Hore

Panasonic Lumix 12-60/3.5-5.6 (čistenie/oprava)

Chcem popísať nejaké tie postrehy a poznatky, nakoľko včera som si pri čistení predného skla fúkol dovnútra kvapky čistiaceho roztoku (popíšem to neskôr) a musel celý objektív rozobrať a vyčistiť. Keby som mal podobné informácie predtým, ako som sa do toho pustil, mal by som to hotové za polovičný čas, takže sa o ne podelím.

Pri objektíve sa uvádza čiastočné utesnenie. Je to pravde, je skutočne len veľmi čiastočné a nachádza sa okolo bajonetu. Ostatné časti utesnené nie sú, aj keď plasty pekne lícujú a zapadajú do seba, takže prach sa dovnútra dostáva ťažšie. Konštrukčne sa objektív prevažne skladá z plastu a skla, kovovými prvkami okrem šróbikov sú bajonet, čierna krytka okolo zadného optického elementu, ktorá vypĺňa priestor pri kontaktoch.

Nedávno sa mi súhrou viacerých vedomých chýb stalo, že sa mi dovnútra dostala tekutina. Objektív bol ešte nový, vďaka úžasnému súčasnému tempu eshopov mi k nemu zatiaľ neprišiel ochranný filter, ktorý inak vždy na objektívy hneď dávam. Som na to zvyknutý - aby som sa vyhol čisteniu skla objektívu, radšej čistím filter (mám rád filtre B+W práve preto, lebo sa veľmi ľahko čistia). Práve pri čistení filtrov som sa naučil veľký zlozvyk- čistiacu tekutinu streknem priamo na filter, vyčistím handričkou a zbytky vyfúkam stlačeným vzduchom. Je to veľmi rýchle, veľmi efektívne... a zároveň je to postup použiteľný len na objektív s filtrom. Ak to takto spravíte priamo na nechránenom objektíve, koledujete si o problém aký sa stal mne.

Ja som sa, ako vždy, ponáhľal a pri čistení zostalo maličké množstvo tekutiny po okrajoch. Následným ofúknutím som "zafúkol" tieto kvapôčky dovnútra objektívu. Bolo mi jasné, že u nás zrejme na servis objektívov Lumix môžem zabudnúť, takže som vytiahol vercajg a začal skúmať ako na to. Našťastie je na Youtube dostupné video, ktoré popisuje ako rozobrať objektív zozadu, ja som však našiel na webe servisný návod na 14-140, ktorý popisuje ako sa dostať pod predný element spredu, čo ma lákalo viac, zdalo sa mi to rýchlejšie. Mám skromné skúsenosti s čistením starých kovových objektívov, moderný plastový objektív s elektronikou som zatiaľ rozobratý nemal.

Takže som sa snažil vytočiť prstenec, ktorý zvykne zakrývať šróbiky na prednej strane. Ako profík, s gumovými prstencami na to určenými:) Nič sa však netočilo (veľký objav:) - prstenec totiž nie je šróbovací. Treba ho vylúpnuť. Servisný manuál na 14-140 udáva použitie ihly. Pravdupovediac, hrozil som sa dotyku čohokoľvek kovového so sklenenou šošovkou, takže som to vyriešil plastovým "brnkátkom" zo súpravy na opravu telefónov. Je tam miesto s väčšou medzerou, kam sa dá vopchať a prstenec sa dá vylúpnuť.

Po jeho vylúpnutí zistíte, že nie je nijako zacvaknutý, ale len prilepený, a zároveň Vám bude jasné aj to, že práve tadiaľto sa dovnútra ľahko dostane prach aj voda, najmä keď si predstavím ako si ten prach krúživým pohybom vždy pekne vtláčam pod túto krytku. Pod ním sa nachádzajú šróbiky. S veľkou nádejou som sa do nich pustil, ale radosť trvala len dočasne, šróbiky držia len plastový závit na filter a slnečnú clonu. Dobrá správa je, že ak si tento závit poškodíte, jeho výmena je fakt veľmi rýchla, náhradný diel dodá niektorý z čínskych eshopov. Horšia je, že šošovka, pod ktorú som sa potreboval dostať, je nalepená na konci plastového tubusu a dostať sa k nej dá len zozadu. Takže som to spredu všetko zložil a pustil sa do rozoberania odzadu.

