Hore

Malá Fatra

Národný park Malá Fatra sa nachádza na severozápade Slovenska, na území okresov Žilina, Martin, Dolný Kubín a Prievidza. Vyznačuje sa pestrými geologickými, klimatickými a povrchovými pomermi (kaňony, tiesňavy, priepasti, bralné hreben), jedinečnými krasovými jaskynnými útvarmi, zriedkavými druhmi flóry a fauny, hoľami a súvislými lesnými porastami s čistými potokmi.


Lanovka z Vrátnej doliny do Snilovského sedla. 

Malá Fatra sa delí na Krivánsku Malú Fatru (severovýchodne od rieky Váh - Suchý, Malý a Veľký Fatranský Kriváň, Rozsutce, Chleb) a na Lúčanskú Malú Fatru (na juhozápad od rieky Váh - Minčol, Kľak). Jej najvyšším vrcholom je Veľký Fatranský Kriváň (1 709m). V oblasti Malej Fatry je mnoho vodných prameňov a vodopádov, z nich najväčší je Šútovský vodopád s výškou 38m. Žije tu vyše 30 druhov cicavcov, 118 druhov vtákov a vyše 1000 druhov hmyzu.


Výhľad z Chlebu.


Zahŕňa štátne prírodné rezervácie: Rozsutec, Chleb, Tiesňavy, Kľačianska Magura, Starý hrad, Krivé, Hrádok, Hajasová, Šrámková, Šútovská dolina, Šíp, Minčol, Paráč, Sokolec, Veľká Bránica, Príbor, Suchý

Chránené prírodné výtvory: Kryštáľová jaskyňa, Bôriková mláka, Domašínsky meander, Šútovská epigenéza    

Vrcholy: Veľký Fatranský Kriváň, Malý Fatranský Kriváň, Veľký Rozsutec, Malý Rozsutec, Poludňový Grúň, Grúň, Chleb, Suchý, Minčol, Veľká Lúka, Kľak.


Výhľad z Veľkého Fatranského Kriváňa.


Prístup do Malej Fatry : Čičmany, Rajecká Lesná, Strečno, Vrútky, Martin, Varín, Terchová, Šútovo, Párnica, Zázrivá

Turistické trasy - môžte si zvoliť akékoľvek kombinácie turistík a odkiaľkoľvek. Malá Fatra ponúka skutočne obrovské množstvo možností a nemôže byť pre Vás problém vybrať si niečo presne na vašu mieru. Medzi najlepšie východiskové body na turistiku v Malej Fatre by som zaradil určite Vrátnu dolinu, Štefanovú, Terchovú, Strečno alebo Varín.


Výhľad z Chlebu (Panorama).


Foto: Martin Drozdík

Zdroj: http://www.skonline.sk/hory.php?id=694

Pozri ďalšie články PHOTOPOINT SK »

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Bacaardi
2008-09-09 15:23:55
Nepatria Cicmany do strazovskych vrchov?
ja viem z ejeto blizko MF, ale fakticky.....
 
Bacaardi
2008-09-09 15:34:57
ale clanok je to vyborny, aj fotky su fajn...
Malu Fatru mozem doporucit ako jedno z velmi krasnych pohori, kde nie su narocne nastupy na hreben (krasne vyhladove miesta) aj pre menej zdatnych turistov. popripade budete pit v chate vratna, ked sa zlepsi pocasie lanovkou sup hore a ptom len na Velky krivan, pofotite a mozete ist lanovkou zase spat. Vysokohorsky turizmus:-)
 
julo kotus
2008-09-09 15:37:49
autor píše, že do Malej sa dostanete cez Čičmany, nie to, že Čičmany patria do Malej Fatry :)
 
2008-09-09 18:36:31
príspevok od: julo kotus
autor píše, že do Malej sa dostanete cez Čičmany, nie to, že Čičmany patria do Malej Fatry :)
Bacaardi ma pravdu, Cicmany su Strazovske vrchy, hranicnym miestom v tejto casti je Fackovske sedlo, ked autor pise ´Pristup do Malej Fatry: ...´ su tam miesta, kde ked odparkujem, mozem sa pobrat do MF na turu, Cicmany su trochu zruky, skor by sa tam hodilo Fackov, Fackovske sedlo. V opacnom pripade tam moze byt aj Zliechov alebo Mojtin :) a ked pojdem z Nitry mozu to byt aj Bojnice :)
 
Bacaardi
2008-09-09 18:39:26
:-)))))
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované