Hore

Canon 6D v praxi - prvý cenovo ,,dostupný´´ Full frame od Canonu

Po zhruba mesiaci používania Canon 6D som sa rozhodol podeliť o svoje prvé dojmy, skúsenosti. Hneď na úvod by som chcel upozorniť, že tento článok nie je o tom, aby som daný fotoaparát vychválil. Všetko čo nájdete v tomto článku je založené na mojich názoroch a skúsenostiach so 6D. Preto môžu byť dosť subjektívne s ohľadom na to, aké očakávania som od daného fotoaparátu mal. Tiež do akej miery ich (ne)naplnil.
Rád by som začal tým, že pred kúpou som dlho zvažoval všetky pre a proti s ohľadom na moje zameranie a žáner, na ktorý budem 6D využívať.
Telo a ergonómia

Tak, ako už bolo veľakrát napísané, telo 6D na prvý pohľad pôsobí menším dojmom. Nebyť toho, že nemá zabudovaný blesk, ťažko by ho bolo odlíšiť od 60D. V ruke sa drží veľmi dobre, viem, že do iných rúk tak sadnúť nemusí. Pred kúpou som si ho dobre poťažkal a porovnal s 5D MKIII a 7D. Držanie bez výhrad.
Ovládanie je ,,iné,, ako som bol zvyknutý. Neznamená to však, že je zlé. Skôr otázka zvyku. Veľa kritizovaný chýbajúci Joystick mi až tak veľmi nechýba. No verím, že pre užívateľov s napr. 5D MKIII, ktorí by mali záujem o 6D ako back up body to môže byť frustrujúce. Inak je ovládanie veľmi intuitívne, rýchlo som si zvykol. Potešila ma hlavne funkcia lupa, ktorá sa po prenastavení dá používať ako 100% Crop v oblasti ostriaceho bodu ktorý bol zvolený. Tlačidlo SET je cez C.FnIII – 5 nastaviteľné. Ja som si vybral kompenzáciu expozície s bleskom, na výber je :Žiadna, Kvalita obrazu, Štýl obrázku, Zobrazenie menu, Citlivosť ISO a spomínaná kompenzácia blesku.

Ostrenie

Veľa pretriasané, odsudzované či považované za krok späť. Uznávam, že pri prvom pohľade do hľadáčika som sa trochu zháčil. Mal som pocit, ako by som znova pozeral cez hľadáčik 40D. Voči konkurenčnej D600 sa nečudujem vlne kritiky.
V praxi som však nikdy necítil, že by ma rozmiestnenie, počet a veľkosť ostriacich bodov nejakým spôsobom spomaľoval či obmedzoval. Opäť však musím pripomenúť, že je to len môj názor. Určite je dané ostrenie ťažšie použiteľné pre Wildlife alebo Šport. Ale tam sa 6D nezaraďuje a ani nie je treba. No na portrét, krajinku, svadobnú fotografiu či nočné fotenie je viac ako dostačujúce. Inak povedané, podľa mňa nie je rozdiel v ostrení medzi 6D a 5DMKIII hodný cenového rozdielu 1000 Eur.
Ostrenie v šere, či v znížených svetelných podmienkach je kapitola sama o sebe. Aj keď sa nedá povedať že zaostrí aj ,, s nasadenou krytkou ´´. Každopádne som sa s ničím podobným nikdy nestretol .Objekty, ktoré som v minulosti musel nasvecovať baterkou či bleskom som pri použití 6D zaostroval na stredový bod použitím AF. To vrátane hviezd pri startrails na 17mm. -3EV je naozaj super a pri fotení v slabo osvetlených kostoloch to bude k nezaplateniu.ISO

Tu sa opäť dostávam k bodu, kde sa názory líšia. Každému vyhovuje iná miera šumu. Žabomyšie vojny ohľadom 6D vs D600 a o tom, kto kde menej či viac ,,šumí´´, sú úplne zbytočné. Áno, uznávam, že ISO je jeden z fenoménov posledných rokov. Určite však rozdiely medzi modelmi jedného či druhého výrobcu v danej triede nie sú až také veľké, aby hocikoho presvedčili o zmene značky.
Pri fotení v rôznych podmienkach som došiel k záveru, že pre mňa únosná ( použiteľná ) hladina šumu je medzi ISO 5000 až po ISO 10 000. Všetko v závislosti od expozície, svetelných podmienok a podobne.

Canon 6D vs konkurencia

Ak máte 5DMKII, vo veľa veciach je 6D presvedčivejšia ( ostrenie , ISO , displej ). No keby som už 5DMKII vlastnil, asi by som mal dilemu. Ale pri rozhodovaní o prvej FF zrkadlovke som mal jasno a rozdiel v cene medzi novou 5DMKII a 6D nebol až taký veľký, ako ponúkané vylepšenia. To neznamená, že 5DMKII je zlý fotoaparát , ani nič podobné. 6D bola pre mňa proste zaujímavejšia.
5DMKIII je bez debát vydarený model. Som si istý, že pre tých, ktorí potrebujú viac FPS a viac ostriacich bodov atď., je to super voľba. Pre moje potreby bola dôležitá obrazová kvalita FF a tá za 5DMKIII nezaostala. Preto som si povedal, že rozdiel 1000 eur radšej preinvestujem do nového skla (dlho plánované Canon EF-100F2,8L macro napr. ).

Pre majiteľov systému od Nikonu mám len jednu poznámku. Nemyslím si, že D600 alebo 6D, sú tak priepastne kvalitatívne odlišné, že by donútili niekoho zmeniť systém. Keby som nemal žiadny objektív a príslušenstvo pre Canon, možno by som zvažoval. Uznávam, že papierové predpoklady hovorili a aj hovoria jasne v prospech D600. Canon 6D bol a je z toho dôvodu často kritizovaný. Skúsenosti užívateľov a reálny výstup ukázali, že nie je všetko len o špecifikáciách.
V konečnom dôsledku je výstup a výsledná kvalita závislá od viacerých faktorov. Od objektívov cez príslušenstvo atď. , no vždy to začína a končí u nás užívateľoch- fotografoch. Napriek vojne pixelov a ISO sú aj dnes výsledky starších modelov ako D300/D80, či 7D/40D v správnych rukách porovnateľné s najnovšími výdobytkami techniky.Záver

Dnes som v reakcii v jednom vlákne napísal, že som zo svojou voľbou kúpiť si 6D spokojný na 95%. Prečo tých 5% ? Ako som spomenul, aj tam ,, myslím, že žiadny objektívny fotograf, ktorý má vzťah ku svojej technike, si nedovolí tvrdiť , že mu jeho telo 100% vyhovuje.´´ Vždy je to o detailoch a kompromisoch v tom, čo je pre nás v danom žánri dôležité.
Takže, čo mohlo byť inak:
- matnica hladáčiku je na danú triedu lacná a pýtalo by si to niečo prepracovanejšie. Napríklad pohľad do hľadáčika o generáciu staršej D300 je profesionálnejší a funkčne lepšie zvládnutý. Viem, že na 6D sú matnice vymeniteľné, ale to je spojené s ďalšími nákladmi ;
- 1x SD slot. Veľkosť ani cena by nebola veľmi ovplyvnená, keby boli tie sloty dva;
- pri nočnom fotení sa cez Cfn nedá nastaviť to, aby displej počas expozície svietil. To mi naozaj chýba, osvecovať mobilom displej či nebodaj rozsvecovať displej tlačidlom fotoaparátu je frustrujúce. Tiež je započítavanie sekúnd periodické a nie hod-min-sek. Viem, že niekomu to môže prísť zbytočné , no mne to chýba. Hold, privyknem si.
- Software pre ovládanie z tabletu či telefónu na Android či iOS cez wi-fi nepodporuje v režime bulb možnosť zablokovania tlačidla v stlačenej polohe. Na dotykovom displeji treba nepretržite držať pomyselnú spúšť. Dosť nepraktické na startrails foto v dĺžke 20 minút. Rád by som dal ten tablet do ruky tomu, čo to vymyslel, nech si to skúsi...

Čo ma príjemne potešilo:
- Ostrenie v znížených svetelných podmienkach
- ISO 5000-10000
- Displej
- Wi-fi funkcia, možnosť náhľadov fotiek počas fotenia
- Ostrosť

Viem, že je veľa vecí, ktoré som nespomenul čiastočne preto, že som ich nepovažoval za dôležité a čiastočne preto, že som na nich zabudol :D . Ak máte pocit, že som niečo dôležité nespomenul, alebo uviedol nesprávny údaj – opravte ma. Som len človek a robím chyby. No posledný mesiac ma utvrdil v tom, že moje rozhodnutie investovať financie do Canon 6D chyba nebola.
Tiež by som sa chcel ospravedlniť majiteľom iných značiek ako Canon a Nikon že som ich v článku obišiel. Nemám žiadne praktické skúsenosti s použitím iných značiek a nerád by som len tak ,,trieska“ dve na tri.

Tiež by som Vám všetkým bez rozdielu pohlavia a značky fototechniky chcel zaželať aby Vám rok 2013 priniesol ešte väčšiu radosť z fotenia, veľa svetla a trpezlivosti. :D


Edit:
Tak ešte update na základe trefnej pripomienky Slavmira. Fotoaparát som porovnával na základe osobných skúseností s Canon 1DMKIII a ostatnými Canon telami ktoré mi prešli batohom. Tiež telami ktoré som mal možnosť menej či viac poskúšať.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jsenicky
2013-01-07 21:48:35
Pekne a dost objektivne napisane. Len si myslim ze fotky 1 a 7 velmi nereflektuju inak perfektnu obrazovu kvalitu sestky.
 
phototomas
2013-01-07 22:05:10
príspevok od: jsenicky
Pekne a dost objektivne napisane. Len si myslim ze fotky 1 a 7 velmi nereflektuju inak perfektnu obrazovu kvalitu sestky.
hmm, ďakujem. Teraz keď sa pozerám tak musím uznať že som nečakal že po kompresii stratia na čare a ostrosti...
 
slavmiro
2013-01-07 22:07:51
Aky aparat si pouzival doteraz, k akemu hlavne sa vztahuju tvoje subjektivne poznatky? V galerii mas vela 1DIII, tu vtexte ho nespominas...
 
phototomas
2013-01-07 22:15:38
príspevok od: slavmiro
Aky aparat si pouzival doteraz, k akemu hlavne sa vztahuju tvoje subjektivne poznatky? V galerii mas vela 1DIII, tu vtexte ho nespominas...
dobre hovoríš.
To ma vôbec nenapadlo dať to tam. Nuž prvý článok ale ja sa polepším.
Porovnával som na základe osobných skúseností s 400d,450d,30D,40D,1DMKIII. Tiež po letmých skúsenostiach s D300, 7D, 5DMKIII atď

Som rád že si niečo našiel

ale v pohode na vykopanie vojnovej sekery to nie je....
 
slavmiro
2013-01-07 22:45:14
príspevok od: phototomas
dobre hovoríš.
To ma vôbec nenapadlo dať to tam. Nuž prvý článok ale ja sa polepším.
Porovnával som na základe osobných skúseností s 400d,450d,30D,40D,1DMKIII. Tiež po letmých skúsenostiach s D300, 7D, 5DMKIII atď

Som rád že si niečo našiel

ale v pohode na vykopanie vojnovej sekery to nie je....
To nebolo v zlom, to len taka aura hnidopicha okolo mna. Mna to zaujalo, lebo si viac krat spominal a vztahoval poznatky k 5DII/III, ale 1D si nespomenul.
 
phototomas
2013-01-07 22:48:07
príspevok od: slavmiro
To nebolo v zlom, to len taka aura hnidopicha okolo mna. Mna to zaujalo, lebo si viac krat spominal a vztahoval poznatky k 5DII/III, ale 1D si nespomenul.
v pohode, aura neaura, pripomienka bola na mieste. V článku to nebolo a zjavne to tam chýbalo.
To skôr ja som prešiel do protiútoku. Už som raz taký
 
bear
2013-01-08 07:38:20
Tu vymenu matnice som vyuzil na 5D mark II. Cena je tam pomerne prijatelna a pre manualne zaostrovanie s TS-E, alebo f/2.8 a svetelnejsimi objektivmi som to ocenil. Na druhu stranu pri makre, alebo foteni s menej svetelnymi objektivmi v horsich svetelnych podmienkach som radsej EG-S matnicu vymenil za standardnu.

Na 5D mark III mam ten "prepacovanejsi" pohlad do hladacika, pre pokrocilejsi AF system (spot, zony....) je to nutne, ale ta rychlo vymenitelna matnica mi obcas chyba.
 
phototomas
2013-01-08 08:45:52
príspevok od: bear
Tu vymenu matnice som vyuzil na 5D mark II. Cena je tam pomerne prijatelna a pre manualne zaostrovanie s TS-E, alebo f/2.8 a svetelnejsimi objektivmi som to ocenil. Na druhu stranu pri makre, alebo foteni s menej svetelnymi objektivmi v horsich svetelnych podmienkach som radsej EG-S matnicu vymenil za standardnu.

Na 5D mark III mam ten "prepacovanejsi" pohlad do hladacika, pre pokrocilejsi AF system (spot, zony....) je to nutne, ale ta rychlo vymenitelna matnica mi obcas chyba.
To máš pravdu že je to dobrá alternatíva že sa dá vymeniť. Na 5D MKIII sa canon bráni tým že je to príliž zložité u 100% hľadáčikov alebo niečo také. Na 40D som mal matnicu vymenenú asi po mesiaci používania. No u 6D a danej triedy som čakal že už základ bude lepší ako 40D

Nie je to nič tragické, neobmedzuje ma to pri fotení nejak výrazne. Ale za mínus to považujem
 
will
2013-01-08 09:54:01
Ked fotis hlavne krajinu, nevadilo ti, ze ma uzavierku max 1/4000? Za ostreho slnecneho protisvetla a pod?
 
marek zelina
2013-01-08 10:15:40
príspevok od: will
Ked fotis hlavne krajinu, nevadilo ti, ze ma uzavierku max 1/4000? Za ostreho slnecneho protisvetla a pod?
urcite mu to nevadilo kesze krajinkary velmi nevyuzivaju clony 2,8 a menej,... standardom (aspon podla mna) su clony nad 5,6 alebo az nad 8,....a tam nedosiahnes velmi take casy
 
phototomas
2013-01-08 10:16:25
príspevok od: will
Ked fotis hlavne krajinu, nevadilo ti, ze ma uzavierku max 1/4000? Za ostreho slnecneho protisvetla a pod?
Viem že niektorí krajinkári budú namietať, no ja v keď sa ku krajinke dostanem tak cloním od f8 hore takže si nemzslím že by to mal byť problém. Ale ja nie som až taký krajinkár, skôr svadba, portrét, nočná fotografia. Pred kúpou 6D som si prebehol svoje fotky z minulosti a našiel som skutočne iba pár fotiek ktoré boli nad 1/4000. Preto som to nepovažoval za pre mňa dôležitý údaj.

Verím že pre niekoho to môže byť 1/4000 kriticky málo. Mne to neprekáža vôbec, skôr ten 1xSD slot mi vadil od začiatku viac. Ostatné špecifikácie mi na môj účel prišli ideálne. Celý čas som čakal iba na to, ako sa bude správať v mojich rukách. Po hodinovom skúšaní a neustálom kotrolovaní výsledkov v tablete som 6D vyplatil a zobral.

Tým netvrdím že 6D je top. Keby som nevyberal na základe pomeru výkon-cena, určite by som zvažoval 5DMKIII
 
will
2013-01-08 10:31:21
príspevok od: phototomas
Viem že niektorí krajinkári budú namietať, no ja v keď sa ku krajinke dostanem tak cloním od f8 hore takže si nemzslím že by to mal byť problém. Ale ja nie som až taký krajinkár, skôr svadba, portrét, nočná fotografia. Pred kúpou 6D som si prebehol svoje fotky z minulosti a našiel som skutočne iba pár fotiek ktoré boli nad 1/4000. Preto som to nepovažoval za pre mňa dôležitý údaj.

Verím že pre niekoho to môže byť 1/4000 kriticky málo. Mne to neprekáža vôbec, skôr ten 1xSD slot mi vadil od začiatku viac. Ostatné špecifikácie mi na môj účel prišli ideálne. Celý čas som čakal iba na to, ako sa bude správať v mojich rukách. Po hodinovom skúšaní a neustálom kotrolovaní výsledkov v tablete som 6D vyplatil a zobral.

Tým netvrdím že 6D je top. Keby som nevyberal na základe pomeru výkon-cena, určite by som zvažoval 5DMKIII
Ok, bola to totiz jedina vec co mi pri citani specifkacii naozaj udrela do oci v porovnani s inymi telami.

Zelineli> Ano viem, preto specificky spominam ostre slnko, obvzlast protisvetlo a jeho vyuzitie na siluety a pod. Ked mas tu velku gulu v zabere lahko sa prehupnes na 1/4000 aj pri F5 a viac. Kedze ja tiez nefotim prioritne krajinu nieje to pre mna smerodajne ale zaujimal ma autorov nazor.
 
Jozi Mačutek
2013-01-09 19:08:12
mne sa ten článok páči
 
phototomas
2013-01-09 22:53:59
príspevok od: Jozi Mačutek
mne sa ten článok páči
Ďakujem. Viem že som neriešil veľa vecí, ktoré v bežnej recenzii nájdeš. Zameral som sa na na veci, ktoré sú pre mňa doležité. Pre veľa iných to neznamená nič. Záleží na tom akým smerom sa uberáme.

Možno tento článok vyznel tak, že 6D nie je dobrý fotoaparát. No 6D je iba taký dobrý ako ten, kto sa rozhodol si ho kúpiť. Vačšina fotografov si pred takouto kúpou/investíciou dobre zváži na aký účel ho použijú.

Som rád, že čas strávený písaním nebol úplne zabitý
 
Jozi Mačutek
2013-01-10 07:14:52
príspevok od: phototomas
Ďakujem. Viem že som neriešil veľa vecí, ktoré v bežnej recenzii nájdeš. Zameral som sa na na veci, ktoré sú pre mňa doležité. Pre veľa iných to neznamená nič. Záleží na tom akým smerom sa uberáme.

Možno tento článok vyznel tak, že 6D nie je dobrý fotoaparát. No 6D je iba taký dobrý ako ten, kto sa rozhodol si ho kúpiť. Vačšina fotografov si pred takouto kúpou/investíciou dobre zváži na aký účel ho použijú.

Som rád, že čas strávený písaním nebol úplne zabitý
zabitý nebol a to neznamena že ked si tam nedal presne tech.špecifikácie že je to zlý článok mne sa pači že je to napisané presne ako ten foťák na teba posobi kvalitou ergonomiou atd.
 
Fireblade2008
2013-01-11 14:09:55
Dovolte mi par slov. Po Pentaxe K200D tiez som dlho nevedel, aku full frame zrkadlovku budem mat....
Zial, som vychadzal z vysledkov snapsort.com a dxomark.com.
Na moje velke stastie som sa dostal na dpreview.com > Studio comparison tool, kde mam na vyber max 4 fotakov a RAW / JPG vysledok, resp ISO od 50 az ..... (fakt odporucam kazdemu)
Mna prekvapil vysledok 6D v porovnani s 5D MK3, Nikon D600 s D800. Vcera vecer som pokracoval uz na youtube.com a pozeral som skoro vsetky hands-on videa a skusenosti so 6D. Paci sa mi, ze porovnavali aj s 5D MK3 aj D600.
Ako vysledok uvadzali: 6D ma trosicku krajsie fotky, ako D600 ale je pomalsi a rychlo sa pohybujuce objekty su uz vacsinou rozmazane. Landscape-y, portrety a videa su lepsie na 6D ako D600 robi. V porovnani s 5D MK3 tiez nezostal az tak daleko, ale ta je cenovo o 700EUR drahsia. Prekvapenie bolo, ze 6D ma krajsie fotky pri ISO 6400 ako 5D MK3.

V konecnom dosledku som rad, ze som nedoveroval spomenutym strankam, lebo ich vysledky nie su pravdive. Neni to pravda ze D800E, D800 a D600 su prve 3 fotoaparaty na svete, ktore su najlepsie. Canon fakt vie viac, nez to pisu tie recenzie, ci vysledky.

Dufam, ze som presvedcil tych, ktory sa boja este od 6D. Neolutujete kupu, pokial nepotrebujete fakt profesionalnu zrkadlovku a fotit za peniaze....
 
viliamtel
2013-01-11 14:50:37
Tu na ephote mi chybaju fakt poriadne testy to je taky problem zobrat 5D mk III 5d mk II a napriklad aj 6d d 800 atd postaviť na stativy fotit pri iso 100 ,6400 tymi istými objektívmi tu istu scenu a potom to rozanalizovat pri postprocese napriklad v lightroome?, a publikovať totu. Alebo sa tu pišu recenzie len tak leda bolo aby tu niečo bolo nove napisane a aby bola pravidelna navštenosť na web stranke? keby som byval v bratislave a mal kontakty na prolaiku tak by tu už dávno na nete take testy boli ...
Proste viac teschnicky testov tu chyba inak su tu iba same blaboly a komerčné články
 
slavmiro
2013-01-11 15:01:37
príspevok od: Fireblade2008
Dovolte mi par slov. Po Pentaxe K200D tiez som dlho nevedel, aku full frame zrkadlovku budem mat....
Zial, som vychadzal z vysledkov snapsort.com a dxomark.com.
Na moje velke stastie som sa dostal na dpreview.com > Studio comparison tool, kde mam na vyber max 4 fotakov a RAW / JPG vysledok, resp ISO od 50 az ..... (fakt odporucam kazdemu)
Mna prekvapil vysledok 6D v porovnani s 5D MK3, Nikon D600 s D800. Vcera vecer som pokracoval uz na youtube.com a pozeral som skoro vsetky hands-on videa a skusenosti so 6D. Paci sa mi, ze porovnavali aj s 5D MK3 aj D600.
Ako vysledok uvadzali: 6D ma trosicku krajsie fotky, ako D600 ale je pomalsi a rychlo sa pohybujuce objekty su uz vacsinou rozmazane. Landscape-y, portrety a videa su lepsie na 6D ako D600 robi. V porovnani s 5D MK3 tiez nezostal az tak daleko, ale ta je cenovo o 700EUR drahsia. Prekvapenie bolo, ze 6D ma krajsie fotky pri ISO 6400 ako 5D MK3.

V konecnom dosledku som rad, ze som nedoveroval spomenutym strankam, lebo ich vysledky nie su pravdive. Neni to pravda ze D800E, D800 a D600 su prve 3 fotoaparaty na svete, ktore su najlepsie. Canon fakt vie viac, nez to pisu tie recenzie, ci vysledky.

Dufam, ze som presvedcil tych, ktory sa boja este od 6D. Neolutujete kupu, pokial nepotrebujete fakt profesionalnu zrkadlovku a fotit za peniaze....
Podla prispevku sa zda zei si bol plny pochybnosti a teraz si si zdovodnil ze to bude OK. Uz aparat 6D vlastnis, alebo sa chystas na jeho kupu?

Co sa tyka sumu, snad nikto nespochybnoval ze novodobe FF poskytuju kvalitny vystup, velice vyrovnany na ISO6400 a pod.

D800E je vsak nekompromisny stroj pri nizkych ISO, kde 36MPix dava bohate detaily na bazalnych ISO hodnotach. 6D ma trochu kompromisnu vybavu/prevedenie, v tom ma D600 mierne navrch. 5DIII je zasa lepsia ako D600.

Na meranie dynamickeho rozsahu sa mi scena v Studio comparison tool-e prilis vhodna nezda.
Ale zda sa ze to bude vesely vikend. Byt tebou, zvazujem podanie zaloby na DxO Labs.

Peace!
 
denySK
2013-01-11 16:42:27
príspevok od: viliamtel
Tu na ephote mi chybaju fakt poriadne testy to je taky problem zobrat 5D mk III 5d mk II a napriklad aj 6d d 800 atd postaviť na stativy fotit pri iso 100 ,6400 tymi istými objektívmi tu istu scenu a potom to rozanalizovat pri postprocese napriklad v lightroome?, a publikovať totu. Alebo sa tu pišu recenzie len tak leda bolo aby tu niečo bolo nove napisane a aby bola pravidelna navštenosť na web stranke? keby som byval v bratislave a mal kontakty na prolaiku tak by tu už dávno na nete take testy boli ...
Proste viac teschnicky testov tu chyba inak su tu iba same blaboly a komerčné články
dpreview.com
na co to trepat aj sem?
 
slavmiro
2013-01-11 18:21:45
príspevok od: viliamtel
Tu na ephote mi chybaju fakt poriadne testy to je taky problem zobrat 5D mk III 5d mk II a napriklad aj 6d d 800 atd postaviť na stativy fotit pri iso 100 ,6400 tymi istými objektívmi tu istu scenu a potom to rozanalizovat pri postprocese napriklad v lightroome?, a publikovať totu. Alebo sa tu pišu recenzie len tak leda bolo aby tu niečo bolo nove napisane a aby bola pravidelna navštenosť na web stranke? keby som byval v bratislave a mal kontakty na prolaiku tak by tu už dávno na nete take testy boli ...
Proste viac teschnicky testov tu chyba inak su tu iba same blaboly a komerčné články
Obavam sa ze prolaika nebude davat potencionalnej konkurencii to co mozno ani sami nemaju skladom naraz.
 
Fireblade2008
2013-01-11 20:58:40
príspevok od: slavmiro
Podla prispevku sa zda zei si bol plny pochybnosti a teraz si si zdovodnil ze to bude OK. Uz aparat 6D vlastnis, alebo sa chystas na jeho kupu?

Co sa tyka sumu, snad nikto nespochybnoval ze novodobe FF poskytuju kvalitny vystup, velice vyrovnany na ISO6400 a pod.

D800E je vsak nekompromisny stroj pri nizkych ISO, kde 36MPix dava bohate detaily na bazalnych ISO hodnotach. 6D ma trochu kompromisnu vybavu/prevedenie, v tom ma D600 mierne navrch. 5DIII je zasa lepsia ako D600.

Na meranie dynamickeho rozsahu sa mi scena v Studio comparison tool-e prilis vhodna nezda.
Ale zda sa ze to bude vesely vikend. Byt tebou, zvazujem podanie zaloby na DxO Labs.

Peace!
Ano, priznam sa, ze vobec som nedoveroval novej 6D. Kazdy nadaval na novy AF system, na plasty a podobne. Uz vidim, ze boli odbornici a ani z daleka nepracovali s fotakom.... ale kazdy uz bol mudry.

Este nemam 6D z dovodu, ze fakt som taky amater... ze mozno az zaciatocnik... Viem, ze chcem mesta fotit v noci, landscape-y, zvierata a samozrejme kolegov na nemenovanom okruhu na juho-zapade. Ta spravna volba je tazka.... Niekto mi odporucal Sony SLT-A77... no v skutocnosti som nevidel vlastny vysledok, iba tie lab testy a niektore uzivatelske fotky na internete. Na 5D Mark II mi potvrdil svadobny fotograf, ze on iba centralny AF bod pouziva. Zostane mi na palete 1Ds mark II(mozno III) a 6D. Zial nepoznam nikoho, kto vlastni tieto masiny, aby som s nimi vedel pohrat par minut.... lebo u mna kupa FF bude investicia minimalne na 4 roky.

D800E urcite nebola/neni pre mna vyrobena. Za tu cenu s 2-3 objektivom uz mam dalsiu okruhovu motorku a mozem sa venovat k hlavnemu konicku.

Dynamicky rozsah a hodnotenie senzorov mi nic nehovori, ja to posudim na zaklade pravych landscape fotografii.
 
phototomas
2013-01-12 14:50:30
príspevok od: viliamtel
Tu na ephote mi chybaju fakt poriadne testy to je taky problem zobrat 5D mk III 5d mk II a napriklad aj 6d d 800 atd postaviť na stativy fotit pri iso 100 ,6400 tymi istými objektívmi tu istu scenu a potom to rozanalizovat pri postprocese napriklad v lightroome?, a publikovať totu. Alebo sa tu pišu recenzie len tak leda bolo aby tu niečo bolo nove napisane a aby bola pravidelna navštenosť na web stranke? keby som byval v bratislave a mal kontakty na prolaiku tak by tu už dávno na nete take testy boli ...
Proste viac teschnicky testov tu chyba inak su tu iba same blaboly a komerčné články
s tými istými objektívmi? Prolajka? Ty si ozaj myslíš že tam zavoláš, oni ti dajú techniku za XY tisíc aby si mohol spraviť test?

Skôr by som navrhol aby sa majitelia D600/5D MKIII ozvali správou na Ephoto a skúsime spraviť objektívny test podobný tomuto:

http://xerodigital.ca/canon-1dx-nikon-d4-compare-wedding-photographers/

Kritizovať bláboly a komerčné články je jednoduché.

na margo tvojho :
Alebo sa tu pišu recenzie len tak leda bolo aby tu niečo bolo nove napisane a aby bola pravidelna navštenosť na web stranke?

Článok som napísal aby som sa podelil zo skúsenosťami s ľuďmi ktorí kúpu zvažujú a moje postrehy im môžu pomôcť pri rozhodovaní. Určite nie preto, aby som Ephot-u zlepšil návštevnosť. Som taký istý užívateľ Ephota ako ty, až nato, že som sa okrem komentovania pokúsil aj prispieť svojou skúsenosťou so 6D tým ktorí ju ešte nemajú 
phototomas
2013-01-15 08:37:07
príspevok od: denySK
dpreview.com
na co to trepat aj sem?
možno preto, že nie všetci užívatelia internetu vedia jazyk a v rodnej reči je to pre nich jednoduchšie. Na tom nič zlé nevidím.

 
denySK
2013-01-16 17:18:14
príspevok od: phototomas
možno preto, že nie všetci užívatelia internetu vedia jazyk a v rodnej reči je to pre nich jednoduchšie. Na tom nič zlé nevidím.

dnes nevediet anglicky aspon na zakladnej urovni je cesta do pekla... a ked sa niekto taky najde, google translate prelozi
 
phototomas
2013-01-16 21:29:50
príspevok od: denySK
dnes nevediet anglicky aspon na zakladnej urovni je cesta do pekla... a ked sa niekto taky najde, google translate prelozi
pozri, ja mám za sebou pár rokov v zahraničí a googlim iba v EN ale treba pochopiť aj generáciu tých, ktorí šancu na zahraničie nemali. A v škole mali ruštinu. Na to aby si sa na slovensku živil ako fotograf angličtinu netreba. Stalo sa mi možno na dvoch svadbách že mali hosťa z UK ale keby som nevedel reč, nič by to neznamenalo.
Google translate ti je v odbornej angline platný ako mŕtvemu plavky bo ťa akurát dobre domýli
 
beetle
2013-01-18 09:49:31
pekne napisane. a vdaka za tych 5%.
 
NefroniK
2013-01-18 15:05:11
Čo to tam je za chyby v tom zobrazovaní EXIFu? 1/0.5s? 1/0.00s?
 
phototomas
2013-01-18 18:21:44
príspevok od: NefroniK
Čo to tam je za chyby v tom zobrazovaní EXIFu? 1/0.5s? 1/0.00s?
to neviem, vyzerá to tak akoby expozície dlhšie ako 1 sekunda nevedel zobraziť správne.
Len pre info :
Foto č. 2 = 574,3 sekundy
Foto č.3 = 392,3 sekundy
Foto č. 4 = 2 sekundy
Foto č. 8 = 318 sekúnd

 
phototomas
2013-01-21 08:03:57
príspevok od: beetle
pekne napisane. a vdaka za tych 5%.
Vďaka. Dúfam že tých 5% splnilo tvoje očakávania...

 
viliamtel
2013-02-05 08:35:54
príspevok od: phototomas
s tými istými objektívmi? Prolajka? Ty si ozaj myslíš že tam zavoláš, oni ti dajú techniku za XY tisíc aby si mohol spraviť test?

Skôr by som navrhol aby sa majitelia D600/5D MKIII ozvali správou na Ephoto a skúsime spraviť objektívny test podobný tomuto:

http://xerodigital.ca/canon-1dx-nikon-d4-compare-wedding-photographers/

Kritizovať bláboly a komerčné články je jednoduché.

na margo tvojho :
Alebo sa tu pišu recenzie len tak leda bolo aby tu niečo bolo nove napisane a aby bola pravidelna navštenosť na web stranke?

Článok som napísal aby som sa podelil zo skúsenosťami s ľuďmi ktorí kúpu zvažujú a moje postrehy im môžu pomôcť pri rozhodovaní. Určite nie preto, aby som Ephot-u zlepšil návštevnosť. Som taký istý užívateľ Ephota ako ty, až nato, že som sa okrem komentovania pokúsil aj prispieť svojou skúsenosťou so 6D tým ktorí ju ešte nemajúto phototomas teba som nemal na mysli ty si urobil iba uživateľsku recenziu dobrovoľne ide o klasicke recenzie na ephote, taka recenczia 5d mark III totalne odflaknuta tak postavim vedľa seba 5d mark III a 5d mark II rovnake csceny nafotim rovnake iso vyvolam v lightroome a ukažem tu priamo rodziely v dynamike a šume tomu by som povedal recenzia napriklad. Aj keby som nevedel anglicky tak to vyrieši google translator ako tu už bolo spominane... jasne možem chodiť aj na dprieview a tým pádom ephoto totalne straca vyznam lebo jedine čo tu najdem tak komerčne članky na produkty v eshope nejake tie kurzy a koniec. a zabudol som okopirovane správy o novinkách z oblasti fototechniky
 
phototomas
2013-02-06 12:22:44
príspevok od: viliamtel
to phototomas teba som nemal na mysli ty si urobil iba uživateľsku recenziu dobrovoľne ide o klasicke recenzie na ephote, taka recenczia 5d mark III totalne odflaknuta tak postavim vedľa seba 5d mark III a 5d mark II rovnake csceny nafotim rovnake iso vyvolam v lightroome a ukažem tu priamo rodziely v dynamike a šume tomu by som povedal recenzia napriklad. Aj keby som nevedel anglicky tak to vyrieši google translator ako tu už bolo spominane... jasne možem chodiť aj na dprieview a tým pádom ephoto totalne straca vyznam lebo jedine čo tu najdem tak komerčne članky na produkty v eshope nejake tie kurzy a koniec. a zabudol som okopirovane správy o novinkách z oblasti fototechniky
Neviem či má ešte význam ti na to reagovať ale pokúsim sa.

Keď máš pocit, že recenzia na 5DMKIII nebola dobre urobená - napíš vlastnú
Google translate ako už som aj ja spomínal je na odborné články s odbornými výrazmi pre laika mätúce. Práve preto sa fóra tohoto typu tešia u našincov obľube.

Necháp ma zle. Ale na čo sem na Ephoto chodíš, keď si myslíž že to tu za nič nestojí?
Niekedy sa na svetlo sveta od vydania tlačovej správy nedostanú žiadne relevantné informácie na pár mesiacov. Ak teda Canon vydá newsletter, nevidím čo je zlé na tom keď ho redakcia preloží do našej rodnej reči. Veď o tom to má byť či nie?

Ako som už predtým napísal, mám za sebou hodnú dobu v zahraničí a googlim viac menej iba v angličtine. Ale som slovák a tak prispievam aj na slovenské fórum.
 
viliamtel
2013-02-06 20:31:50
tak bohužial vlaastním iba 5d mark II na trojku som zatial nezarobil keby osm obe mal možnosť mať v redakcii tak by taky test určite vznikol lebo dobre viem že to zaujimalo kopec ľudi ktorý mali starú dvojku a chceli vedieť či ma zmysel upradovať čo sa tyk obrazovej kvality predpokladam že ten čo pisal tu recenziu take obmedzenie apson si to myslim sorry ak sa mylim že to pisal človek ktory momentlane mal k použitu iba jedno telo .....bol tam iba nejaky osobny dojem v podobnom zneni myslim že je trojka lepšia lebo znej vytiahnem viac detailov z tienov atd ale lepšie by bolo to ukazať priamo fotku vedľa fotky ako so už pisal ale nie len nejaky osobny dojem ale ok som sa nechal uniesť, NIe som vobec nadany na jazyky ale članky na zahraničych forach luskam jedna radosť niečo človek už si pamata určitu terminologiu ked si to často preklada , doftipi sa a ktore slovička nevie tak si do preloži napriklad aj tym google translatorom ktory samozrejme nemože brať doslova... každopadne ńa zrahraničnych serveroch som sa dovzede veľmi veľa
 
ikus
2013-05-24 20:32:00
Zdravim neviete mi povedat ako zistim na 6d poces uzavierok?uz som skusala rozne programy co som nasla tu na fore,ale nic nefunguje,dakujem
 
phototomas
2013-05-24 22:38:25
príspevok od: ikus
Zdravim neviete mi povedat ako zistim na 6d poces uzavierok?uz som skusala rozne programy co som nasla tu na fore,ale nic nefunguje,dakujem
stiahni si z tejto stránky EOSMSG. Po otvorení linku je v bode č.1 možnosť ,,click here,,. Po inštalácii spusti a máš. Veľa šťastia

http://www.eosmsg.com/
 
Mamarcel
2013-07-30 22:26:04
Vdaka za pekny clanok. Rozhodujem sa medzi 7D a 6D a taketo postrehy priamo od niekoho kto ma 6D osahanu viac nez par minut mi prisli naozaj vhod. Nakoniec idem do 6D Len este par eur rychlo dosetrit
 
13ceruzka
2013-07-31 08:32:44
Mala som 40d (dobry stroj) ale moj zivot sa uplne zmenil , ked som kupila 6D!!! je to peckaaa, uz len ten full frame oproti aps-c je velikansky rozdiel a som rada, ze som nevzala 5D mark ii, pretoze 6D je o dost lahsie nerozhodla som sa pre nho koli tomu, ale teraz som velmi rada, ked som raz skusila fotit gratulacie s D600
6D MILUJEEEM cena - vykon, uplne skveleee (ja ho mam za 1500€ )
 
Brandy
2013-07-31 11:39:01
príspevok od: 13ceruzka
Mala som 40d (dobry stroj) ale moj zivot sa uplne zmenil , ked som kupila 6D!!! je to peckaaa, uz len ten full frame oproti aps-c je velikansky rozdiel a som rada, ze som nevzala 5D mark ii, pretoze 6D je o dost lahsie nerozhodla som sa pre nho koli tomu, ale teraz som velmi rada, ked som raz skusila fotit gratulacie s D600
6D MILUJEEEM cena - vykon, uplne skveleee (ja ho mam za 1500€ )
novy za 1500? odkial :-O
 
phototomas
2013-08-07 14:43:34
príspevok od: Mamarcel
Vdaka za pekny clanok. Rozhodujem sa medzi 7D a 6D a taketo postrehy priamo od niekoho kto ma 6D osahanu viac nez par minut mi prisli naozaj vhod. Nakoniec idem do 6D Len este par eur rychlo dosetrit
ďakujem za pochvalu. 7D a 6D sú si dosť vzdialené, 7D je super, aj keď staršia no stále dobrá mašina. Ja som ju zvažoval pred kúpou 1DMKIII no nakoniec som zobral 1D. Ak nepotreješ fotiť superrýchle športové scény, 6D je učite epšou voľbou ( ISO/DR ).

Držím palce pri kúpe a hodne svetla
 
yves998
2013-08-07 19:12:52
6D je cool
 
Ramair
2013-08-07 20:13:35
neviem preco vsetci pisu ze 6D neni na sport, ja som ho kupoval s tym vedomim ze bude primarne na sport,chcel som FF ale 5Dmk3 bolo pre mna uz moc penazi. aj ked ma iba 11 AF bodov ale ak sa clovek s tym nauci pracovat uplne stacia a zatial som nemal problem ani s krajnými bodmi. 4,5fps tiez staci ak clovek vie co foti a vie predvidat. to ze uzavierka je "iba"1/4000 tiez neni problem,fotim s 135 f2,0 L USM na 99% clona f2,2,pri ISO 50 som nikdy neprekrocil maximalnu rychlost uzavierky aj pri slnecnych dnoch bez mracika tolko z mojich skusenosti, podla mna je 6D extremne univerzálny fotak,ja som s nim moc spokojny Pokial nebudem zarabat tisice eur nemam preco kupovat lepsiu techniku vrelo odporucam 6D. kto ma chut tu je galeria s par fotkami https://www.facebook.com/media/set/?set=a.644712775541937.1073741831.625924254087456&type=1&l=195e082d38
 
phototomas
2013-08-07 22:37:06
príspevok od: Ramair
neviem preco vsetci pisu ze 6D neni na sport, ja som ho kupoval s tym vedomim ze bude primarne na sport,chcel som FF ale 5Dmk3 bolo pre mna uz moc penazi. aj ked ma iba 11 AF bodov ale ak sa clovek s tym nauci pracovat uplne stacia a zatial som nemal problem ani s krajnými bodmi. 4,5fps tiez staci ak clovek vie co foti a vie predvidat. to ze uzavierka je "iba"1/4000 tiez neni problem,fotim s 135 f2,0 L USM na 99% clona f2,2,pri ISO 50 som nikdy neprekrocil maximalnu rychlost uzavierky aj pri slnecnych dnoch bez mracika tolko z mojich skusenosti, podla mna je 6D extremne univerzálny fotak,ja som s nim moc spokojny Pokial nebudem zarabat tisice eur nemam preco kupovat lepsiu techniku vrelo odporucam 6D. kto ma chut tu je galeria s par fotkami https://www.facebook.com/media/set/?set=a.644712775541937.1073741831.625924254087456&type=1&l=195e082d38
Sorry, netvrdím a netvrdil som že je na šport 6D nedobrá. Šport som fotil aj zo 40D. Len na ten účel nie je určená. Mal som 1DMKIII - to bol športový foťák a garantujem ti že 6D sa na rýchlosť ostrenia 1D neťahá ani z rýchlika. Tiež športový foťák potrebuje trochu viac FPS ( 1DMKIII 10FPS ) čo 6D nemá.

Čo sa uzávierky 1/4000 týka, ako som spomenul aj v článku , pre mňa no problem.
Záleží s čím porovnávaš 6D. Športu už nemám kedy venovať svoj čas a preto ma drobné obmedzenie FPS a rýchlosti preostrovania na Servo neodradili. Som maximálne spokojný zo svojim výberom ale nerobím si ilúzie že uvidím 6D za bránkou v champions league
 
Ramair
2013-08-08 10:44:15
príspevok od: phototomas
Sorry, netvrdím a netvrdil som že je na šport 6D nedobrá. Šport som fotil aj zo 40D. Len na ten účel nie je určená. Mal som 1DMKIII - to bol športový foťák a garantujem ti že 6D sa na rýchlosť ostrenia 1D neťahá ani z rýchlika. Tiež športový foťák potrebuje trochu viac FPS ( 1DMKIII 10FPS ) čo 6D nemá.

Čo sa uzávierky 1/4000 týka, ako som spomenul aj v článku , pre mňa no problem.
Záleží s čím porovnávaš 6D. Športu už nemám kedy venovať svoj čas a preto ma drobné obmedzenie FPS a rýchlosti preostrovania na Servo neodradili. Som maximálne spokojný zo svojim výberom ale nerobím si ilúzie že uvidím 6D za bránkou v champions league
ten moj komentar nebol priamo mysleny na teba, tak ak som sa ta dotkol ospravedlnujem sa. myslel som to tak vseobecne lebo som cital viac clankov kde evidentne neodporucali 6D na spor, ja som chcel len poukazat na to ze ked sa clovek nauci da sa aj sport fotit so 6D. mal som v ruke 1DX a viem ze to je ina liga, neda sa to porovnavat. ale kolko hobby fotografov sa obiavi za tou brankou? hobbyk si nekupi 1DX,jedine ze by nevedel co s euracmi
 
phototomas
2013-08-12 09:56:25
príspevok od: Ramair
ten moj komentar nebol priamo mysleny na teba, tak ak som sa ta dotkol ospravedlnujem sa. myslel som to tak vseobecne lebo som cital viac clankov kde evidentne neodporucali 6D na spor, ja som chcel len poukazat na to ze ked sa clovek nauci da sa aj sport fotit so 6D. mal som v ruke 1DX a viem ze to je ina liga, neda sa to porovnavat. ale kolko hobby fotografov sa obiavi za tou brankou? hobbyk si nekupi 1DX,jedine ze by nevedel co s euracmi
Nie nedotkol, neboj. 6D nie je určená do športového segmentu ale neznamená to, že sa na šport použiť nedá. Kto sa chystá orientovať výhradne na šport sa radšej obzrie po 7D. Tá má okrem nižšej ceny aj výhodu v prepracovanom ostrení, vyššom FPS, no v neposlednom rade v Crope 1,6X. Takže 200mm na 6D = 320 na 7D.
Nerobme z toho flame, zjavne máš svoj názor a ja ti ho brať nechcem. Len som porovnával na základe osobných skúseností.
Nech ti tvoja 6D slúži podľa očakávaní, tá moja už má od decembra čosi za sebou a zatiaľ som spokojný
 
DUDIS
2013-08-12 11:05:30
jo.. aj moja ja už zabehaná.. spokojnosť..

páčia sa mi nočné napr.: http://flog.pravda.sk/dusanh.flog?foto=508214 a preto som siahol po 6D.. FF nesie sebou nárok na sklá. čo ma dosť ako amatéra obmedzuje (nie sú už prašule) mám 24-105 - najskôr som ho nechcel lebo v testoch bol od 70-105 slabší v kresbe.. v praxi nepodstatné a veľmi sa mi pozdáva rozsah v porovnaní s mojou bývalou výbavou..
na 70-200 sa dá kadečo http://img.flog.pravda.sk/2013/08/02/l2d_508384_orig.jpg

super je ešte nastavenie minimálneho času závierky

ja mám asi 10% -
- čas 1/4000
- chýba mi odpaľovanie bleskov a výklopný displej (mám ešte 60D)
- drahé sklá..

ale cez to maximálna spokojnosť..
 
ikus
2013-11-09 00:11:50
Prosim vas mate niekto skusenot s takou chybou?2x za posledne 2tyzdne mi 6d vypisalo chybu karty-nelze vytvorit nimek.nepomohla ani vymena karty za inu,az nasledne formatovanie tej jednej a potom uz isli v pohode vsetky.dufam,ze to nieje predzvest chyby v tele aparatu,radsej by som brala moznost zlej karty,mozno chybnej,aj ked ide dalej ako ma...dakujem za vase rady.
 
phototomas
2013-11-09 11:05:55
príspevok od: ikus
Prosim vas mate niekto skusenot s takou chybou?2x za posledne 2tyzdne mi 6d vypisalo chybu karty-nelze vytvorit nimek.nepomohla ani vymena karty za inu,az nasledne formatovanie tej jednej a potom uz isli v pohode vsetky.dufam,ze to nieje predzvest chyby v tele aparatu,radsej by som brala moznost zlej karty,mozno chybnej,aj ked ide dalej ako ma...dakujem za vase rady.
Hmnm, tak to sa mi na 6ke ešte nestalo. Stavalo sa mi to v minulosti u CFiek keď som ich prehadzoval medzi dvoma telami. Tie SDčky používaš iba v jednom tele? Často prehadzujes karty?
 
ikus
2013-11-09 11:11:36
príspevok od: phototomas
Hmnm, tak to sa mi na 6ke ešte nestalo. Stavalo sa mi to v minulosti u CFiek keď som ich prehadzoval medzi dvoma telami. Tie SDčky používaš iba v jednom tele? Často prehadzujes karty?
vlastne som robila asi chybu,ze som kopirovala foto z karty a nie cez kabel,tak mozno to bude aj tym,teda dufam,ze len toto,radsej kupim zase novu kartu,aj ked mi chybu vypisalo a boli na nej subory tak sa vpohode dali stiahnut a potom sformatovat,tak dufam,ze to nebude chyba vo fotaku,dakujem
 
phototomas
2013-11-09 11:16:46
príspevok od: ikus
vlastne som robila asi chybu,ze som kopirovala foto z karty a nie cez kabel,tak mozno to bude aj tym,teda dufam,ze len toto,radsej kupim zase novu kartu,aj ked mi chybu vypisalo a boli na nej subory tak sa vpohode dali stiahnut a potom sformatovat,tak dufam,ze to nebude chyba vo fotaku,dakujem
Ja tiez len kopírujem z karty. Keby ten problém pretrvaval aj s novou kartou tak daj vedet, celkom ma to zaujíma. Btw fungoval ti ten link na zistenie počtu záberov?
 
kuchar
2013-11-09 12:00:33
príspevok od: ikus
vlastne som robila asi chybu,ze som kopirovala foto z karty a nie cez kabel,tak mozno to bude aj tym,teda dufam,ze len toto,radsej kupim zase novu kartu,aj ked mi chybu vypisalo a boli na nej subory tak sa vpohode dali stiahnut a potom sformatovat,tak dufam,ze to nebude chyba vo fotaku,dakujem
Ja kopirujem iba z karty a ziadny podobny problem som nezaznamenal.
 
yves998
2013-11-10 10:22:21
príspevok od: viliamtel
tak bohužial vlaastním iba 5d mark II na trojku som zatial nezarobil keby osm obe mal možnosť mať v redakcii tak by taky test určite vznikol lebo dobre viem že to zaujimalo kopec ľudi ktorý mali starú dvojku a chceli vedieť či ma zmysel upradovať čo sa tyk obrazovej kvality predpokladam že ten čo pisal tu recenziu take obmedzenie apson si to myslim sorry ak sa mylim že to pisal človek ktory momentlane mal k použitu iba jedno telo .....bol tam iba nejaky osobny dojem v podobnom zneni myslim že je trojka lepšia lebo znej vytiahnem viac detailov z tienov atd ale lepšie by bolo to ukazať priamo fotku vedľa fotky ako so už pisal ale nie len nejaky osobny dojem ale ok som sa nechal uniesť, NIe som vobec nadany na jazyky ale članky na zahraničych forach luskam jedna radosť niečo človek už si pamata určitu terminologiu ked si to často preklada , doftipi sa a ktore slovička nevie tak si do preloži napriklad aj tym google translatorom ktory samozrejme nemože brať doslova... každopadne ńa zrahraničnych serveroch som sa dovzede veľmi veľa
Pises ze vlastnis bohuzial iba 5D MkII ,lol
ved to je jeden z najlepsich fotakov desatrocia ,ikona digitalnej fotografie,absolutne nadcasovy stroj

Az fotis vyhradne len dynamicke sceny ,alebo si amater vo vate a mas drahy konicek tak 5D MkIII
urcite kup ,ale z 5 ludi co poznam ktori sa zivia fotenim maju takmer vsetci 5D MkII ,su to povacsinou architekti a na to je ten stroj stavany,tripod atd a stredovy bod AF-ideal ,plus krasny vystup...
 
viliamtel
2013-11-10 10:58:58
príspevok od: yves998
Pises ze vlastnis bohuzial iba 5D MkII ,lol
ved to je jeden z najlepsich fotakov desatrocia ,ikona digitalnej fotografie,absolutne nadcasovy stroj

Az fotis vyhradne len dynamicke sceny ,alebo si amater vo vate a mas drahy konicek tak 5D MkIII
urcite kup ,ale z 5 ludi co poznam ktori sa zivia fotenim maju takmer vsetci 5D MkII ,su to povacsinou architekti a na to je ten stroj stavany,tripod atd a stredovy bod AF-ideal ,plus krasny vystup...
Uz vlastnim obe a musim povedat ze mark 3 ma ovela lepsi vystup zzivsie farby a viac jemnych detailov ma aj na najnizsich citlivostiach a pri vyssicch ako je 6400 ani nehovorim je to uplne ina trieda len tak strucne povedane nebudem sa tu rozpisovat
 
phototomas
2013-11-11 08:26:06
čo sa porovnávania MKII a MKIII týka, myslím že nie je čo porovnávať, veď ide o generáciu novší aparát. A od vydania MKII prešla technológia snímačov kus cesty. V jednom súhlasím s Yvesom, na statické scény , kde netreba vysoké ISO má MKII stále čo povedať.
Tak ako som už párkrát napísal, aj po skoro roku používania 6D by som nemenil. Výstup/ISO/-3EV/displej / spoľahlivé ostrenie - to sú základné charakteristiky v ktorých 6D voči 5DMKII má navrch. Pri skoro rovnakých cenách týchto tiel je to proste jasná voľba...
 
brki
2013-11-12 15:12:55
vďaka autorovi za užitočné skúsenosti
 
phototomas
2013-11-15 08:07:59
príspevok od: brki
vďaka autorovi za užitočné skúsenosti
ďakujem
 
radoadamek
2014-02-14 08:39:41
Vdaka tebw a clanku som su jasne vybral 6d ISO ma prekvapilo, uplne super, kvalita fotografii oproti povodnemu telu 60d .......no cakal som viac.....crop 1,0 je super. Co som este nevyskusal je to,ze je tam x sync len 1/180 takze ak sa mi trasu ruky a dam na to canon 200 mm 2,8L tak som za hranicou udrzatelnosti z ruky nie?
 
phototomas
2014-02-14 21:42:03
príspevok od: radoadamek
Vdaka tebw a clanku som su jasne vybral 6d ISO ma prekvapilo, uplne super, kvalita fotografii oproti povodnemu telu 60d .......no cakal som viac.....crop 1,0 je super. Co som este nevyskusal je to,ze je tam x sync len 1/180 takze ak sa mi trasu ruky a dam na to canon 200 mm 2,8L tak som za hranicou udrzatelnosti z ruky nie?
Ahoj,
vždy ma poteší ak sa niekto rozhodne na základe mojej rady a je spokojný. Dáva mi to pocit že som článok nepísal nadarmo

Xsync mi nikdy nerobil vrásky, väčšinou fotím na 1/120 - 1/160, či už so 100f2,8L (IS) alebo zo 70-200F4L(bez IS). Nemal som nejaký odpad. Viem, že sa obecne hovorí , že by mal čas bez IS byť dvojnásobkom ohniskovej vzdialenosti ( teda v tvojom prípade 1/400). No 1/180 sa dá v pohode udržať v ruke

čo to má znamenať tvoja pripomienka ,,......no cakal som viac....´´? mohol by si to špecifikovať?
 
kuchar
2014-02-14 22:33:11
príspevok od: phototomas
Ahoj,
vždy ma poteší ak sa niekto rozhodne na základe mojej rady a je spokojný. Dáva mi to pocit že som článok nepísal nadarmo

Xsync mi nikdy nerobil vrásky, väčšinou fotím na 1/120 - 1/160, či už so 100f2,8L (IS) alebo zo 70-200F4L(bez IS). Nemal som nejaký odpad. Viem, že sa obecne hovorí , že by mal čas bez IS byť dvojnásobkom ohniskovej vzdialenosti ( teda v tvojom prípade 1/400). No 1/180 sa dá v pohode udržať v ruke

čo to má znamenať tvoja pripomienka ,,......no cakal som viac....´´? mohol by si to špecifikovať?
Tiez ma troska zaskocila ta veta..no cakal som viac..Lebo si myslim,ze momentalne je velmi malo fotakov ,ktore ponukaju lepsiu kvalitu obrazu ako 6D.Nenasiel som test,kde by 6D nedostal za kvalitu obrazu 5 hviezdiciek.(z piatich).Vsade same chvaly na IQ.Tento test bol tiez z jednym z tych na zaklade ktorych som sa pred cca rokom rozhodol pre 6D.A nelutujem ..it worth every penny.
 
radoadamek
2014-02-15 07:42:26
príspevok od: phototomas
Ahoj,
vždy ma poteší ak sa niekto rozhodne na základe mojej rady a je spokojný. Dáva mi to pocit že som článok nepísal nadarmo

Xsync mi nikdy nerobil vrásky, väčšinou fotím na 1/120 - 1/160, či už so 100f2,8L (IS) alebo zo 70-200F4L(bez IS). Nemal som nejaký odpad. Viem, že sa obecne hovorí , že by mal čas bez IS byť dvojnásobkom ohniskovej vzdialenosti ( teda v tvojom prípade 1/400). No 1/180 sa dá v pohode udržať v ruke

čo to má znamenať tvoja pripomienka ,,......no cakal som viac....´´? mohol by si to špecifikovať?
Ako vsetko super, spokojny, len proste bid musim ist ocnemu ale obrazovu kvalitu som nevidel nejaku vyrazne odlisnu zmenu oproti 60d ked prirovnam k filmovej kvalite tak apcs som myslel ze je tak 360 a ked prejdem na Ff 6D budem mat 1080full HD ale kazdopadne fotak tiez odporucam.......lepsi by bol asi 1DX ale v bankach taku hotovost pri sebe nemaju, to sa mi pancucha na hlavu neoplati ist kupit a jasne je to aj o postprocese......a kazdopadne clanok ze fakt super
 
radoadamek
2014-02-15 07:49:26
príspevok od: phototomas
Ahoj,
vždy ma poteší ak sa niekto rozhodne na základe mojej rady a je spokojný. Dáva mi to pocit že som článok nepísal nadarmo

Xsync mi nikdy nerobil vrásky, väčšinou fotím na 1/120 - 1/160, či už so 100f2,8L (IS) alebo zo 70-200F4L(bez IS). Nemal som nejaký odpad. Viem, že sa obecne hovorí , že by mal čas bez IS byť dvojnásobkom ohniskovej vzdialenosti ( teda v tvojom prípade 1/400). No 1/180 sa dá v pohode udržať v ruke

čo to má znamenať tvoja pripomienka ,,......no cakal som viac....´´? mohol by si to špecifikovať?
Ok cize mozem kludne kupit canon 200 mm 2,8 L a pri case 1/180 aj ked sa mi trasu ruky fotit? bez odpadu? sa mi ani verit nechce
 
MagickVamp
2014-02-15 08:01:16
príspevok od: Fireblade2008
Dovolte mi par slov. Po Pentaxe K200D tiez som dlho nevedel, aku full frame zrkadlovku budem mat....
Zial, som vychadzal z vysledkov snapsort.com a dxomark.com.
Na moje velke stastie som sa dostal na dpreview.com > Studio comparison tool, kde mam na vyber max 4 fotakov a RAW / JPG vysledok, resp ISO od 50 az ..... (fakt odporucam kazdemu)
Mna prekvapil vysledok 6D v porovnani s 5D MK3, Nikon D600 s D800. Vcera vecer som pokracoval uz na youtube.com a pozeral som skoro vsetky hands-on videa a skusenosti so 6D. Paci sa mi, ze porovnavali aj s 5D MK3 aj D600.
Ako vysledok uvadzali: 6D ma trosicku krajsie fotky, ako D600 ale je pomalsi a rychlo sa pohybujuce objekty su uz vacsinou rozmazane. Landscape-y, portrety a videa su lepsie na 6D ako D600 robi. V porovnani s 5D MK3 tiez nezostal az tak daleko, ale ta je cenovo o 700EUR drahsia. Prekvapenie bolo, ze 6D ma krajsie fotky pri ISO 6400 ako 5D MK3.

V konecnom dosledku som rad, ze som nedoveroval spomenutym strankam, lebo ich vysledky nie su pravdive. Neni to pravda ze D800E, D800 a D600 su prve 3 fotoaparaty na svete, ktore su najlepsie. Canon fakt vie viac, nez to pisu tie recenzie, ci vysledky.

Dufam, ze som presvedcil tych, ktory sa boja este od 6D. Neolutujete kupu, pokial nepotrebujete fakt profesionalnu zrkadlovku a fotit za peniaze....
Presne tak, toto zarazilo aj mna...realita vs Dxomark. Je to len velmi orientacna stranka a parametre za akych to testuju nejakym sposobom dost zvyhodnuju Nikony, respektive znevyhodnuju konkurenciu. Dufam ze 6D mam do konca roka doma.
 
MagickVamp
2014-02-15 08:18:28
príspevok od: viliamtel
Tu na ephote mi chybaju fakt poriadne testy to je taky problem zobrat 5D mk III 5d mk II a napriklad aj 6d d 800 atd postaviť na stativy fotit pri iso 100 ,6400 tymi istými objektívmi tu istu scenu a potom to rozanalizovat pri postprocese napriklad v lightroome?, a publikovať totu. Alebo sa tu pišu recenzie len tak leda bolo aby tu niečo bolo nove napisane a aby bola pravidelna navštenosť na web stranke? keby som byval v bratislave a mal kontakty na prolaiku tak by tu už dávno na nete take testy boli ...
Proste viac teschnicky testov tu chyba inak su tu iba same blaboly a komerčné články
Toto chyba aj mne, ked si clovek zvazuje kupovat dalsiu zrkadlovku, su to vsetko dvolezite veci, ktore maju vplyv na rozhodovanie. A rekacia "profikov" to neries, foto bude len tak dobra ako je dobry fotograf mi pride odveci. Nie ze by nebola pravdiva, ale preco ked raz idem minut 1500 Eur + suma za skla, tak uz chcem si byt aj isty ze som kupil spravne. Ja chapem, ze ked uz fotak kupia, tak mozno si spravia, par porovnani a potom uz len fotia a na podobne veci kaslu a nezaujimaju ich, lebo cele to je naozaj o foteni, len tym co este len idu kupovat, taketo recenzie velmi pomozu v rozhodovani. Clocek sa nakoniec prekope zahranicnym strankami a k vysledku dvojde, len skoda ze to nie je aj tu. Ked som zvazoval ci sa mi oplati update z D90 na D7100, alebo pockat a kupit rovno 6D, zobral som kamosa, pustili sme psa a snazili sa robit podobne, staticke aj dynamicke foto + nejake krajinky, pri rovnakych clonach, rychlostiach aj ISO, respektive sme porovnavali kde sa zacnem stracat a to vsetke pri postupne sa zhorsujucich svetelnych podmienkach. A ked sa zotmelo, par foto zo stativu a sli sme domov. Foto sa daju dat krasne vedla seba a clovek vidi vysledky a moze sa rozhodnut sam ci to pre neho je dvolezite alebo nie, lebo cisla su subjektivne..vid DXomark. Hodit k tomu este nejaky ten pokec a postrehy a recenzia je na svete. Pre skompletizovanie, este daco z atelieru a je to. .... nechcem tym narazat na tuto tecenziu, lebo je presne o tom o com autor napisal ze bude, inu som necakal, take volne rozpravanie a pacila sa mi. Ale ako vravis aj ty, podobne recenzie mi tu tiez chybaju.
 
DUDIS
2014-02-15 12:04:39
príspevok od: MagickVamp
Toto chyba aj mne, ked si clovek zvazuje kupovat dalsiu zrkadlovku, su to vsetko dvolezite veci, ktore maju vplyv na rozhodovanie. A rekacia "profikov" to neries, foto bude len tak dobra ako je dobry fotograf mi pride odveci. Nie ze by nebola pravdiva, ale preco ked raz idem minut 1500 Eur + suma za skla, tak uz chcem si byt aj isty ze som kupil spravne. Ja chapem, ze ked uz fotak kupia, tak mozno si spravia, par porovnani a potom uz len fotia a na podobne veci kaslu a nezaujimaju ich, lebo cele to je naozaj o foteni, len tym co este len idu kupovat, taketo recenzie velmi pomozu v rozhodovani. Clocek sa nakoniec prekope zahranicnym strankami a k vysledku dvojde, len skoda ze to nie je aj tu. Ked som zvazoval ci sa mi oplati update z D90 na D7100, alebo pockat a kupit rovno 6D, zobral som kamosa, pustili sme psa a snazili sa robit podobne, staticke aj dynamicke foto + nejake krajinky, pri rovnakych clonach, rychlostiach aj ISO, respektive sme porovnavali kde sa zacnem stracat a to vsetke pri postupne sa zhorsujucich svetelnych podmienkach. A ked sa zotmelo, par foto zo stativu a sli sme domov. Foto sa daju dat krasne vedla seba a clovek vidi vysledky a moze sa rozhodnut sam ci to pre neho je dvolezite alebo nie, lebo cisla su subjektivne..vid DXomark. Hodit k tomu este nejaky ten pokec a postrehy a recenzia je na svete. Pre skompletizovanie, este daco z atelieru a je to. .... nechcem tym narazat na tuto tecenziu, lebo je presne o tom o com autor napisal ze bude, inu som necakal, take volne rozpravanie a pacila sa mi. Ale ako vravis aj ty, podobne recenzie mi tu tiez chybaju.
6D super zvláda ISO a tam by som sa orientoval..
teda ak potrebuje niekto fotiť v slabom svetle bez blesku..
nejaké foto zo 6D mám aj tu..
šport pri pohybe dopredu je asi slabší.. teda neskúšal som - nemal som príležitosť.. ale to išlo v kľude aj s mojou staršou 60D pri konských záprahoch.. ale na vyššiu clonu.. nemám tele 2,8 alebo nižšiu..
3 dni dozadu som niečo fotil s bleskom a neodpálilo mi to .. zdvihol som to pri ISO 1250 o 5 UV v LR a zdalo sa na to pozerať.. teda vytiahnutá fotka s tmy ..

25600 normálne použiteľné v malom.. druhá 12800 v hospode. objektiv 24-105 asi oba na 105mm

 
pxls.jpg
2014-02-15 15:53:36
príspevok od: MagickVamp
Presne tak, toto zarazilo aj mna...realita vs Dxomark. Je to len velmi orientacna stranka a parametre za akych to testuju nejakym sposobom dost zvyhodnuju Nikony, respektive znevyhodnuju konkurenciu. Dufam ze 6D mam do konca roka doma.
DxO nie je ani orietnacna stranka... vsetky informacie ktore sa tam dozvies, maju jediny ciel: aby si zbadal reklamu na ich software a kupil si si ho.

ta stranka je relevantna asi ako kriciaci bezdomovec na namesti.
 
MagickVamp
2014-02-15 18:11:32
príspevok od: DUDIS
6D super zvláda ISO a tam by som sa orientoval..
teda ak potrebuje niekto fotiť v slabom svetle bez blesku..
nejaké foto zo 6D mám aj tu..
šport pri pohybe dopredu je asi slabší.. teda neskúšal som - nemal som príležitosť.. ale to išlo v kľude aj s mojou staršou 60D pri konských záprahoch.. ale na vyššiu clonu.. nemám tele 2,8 alebo nižšiu..
3 dni dozadu som niečo fotil s bleskom a neodpálilo mi to .. zdvihol som to pri ISO 1250 o 5 UV v LR a zdalo sa na to pozerať.. teda vytiahnutá fotka s tmy ..

25600 normálne použiteľné v malom.. druhá 12800 v hospode. objektiv 24-105 asi oba na 105mm

Takou kvalitou fotiek na vysokom ISO ako ma 6D sa moze popisit len velmi malo fotoaparatov.
 
Michal Piatrov
2014-02-15 18:32:22
príspevok od: MagickVamp
Takou kvalitou fotiek na vysokom ISO ako ma 6D sa moze popisit len velmi malo fotoaparatov.
mozem potvrdit ze to 6d zvlada ISO perfektne ja s nim mam prave rozrobeny Timelapse (hviezdy a tak) cize fotenie prevazne v noci a je to neskutocne mozem povedat ze to zvlada lepsie ako 5d mark ii ...
 
MagickVamp
2014-02-15 20:39:50
príspevok od: Michal Piatrov
mozem potvrdit ze to 6d zvlada ISO perfektne ja s nim mam prave rozrobeny Timelapse (hviezdy a tak) cize fotenie prevazne v noci a je to neskutocne mozem povedat ze to zvlada lepsie ako 5d mark ii ...
Ja ti verim, ja som uz presveceny ze ho chcem, Co sa tyka ISO je vraj mierne lepsi aj ako 5D mark III Tym nechcem samozrejme povedat ze 6D je celkovo lepsi ako 5D mark III, lebo ten je o kapanek vsestrannejsi, ale aj poriadne drahsi Inak je to sranda ked sa chce clovek zorientovat, ako neskutocne bludi na zaciatku. Najprv nevie ani ake parametre ma sledovat, potom sa dostane nejako k DXomark a mysli si ze vyhral a dava si otazku, ako si dakto moze kupit nieco ine ako NIKON, a ci si canon s tou 6D robi srandu, 11 ostriacich bodov, o 30 percent hosie skore co sa tyka ISO, nizsia hlbka a aj dynamicky rozsah., Nikon to tam s obrovskym predstihom vsetko doslova drti v kazdom smere. Potom zisti ze skoro vseci profici maju canon, vynaraju sa otazky preco, je to len kvoli videu? Niekto mi odporuci dpreview a ja zistujem ze foto z canonu sa mi pacia viac. A zacina to byt Dxomark vs Dpreview. Uvedomil som si ze mi nieco unika, potom mi kamos odporuci Kena Rockwella. Tazko mi bolo verit tomu co pise, takze hrr na dalsie recenzie. Uvedomujem si ze 11 ostriacich bodov + neskutocne citlivy stredovy bod je fakt dvolezitejsie ako aj 1000 menej citlivych ostriacih bodov (teda aspon pre mna, ak dakto foti sport tak bude mat asi opacny nazor). Kamos posiela fotky ktore pofotil s 5D mark III na ISO 12800, pozeram foto, ktore som davnejsie fotil s kamosovou D600 a definitivne sa rozhodujem pre 6D...a to par mesiacov dozadu som myslel aka je ta 6D sprostost oproti D610 a aki su vseci hlupi ze si nevedia kym daco kupia pozriet parametre, (len ja som bol lietadlo).....a teraz ju CHCEM :-P
 
phototomas
2014-02-15 20:58:07
príspevok od: MagickVamp
Ja ti verim, ja som uz presveceny ze ho chcem, Co sa tyka ISO je vraj mierne lepsi aj ako 5D mark III Tym nechcem samozrejme povedat ze 6D je celkovo lepsi ako 5D mark III, lebo ten je o kapanek vsestrannejsi, ale aj poriadne drahsi Inak je to sranda ked sa chce clovek zorientovat, ako neskutocne bludi na zaciatku. Najprv nevie ani ake parametre ma sledovat, potom sa dostane nejako k DXomark a mysli si ze vyhral a dava si otazku, ako si dakto moze kupit nieco ine ako NIKON, a ci si canon s tou 6D robi srandu, 11 ostriacich bodov, o 30 percent hosie skore co sa tyka ISO, nizsia hlbka a aj dynamicky rozsah., Nikon to tam s obrovskym predstihom vsetko doslova drti v kazdom smere. Potom zisti ze skoro vseci profici maju canon, vynaraju sa otazky preco, je to len kvoli videu? Niekto mi odporuci dpreview a ja zistujem ze foto z canonu sa mi pacia viac. A zacina to byt Dxomark vs Dpreview. Uvedomil som si ze mi nieco unika, potom mi kamos odporuci Kena Rockwella. Tazko mi bolo verit tomu co pise, takze hrr na dalsie recenzie. Uvedomujem si ze 11 ostriacich bodov + neskutocne citlivy stredovy bod je fakt dvolezitejsie ako aj 1000 menej citlivych ostriacih bodov (teda aspon pre mna, ak dakto foti sport tak bude mat asi opacny nazor). Kamos posiela fotky ktore pofotil s 5D mark III na ISO 12800, pozeram foto, ktore som davnejsie fotil s kamosovou D600 a definitivne sa rozhodujem pre 6D...a to par mesiacov dozadu som myslel aka je ta 6D sprostost oproti D610 a aki su vseci hlupi ze si nevedia kym daco kupia pozriet parametre, (len ja som bol lietadlo).....a teraz ju CHCEM :-P
Nesiel by som do porovnavania mkIII a 6d. Každá je radena inde. To čo tebe vyhovuje na 6d inému nechyba na mkIII. 5dmkIII je sportovejsia, ma lepšie ostrenoe, viac fps, slot na dve karty. Mne okrem tých slotov pri svadobnom foteni nechyba nič. Milujem rýchlosť a citlivosť stredoveho ostriaceho bodu. No keby som mal prachy na rozhadzovanie, kúpil by som mkIII. Takto mam ale super telo a k nemu super sklo za cenu 5dmkIII. Čo sa rozdielov v senzoroch týka, nemyslim že sú viditeľne. To je pre pixelpeeperov a nie pre mňa.... Šestka stala za každý cent, a pri momentálnej cene nie je čo riešiť...
 
MagickVamp
2014-02-15 21:42:48
príspevok od: phototomas
Nesiel by som do porovnavania mkIII a 6d. Každá je radena inde. To čo tebe vyhovuje na 6d inému nechyba na mkIII. 5dmkIII je sportovejsia, ma lepšie ostrenoe, viac fps, slot na dve karty. Mne okrem tých slotov pri svadobnom foteni nechyba nič. Milujem rýchlosť a citlivosť stredoveho ostriaceho bodu. No keby som mal prachy na rozhadzovanie, kúpil by som mkIII. Takto mam ale super telo a k nemu super sklo za cenu 5dmkIII. Čo sa rozdielov v senzoroch týka, nemyslim že sú viditeľne. To je pre pixelpeeperov a nie pre mňa.... Šestka stala za každý cent, a pri momentálnej cene nie je čo riešiť...
suhlasim
 
roland.g76
2014-02-16 00:44:50
Má niekto skúsenosti s kombináciou 6D + EF 24-70 f4 L IS USM ako je na tom ten objektív?
( skúsenosti, postrehy a spokojnosť ) Prípadne ak ho niekto porovnával s EF 24-105 f4 L IS USM či sa oplatí priplatiť za nový EF 24-70 f4 L IS USM v sete s 6D.
 
termitix
2014-02-16 06:34:49
príspevok od: roland.g76
Má niekto skúsenosti s kombináciou 6D + EF 24-70 f4 L IS USM ako je na tom ten objektív?
( skúsenosti, postrehy a spokojnosť ) Prípadne ak ho niekto porovnával s EF 24-105 f4 L IS USM či sa oplatí priplatiť za nový EF 24-70 f4 L IS USM v sete s 6D.
ni ej to síce kompbinácia 6D+ ale možno pomôže
http://www.naturephoto.cz/fototechnika/objektivy/475-canon-ef-24-70mm-f-4-l-is-usm.html
 
DUDIS
2014-02-16 17:54:01
príspevok od: roland.g76
Má niekto skúsenosti s kombináciou 6D + EF 24-70 f4 L IS USM ako je na tom ten objektív?
( skúsenosti, postrehy a spokojnosť ) Prípadne ak ho niekto porovnával s EF 24-105 f4 L IS USM či sa oplatí priplatiť za nový EF 24-70 f4 L IS USM v sete s 6D.
čo tak 6D + stabiliovaný tamron 2,8.. cena bude priaznivejšia a ako bonus svetelnosť (opticky je vyrovnaný so spomenutým novým)
keby som nebol pako (mám 24-105) tak ešte došporím.. ale neľutujem... ten rozsah je sympaticky univerzálny..
rozhodovať sa teraz tak by som bral ten tamron do setu..
 
DUDIS
2014-02-16 18:07:54
Najlepšie zoomy pre Canon EOS 6D (ak keď DXO) merania sú síce diskutabilné a sú aj iné dôležité vlastnosti (práca s )

cena cca body
Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD Canon 1699 27
Tamron SP 24-70 mm F2.8 Di VC USD Canon 1299 26
Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM 2299 26
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS II USM 2499 25
Canon EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x 11800 24
Canon EF 28-70mm f/2.8L USM 1269 23
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS USM 1695 22
Canon EF 70-200 mm f/2.8L USM 1300 22
Canon EF 70-200 mm f/4L IS USM 1210 22
Sigma 70-200 mm F2.8 EX DG APO OS HSM 1699 22
Tokina AT-X 16-28 F2.8 PRO FX Canon 849 22
Canon EF 24-70mm f/2.8L USM 1221 21
Sigma 70-200 mm F2.8 EX DG APO HSM Canon 880 21
Sigma 24-70 mm F2.8 IF EX DG HSM Canon 899 21
Tamron SP AF 70 - 200mm F/2.8 Di LD (IF) MACRO 770 21
Canon EF 16 - 35mm f/2.8L II USM 1399 20
Tamron SP AF 28-75mm F/2.8 XR Di LD Aspherical [IF] 499 20
Canon EF 70-300 mm f/4-5.6L IS USM 1599 20
Sigma 70-200 mm F2.8 EX DG APO Macro HSM II 949 20
Canon EF 24-70mm f/4L IS USM 1500 20
dúfam že to nerozhádže
 
DUDIS
2014-02-16 18:09:55
takže tabuľku to pokazilo (zrušilo medzery..) deda po názve prvé číslo je cca cena v dolároch a druhé číslo je hodnotenie DXO (ostrosť, .....)
 
phototomas
2014-02-16 20:13:20
príspevok od: DUDIS
takže tabuľku to pokazilo (zrušilo medzery..) deda po názve prvé číslo je cca cena v dolároch a druhé číslo je hodnotenie DXO (ostrosť, .....)
Dxo je krepost prvého stupňa. Hlavne testom objektivov neverim ani nos medzi očami. Keď vyšla canon 70-200f2.8 mkII , v Teste dxo dopadla horšie ako jej predchodca. Po vlne kritiky zo strany fotografov sa výsledky zavratne zmenili... Tiež tvrdiť ,že senzor d5100 je lepší ako na 1dx je trochu skripnute za vlasy. Nie výsledky v labakoch robia dobrý aparát ale ti za nimi robia dobré zabery.
 
phototomas
2014-02-16 20:18:12
príspevok od: DUDIS
čo tak 6D + stabiliovaný tamron 2,8.. cena bude priaznivejšia a ako bonus svetelnosť (opticky je vyrovnaný so spomenutým novým)
keby som nebol pako (mám 24-105) tak ešte došporím.. ale neľutujem... ten rozsah je sympaticky univerzálny..
rozhodovať sa teraz tak by som bral ten tamron do setu..
S objektivmi na nové ff tela treba opatrne, čo je super na crope nemusí byť super na ff. Nove senziry treba kŕmiť kvalitnými sklami. Po kupé 100f2.8L som to pochopil aj ja. Na 6-ke som mal za vyše roka nasadene všeličo, malo toho bolo fakt super. 24-105ka pred svojim náhlym úmrtím bola po af microadjustmente úplne super na f5,6 no kontrastom sa na Stofku makrac neťahala. No na ff je to úplne super zoom od siroka do tele, na reportáž geniálny rozsah
 
roland.g76
2014-02-16 21:53:32
Vďaka za postrehy. Mám 17-40 a 70-200 f4 a špekulujem nad niečím medzi tým. I keď mam aj starú Canon EF 24-85 USM ale tu už asi nechám iba na analógovom tele. Tamron SP 24-70 mm F2.8 Di VC USD by tiež prichádzal do úvahy a láka ma aj svetelnosť f2,8 len k tomu musím počítať ďalšiu investíciu filtre CPL a ND400 82mm preto som sa pýtal na Canon EF 24-70mm f/4L IS USM všetky filtre už mam poriešené 77mm. Canon EF 24-70mm f/4L IS USM sa javí ako tiež dobre sklíčko, akurát ma trochu zaskočilo: (Trochu problém je s ohniskem širokým. Klasický polarizační filtr poměrně silně vinětuje a ještě větší obludnosti se na ohnisku 24 mm objeví, pokud přidáte držák LEE filtru s jedním filtrem) našťastie ma to nesúri a nenáhlim sa s kúpou.
 
phototomas
2014-02-17 00:52:22
príspevok od: roland.g76
Vďaka za postrehy. Mám 17-40 a 70-200 f4 a špekulujem nad niečím medzi tým. I keď mam aj starú Canon EF 24-85 USM ale tu už asi nechám iba na analógovom tele. Tamron SP 24-70 mm F2.8 Di VC USD by tiež prichádzal do úvahy a láka ma aj svetelnosť f2,8 len k tomu musím počítať ďalšiu investíciu filtre CPL a ND400 82mm preto som sa pýtal na Canon EF 24-70mm f/4L IS USM všetky filtre už mam poriešené 77mm. Canon EF 24-70mm f/4L IS USM sa javí ako tiež dobre sklíčko, akurát ma trochu zaskočilo: (Trochu problém je s ohniskem širokým. Klasický polarizační filtr poměrně silně vinětuje a ještě větší obludnosti se na ohnisku 24 mm objeví, pokud přidáte držák LEE filtru s jedním filtrem) našťastie ma to nesúri a nenáhlim sa s kúpou.
Aj ja mám 17-40ku a 70-200ku obe f4, tiež 24-105ku-tu som mal nasadenu väčšinu času koli svojej univerzálnosti.potom umrela a fakt mi ten rozsah chyba. No keby som mal teraz kupovať, bral by som buď to iste znova alebo 24-70f2,8L. Ale najviac tuzim ju nahradiť sigmou art 35mm
 
roland.g76
2014-02-17 14:06:37
Tak to vyzerá že nám pribudne ďalší kúsok od Tokiny

http://www.cameraegg.org/tokina-at-x-pro-24-70mm-f2-8-sd-if-fx-lens-image-leaked-to-be-announced-at-photokina-2014/
 
balazovic.lubos
2014-02-26 11:28:39
Pridávam sa ku skupine, čo im tento článok pomohol pri rozhodovaní ( ak pominiem rozdiel v cene medzi 5D MKIII a 6D ) a sú ti za to vďační, ja som tiež.
Ak môžem , mám drobný problém - neviem, či mám len čosi zle nastavené, ale mňa vcelku šoklo, že i na super skle, akým je makráč 100ka f/2,8 Lko mi tie krajné body niekedy vôbec nechytia a ani nezaostria, keď je horšie svetlo ( a robí mi to aj na pevnej 50ke f/1,4 ) . Vtedy ide len stredový. No a keď si nasadím ešte Extension Tube EF-12II , tak to sa dá fotiť len stredovým, čo je úplne zlé, lebo pri prekomponovaní je to hneď neostré, keďže tam ide o mm na blízko. Neviem, či je to normálne, alebo nie. Ale toto je vec ( asi jediná ) čo mi na tomto tele vadí ( zatiaľ, mám ho 3 mesiace ). to podanie ISO je pre mňa úplná bomba. ešte raz dík.
 
balazovic.lubos
2014-02-26 11:29:28
príspevok od: phototomas
Aj ja mám 17-40ku a 70-200ku obe f4, tiež 24-105ku-tu som mal nasadenu väčšinu času koli svojej univerzálnosti.potom umrela a fakt mi ten rozsah chyba. No keby som mal teraz kupovať, bral by som buď to iste znova alebo 24-70f2,8L. Ale najviac tuzim ju nahradiť sigmou art 35mm
24-70ka nová je mimo rozsah, alebo prečo ju nechceš ? Viem, že cenovo je inde, ale či je na to aj nejaký iný dôvod. Lebo tiež mám 17-40 a 70-200ku, k tomu 100ka macro Lková ( pre mňa neskutočné sklo, asi ho mám najradšej ), ale ten stred ozaj chýba. Je fakt, že dať 2200 cca eury za sklo ( myslím 24-70/2,8 II ) je sila. Tak len by ma zaujímal tvoj pohľad a názor. dík.
 
DUDIS
2014-02-26 13:11:19
hmm
podobnú zostavu ako vy..
6D + c50mm 1,4 + c24-105L f4 + c70-200Lf4
keď som riešil záklaďák chýbali peniažky a bral som 24-105 a je fakt univerzálny.. na 50-105 bola zle hodnotená ostrosť v testoch ale vôbec to v praxi nevadí..
známy fotí s 5DIII a má k tomu spomenutú 24-70 2,8 dvojkovú a je užasnutý nad jej výkonom a neľutuje ani cent, čo za ňu zaplatil.. hold ale to už musíš mať v prasiatkua a tolerantnú manželku ak ťa to neživí a je to ako hoby.. tiež ny sa mi páčila dvojková 70-200 2,8 ale tie ceny nie sú pre našinca..

aké sú dobré a "lacné" sklá na 6D.. na makro som poškuľoval po staršej 100mm 2,8 USM (nie Lkovej) a keď niečo vyhrám tak sigma 35mm 1,4 art je mojim snom..

rozmýšľal som aj o širokom samyangu 14mm 2,8 ale nemám skúsenosti a požičať sa mi v okolí nikde nedá.. je to zaujímavé sklíčko (pre mňa hlavne cena) alebo je to zlá voľba??

vie niekto poradiť..
 
balazovic.lubos
2014-02-26 13:28:49
príspevok od: DUDIS
hmm
podobnú zostavu ako vy..
6D + c50mm 1,4 + c24-105L f4 + c70-200Lf4
keď som riešil záklaďák chýbali peniažky a bral som 24-105 a je fakt univerzálny.. na 50-105 bola zle hodnotená ostrosť v testoch ale vôbec to v praxi nevadí..
známy fotí s 5DIII a má k tomu spomenutú 24-70 2,8 dvojkovú a je užasnutý nad jej výkonom a neľutuje ani cent, čo za ňu zaplatil.. hold ale to už musíš mať v prasiatkua a tolerantnú manželku ak ťa to neživí a je to ako hoby.. tiež ny sa mi páčila dvojková 70-200 2,8 ale tie ceny nie sú pre našinca..

aké sú dobré a "lacné" sklá na 6D.. na makro som poškuľoval po staršej 100mm 2,8 USM (nie Lkovej) a keď niečo vyhrám tak sigma 35mm 1,4 art je mojim snom..

rozmýšľal som aj o širokom samyangu 14mm 2,8 ale nemám skúsenosti a požičať sa mi v okolí nikde nedá.. je to zaujímavé sklíčko (pre mňa hlavne cena) alebo je to zlá voľba??

vie niekto poradiť..
tú 100ku Lkovú možem vrele odporučiť. Fotím s tým aj portréty a ak mám miesto, dokonca radšej, ako s pevnou 50kou f/1,4 ! Ale to je pocitovo asi len. 24-105ku som mal pozicanu, ale len na 5D mkII a nejaky uzasnuty som nebol. Rozsahovo bola fakt dobra, to hej. Ale nepacila sa mi moc.
 
perf
2014-02-26 13:47:10
Dobrý je aj Tamron 24-70 a tu aj za dobrú cenu: http://foto.bazos.sk/inzerat/34325824/Tamron-24-70-f-28-Di-VC-USD.php
 
phototomas
2014-02-26 13:49:30
príspevok od: balazovic.lubos
Pridávam sa ku skupine, čo im tento článok pomohol pri rozhodovaní ( ak pominiem rozdiel v cene medzi 5D MKIII a 6D ) a sú ti za to vďační, ja som tiež.
Ak môžem , mám drobný problém - neviem, či mám len čosi zle nastavené, ale mňa vcelku šoklo, že i na super skle, akým je makráč 100ka f/2,8 Lko mi tie krajné body niekedy vôbec nechytia a ani nezaostria, keď je horšie svetlo ( a robí mi to aj na pevnej 50ke f/1,4 ) . Vtedy ide len stredový. No a keď si nasadím ešte Extension Tube EF-12II , tak to sa dá fotiť len stredovým, čo je úplne zlé, lebo pri prekomponovaní je to hneď neostré, keďže tam ide o mm na blízko. Neviem, či je to normálne, alebo nie. Ale toto je vec ( asi jediná ) čo mi na tomto tele vadí ( zatiaľ, mám ho 3 mesiace ). to podanie ISO je pre mňa úplná bomba. ešte raz dík.
Ahoj, menšie či väčšie problémy s krajnými ostr. bodmi v zhoršených svetelných podmienkach sú dané ich citlivosťou. To bolo viac-menej dané už špecifikáciou. Riesim to pomocou blesku s vypnutym blyskanim tak,že mi pomaha s ostrenim alebo prekomponujem. V tvojom prípade ti to asi moc nepomôže. Fakt je, že keby mala 6ka ostrenie ako mkIII, už by zo v podstate bola mkIII. U mňa to až taký problém nerobí , -3ev na strede mi tu frustráciu negovalo .
 
phototomas
2014-02-26 13:55:20
príspevok od: balazovic.lubos
24-70ka nová je mimo rozsah, alebo prečo ju nechceš ? Viem, že cenovo je inde, ale či je na to aj nejaký iný dôvod. Lebo tiež mám 17-40 a 70-200ku, k tomu 100ka macro Lková ( pre mňa neskutočné sklo, asi ho mám najradšej ), ale ten stred ozaj chýba. Je fakt, že dať 2200 cca eury za sklo ( myslím 24-70/2,8 II ) je sila. Tak len by ma zaujímal tvoj pohľad a názor. dík.
Neviem ako by som ti to vysvetlil. Dokým mi neumrela 24-105ka, mal som pocit že mám skoro vsetko čo mi bolo treba. Kupa superostrej a rýchlej 100f2,8 L mi ukazala čo 6d ozaj dokáže. Miesto kupy ďalšej 24-105ky alebo 24-70ky by som si radšej kúpil sigmu 35art.... Ale uznavam že aj ja cítim dieru medzi 17-40 a 70-200 . Osobne ale citim že je čas prejsť na prime lenses a zoomy postupne vyradiť
 
balazovic.lubos
2014-02-26 14:28:58
príspevok od: phototomas
Neviem ako by som ti to vysvetlil. Dokým mi neumrela 24-105ka, mal som pocit že mám skoro vsetko čo mi bolo treba. Kupa superostrej a rýchlej 100f2,8 L mi ukazala čo 6d ozaj dokáže. Miesto kupy ďalšej 24-105ky alebo 24-70ky by som si radšej kúpil sigmu 35art.... Ale uznavam že aj ja cítim dieru medzi 17-40 a 70-200 . Osobne ale citim že je čas prejsť na prime lenses a zoomy postupne vyradiť
oki, dík ( za oba ) komenty
 
roland.g76
2014-02-26 19:13:58
príspevok od: DUDIS
hmm
podobnú zostavu ako vy..
6D + c50mm 1,4 + c24-105L f4 + c70-200Lf4
keď som riešil záklaďák chýbali peniažky a bral som 24-105 a je fakt univerzálny.. na 50-105 bola zle hodnotená ostrosť v testoch ale vôbec to v praxi nevadí..
známy fotí s 5DIII a má k tomu spomenutú 24-70 2,8 dvojkovú a je užasnutý nad jej výkonom a neľutuje ani cent, čo za ňu zaplatil.. hold ale to už musíš mať v prasiatkua a tolerantnú manželku ak ťa to neživí a je to ako hoby.. tiež ny sa mi páčila dvojková 70-200 2,8 ale tie ceny nie sú pre našinca..

aké sú dobré a "lacné" sklá na 6D.. na makro som poškuľoval po staršej 100mm 2,8 USM (nie Lkovej) a keď niečo vyhrám tak sigma 35mm 1,4 art je mojim snom..

rozmýšľal som aj o širokom samyangu 14mm 2,8 ale nemám skúsenosti a požičať sa mi v okolí nikde nedá.. je to zaujímavé sklíčko (pre mňa hlavne cena) alebo je to zlá voľba??

vie niekto poradiť..
Tu je jedna recenzia na Samyang 14mm f2,8 a aj porovnanie s L-kovým objektívom Canon EF 8-15mm. Všeobecne sú na Samyang 14mm f2,8 veľmi dobre ohlasy aj čo sa týka optiky a kresby.

http://www.fotovideoshop.sk/fotoporadna/category/recenzie/clanok/samyang_14mm_recenzia.xhtml
 
DUDIS
2014-02-27 10:20:53
príspevok od: roland.g76
Tu je jedna recenzia na Samyang 14mm f2,8 a aj porovnanie s L-kovým objektívom Canon EF 8-15mm. Všeobecne sú na Samyang 14mm f2,8 veľmi dobre ohlasy aj čo sa týka optiky a kresby.

http://www.fotovideoshop.sk/fotoporadna/category/recenzie/clanok/samyang_14mm_recenzia.xhtml
jo.. pozeral som sa už..
ale na photozone to skreslenie opisovali trochu zložitejšie.. že na architektúru to moc nebude že tie krivky nie sú pravidelné a súdkovitosťou to nespravia tak jednoducho..ale to by mi asi moc nevadilo..

zatiaľ mám favoritov :
1. sigma 35mm 1,4 (sen)
2. sam 14mm 2,8 (reálne dosť)
3. c 100mm 2,8 (ale asi teda Lko ako klasiku aj keď tá cena je tam dvojnásobná.. )


nie je tá 14mm dosť limitujúca - myslím ako pevné sklo.. predsaj len som ešte v plienkach a fotiť pevými sklíčkami som si zatiaľ netrúfotl.. reporty, plesy, svadby a napr. festival (východná) sa mi dobre robili so zoomami (samozrejme najviac 24-105 - ten je na nezaplatenie) a neviem si predstaviť fotiť s prehadzovaním skiel v teréne.. a 14 od 28 je dosť priepastné.. nie je to veľký skok?? robím aj panorámy na 24.. dá sa aj ako šialenstvo s 14mm niečo také..
posledné pano 12 fotiek uhol asi 220 stupňov - dve strany kopca
http://img.flog.pravda.sk/2014/02/26/whv_537116_orig.jpg


 
phototomas
2014-02-28 13:51:55
príspevok od: DUDIS
hmm
podobnú zostavu ako vy..
6D + c50mm 1,4 + c24-105L f4 + c70-200Lf4
keď som riešil záklaďák chýbali peniažky a bral som 24-105 a je fakt univerzálny.. na 50-105 bola zle hodnotená ostrosť v testoch ale vôbec to v praxi nevadí..
známy fotí s 5DIII a má k tomu spomenutú 24-70 2,8 dvojkovú a je užasnutý nad jej výkonom a neľutuje ani cent, čo za ňu zaplatil.. hold ale to už musíš mať v prasiatkua a tolerantnú manželku ak ťa to neživí a je to ako hoby.. tiež ny sa mi páčila dvojková 70-200 2,8 ale tie ceny nie sú pre našinca..

aké sú dobré a "lacné" sklá na 6D.. na makro som poškuľoval po staršej 100mm 2,8 USM (nie Lkovej) a keď niečo vyhrám tak sigma 35mm 1,4 art je mojim snom..

rozmýšľal som aj o širokom samyangu 14mm 2,8 ale nemám skúsenosti a požičať sa mi v okolí nikde nedá.. je to zaujímavé sklíčko (pre mňa hlavne cena) alebo je to zlá voľba??

vie niekto poradiť..
FF senzor pýta kvalitu, kombo lacné a dobré sa tu hľadá len ťažko. 100f2,8L je luxusné, osobne som nič ostrejšie na svojej šestke nemal, 35art si kolega zo 6d pochvaľuje. O lacnejšej a lepšej alterntíve na dlhom a krátkom konci neviem....
 
rasto.tn
2014-02-28 16:30:02
príspevok od: phototomas
Neviem ako by som ti to vysvetlil. Dokým mi neumrela 24-105ka, mal som pocit že mám skoro vsetko čo mi bolo treba. Kupa superostrej a rýchlej 100f2,8 L mi ukazala čo 6d ozaj dokáže. Miesto kupy ďalšej 24-105ky alebo 24-70ky by som si radšej kúpil sigmu 35art.... Ale uznavam že aj ja cítim dieru medzi 17-40 a 70-200 . Osobne ale citim že je čas prejsť na prime lenses a zoomy postupne vyradiť
Skúsil by som môj postreh: podľa mňa niet nad 24-70 2.8 L, v mojom prípade 28-70, ale niet skrátka nad flexibilitu, ktorú ponúka. Iste, v komparácii s pevnými sklami je to slabšie, ale objektív o predmetnom obsahu super využiť pri portrétoch, krajinke, športe...clona 2,8 ponúkne možnosti hrania s hĺbkou ostrosti, čo človek dokáže využiť hockde. Na výlety (dovolenky) je to tiež ideálny rozsah. Nové L-ko stojí síce nekresťanské peniaze, ale s 6d-čkom by si ho určite využil ako "prime lens". Alebo tiež by možno stálo za úvahu popozerať sa po starších verziách.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-02-28 23:13:09
príspevok od: phototomas
Neviem ako by som ti to vysvetlil. Dokým mi neumrela 24-105ka, mal som pocit že mám skoro vsetko čo mi bolo treba. Kupa superostrej a rýchlej 100f2,8 L mi ukazala čo 6d ozaj dokáže. Miesto kupy ďalšej 24-105ky alebo 24-70ky by som si radšej kúpil sigmu 35art.... Ale uznavam že aj ja cítim dieru medzi 17-40 a 70-200 . Osobne ale citim že je čas prejsť na prime lenses a zoomy postupne vyradiť
nová 24-70 F2,8L II a 70-200F2,8 L IS II su TOP tiež so starými ekv. sa to nedá porovnať...Pomerne lacné a dobré sú 85F1,8, a 50F1,4 tiež nie je zlá od F2,8, alebo nová 35mm F2 IS. Vsetky tieto ked sa o dve clony priclonia sú schopné dostať z 5D III maximum, len to nemá tie farby ako tie nové L-ká
 
perf
2014-03-02 16:40:54
príspevok od: phototomas
Dxo je krepost prvého stupňa. Hlavne testom objektivov neverim ani nos medzi očami. Keď vyšla canon 70-200f2.8 mkII , v Teste dxo dopadla horšie ako jej predchodca. Po vlne kritiky zo strany fotografov sa výsledky zavratne zmenili... Tiež tvrdiť ,že senzor d5100 je lepší ako na 1dx je trochu skripnute za vlasy. Nie výsledky v labakoch robia dobrý aparát ale ti za nimi robia dobré zabery.
Tu sú výsledky iné pri porovnaní s Nikonom: http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos6d&attr13_1=nikon_d610&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&normalization=full&widget=13&x=0.14788732394366202&y=-0.038689694011638916
 

Inzercia

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.