Demontáž bajonetu bola jednoduchá, sú tam tri šróbiky. Zároveň bolo potrebné uvolniť ďalšie dva na tej čiernej krytke s nápisom Made in China a jeden zboku bajonetu, ktorý pridŕža elektronický kontakt. Pozor, ak to budete robiť, neťahajte bajonet skôr ako uvoľníte ten elektronický kontakt, lebo by ste si mohli poškodiť vodiaci pásik, ktorým sú kontakty spojené s elektronikou vnútri (prípad, ktorý rieši práve video na Youtube). Akonáhle bolo šesť šróbikov vonku, bolo možné bajonet vytiahnuť. Od tohto kroku si treba dať pozor na šošovku a klásť objektív na stôl len na bok, poležiačky. Ďalšie tri skrutky po bokoch držali vonkajší prstenec s nápisom 12-60.., po ich uvoľnení sa dal prstenec ľahko vytiahnuť. Treba povedať, že všetko ide do seba a od seba veľmi ľahko, žiadna hrubá sila.

Po odstránení prstenca 12-60 som sa dostal k prstencu na posun tubusu- zoomovanie. Ten je k plastovému tubusu pripevnený jedinou skrutkou na boku, ktorá sa nachádza v kovovej objímke. Bolo treba vybrať skrutku aj objímku, následne sa dal zoomovací prstenec ľahko vybrať pootočením a nájdením správnej pozície (všetko s citom, pod zoomovacím prstencom je mechanizmus, ktorý detekuje pozíciu zoomu, je to jemný plastový jazdec na jemných plastových kolajničkách, hrubá sila by ho ľahko zlomila a bolo by po paráde).

Po odstránení zoomovacieho prstenca sa mi už dal vytiahnuť plastový tubus so šošovkou a vyčistiť vnútro objektívu. Tubus držala tá skrutka s objímkou, nič iné ho nedrží, trošičku ťažšie ide von len kvôli tomu, že je tam semišová prachozábrana, ktorá kladie malý odpor. Všetko sa točí a kĺže veľmi ľahko. Prachozábrana je súčasťou vrchného prstenca, ktorý sa tiež dá odstrániť, držia ho štyri jemné zacvakávacie poistky, ktoré sa odisťujú jemným zatlačením. Nie je potrebné to dávať preč a ani to nedoporučujem, pretože tie poistky majú tendenciu druhýkrát už nedocvaknúť. Ja som ho preč dal, a následne som ich musel prihnúť, inač mi nechceli naspäť chytiť. Navyše som musel dávať pozor na správnu pozíciu kontaktov sledujúcich pohyb ostriaceho prúžku, čo bola zbytočná starosť- proste, stačí vytiahnuť tubus a prstenec s prachozábranou nechať kde je. Po vytiahnutí tubusu som optiku vyčistil, vyfúkal (vyžaduje sa špeciálna miestnosť s bezprašným prostredím, máte takú? ... žartujem:)  a zasunul naspäť. Sú tam štyri možnosti ako tubus vložiť späť, len jedna je správna- je to tá, kde sa tubus hýbe úplne ľahúčko až po koniec. Pri manipulácií som pozotieral dosť pôvodného maziva a mal som pocit, že trecie plochy je potrebné jemne premazať, na čo som použil trošku litioveho maziva Ceys (Grasa de Litio).

Spätná rekonštrukcia objektívu bola už hračka, dával som akurát pozor na plastový jazdec pri nasadzovaní zoomovacieho krúžku, ten musí sadnúť pekne do drážky. Osvedčilo sa mi posunúť ho úplne na kraj a nasadzovať prstenec s dierkou pre objímku asi dva centimetre napravo od príslušnej dierky na tele objektívu, a po nasadení pootočiť. V spätnom poradí som nasadil ďalšie časti a bolo to. Objektív som mal vyčistený a pekne premazaný, pohybuje sa ešte lahšie ako predtým, všetko krásne funguje a optika je pekná čistá.

Tento postup možno pomôže niekomu, kto by mal podobný problém, pokiaľ ste trochu zručný a máte poruke mikroskrutkovač, čistiacu sadu a mazivo, trpezlivosť a nejakú tú hodinku času, nemusí byť vyčistenie takto jednoduchého objektívu v domácich podmienkach veľkým problémom. Postup som si nefotil, toľko času zase nemám, tak len takto slovne. Ale verím, že ak by to niekto potreboval, ak bude robiť a zároveň čítať, bude mu všetko jasné.

Fotografia je moje hobby. Mám rád čisté a jednoduché spracovanie, rád sa učím nové veci, občas zaexperimentujem.

profil autora
web: http://lekkerkief.media

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
z80
2018-11-17 09:55:35
Chcelo by to par obrazkov.
 
pa10
2018-11-17 18:59:50
príspevok od: z80
Chcelo by to par obrazkov.
Hej, je to mozne, ale nemam na to cas teraz. Aj s tou rozborkou som sa musel ponahlat a nestihal som fotit. Tak raz, urcite...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia