku vykonovo korigovat vsetky blesky?
 
majsterko
2013-06-15 14:40:39
príspevok od: drecpy©photo
Po dlhšom zvažovaní som si túto SU 800 obstral. mám k nej 2x SB 900 a 1x SB 600. Pre ateliérové využitie je to vynikajúca kombinácia. Všetko sa dá pohodlne nastaviť cez riadiacu jednotku. Podľa mojich skúsenosti je schopná odpáliť aj blesk, ktorý mám mierne za chrbtom - je však vhodné, aby čidlo blesku samotného bolo nasmerované smerom, z ktorého prichádza IR signál riadiacej jednotky. Taktiež nemám problém s odpaľovaním bleskov umiestnených v softboxoch / Lastolite 60x60 a 80x80/ Tam už je ale uhol zachytiteľnosti signále menší. v porovnaní s voľne stojacim bleskom. Na odpaľovanie bleskov v exteriéri používam rádiový systém.
Mozes iba z poza fotaku korigovat vykon vsetkych bleskov? Ak ano vie aj nejaky radiovy system to iste. Preco sa nikon drzi tej IR technologie. Kazdy nestastny uhol pripadne exterier degraduje jeho vyuzitie. Moja skusenost je ze ten co potrebuje riadit viac bleskov to potrebuje bez kompromisov.
 
majsterko
2013-06-15 18:09:04
príspevok od: majsterko
Mozes iba z poza fotaku korigovat vykon vsetkych bleskov? Ak ano vie aj nejaky radiovy system to iste. Preco sa nikon drzi tej IR technologie. Kazdy nestastny uhol pripadne exterier degraduje jeho vyuzitie. Moja skusenost je ze ten co potrebuje riadit viac bleskov to potrebuje bez kompromisov.
Odpoveim si sam. Trochu som asi zaspal dobu. Canon uz presiel do 2,4GHz radia. Vola sa to Canon Speedlite Transmitter ST-E3-RT. Nikon bud uz nieco podobne ma alebo bude mat.
 
dodo_bb
2013-06-15 21:40:04
príspevok od: majsterko
Mozes iba z poza fotaku korigovat vykon vsetkych bleskov? Ak ano vie aj nejaky radiovy system to iste. Preco sa nikon drzi tej IR technologie. Kazdy nestastny uhol pripadne exterier degraduje jeho vyuzitie. Moja skusenost je ze ten co potrebuje riadit viac bleskov to potrebuje bez kompromisov.
Nikon sa jej až tak nedrží, tento systém pochádza zo stredoveku A bol určený na ovládanie skôr makrobleskov na vzdialenosť do metra dvoch... V dobe jeho uvedenia na trh to bol skvelý systém, ktorý nikto iný nemal. Len roky bežia
 
drecpy©photo
2013-06-26 11:25:03
Pravda , pravda. Medzitým som "upgradoval" svetelný park v štúdiu a používam záblesky s pilotkou odpaľované rádiom. Systémové blesky a s riadiacou jednotkou už iba sporadicky vonku, prípadne na mierne dokreslenie svetlom v interiéri, v štúdiu a pod.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia