Hore

Lefkada


Pohľad na časť ostrova, východná a severná časť.

Ostrov leží v západnej časti Grécka. Jeho zaujímavosťou je, že je od pevninského Grécka vzdialený len pár kilometrov a s pevninou ho spája umelý most. Má rozlohu 303 kilometrov štvorcových, obvod ostrova je okolo 110 kilometrov. Počet stálych obyvateľov je aj s priľahlými ostrovmi 22000.

Ostrov nie je veľmi veľký, podľa mojej mienky tak akurát, teda tak veľký aby sa dal v kľude za 10 dní precestovať. Ostrov má dlhú históriu a samozrejme siaha ešte pred antické Grécko. Na ostrove bohužiaľ kvôli častým zemetraseniam a požiarom okrem pár základov z antických pamiatok nič nezostalo. Avšak je tu mnoho stredovekých pamiatok, ako napríklad pevnosť Santa Maura. Čo však ostrov stráda na pamiatkach, to nám vynahradí na prírode. Nachádza sa tu napríklad siedma najkrajšia pláž na svete. Ostrov je možné rozdeliť na 4 časti a v nasledujúcich riadkoch vám všetky časti postupne predstavím. Sú nimi východné pobrežie, južné pobrežie, západné pobrežie a vnútrozemie ostrova.

Východné pobrežie

Východné pobrežie sa pýši rekreačnými strediskami a hlavným mestom ostrova Lefkada City, inak nazvané Lefkas. Aj keď hlavné mesto Lefkada City sa nachádza na severe, má bližšie k východnému pobrežiu. Na východnom pobreží sa nachádza najviac miest a obcí, samozrejme väčšina rekreačných. Najväčšie mesto východného pobrežia a aj najväčším mestom ostrova je Lefkada City. Je to správne mesto, nachádzajú sa tu školy, múzeá, ako napríklad Múzeum ostrova, kultúry ostrova, gramofónov a podobne. Taktiež tu je veľký prístav pre jachty. Mesto si žije svojím pokojným životom a keď ho navštívite, cítite sa naozaj ako v Grécku.

Že sa jedná o turistickú destináciu, vám pripomenie len veľa obchodíkov so suvenírmi. Zvláštnosť mesta je, že v stredoveku bolo prestavané podľa benátskeho vzoru. Napríklad uličky tvoria hviezdicu a všetko končí na hlavnom námestí. Vedľa mesta sa nachádza vodná pevnosť Santa Maura. Obrovská pevnosť, kde je voľný vstup a všetko si môžete preliezť. V pevnosti, ale aj okolo nej, sa povaľuje veľa starých diel. Pri lepšom skúmaní pevnosti je vidieť, kde boli stajne, kde bolo väzenie a podobne. Chvíľku sa budete cítiť ako archeológovia a objavitelia. Na sever od hlavného mesta sa nachádza Mylos, pláž Gira, pláž Ai Iannis a statok rodiny Stavrosovej. Mylos a Ai Iannis je pláž a taktiež miesto, kde sa každoročne konajú majstrovstvá sveta v kite a wind surfingu. Je tu zachovaných aj pár mlynov, ktorých tu bolo v minulosti nespočetne. Statok rodiny Stavrosovej je najkrajší statok na ostrove a pokiaľ zažiadate, rodina vás po statku aj prevedie a všetko vám ukáže. V čase mojej návštevy na statku bohužiaľ nikto nebol... Pri ceste na statok budete míňať kostolík Ai Iannis Antzousis, čo je jeden z najstarších kostolíkov na ostrove a je vytesaný do skaly.

 
Uličky hlavného mesta.                                            Časť veľkého prístavu.


Jeden z kostolíkov v hlavnom meste.


Pohľad na časť pevnosti Santa Maura.


Zase iný pohľad na pevnosť Santa Maura.


Delá zapichnuté v zemi vzbudzovali úsmev.


Delá sa váľali naozaj všade.


Statok rodiny Stavrosovej.


Výhľad zo statku rodiny Stavrosovej.


Pohľad na staré mlyny.


Kostolík Ai Iannis Antzousis.


Pohľad na pláž Mylo a Ai Iannis.

Po prehliadke hlavného mesta ostrova a jeho okolia sa dostávame už k centrálnemu východnému pobrežiu. Tu vládne mesto Nidri, čo je aj hlavné turistické centrum ostrova. Okrem ubytovacích zariadení, obchodíkov, reštaurácií a prístavu sa tu nachádza napríklad aj jeden vodopád, a to vodopád v Nidri, všade označovaný len ako Waterfalls, kde sa napríklad kúpala Jacqueline Kennedyová Onassisová. Celé mesto ako aj celé pobrežie je lemované olivovníkmi. Pokiaľ sa vydáte k vodopádu a viac do vnútrozemia, objavíte vyschnuté korytá riek. Okolo východného pobrežia sa nachádza veľa ostrovov a pokiaľ vyjdete trošku nad mesto Nidri, keďže okolo sa nachádzajú hory, tak sa vám, pokiaľ vám bude priať počasie, naskytne úžasný pohľad. Z východného pobrežia je vidno aj pevninské Grécko.


Pohľad na východné pobrežie s okolitými ostrovmi, spolu s mestečkom Nidri.


Nidri.


Cesta k vodopádom pri Nidri.


Vodopády pri Nidri.

 
                Krajina okolo vodopádov.                          Hornatá krajina východného pobrežia je krásna.


Vyschnuté korytá riek východného pobrežia.


Romantická večera najväčšieho turistického centra, teda Nidri.

Južné pobrežie

Južné pobrežie je samozrejme drsnejšie ako východné. Centrom je mesto Vasiliki, v podstate obec s jednou plážou. Pobrežie je veľmi hornaté, a preto poskytuje pekné výhľady na more. Nachádza sa tu aj veľa pekných pláží. Bohužiaľ, buď musíte poctivo a trošku adrenalínovo liezť cez skaly, aby ste sa dostali napríklad ku krásnej pláži Agriofyli, alebo musíte mať k dispozícii loď. Južné pobrežie ponúka aj niekoľko viníc so statkami, kde vám samozrejme víno dajú ochutnať. Dominantou južného ostrova je mys Lefkatas s majákom. Je to najjužnejší cíp ostrova a údajne tam spáchala samovraždu spisovateľka Sapfo. Od mysu Lefkatas sa nám začína to najkrajšie na ostrove, a to západné pobrežie.

 
                       Pláž Agriofyli.                                  Kotviaca turistická loď na pláži Agriofyli.


Vasiliky.


Útesy a maják na myse Lefkatas.


Cesta k mysu Lefkatas, kedysi len prašná.


Záliv Sivota.


Jedna z viníc.

Západné pobrežie

Západné pobrežie je to najkrajšie na ostrove. Nenájdete tu pamiatky, ale nachádzajú sa tu neskutočne krásne pláže, ktoré sú častokrát bez ľudí. Jediným turistickým mestečkom je Agios Nikitas. Skaly a drsnota dominujú tejto časti ostrova. Na čele sú tri pláže. Pláž Porto Katsiky, údajne siedma najkrajšia pláž na svete. Áno, je naozaj pekná a obrovské skaly okolo pobrežia dotvárajú celkovú atmosféru. Je tu však aj veľa ľudí, čo jej podľa mňa uberá na atraktivite. Druhá dominujúca pláž je pláž Egremni, podľa mňa najkrajšia na ostrove. Rozsiahla pláž s peknými veľkými bielymi okruhliakmi. Keď sa chcete na ňu dostať, musíte ,,zdolať" okolo 250 schodov, čo mnoho ľudí odrádza :). Posledná dominujúca pláž je pláž Gialou. Je to krásna pláž, ktorá je však drsná, preto je tu asi najmenej ľudí z troch spomínaných. Samozrejme, na východnom pobreží je omnoho viac pláží, ale tieto tri sú naj.


Útesy západného pobrežia.


Časť Porto Katsiky.

 
Pohľad na Porto Katsiky.                                                   Pláž Egremni.


Vstup na pláž Egremni.


Pláž Gialou.

Vnútrozemie

Vnútrozemie turisti akosi vynechávajú, čo je chyba. Nachádza sa tu nádherná príroda a typické grécke dedinky. Zažijete tu pravý ostrovný život. Okrem pekných romantických dediniek, ktorým dominuje Karya, je tu krásna príroda. Úplný protiklad civilizovanému východu a drsnému západu. Príroda sa tu neskutočne mení. Polia s vínnou révou striedajú ihličnaté lesy, tie zase pustá kamenistá krajina a tú zas políčka so šošovicou. Vo vnútrozemí sa z vás stanú dobrodruhovia. Môžete objavovať zašité dedinky alebo kostolíky, ktorých je tu veľa. Najkrajšie sú kláštor Asomatos a Agios Ioannis Prodromos. Na rozhraní západného pobrežia a vnútrozemia sa nachádza aj kláštor Panagia Faneromeni. Je veľmi veľký a pekný. Vnútrozemie určite stojí za návštevu, či už kvôli dedinkám na čele s Karyou, alebo najvyššie položenému kostolíku Ai Lia, ktorý ako jediný na ostrove má typický grécky tvar a modro-biele farby.


Karya.


Hlavné cesty v horách.


Kostolík Ai Lia.


Kláštor Asomatos.


Kláštor Panagia Faneromeni.


Mnísi v kláštore Panagia Faneromeni tu majú aj pekné záhrady.


Drsné cesty hôr.


Panagia Faneromeni.


Kostol Agios Donatos spolu s ,,volty" (zberače vody).

Ostrov očami fotografa

Ostrov si užije každý cestovateľ. Je hlavne pre krajinkárov a ľudí s romantickou dušou. Samozrejme, na svoje si prídu aj street fotografovia, hlavne vo vnútrozemí, kde stále ľudia žijú ten svoj pokľudný život. Občas som mal pocit, že sa tu zastavil čas. Absencia antických pamiatok zamrzí, avšak príroda, ktorá tu je neskutočná, vám to vynahradí. Nie je však problém skočiť si na pevninské Grécko a pozrieť si antiku tam. Pre fotografa je však pozitívum to, že tu má neskutočnú voľnosť. Všetko môže fotografovať, všade sa dá ísť a miestni skoro vždy vyhovejú... Pozor však na vnútrozemie, oproti kostolíku Ai Lia je stará vojenská základňa a asi na 1 kilometri štvorcovom je zakázané fotografovať. Je to však označené ceduľami...


Dedinka Englouvi. Naľavo starý vojenský vysielač a napravo kostolík Ai Lia.


Skaliská pri pláži Egemmi.


Hra svetla na východnom pobreží. V pozadí pevninské Grécko.


Zrúcanina domu, ktorých je tu neúrekom, treba však hľadať.


Nádherný záliv Vlicho pri Nidri.

Záver a rady

Ostrov je stvorený pre samo-spoznávanie. Ja som tam strávil 10 dní, z toho 5 až 6 dní som cestoval. Určite zabudnite na cestovnú kanceláriu, tú využite len na ubytovanie a dopravu. Požičajte si auto, alebo lepšie motorku, ktorou sa skoro všade dostanete. Vydajte sa na vlastné spoznávanie ostrova. Samozrejmosťou je dobrý sprievodca, ktorého kúpite na ostrove a dokonca aj v českej mutácii. Ako všade inde v Grécku, zjednávajte. Nebojte sa, ľudia sú tu veľmi ochotní, poradia, zavedú, ukážu. Slovenské cestovné kancelárie ostrov neponúkajú. V ponuke ho však majú české a nemecké cestovné kancelárie. Pripravte si peňaženky, všetko tu je pomerne drahé. V reštauráciách a kaviarňach je bežne wifi zadarmo. Ostrov určite stojí za návštevu...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
leto
2010-02-16 11:04:00
moje milované Grécko,tie krásne pláže,čisté more,a skvelý ľudia má v spomienkach zohrievajú aj v tejto zime,tvoj photopoint sa mi páči,fotky úžasné,sám mám v pláne urobiť fotopoint z Thassosu,mám podklady,len ešte neviem ako na to,snáď sa mi to tiež takto pútavo podarí,,, :))
 
slavmiro
2010-02-16 11:57:40
velmo dobre komponovane zabery ale ´like HDR PP´ sa mi moc nepaci.
 
misodk
2010-02-16 12:03:46
Grecko je krasna, velmi fotogenicka krajina. Mam na nu spomienky ako na ziadnu inu krajinu a dovolenku. Jej potencial, co sa tyka fotografie som moc nevyuzil (ani co sa tyka jedla a pitiva :-(. Dufam, ze sa tam coskoro vratim.
V clanku su moc pekne fotografie..
 
2010-02-16 20:15:30
THX, dobry clanok, aj fotky..
 
Marcel od Zvonu
2010-02-17 14:11:31
Ahoj Martine, máš to penkne: Wanderbuch aj Stránky, pochopitelno i Fotky, i když, že...Rád bych si s Tebou popovídal, ozvi se mi na Majl, díky předem a určitě Ti to k něčemu bude. Vloni jsme byli s Dcerou ve Špánii - Ring kolem Madridu a dál pobřeží až k Dalimu...přes Gaudiho, že. Letos se chystáme na Velkej Vandr do Prováns...Grécko je také v Plánu, ale...KDY, včetně Lefkady a Korfu atd.
Jinak Ti mohu doporučit,,FOTO Ráj,, - utopenej Adršpach i ostrej Vápenec, architektůra i Příroda na ostrovu RÁB - Chrvatsko,...a to Moře a píseček, hodně se dá nafotit i pod vodou do 5 metrů! Lze i na Týden, že...A je to kousek, cca 85O km. Těším se na Tebe a cokoliv máš u Mne.
Tulákj Marcel od Zvonu.
 
solaris
2010-02-17 16:46:24
Velmi pekny fotoreport, presne si sa trafil do mojho gusta. Gratulujem a dufam, ze pridas aj nejake dalsie.
 
martxe
2010-02-21 18:49:46
Perfektné fotky a výborný článok ja som tam strávil 14 dní a prešiel som stovky miest navštívil zákutia na motorke, tento ostrov fakt stojí za objavovanie je to nádherné miesto, z príjemnými ľuďmi a krásnymi plážami. Fotky s presnou polohou a popisom na http://www.panoramio.com/user/90123/tags/Lefkada. Súhlasím zo záverom a vrelo odporúčam a síce reštaurácie sú drahé, ale dajú sa nájsť miesta a obchody kde sa dá pomerne dobre a lacno nakúpiť a najesť len treba mať otvorené oči. Viac poznatkov a odporúčaní prinesiem na pripravovanej stránke http://www.objav-grecko.blogspot.com/
 
martxe
 
b2oba
2010-03-20 17:17:55
čauko...tak prave si mi dal tip na letnu dovolenku :)) cez kt. cestovku sa tam da dostat? z kt. mas skusenosti? lefkada.cz?
 
martxe
2010-05-23 20:19:43
príspevok od: b2oba
čauko...tak prave si mi dal tip na letnu dovolenku :)) cez kt. cestovku sa tam da dostat? z kt. mas skusenosti? lefkada.cz?
Zdravím ťa otázka bola asi smerovaná autorovi..ale ja mam skúsenosti z www.lefkadatour.cz bol som spokojný akurát by som sa vyhol ubytovaniu stúdiu Perigiali beach inač z cestovkou som bol spokojný ale odlety robia len z Prahy.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia