Hore

To najkrajšie z Kréty

Otvorene priznávam, že mám na Grécko slabosť. Navštívil som už viac gréckych ostrovov a jednoducho sa mi páčia. Nesmie chýbať najväčší z gréckych ostrovov, a to Kréta. Tomuto ostrovu  sa budem v tejto sérii venovať.  Nebudem písať všetko, spomeniem len miesta, ktoré ma najviac oslovili, a ktoré sú väčšinou v sprievodcoch uvedené ako „you must see“. Ideme na to, predstavujem vám Krétu!

Zoznamujeme sa s Krétou

Kréta sa nachádza medzi Krétskym, Líbyjským a Egejským morom. Má rozlohu 8 336 km². Na dĺžku meria 260 km a v najširšom mieste je jej šírka 60 km (v najužšom 12 km). Dĺžka pobrežia je cez  1040 km. Ostrov je veľmi hornatý. Najvyšší vrchol Pachnes sa vypína do nadmorskej výšky 2456 m. n. m. Klíma je subtropická. Za rok spadne približne 500mm zrážok (západné Slovensko má tiež 500mm), ktoré spadnú prevažne v zime. Má neuveriteľných 300 slnečných dní (patri k najslnečnejšiemu ostrovu v stredozemí) a cez leto neprší vôbec (v prípade mojej návštevy Kréty mi bolo povedané, že už 4 mesiace nepršalo). Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 18 stupňov Celzia. Cez leto neklesajú teploty pod 28 stupňov Celzia (v noci). Na Kréte žije takmer 600 000 obyvateľov.

História Kréty je veľmi bohatá. Len to, že počiatky jej histórie sa datujú až do 3.tisícročia pred našim letopočtom hovorí za všetko. Sídlila tu minojská civilizácia, ktorá bola veľmi vyspelá, mala charakteristickú architektúru, nikde inde ju nenájdete, a pretože z ničoho nič zanikla je veľmi záhadná – stále sa o nej vie strašne málo. História pokračovala cez staroveké antické Grécko, Rímsku ríšu, Byzantskú ríšu, Osmanskú ríšu, Benátsku republiku až po moderné dejiny, kedy sa počas 2. svetovej vojny odohrávali ťažké boje, známe ako „Boj o Krétu“.  Čo sa týka antiky, údajne sa tu narodil boh Zeus.
 

Vedeli ste?
Na Kréte sú dve jaskyne, ktoré sú údajne miestom narodenia boha Zeusa (Dia). Nakoniec to miestni obyvatelia vyriešili trochu šalamúnsky. V jednej jaskyni sa narodil a v druhej sa ukrýval :-)


Kréta je populárna destinácia. Každá cestovná kancelária ponúka dovolenkové pobyty na tomto ostrove. Preto s dopravou nie je problém, ak však máte radi „samospoznávanie“, tak z Atén vypláva trajekt, a taktiež aj z Atén lieta na Krétu pravidelná letecká linka. S dopravou po Kréte to je už horšie. Najlepšie riešenie je požičať si auto. Požičovné je veľmi prijateľné a ponúkne nám obrovskú nezávislosť. Na severe ostrova je hustá sieť benzínových púmp, na juhu to je biednejšie, a preto na juhu odporúčam vždy dotankovať hlavne pri zachádzaní do odľahlejších miest. Na ostrove je dobre zabezpečená aj pravidelná linka a cez leto aj do turisticky atraktívnych miest. Treba sa však pripraviť, že doprava je občas zaistená spôsobom „ráno jeden autobus na miesto a naspäť až večer jeden autobus“.

Zvoliť východisko pre spoznávanie je ťažké, ale odporúčam Rethymnon. Nachádza sa na severe približne v strede ostrova, a preto nie je odtiaľ nikam ďaleko.

Osobné dojmy z Kréty

Kréta je naozaj obrovský ostrov,  a treba si to uvedomiť. Pokiaľ budete chcieť spoznať úplne všetko, dá vám to dobre zabrať. Zapotíte sa. Kréta toho ponúka neskutočne veľa a každý si tu nájde to svoje: kto má rád históriu bude unesený z bohatosti pamätihodností. Turista si môže zašliapať na dvoj-tisícovkách a dostane zabrať, kto hľadá kľud- „zašije sa“ v jednej z mnohých dediniek a bude vychutnávať grécky zaspatý vidiek, kto má rád rušný život- zamieri do hlavného mesta a dobrodružná duša môže preskúmavať pláže, jaskyne, hory, kláštory, dedinky, múzea alebo len tak vidiek. Naozaj toto všetko vám ponúkne Kréta v príjemnej podobe.

„You must see“

V texte nižšie si urobíme rýchly prehľad miest, ktoré stoja za to pozrieť si, a ktoré sú podľa mňa tie najkrajšie na Kréte. V nasledujúcich častiach Photopointu sa každému miestu budem podrobnejšie venovať.

Rethymnon a jeho okolie

Krásne menšie mesto, ktoré konkuruje Chanii, je tu ale omnoho menej návštevníkov. Mestu dominuje pevnosť, prístav a pekné uličky. Okolie Rethymnon je veľmi bohaté na rôzne zaujímavosti. Treba ale určite navštíviť mestečko Bali a vojenské múzeum.


Rethymnon je jednoducho okúzľujúce mesto.

Chania

Druhé najväčšie mesto Kréty s krásnou promenádou s romantickými benátskymi domčekmi. Všetko doplňujú úzke uličky, kde sa človek ľahko stratí.


Chania je známa benátskymi domčekmi.

Preveli

Preveli naozaj treba vidieť. Kláštorom rovnakého názvu to začína a končí to plážou Preveli. Je to zátoka, ktorú lemujú palmy, ktoré sa nikde inde na svete nenachádzajú (jedná sa o endemit).


Exotika v Európe. Tieto palmy inde na svete nenájdete.

Pláž Balos Lagoon

Neskutočná pláž s neskutočnou scenériou. Kým sa sem človek dostane dá to zabrať, ale stojí to za to.


Časť Balos Lagoon po západe slnka. Neskutočná romantika.

Heraklión

Hlavné mesto so všetkým čo k tomu patrí. Rušný život, prístav a aj pamiatky, múzeá a pekné zákutia. To všetko Vás čaká v Heraklióne.


Hlavné mesto so všetkým, čo k nemu patrí. Historické centrum, diskotéky, obchodné domy.

Kláštor Moni Arkadi

Pekný kláštor s neuveriteľnou atmosférou. Najvýznamnejší kláštor na Kréte, a podľa mojej mienky aj najfotogenickejší.


Moni Arkadi, nezabudnuteľné a silné miesto.

Knossos

Asi najtypickejšia pamiatka Kréty. Obrovský palác, ktorý je veľmi vkusne a fotogenicky zrekonštruovaný.


Najznámejšia minojská pamiatka na svete.

Cretaquarium Thalassocosmos

Tento dlhý názov sa skracuje na Kret-akvárium. Ako názov napovedá, jedná sa o veľké akvárium, kde nájdete zvieratá stredozemného mora. Je naozaj veľké.


Cretaquarium Thalassocosmos.

Vnútrozemie

Vnútrozemie je veľmi bohaté, čo sa týka zaujímavostí. Pozrieme sa na jaskyňu Melidoni, mestečko Spili a Argyroupoli, priesmyk Kourtaliotiko a pozrieme sa na skok na krétsku prírodu.


Jaskyňa Melidoni.


Jedna z mnohých dediniek vo vnútrozemí.

Začiatkom

V nasledujúcej časti sa pozrieme na Rethymnon a jeho okolie, začíname s Krétou – To najlepšie...
A kým jednotlivé časti vyjdú, možno vám tento úvodný článok pomôže pri rozhodovaní ohľadom letnej dovolenky.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
martinX34
2013-07-04 12:53:16
Tak tak, na Krete je pekne a specialne Knossos je zaujimavy (fotene filmovym kompaktom a scanovane z negativu, takze kvalita nic moc).
 
haffen
2013-07-04 14:08:39
Osobne by som radšej použil názov Rethymno. Inak je tam krásne... Škoda že som tam bol v dobe, keď som sa ešte nejak moc nevenoval foteniu.
 
combat113
2013-07-04 20:53:59
Kréta je kolískou európskej kultúry a civilizácie je tam toho oveľa viac ako popisuješ, trochu si to celé preletel...Ale fotky sú fajn, aby som len nekritizoval...
 
Daniel Urban
2013-07-05 16:40:29
Krásne fotky. Hádam sa tam raz dostanem
 
DjLuke9
2013-07-05 19:30:47
príspevok od: combat113
Kréta je kolískou európskej kultúry a civilizácie je tam toho oveľa viac ako popisuješ, trochu si to celé preletel...Ale fotky sú fajn, aby som len nekritizoval...
Cauko! Jasne je tam toho neskutocne vela. Je to uvodna cast, zhrnutie lebo zqci a leto a urcite by nestihli vyjst vsetky casti do konca leta... samozrejme ako som pisal v dalsich castiach sa budem uz venovat jednotlivym miestam viac.... a ako som pisal pisat budem len o tom co ma najviac zaujalo ... som rad ze sa fotky pacia...
 
karolru
2013-07-05 21:12:24
Viete, že východná časť ostrova sa ponára a západná vynára z mora ? Myslím, že každý rok o niekoľko cm. Pripájam ostrov Spinalonga, kde až do roku 1958 žili v izolácii malomocní
 
hcpozitiv
2013-07-06 18:04:39
Ja by som ešte pripomenul Elafonisi a najväčšie sladkovodné jazero Kréty Koruna-s. Je to blízko Rethimna dovezie vás tam aj cestný dovolenkový vláčik .
 
robo.toman.5
2013-07-28 11:56:57
Krásne fotky, krásna krajina
 
MajkY
2013-07-29 10:10:31
Ako je to svetelnym znecistenim na Krete ?, v noci je vidiet jasne konrastne Mliecnu drahu ?
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia