Hore

Fotografovanie zakázané !

Poznáte to. Prídete ako turista na prehliadku hradu či zámku a sprievodca Vás privíta s pripomienkou, že počas prehliadky je zakázané fotografovať a filmovať.

Niektorých to netrápi, pretože nemajú fotoaparát či kameru. Iným je to ľahostajné, pretože nie sú zberateľmi „rodinných“ fotografií/videofilmov. Sú aj takí, ktorých to zamrzí, pretože práve takáto atraktívna spomienková fotografia alebo video-záber má pre nich (aj napriek technickej nedokonalosti) svoju osobnú a duševnú hodnotu. Tento typ zákazu ma už dávnejšie takpovediac zaujal. Nedalo mi to a postupne som zbieral argumenty pre takýto zákaz počas mojich početných návštev hradov a zámkov či múzeí na Slovensku v Českej republike ale aj v Maďarsku, Poľsku, Francúzsku a v Nemecku. Pritom som zbieral názory a argumenty zamestnancov múzeí počas krátkych neformálnych rozhovorov.

V zmysle námetu tohto článku, môžeme múzeá (zahrňme do toho hrady, zámky, kaštiele, kúrie, sakrálne stavby, skanzeny) rozdeliť na dve skupiny. Do prvej patria tie, kde amatérske fotografovanie či natáčanie videokamerou je povolené bez obmedzenia počas individuálnej alebo organizovanej prehliadky so sprievodcom a to buď bezplatne alebo za príplatok ku vstupnému. Druhá skupina múzeí túto činnosť úplne zakazuje. A to nekompromisne. Z pohľadu turistu, ktorý rád fotografuje či filmuje do svojho rodinného albumu, je takýto zákaz istým sklamaním a istým spôsobom kazí jeho dojem z návštevy. Takto domáca zbierka fotografií alebo video-záberov bude celkom určite chudobnejšia. Škoda. Ale prečo? Prečo takýto zákaz správcu či majiteľa múzea? Veď ide o verejne prístupné kultúrne a historické objekty a expozície, ktoré nepodliehajú utajeniu. Amatérska fotografia či videozáznam iste môže spestriť domácu fotogalériu alebo videotéku, obohatiť osobné spomienky a urobiť radosť. Argumentácia oslovených zamestnancov múzeí bola naozaj pestrá.

Snáď najčastejším fenoménom je strach, že fotografie poslúžia ako katalóg predmetov pre čierny obchod so starožitnosťami. Áno, je smutné, že niečo také existuje, ale úprimne povedané, kto si chce tajne nafotiť alebo nafilmovať muzeálne exponáty pre takéto účely, môže to urobiť celkom bez problémov mikro-fotoaparátom či mikro-kamerou zabudovanou v pere, hodinkách alebo v šperku. Naozaj, súčasná technika toto umožňuje a to v celkom postačujúcej kvalite. Načo by sa takýto „turista“ skrýval v dave turistov s bežným fotoaparátom/kamerou a úchytkom robil zábery „na objednávku“. Jednoducho - kto chce, ten si nasníma čo chce a kedy chce – zákaz, ne-zákaz.

Iným a veľmi častým tvrdeným je, že fotografie urobené počas prehliadok by mohol niekto použiť na komerčné účely. Teda, mohol by sám vo svojej réžii predávať turistické publikácie, spomienkové fotografie, pohľadnice či dokonca filmy. Tento argument je viac ako nepresvedčivý. Totiž, fotografické zábery určené pre výrobu rôznych obrazových publikácií alebo pohľadníc musia mať potrebnú technickú a umeleckú kvalitu, ktorá sa nedá dosiahnuť počas prehliadky múzea. A nekvalitný produkt nie je prakticky predajný. Každý kto sa fotografovaným zaoberá seriózne vie, čo mám na mysli. O výrobe komerčného videofilmu sa tu nedá ani len teoretizovať. Koniec koncov, máme tu zákon ochraňujúci licenčné a majetkové práva a komercionalizácia foto-video produktov bez povolenia majiteľa múzea môže byť prinajmenšom problematická.

Relatívne častým argumentom je, že svetlo fotoblesku poškodzuje exponáty. Toto stojí síce za serióznejšiu úvahu, ale myslím si, že fundovanú odpoveď by mohol poskytnúť len odborník - fyzik alebo expert - reštaurátor. Z môjho pohľadu môžem laicky uznať, že početné záblesky fotoblesku majú vplyv na obrazy, nástenné maľby alebo podobné starožitné cennosti, ale otázkou je, pri akej početnosti takýchto zábleskov násobenej ich intenzitou dochádza ku poškodeniu. V drvivej väčšine turisti používajú takpovediac malé kompaktné fotoaparáty, ktorých blesk je podľa mňa oveľa menej „agresívny“ v porovnaní s nevhodne umiestnenými exponátmi, ktoré sú vystavené celé dni priamemu dennému vonkajšiemu svetlu alebo sú v nevyhovujúcich klimatických podmienkach. V obrazových galériách to riešia zákazom použitia akéhokoľvek fotoblesku. Úprimne povedané, tých foto-zábleskov som v niektorých galériách registoval často viac ako dosť.

Ďalším zdôvodnením zákazu fotenia a filmovania v múzeu, ktoré som si vypočul je, že turisti si voľne nafotia alebo nafilmujú to čo chcú a preto môže klesnúť záujem o publikácie, fotografie, videofilmy, ktoré ponúka predajňa múzea. Neviem síce posúdiť takto spôsobený možný pokles predajnosti týchto produktov, ale viem, že tie kvalitnejšie obsahujú bohatý informatívny text a profesionálne zvládnuté obrázky. Po takých siahne určite každý, kto má o ne seriózny záujem. Verím, že turista, ktorý nemá v zásade záujem o žiadnu z ponúkaných publikácií si ju aj tak nekúpi, aj keby si neodniesol z prehliadky žiadny svoj záber.

Veľmi zaujímavým argument pre zákaz fotenia či filmovania je, že návštevník múzea sa svojim známym doma pochváli zbierkou záberov a to uspokojí aj tých, ktorí konkrétne múzeum ešte nenavštívili. Takto vraj príde múzeum o návštevnosť. Nuž, úprimne povedané, ťažko v tom hľadať logiku. Myslím si skôr opak, že spokojný návštevník je tá najlepšia a aj najefektívnejšia reklama.
Na moju otázku „prečo ten zákaz“ som dosť často nedostal žiadnu odpoveď. A už vôbec nie takú, ktorú by som ako argument mohol akceptovať. A tak odpoveďou bolo len pokrčenie ramien a v lepšom prípade výhovorka na tých „hore“, ktorí o tomto zákaze rozhodli. Áno, nemožno sa hnevať na lektorov či sprievodcov historickými objektmi. Tí naozaj za to nemôžu.

Zábavná bola situácia v jednom turisticky atraktívnom zámku, keď sprievodca pri vítaní skupiny návštevníkov povedal: „máme tu síce zákaz fotografovania, ale robte to nenápadne, akoby sa nič nedialo“. Ešteže sprievodca mal pre nás turistov pochopenie.

Verím, že pocit z návštevy múzea z ktorého si okrem hodnotného zážitku odnesiete aj pár rodinných, nekonvečných a hlavne svojich foto- alebo videozáberov, umocní príjemné spomienky na krásne chvíle. Zábery v interiéri múzea s kompozíciou svojich detí, rodiny či priateľov zvýšia časom celkom určite svoju hodnotu – pre Vás a pre Vašich rodinných príslušníkov alebo priateľov.
Samozrejme je potrebné plne rešpektovať takýto zákaz správcu či majiteľa múzea – pokiaľ si nechcete pokaziť deň kontroverzným rozhovorom so sprievodcom. Jeho rozhodnutie je výsostne v jeho kompetencii. Na druhej strane by sa mal takýto správca či majiteľ múzea aspoň zamyslieť nad svojim názorom a rozhodnutím v tejto veci. Myslím si, že vo vlastnom záujme. Veď letná turistická sezóna sa už blíži
Autor tohto článku nemá aktuálne napísaný žiadny text o sebe

profil autora

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
JaVo_24
2011-03-25 11:34:34
pekný článok...mňa najviac dokážu dojať ceny príplatkov k vstupnému...nezriedka som si musel priplatiť 3-5 € sa použitie fotoaparátu a to naozaj návštevníka zarmúti resp. sa rozhodne radšej nefotiť
 
Bobo2sk
2011-03-25 12:14:46
Vyborne zhrnutie.
A ad. priplatok. V slovenskych jaskyniach sa plati priplatok za fotoaparat 200sk a to je zakaz stativu (co je na rozdiel od tej ceny pochopitelne)
V Chorvatsku som bol v 3 jaskyniach a nikde nemali ani v ceniku nejake vypalne za fotak.
 
mutino
2011-03-25 12:46:34
Najkrajšie je keď je taký zákaz v takých miestach ,kde nie je dokonca nič nejako zvlášť zaujímavé alebo hodnotné.To sa už len potom človek nestačí diviť.
 
kalerab
2011-03-25 12:51:36
Nehnevajte sa na mna, ale toto sa neda citat, sede pismo na ciernom pozadi, pekne nahusto a takmer ziadne clenenie ... katastrofa. Este ze sa to da skopirovat do wordu ...
 
philips
2011-03-25 14:50:54
mohlo by sa pouzivat zarovnanie k obom krajom nie len na jednu stranu, vyzeralo by to lepsie.
 
BRANKY
2011-03-25 15:44:36
príspevok od: kalerab
Nehnevajte sa na mna, ale toto sa neda citat, sede pismo na ciernom pozadi, pekne nahusto a takmer ziadne clenenie ... katastrofa. Este ze sa to da skopirovat do wordu ...
úplne súhlasím, strašne zle sa to číta, som to mal sto chutí zatvoriť
 
seifi
2011-03-25 16:40:49
príspevok od: JaVo_24
pekný článok...mňa najviac dokážu dojať ceny príplatkov k vstupnému...nezriedka som si musel priplatiť 3-5 € sa použitie fotoaparátu a to naozaj návštevníka zarmúti resp. sa rozhodne radšej nefotiť
Tak funguje napr. múzeum či skanzem slov.dediny v Martine. Pritom vedľa námestia na zelenej lúke zhorený autobus, pred týždňom poriadali hasiči ukážky - prečo v dedine; no skrátka skutočne slovenská dedina hneď od vrátnice
 
VladoB
2011-03-25 19:03:11
Dobre, beriem. Formátovanie textu chcelo ešte doladiť. Je to môj prvý článok na ephoto, takže som nevedel ako to bude formálne vyzerať. Snáď aspoň jeho obsah vylepší celkový dojem.
 
tomatito
ocenenie redakciou 2011-03-25 22:13:19
príspevok od: Bobo2sk
Vyborne zhrnutie.
A ad. priplatok. V slovenskych jaskyniach sa plati priplatok za fotoaparat 200sk a to je zakaz stativu (co je na rozdiel od tej ceny pochopitelne)
V Chorvatsku som bol v 3 jaskyniach a nikde nemali ani v ceniku nejake vypalne za fotak.
slovensko je chudobna krajina kde sa ti snazia zdanit aj tvoj prd..cize sa nie je co divit..niekto si privlastnil prirodnu jaskynu a este si bude rozhodivat ci mozes v jeho jaskyni fotit..vies ako..na hlavu..ako kopa inych veci na slovensku..
 
stefansk
2011-03-25 22:58:23
Záleží od krajiny a prístupu. V skutočnosti jediným relevantným argumentom je ochrana exponátov, ale to by stačilo zakázať použitie blesku. Zaujímavým fenoménom je že v Nemecku je zákaz fotografovania úplne obvyklý a naopak v Taliansku aj tam kde je to zakázané, sa fotí o sto šesť.
 
Gino
2011-03-26 01:09:05
príspevok od: JaVo_24
pekný článok...mňa najviac dokážu dojať ceny príplatkov k vstupnému...nezriedka som si musel priplatiť 3-5 € sa použitie fotoaparátu a to naozaj návštevníka zarmúti resp. sa rozhodne radšej nefotiť
Fotoaparát pri pokladni zatajiť a veselo vo vnútri fotografovať, maximálne ta vykážu, no to už môžeš mat nacvakanú aj plnú kartu fotiek.
 
Paulie
2011-03-26 12:00:44
príspevok od: Bobo2sk
Vyborne zhrnutie.
A ad. priplatok. V slovenskych jaskyniach sa plati priplatok za fotoaparat 200sk a to je zakaz stativu (co je na rozdiel od tej ceny pochopitelne)
V Chorvatsku som bol v 3 jaskyniach a nikde nemali ani v ceniku nejake vypalne za fotak.
V niektorých jaskyniach aj 10-12€.
Na jednej expo mi akurát oznámili že môžem fotiť, ale bez blesku, vtedy ma zachránil starý Helios zo Zenitu . Na hrade v BA nebol problém ani s bleskom.
 
Urgy
2011-03-26 14:14:01
príspevok od: Bobo2sk
Vyborne zhrnutie.
A ad. priplatok. V slovenskych jaskyniach sa plati priplatok za fotoaparat 200sk a to je zakaz stativu (co je na rozdiel od tej ceny pochopitelne)
V Chorvatsku som bol v 3 jaskyniach a nikde nemali ani v ceniku nejake vypalne za fotak.
za všetky jaskyne v demänovskej doline je príplatok za foťák 10 euro, no nech sa zadrhnú...
 
VladoB
2011-03-26 14:50:00
Jaskyňa a fotenie počas turistickej prehliadky je dosť náročná kombinácia. Teda 10 euro by som dal len keby šlo o zvlášť vzácnu príležitosť .. napr. pre rodinný album. Tých 10 euro napr pre spomienku našich detí snáď stojí za to. Inak fotenie jaskynnej výzdoby bez nasvietenia, statívu nemá zmysel, pokiaľ to má mať vyššiu kvalitu.
Zaujímavý poznatok bol pre mňa zákaz fotenia v chráme sv. Víta v Prahe v období, keď ho vlastnila cirkev. (Nič proti cirkvi ako takej). Predtým a potom som si tam veselo fotil bez obmedzenia. O pár dní sa do Prahy chystám .. uvidíme čo je nové. Takýchto zážitkov zo sakrálnych objektov mám veľa a nielen na Slovensku.
 
bigfoot
2011-03-26 15:27:11
a najzaujimavejsie je, ze v zahranici som sa so zakazom ani vypalnym za fotak nestretol... zakaz stativu viem pochopit, boja sa terorizmu... a zakaz fotenia z dovodu momentalnej navstevy kralovskeho palaca kralom koli jeho bezpecnosti tiez. Takisto ked miestne nabozenstvo nedovoluje, tak respektujem, ale to co sa u nas deje je hnus.
 
VladoB
2011-03-26 16:04:01
príspevok od: bigfoot
a najzaujimavejsie je, ze v zahranici som sa so zakazom ani vypalnym za fotak nestretol... zakaz stativu viem pochopit, boja sa terorizmu... a zakaz fotenia z dovodu momentalnej navstevy kralovskeho palaca kralom koli jeho bezpecnosti tiez. Takisto ked miestne nabozenstvo nedovoluje, tak respektujem, ale to co sa u nas deje je hnus.
Vo Francúzsku som nemal "problémy". V Maďarsku, Česku a u nás ale dosť časté. Statív - raz sa mi stalo, že na hrade kde sa mohlo fotiť na nádvorí som použil malý statív a ihneď som mal ma krku správcu... vraj toto je niečo "väčšie" teda hnal ma odtiaľ. OK ... šiel som na pivo. Rovnako, keď vytiahnem svoju kameru Sony FX1cku, tak som okamžite "podozrivý". Takže asi si kúpim nejakú hračku v Tescu Je to fakt niekedy zážitok, ale na leto sa teším ... aj so svojím nádobičkom.
 
Barny
2011-03-26 17:40:55
V Levoči keď som si bol obzrieť oltár Majstra Pavla tak mi mníška najprv povedala, že je zakázane tam fotiť a potom ma ešte vyhodila zato, že im tam nosím špinu.... a to som práve vtedy vystúpil z autobusu takže som bol dosť čistý. Ale zase na Francúzsko mám len dobré spomienky. Fotiť som mohol kde som chcel a ešte do väčšiny pamiatok bol vstup do 18 rokov zadarmo
 
lu_boss
2011-03-26 20:32:31
JA vacsinou (90%) akceptujem podmienky, nemozem fotit ? Ok, nebudem. Mozem ? OK budem, musim zaplatit ? OK, zaplatim. Nevzrusujem sa nad tym, ci to ma logiku alebo nema.
Ale, v ochtinskej aragonitovej jaskyni sa mi stalo, ze sme ledva stihli vstup a samozrejme, som si nekupi "pravo" na fotenie (taku blbu bielu nalepku s fotakom)- v casovej tiesni som zabudol - samozrejme, bol som nachystany v plnej parade, Hned po vstupe do jaskyne som si to uvedomil a DOBROVOLNE som isiel sprievodkyni - mladej babe - povedat, ze som si zabudol kupit tu capinu na fotenie, ale chcem fotit, tu su peniaze, pripadne to zaplatim potom. NIE. Skusal som vysvetlit, ze som nestihol... NIE, ze dalsi vstup kvoli malym detom s nami je nezmysel NIE, ze nechcem klamat NIE, ze verejne vyhlasujem, ze to uhradim po prehliadke NIE... Tazko, velmi tazko som ju v duchu urazal.
 
VladoB
2011-03-26 21:42:47
V Ochtínskej som dávnejšie fotil... tvoja skúsenosť im na reklame nepridá. Pár krát sa mi stalo, že som si takpovediac rozmyslel až pri prehliadke, že si predsa nejaký ten spomienkový záber za poplatok urobím ... stačilo upozorniť lektorku a doplatiť príplatok potom. To bolo v Česku. Ale to vieš, niekde ešte nepochopili čo znamená SPOKOJNÝ NÁVŠTEVNÍK...na škodu prevádzkovateľa múzea.
 
DuFFi
2011-03-28 10:56:29
Velakrat som sa stretol so zakazom pouzitia blesku, co dava dost velky zmysel napr. v galeriach, alebo na inych miestach kde su vzacne obrazy, malby, atd......minimalne polovica ludi si vsak na svojich kompaktoch nevie, alebo nechce vediet vypnut blesk, takze ho pouzivaju aj nadalej. Takato situacia bola napr. aj v Sixtinskej kaplnke vo Vatikane. Dopadne to vacsinou tak, ze zakazu fotit uplne a hotovo.
Takze mozme podakovat arogantnym ludom, ktori nevedia ovladat svoj fotak.
Samozrejme, ze vypalne za pouzitie fotaku je ina vec. S poplatkom za fotak som sa paradoxne stretol hlavne na miestach kde sa nic-moc nedalo fotit.
Bol som vsak milo prekvapeny, ze napr. v USA som sa so zakazom fotenia nestretol skoro nikde...
 
kralik_j
2011-03-28 11:08:39
moja skusenost, neplatit za fotenie v jaskyniach...!

A ked zaplatit, tak individualny vstup, casovo viac priestoru ako klasicka navsteva. Pouzitie stativu je bez debaty.

V tom pripade by som bol ochotny dat i 10eur, Inak su to len zbytocne vyhodene peniaze a mnozstvo vycvakov
 
andizv
2011-03-28 17:09:46
príspevok od: Bobo2sk
Vyborne zhrnutie.
A ad. priplatok. V slovenskych jaskyniach sa plati priplatok za fotoaparat 200sk a to je zakaz stativu (co je na rozdiel od tej ceny pochopitelne)
V Chorvatsku som bol v 3 jaskyniach a nikde nemali ani v ceniku nejake vypalne za fotak.
ja viem o cene 10 eciek a to som zaplatil len raz a prehliadka stala za prd lebo trvala mozno az 20 min. No v LM som lutoval ze som si za fotak nepriplatil. Bolo to krasne a trvalo to skoro 1 hodku.
 
kovacmj
2011-03-28 18:31:30
Zákaz fotenia v múzeách a pod. ešte celkom chápem. Ale do čerta, prečo je zakázané fotiť v supermarketoch?
 
Bobo2sk
2011-03-28 22:14:18
príspevok od: Gino
Fotoaparát pri pokladni zatajiť a veselo vo vnútri fotografovať, maximálne ta vykážu, no to už môžeš mat nacvakanú aj plnú kartu fotiek.
Myslim,ze to bolo na krasnej horke. Tam to doviedli do dokonalosti. Ked xcel clovek fotit,zaplatil a dostal nalepku, ktoru si mal prilepit na viditelne miesto
 
VladoB
2011-03-29 08:24:58
Nálepka resp. niečo ako označenie, že som si priplatil za foto-video je celkom rozšírený jav ... nielen na Slovensku. Pokiaľ Ti kvôli tomu neurobia značku kliešťami na uchu alebo nepotetujú čelo, tak je to podľa mňa OK. Na jednom českom hrade sa nesmie fotiť vôbec, ale každoročne tam mávajú májové akcie - šerm, tanec atď. Vtedy sa plati 200 CZK na celý deň a možeš si chodiť po hrade sám a fotiť či filmovať do strhania tela. Na druhý deň, po akcii, sa ide zase v starom režime - "foto-video zakázané".
 
velecky
2011-03-29 15:09:33
Myslím si, že zákaz fotenia majú väčšinou "z pohodlnosti". Ak by v skupinke bolo viac fotografov, zdržiavali by, vyrušovali by ostatných, rozptylovali lektora, pre dobrý uhol záberu by mohli vystúpiť z prehliadkovej trasy, pre lepšiu kompozíciu by mohli manipulovať s exponátmi atď atď. Ja ich neobhajujem, len skúšam pochopiť. Robia veľkú chybu, už to niekto tu napísal - nevedia, čo je spokojný návštevník. Verím tomu, že sa dočkáme, keď takéto zariadenia (múzeá, hrady, jaskyne...) budú dokonca robiť špeciálne prehliadky pre fotografov.
 
VladoB
2011-03-29 19:28:13
Špeciálne prehliadky pre fotografov ... super nápad. Škoda, že nemám nejaký hrad alebo múzeum. Návštevník s foťákom by mal zľavu.
 
kozape
2011-03-29 19:52:34
príspevok od: VladoB
Jaskyňa a fotenie počas turistickej prehliadky je dosť náročná kombinácia. Teda 10 euro by som dal len keby šlo o zvlášť vzácnu príležitosť .. napr. pre rodinný album. Tých 10 euro napr pre spomienku našich detí snáď stojí za to. Inak fotenie jaskynnej výzdoby bez nasvietenia, statívu nemá zmysel, pokiaľ to má mať vyššiu kvalitu.
Zaujímavý poznatok bol pre mňa zákaz fotenia v chráme sv. Víta v Prahe v období, keď ho vlastnila cirkev. (Nič proti cirkvi ako takej). Predtým a potom som si tam veselo fotil bez obmedzenia. O pár dní sa do Prahy chystám .. uvidíme čo je nové. Takýchto zážitkov zo sakrálnych objektov mám veľa a nielen na Slovensku.
Bol som v jaskyni kde by nebol problém fotiť počas návštevy turistov a to je Postojna Jama v Slovinsku, lež fotiť sa nesmie aj keď samotné vstupné by stačilo aj na poplatok za fotenie( Dosť veľa na moje skúsenosti napr. na Slovensku.).
 
keko1
2011-03-29 20:26:28
príspevok od: JaVo_24
pekný článok...mňa najviac dokážu dojať ceny príplatkov k vstupnému...nezriedka som si musel priplatiť 3-5 € sa použitie fotoaparátu a to naozaj návštevníka zarmúti resp. sa rozhodne radšej nefotiť
3-5 € to máš ešte dobré ja som raz platil 20 €
 
VladoB
2011-03-29 21:23:01
Ako autora článku ma teší čitatelský záujem o neho. K téme by sa dalo dlho diskutovať. Problém je len v tom, že zrejme zostane len pri diskusii - nás, ktorí radi fotíme alebo filmujeme. Takže pokecali sme si.... a hotovo. Problém ale ostáva a nedostane do uší a myslenia tých, ktorí ho takpovediac vyvolali a stále živia svojim nezmyselným rozhodnutím o zákaze fotografovať pre nás turistov. Škoda, asi to nepochopili a nedomysleli. Len čas ukáže, či si títo kompetentní uvedomia, že my spotrebitelia turistických služieb sme stále náročnejší a citlivejší k trhovej ponuke.
 
Bindo
2011-03-29 22:30:18
Mna raz skasirovala teta na Beckove za to, ze mam prilis velky fotak. Ze pri malych nevyberaju ale ze moj je moc velky (40D+grip). Nastastie to bolo len dakych 70centov
 
VladoB
2011-03-30 08:13:30
príspevok od: Bindo
Mna raz skasirovala teta na Beckove za to, ze mam prilis velky fotak. Ze pri malych nevyberaju ale ze moj je moc velky (40D+grip). Nastastie to bolo len dakych 70centov
Na Beckov chodím rád. Fotil som tma rád (napr . Beckovských rytierov) a zase sa tam v lete chystám. Asi si budem musieť priplatiť viac, lebo som si kúpil nový foťák a preto aj väčší fotobatoh. Podobnú vec som zažil v Česku na jednom hrade, kde sa veselo fotilo s kompaktami, mobilmi a točilo na "kabelkové " kamery a ja som mal fakt problém so správcom, keď som vytiahol svoju FX7čku. Ťažko bolo vysvetliť, že je to pre rodinný archív a že profi a aj polo-profi natáčanie vyzerá inak. Ale aspoň som mal "zážitok" a ďalšiu skúsenosť pre tento článok.
 
Slavo Jancisin
2011-03-30 08:56:24
U nás na hrade sa v minulosti za fotenie platilo, teraz to je bezplatné, rovnako aj do skanzému. Riaditeľka aj správca hradu, pochopili, že dnes má takmer každý turista foťák a kameru a nerobí to dobré meno, keď k vstupnému sa ešte má čosi doplatiť ... Keď to v novej sezóne zrušili poplatok za foťák/kameru, mierne zvýšili ceny vstupného (ale to v tom roku asi všetky múzeá a hrady) a zrazu mali po probléme s turistami, ktorí chcú fotiť a nechceli zaplatiť vstupné ...
 
keko
2011-03-30 09:31:27
Tak toto ma serie rovnako, ako kazdeho kto vlastni zrkadlovku. Fotis mobilom, si nenapadny, kazdy ma teba kasle. Mas zrkadlovku, uz aj ti treba nohy zlamat, lebo fotografujes NARODNU kulturnu pamiatku. Miesto toho, aby sa zivoriace muzea snazili prilakat turistov, zakazovat im treba. Pomoze len blacklist a odporucanie nenavstvit takuto pamiatku...
(Osobne rad zaplatim za aparat extra, ked clovek vidi, ze sa za tie peniaze snazia nieco aj zachovat pre buduce pokolenia.)
 
VladoB
2011-03-30 09:53:03
Budem osobný .... na zámku Sychrov v Českej rep. som bol viackrát. Fotenie za príplatok a bez problémov. Sprievodkyňa mimoriadne milá a uznanlívá. "Klidne si udělejte záběr, počkáme nespěcháme" .. toto som počul vždy, keď som chcel mať širšie kompo bez ľudí a tak som bol v pelotóne turistov posledný .. a zatváral som dvere za sebou. Na Sychrove to bolo vždy tak, čo tam chodím a rád sa tam zase vrátim. Nejaké figures mám aj na svojej osobnej web stránke... www.studiobhv.sk

Pokúsim sa túto tému otvoríť aj inde, napr v nejakom vhodnom časopise alebo rozhlase, nech sa o nej viac hovorí. Preto ďakujem za všetky diskusné príspevky. Sú inšpiratívne.
 
illusion
2011-03-30 15:36:41
príspevok od: kovacmj
Zákaz fotenia v múzeách a pod. ešte celkom chápem. Ale do čerta, prečo je zakázané fotiť v supermarketoch?
lebo z ich pohladu robis priemyselnu spionaz vies, ze ci maju horalku o 4 centy lacnejsiu ako konkurencia
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-30 16:35:26
Podelím sa aj ja o skúsenosť a možno aj dobrú radu:
Často vodím známych do Dobšinskej jaskyne, kde sa za možnosť fotografovať platí poplatok 10 euro. Známych, ktorí chcú dnu fotiť upozorním, aby si lístok nekupovali, ale aby si pripravili 5 euro. Potom si stačí v skupine, ktorá vychádza, vystriehnúť niekoho, kto lístok má (musí vyť viditeľný) a kúpiť si lístok za polovicu od neho. Lístky sa neštikajú a ešte sa nám nestalo, že by sa to nepodarilo. Dokonca minulého roku už niektorí sami ponúkali lístky na predaj za polovicu...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-30 16:47:44
A keď je už reč o slovenských hradoch - tých známych, ktorých spomínam v predošlom príspevku, vodím aj do Levoče a na Spišský hrad. A čo sa mi stalo minulého roku - keďže na hrade som už bol veľakrát, sadnem si dole do reštaurácie a dám si kofolu a čakám ich...

Teraz to už bolo ináč. Vstup len pod bránu, odtiaľ ďalej len za plné vstupné. Darmo som vysvetľoval, že ja na hrad nechcem ísť, že chcem len kofolku, ani za svätého ma nepustili... Neoblomil som ich ani tvrdením, že si dám aj pivo a aj obed, že im urobím tržbu. Kúp si lístok, potom môžeš... Tak som to skúšal so suvenírmy, že si chcem niečo kúpiť... Odpoveď tá istá...
To mi už rupli nervy a povedal som im poriadne nahlas, že sa budem sťažovať, že napíšem na web... Odpoveď - kľudne, nie ste sám...

Tak som si odfotil z informačnej tabule nejaké oznámenie, kde bola adresa múzea i meno pani riaditeľky a to ste mali vidieť ten poprask... Vybehol nejaký chlapík a surovo do mňa, nech okamžite zmažem, čo som práve odfotil. Opýtal som sa ho, že čo sa stane, keď si tieto údaje odpíšem... Že to sa tiež nesmie... A tak som mu zostra povedal - A kurva, načo to tu potom visí... Že aby som si prečítal... A ja mu na to - a čo keď si to zapamätám... Na to už sklapol...

Pani riaditeľke som napísal mail, dodnes žiadna odpoveď...
 
VladoB
2011-03-30 18:02:45
príspevok od: illusion
lebo z ich pohladu robis priemyselnu spionaz vies, ze ci maju horalku o 4 centy lacnejsiu ako konkurencia
Toto ma fakt nenapadlo. Ale skúsim ponúknuť tento typ služby ako marketing pre producentov keksov alebo malinoviek. ...
 
VladoB
2011-03-30 18:12:26
príspevok od: Stratený Stano
A keď je už reč o slovenských hradoch - tých známych, ktorých spomínam v predošlom príspevku, vodím aj do Levoče a na Spišský hrad. A čo sa mi stalo minulého roku - keďže na hrade som už bol veľakrát, sadnem si dole do reštaurácie a dám si kofolu a čakám ich...

Teraz to už bolo ináč. Vstup len pod bránu, odtiaľ ďalej len za plné vstupné. Darmo som vysvetľoval, že ja na hrad nechcem ísť, že chcem len kofolku, ani za svätého ma nepustili... Neoblomil som ich ani tvrdením, že si dám aj pivo a aj obed, že im urobím tržbu. Kúp si lístok, potom môžeš... Tak som to skúšal so suvenírmy, že si chcem niečo kúpiť... Odpoveď tá istá...
To mi už rupli nervy a povedal som im poriadne nahlas, že sa budem sťažovať, že napíšem na web... Odpoveď - kľudne, nie ste sám...

Tak som si odfotil z informačnej tabule nejaké oznámenie, kde bola adresa múzea i meno pani riaditeľky a to ste mali vidieť ten poprask... Vybehol nejaký chlapík a surovo do mňa, nech okamžite zmažem, čo som práve odfotil. Opýtal som sa ho, že čo sa stane, keď si tieto údaje odpíšem... Že to sa tiež nesmie... A tak som mu zostra povedal - A kurva, načo to tu potom visí... Že aby som si prečítal... A ja mu na to - a čo keď si to zapamätám... Na to už sklapol...

Pani riaditeľke som napísal mail, dodnes žiadna odpoveď...
Klasický príklad ako sa môže pokaziť deň a zážitok z výletu len preto, že jednoducho riešiteľné záležitosti sa neriešia. Stačilo by trochu logiky, ústretovosti a hlavne trochu chcieť a to tam, kde sa o týchto veciach rozhoduje. Ale turizmu ako službe a ekonomickému odvetviu sa ešte len učíme.. a tí "hore" to ešte nepochopili.
 
Emilio
2011-03-30 19:10:13
príspevok od: Barny
V Levoči keď som si bol obzrieť oltár Majstra Pavla tak mi mníška najprv povedala, že je zakázane tam fotiť a potom ma ešte vyhodila zato, že im tam nosím špinu.... a to som práve vtedy vystúpil z autobusu takže som bol dosť čistý. Ale zase na Francúzsko mám len dobré spomienky. Fotiť som mohol kde som chcel a ešte do väčšiny pamiatok bol vstup do 18 rokov zadarmo
Levočskí cirkevníci najprv nevpustili turistku v krátkych nohaviciach, potom pýtali za vstup 50,-Sk a zákaz fotiť. Tak som zašiel do nedalekého múzea majstra Pavla, kde sú vystavené repliky priam na dosah,za dvacku a na otázku či môžem fotiť úsmev a odpoved - samozrejme.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-30 19:33:08
príspevok od: VladoB
Klasický príklad ako sa môže pokaziť deň a zážitok z výletu len preto, že jednoducho riešiteľné záležitosti sa neriešia. Stačilo by trochu logiky, ústretovosti a hlavne trochu chcieť a to tam, kde sa o týchto veciach rozhoduje. Ale turizmu ako službe a ekonomickému odvetviu sa ešte len učíme.. a tí "hore" to ešte nepochopili.
Stačilo trochu posunúť drevený plôtik, ktorý bránil vstupu. Reštaurácia je hneď pri vchode... Lenže oni sa boja, že hosť, ktorý ide len do reštaurácie, im potom pláchne na hrad...
Tohto roku mi majú prísť hostia z Ameriky a ja váham, či ich tam vziať... Ale zasa, keď si vezmem z domu fľašu kofoly...
 
VladoB
2011-03-30 19:35:55
sv. Jakub z toho asi nemal radosť. Zákaz použiť foťák v kostoloch je veľmi rozšírený .. cirkev má v tom "jasno". Vo Francii to ale bolo volnejšie. Točil som si dokonca aj Novoročnú omšu v Notre-Dame v Paríži.
 
VladoB
2011-03-30 19:36:23
príspevok od: Emilio
Levočskí cirkevníci najprv nevpustili turistku v krátkych nohaviciach, potom pýtali za vstup 50,-Sk a zákaz fotiť. Tak som zašiel do nedalekého múzea majstra Pavla, kde sú vystavené repliky priam na dosah,za dvacku a na otázku či môžem fotiť úsmev a odpoved - samozrejme.
teraz
sv. Jakub z toho asi nemal radosť. Zákaz použiť foťák v kostoloch je veľmi rozšírený .. cirkev má v tom "jasno". Vo Francii to ale bolo volnejšie. Točil som si dokonca aj Novoročnú omšu v Notre-Dame v Paríži.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-30 19:40:59
príspevok od: Stratený Stano
Podelím sa aj ja o skúsenosť a možno aj dobrú radu:
Často vodím známych do Dobšinskej jaskyne, kde sa za možnosť fotografovať platí poplatok 10 euro. Známych, ktorí chcú dnu fotiť upozorním, aby si lístok nekupovali, ale aby si pripravili 5 euro. Potom si stačí v skupine, ktorá vychádza, vystriehnúť niekoho, kto lístok má (musí vyť viditeľný) a kúpiť si lístok za polovicu od neho. Lístky sa neštikajú a ešte sa nám nestalo, že by sa to nepodarilo. Dokonca minulého roku už niektorí sami ponúkali lístky na predaj za polovicu...
Preto som na toto nahnevaný a preto chcem s nimi tak napoly vybabrať, lebo keď ide dnu rodina a každý fotí, tak musí mať každý lístok. V jaskyni je prítmie, statív sa používať nesmie a tak tie fotky nie sú excelentné a tak si na pamiatku radšej každý kupuje (z tých mojich známych...). Fotenie v jaskyni je tak akurát do rodinného albumu ako spomienka a preto pokladám tento poplatok za prehnaný...
 
seifi
2011-03-30 20:00:09
príspevok od: Stratený Stano
Preto som na toto nahnevaný a preto chcem s nimi tak napoly vybabrať, lebo keď ide dnu rodina a každý fotí, tak musí mať každý lístok. V jaskyni je prítmie, statív sa používať nesmie a tak tie fotky nie sú excelentné a tak si na pamiatku radšej každý kupuje (z tých mojich známych...). Fotenie v jaskyni je tak akurát do rodinného albumu ako spomienka a preto pokladám tento poplatok za prehnaný...
i tak še dá; (zobrať zákon do vlastných rúk)
 
seifi
2011-03-30 20:11:29
príspevok od: Stratený Stano
A keď je už reč o slovenských hradoch - tých známych, ktorých spomínam v predošlom príspevku, vodím aj do Levoče a na Spišský hrad. A čo sa mi stalo minulého roku - keďže na hrade som už bol veľakrát, sadnem si dole do reštaurácie a dám si kofolu a čakám ich...

Teraz to už bolo ináč. Vstup len pod bránu, odtiaľ ďalej len za plné vstupné. Darmo som vysvetľoval, že ja na hrad nechcem ísť, že chcem len kofolku, ani za svätého ma nepustili... Neoblomil som ich ani tvrdením, že si dám aj pivo a aj obed, že im urobím tržbu. Kúp si lístok, potom môžeš... Tak som to skúšal so suvenírmy, že si chcem niečo kúpiť... Odpoveď tá istá...
To mi už rupli nervy a povedal som im poriadne nahlas, že sa budem sťažovať, že napíšem na web... Odpoveď - kľudne, nie ste sám...

Tak som si odfotil z informačnej tabule nejaké oznámenie, kde bola adresa múzea i meno pani riaditeľky a to ste mali vidieť ten poprask... Vybehol nejaký chlapík a surovo do mňa, nech okamžite zmažem, čo som práve odfotil. Opýtal som sa ho, že čo sa stane, keď si tieto údaje odpíšem... Že to sa tiež nesmie... A tak som mu zostra povedal - A kurva, načo to tu potom visí... Že aby som si prečítal... A ja mu na to - a čo keď si to zapamätám... Na to už sklapol...

Pani riaditeľke som napísal mail, dodnes žiadna odpoveď...
Tu si myslím mal zabojovať aj majiteľ bufeta, ten platí nájom a hrad mu odbúrava hostí. Z čoho bude platiť nájom ? V Aténach na Akropole je opačný problém. Von si kúpiš limo a dnu ťa nepustia, kým to von pred bránou nevypiješ. Mohol by si to rozliať a skalky rozleptať. Že je von a dnu behajúcich zo 50 psov ležiacich brešúcich a čurajúcich hocikde, to už nikoho nebolí. Naučil som sa to brať ako je alebo nebrať, otočiť sa a odísť.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-30 22:36:39
príspevok od: seifi
Tu si myslím mal zabojovať aj majiteľ bufeta, ten platí nájom a hrad mu odbúrava hostí. Z čoho bude platiť nájom ? V Aténach na Akropole je opačný problém. Von si kúpiš limo a dnu ťa nepustia, kým to von pred bránou nevypiješ. Mohol by si to rozliať a skalky rozleptať. Že je von a dnu behajúcich zo 50 psov ležiacich brešúcich a čurajúcich hocikde, to už nikoho nebolí. Naučil som sa to brať ako je alebo nebrať, otočiť sa a odísť.
Dušan, ja som im priviedol šesť návštevníkov, ktorí si kúpili lístky... Mali ma pozvať do bufetu, kofolku zaplatiť... Namiesto toho by som musel pod bránou dve hodiny čakať, kým sa vrátia... Ale ja som si obehol hrad zdola kvôli foteniu a prišiel som na to, ako sa tam dá dostať, hahaha... Ale nechcel som provokovať, no kukali by, keby som sa im tam znútra zjavil...
 
Noel
2011-03-31 00:23:11
co sa tyka bleskov musim podotknut ze aj maly zablesk skodi olejomalbe, freske atd.... ak si vsetci vsimnete pri vyznamnejsich umel. zbierkovych predmetov skodi aj svetlo, preto sa robi opatrenie lepenie specialnej UV ochrany na okna... tak isto preto su tam aj zvlhcovace vzduchu, teplomery atd... naklady na restaurovanie su dost vysoke tak preto radsej zakazu fotit napr bez blesku... tak nieje to pre srandu kralikov.... a zase usudme aj tam kde sa nemoze fotit veselo fotim, samozrejme bez blesku
 
VladoB
2011-03-31 08:23:35
príspevok od: Noel
co sa tyka bleskov musim podotknut ze aj maly zablesk skodi olejomalbe, freske atd.... ak si vsetci vsimnete pri vyznamnejsich umel. zbierkovych predmetov skodi aj svetlo, preto sa robi opatrenie lepenie specialnej UV ochrany na okna... tak isto preto su tam aj zvlhcovace vzduchu, teplomery atd... naklady na restaurovanie su dost vysoke tak preto radsej zakazu fotit napr bez blesku... tak nieje to pre srandu kralikov.... a zase usudme aj tam kde sa nemoze fotit veselo fotim, samozrejme bez blesku
Jasné. To rešpektujem - fotiť ale bez blesku. Problém vzniká keď to hromada ľudí nedodrží a keď ten blesk už blisne, tak je pozde. V Louvri, Orsay .. som tých bleskov zažil hromadu. Pamätám, že aj Mona Lisa bola dávnejšie ešte bez ochranného plexi a celkom na dosah. Aj keď tak nejak pochybujem, že vystavený je originál. Ale tá hromada obrazov v galériách nemôžu byť kópie a toľko plexi-stien by bolo kontra-produktívne. Takže je fakt, že treba rešpektovať bez-bleskovú expozíciu... v úcte k umelcom a tomu čo po nich zostalo.
 
otokar
2011-03-31 09:18:31
príspevok od: Stratený Stano
A keď je už reč o slovenských hradoch - tých známych, ktorých spomínam v predošlom príspevku, vodím aj do Levoče a na Spišský hrad. A čo sa mi stalo minulého roku - keďže na hrade som už bol veľakrát, sadnem si dole do reštaurácie a dám si kofolu a čakám ich...

Teraz to už bolo ináč. Vstup len pod bránu, odtiaľ ďalej len za plné vstupné. Darmo som vysvetľoval, že ja na hrad nechcem ísť, že chcem len kofolku, ani za svätého ma nepustili... Neoblomil som ich ani tvrdením, že si dám aj pivo a aj obed, že im urobím tržbu. Kúp si lístok, potom môžeš... Tak som to skúšal so suvenírmy, že si chcem niečo kúpiť... Odpoveď tá istá...
To mi už rupli nervy a povedal som im poriadne nahlas, že sa budem sťažovať, že napíšem na web... Odpoveď - kľudne, nie ste sám...

Tak som si odfotil z informačnej tabule nejaké oznámenie, kde bola adresa múzea i meno pani riaditeľky a to ste mali vidieť ten poprask... Vybehol nejaký chlapík a surovo do mňa, nech okamžite zmažem, čo som práve odfotil. Opýtal som sa ho, že čo sa stane, keď si tieto údaje odpíšem... Že to sa tiež nesmie... A tak som mu zostra povedal - A kurva, načo to tu potom visí... Že aby som si prečítal... A ja mu na to - a čo keď si to zapamätám... Na to už sklapol...

Pani riaditeľke som napísal mail, dodnes žiadna odpoveď...
Pani riaditeľka sa predsa nebude obťažovať tým aby odpovedala nejakému nespokojencovi.Za to predsa nie je platená.Problém u nás je ten že ľudia ktorý berú plat za zodpovednosť nie sú vlastne zodpovedný nikomu.Keby raz dostala poriadnu pokutu ako robotník keď niečo pokazí tak by možno začala aj rozmýšľať hlavou, ale takto, načo.Veď jej predsa ide plat tak či onak, tak čo sa bude trápiť.
 
lu_boss
2011-03-31 09:48:17
príspevok od: Stratený Stano
Podelím sa aj ja o skúsenosť a možno aj dobrú radu:
Často vodím známych do Dobšinskej jaskyne, kde sa za možnosť fotografovať platí poplatok 10 euro. Známych, ktorí chcú dnu fotiť upozorním, aby si lístok nekupovali, ale aby si pripravili 5 euro. Potom si stačí v skupine, ktorá vychádza, vystriehnúť niekoho, kto lístok má (musí vyť viditeľný) a kúpiť si lístok za polovicu od neho. Lístky sa neštikajú a ešte sa nám nestalo, že by sa to nepodarilo. Dokonca minulého roku už niektorí sami ponúkali lístky na predaj za polovicu...
hmmm... s tymto mam trosku problem - je to podvod. Ze je moralne zdovodnitelny zlou politikou spravy jaskyne u mna neobstoji. To je ako keby sa do hotela so svedskymi stolmi na jedneho ubytovaneho prislo najest cele pribuzentsvo - sak Fero zaplatil strasne vela...
Bol som tam, zaplatil som (vtedy este tusim 200 SK) a je fakt, ze fotky su naozaj max do rodinneho albumu a cena je neprimerana, no riesenie by som videl skor v bombardovani spravy jaskyn, ja viem utopia, sam som to nechal tak. Ale recyklacia vstupeniek, to nie.
Moj nazor.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-31 10:33:01
príspevok od: lu_boss
hmmm... s tymto mam trosku problem - je to podvod. Ze je moralne zdovodnitelny zlou politikou spravy jaskyne u mna neobstoji. To je ako keby sa do hotela so svedskymi stolmi na jedneho ubytovaneho prislo najest cele pribuzentsvo - sak Fero zaplatil strasne vela...
Bol som tam, zaplatil som (vtedy este tusim 200 SK) a je fakt, ze fotky su naozaj max do rodinneho albumu a cena je neprimerana, no riesenie by som videl skor v bombardovani spravy jaskyn, ja viem utopia, sam som to nechal tak. Ale recyklacia vstupeniek, to nie.
Moj nazor.
Slováci sme špekulantský národ, ale naučili nás tomu podmienky. Aj keď sa idem lyžovať a chcem tam byť len doobedu, je výhodnejšie kúpiť si celodenný lístok a na obed ho predať záujemcovi, ktorý sa príde lyžovať až poobede, oplatí sa to...

Čo sa týka vstupeniek do jaskyne, čo bráni vybaviť sprievodcu pri ich kontrole pečiatkou, ktorou označí tie, ktoré prešli jeho kontrolou a tým sa vylúči ich opätovné použitie...? Lebo aj samotné vstupenky pre vstup sa dajú ešte raz a ešte raz použiť. Aj toho som bol svedkom - veľká skupina sa rozdelila na dve časti, dnu išla prvá časť a keď vyšli von dali lístky druhej časti, ktorá na vstup čakala. Zrejme sprievodcovia turistických skupín majú svoje fígle...
Takže nie je to len o špekulatívnost národa, ale i o nedomyslenosti systému...

Ináč, pred rokmi koloval na internete soft, ktorým si bolo možné vytlačiť čiarový kód na lístky do lyžiarskeho strediska Plejsy. Stačilo mať starý lístok a na pôvodný kód prilepiť aktuálny na ten deň. Toto zneužívali plné poľské autobusy a dlho trvalo, kým kompetetným "zakapčalo"...
 
snowball
2011-03-31 12:08:28
Da sa fotit s mobil. aspon rodine spomienky.
 
ariang
2011-03-31 20:21:27
tie jaskyne ma velmi mrzia, rada by som si niekedy vyskusala "naozajstne" fotenie so stativom.
 
Barny
2011-03-31 21:17:49
príspevok od: VladoB
Jasné. To rešpektujem - fotiť ale bez blesku. Problém vzniká keď to hromada ľudí nedodrží a keď ten blesk už blisne, tak je pozde. V Louvri, Orsay .. som tých bleskov zažil hromadu. Pamätám, že aj Mona Lisa bola dávnejšie ešte bez ochranného plexi a celkom na dosah. Aj keď tak nejak pochybujem, že vystavený je originál. Ale tá hromada obrazov v galériách nemôžu byť kópie a toľko plexi-stien by bolo kontra-produktívne. Takže je fakt, že treba rešpektovať bez-bleskovú expozíciu... v úcte k umelcom a tomu čo po nich zostalo.
Ja keď som videl prvý krát Monu Lisu tak som si myslel ze bude trochu váčšia. Ale tiež, stáli tam len dvaja strážniči a ľudia´blýskali ako o život a nikomu to nevadilo
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia