Hore

Kláštor pod Znievom

Kláštor pod Znievom je obec pri riečke Vríca, asi 16 km od Martina. Prvá písomná zmienka je z roku 1113 (tento rok slávi 895.výročie), kedy sa spomína ako Vila Sancti Ipoliti (osada sv. Hypolita) podľa cirkevného patróna. Svoj dnešný názov nesie od roku 1773.

Osada sa vyvinula z podhradia hradu Turiec - Zniev. V druhej polovici 13. storočia dostala mestské práva a vyvíjala sa ako zemepanské mestečko. Mešťania mali právo variť pivo a páliť lieh. Rehoľníci zriadili lekáreň, podporovali zber liečivých rastlín a výrobu liečivých olejov. Tunajší olejkári sa dostali až do Ruska, Poľska, Perzie a na Kamčatku.


Farský kostol zasvätený sv. Mikulášovi.


Oltár farského kostola.
 

Neskôr sa v Znieve začala výroba papúč, vznikla zámočnícka dielňa a malá továreň na výrobu konfekcie. Zniev má aj svoje európske prvenstvo. Získal ho v roku 1578, odkedy tu pôsobila prvá botanická záhrada liečivých rastlín. V rokoch 1869-1874 tu bolo slovenské patronálne katolícke gymnázium, neskôr štátny maďarský učiteľský ústav. V učebnom pláne najmodernejšom a najpriebojnejšom zo slovenských patronátnych gymnázií sa kládol dôraz na reálne (prírodovedné) predmety.

Riaditeľom gymnázia bol Martin Čulen. Ako profesori tu pôsobili Samuel Zachej, Gabriel Zaymus, Matej Korauš. Gymnázium vychovalo viacerých predstaviteľov slovenského národného života, pracovníkov v oblasti národnej kultúry. Študovali tu i spisovatelia Ferko Urbánek, Anton Bielek, ďalej M. Kukučin, J.G. Tajovský, J. Čaják ml. a iní významní dejatelia. Gymnázium bolo zrušené v roku 1874.


Socha sv. Floriána.

 
Miestny potok a stará požiarna zbrojnica. 


Medzi turistické zaujímavosti patrí ruina hradu týčiaca sa nad obcou. Pochádza z 13. storočia z čias kráľa Belu IV, kedy bol centrom kráľovskej rodiny. V 15.storočí sa stal sídlom panstva Zniev, ktoré bolo vyňaté z právomoci turčianskej župy. Na panstve sa rozvíjalo dobytkárstvo, salašníctvo, lesné a poľné hospodárstvo, lov a rybolov. Panstvu patrili obce Moškovec, Ondrašová, Polerieka, Socovce, Valča, Vrícko, Trnovo, Turčiansky Ďur. V roku 1605 sa ho zmocnili Bocskayovci, v roku 1681 ho vyplienili a vypálili Thökölyovci, v roku 1705 Rákócziovci. Posledná zmienka o hrade je z roku 1713.

Pre cykloturistov sú tu vyznačené zaujímavé trasy po celom okolí regiónu Turiec.

http://www.tbsjus.sk/cyklotrasy/trasy.php?lang=1

 
Areál kostola nad kalváriou a kostol na kalvárii. 
 

Kultúrno-historické pamiatky:

   »  Budova matičného gymnázia z roku 1874, dnes sa tam nachádza pamätná izba
   »  Kláštor premonštrátov z polovice 13. storočia
   »  Kláštorný kostol premonštrátov zasvätený Panne Márii zo začiatku 13. storočia, renesančne upravený
   »  Farský kostol zasvätený sv. Mikulášovi z roku 1250. Vnútorné zariadenie je zo 16. storočia
   »  Kostol na kalvárii z roku 1728, renovovaný v roku 1816
   »  Rímskokatolícka fara, postavená v barokovom slohu
   »  Rímskokatolícka fara z roku 1726, postavená v barokovom slohu
   »  Zrúcaniny hradu Zniev z 13. storočia


Kostol a kláštor premoštrátov.


Foto: Michal Lindner

Zdroj: http://www.infoturiec.sk/index.php?L=2&D=11&lang=sk&SelCompID=916

         http://www.e-obce.sk/obec/klastorpodznievom/2-historia.html

         http://www.obecklastor.sk/historia-obce.phtml?id3=27738&id2=0

         http://sk.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1%C5%A1tor_pod_Znievom#V.C3.BDznamn.C3.A9_osobnosti

Pozri ďalšie články PHOTOPOINT SK »

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Slavo Jancisin
2008-09-29 23:58:01
okolie Martina a celkovo Turiec sa mi páči ... spoznal som ho cez ZVS. rád som si pozrel tento kraj znovu aj keď iba na fotkách ;-)
 
oboy
2008-10-01 13:46:48
Aj pre mna je tento report prijemnym navratom na oblubene miesto. V Klastore pod Znievom sa kazdorocne konali cyklisticke preteky, na ktorych sa mi vzdy darilo. Ak sa v tom peknom kraji este stale preteka, mohla by to byt fajn prilezotost na fotenie.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia