Hore

Turecko - krajina historických skvostov

História územia súčasného Turecka je stará ako história samotného ľudstva. Toto územie, známe ako Anatólia a predtým ako Malá Ázia, bolo svedkom pádu mnohých veľkých a vyspelých kultúr od raných Chetitov cez Peržanov, Lýdov, Grékov, Rimanov, až po Byzantíncov a Osmanov. Jedinečné dedičstvo úžasných umeleckých skvostov a architektúry nesie stopy búrlivej minulosti.

Kdekoľvek v Turecku ste, narazíte na stopy dávnej minulosti - kamennú, medenú, bronzovú dobu, rôzne nástroje, svedectvá rozvoja obchodu, písma a obdivuhodné stavby. Stačí spomenúť také skvosty ako sú Trója, Efes, Pergamon, kláštor Sumela, Aspendos, mnohé pamiatky v Alanyi, Amasyi, Side, Antalyi.

Turecko ponúka svojim návštevníkom okrem dlhých pláži na brehoch Stredozemného mora a množstvo historických pamiatok aj prírodné krásy a dokonca aj možnosť zimných športov. Turecká riviéra, čiže oblasť okolo mesta Antalya, Kemer až po Alániu je obklopená pohorím Taurus, ktoré tu vytvára špecifickú mikroklímu, pre ktorú je táto oblasť jednou z najobľúbenejších medzi turistami. Pre tých pohodlnejších je tu na výber nespočet hotelových komplexov, ktoré ponúkajú služby od výmyslu sveta a na druhej strane je tu množstvo menších hotelov pre tých, ktorí potrebujú iba miesto na prespanie, aby mohli denno denne vyrážať na cesty za dobrodružstvom.

Vodopády, kaňony, divoké rieky sú ideálne pre tých odvážnejších, ktorí hľadajú popri oddychu pri mori aj trochu vzrušenia. V horúcich letných dňoch je kanoning v chladných vodách horských riek a potokov ideálnou voľbou na  schladenie tela.

Lyžiarske strediská v Turecku sú ešte pre väčšinu Európanov španielskou dedinou a pritom najbližšie lanovky sú už 21 km od hlavného turistického mesta oblasti, Antalye.

Horské masívy obklopujúce pobrežie poskytujú množstvo možností pešej a cyklo turistiky, ktorú môžete spojiť s výletom do miestnych jaskýň, napríklad jaskyňa Karain, ktorá bola trvalo obývaná už pred viac ako 25000 rokmi.  Ak nebudete mať dosť, môžete pokračovať v treku do starovekého mesta Termessos ležiace vysoko v horách, ktoré sa vzoprelo aj samotnému Alexandrovi Veľkému.

Turecko ponúka omnoho viac než len hotelové komplexy a pláže, staroveké miesta rozprávajú príbehy staré tisíce rokov, ale iba tým, ktorí chcú počúvať.

ANTALYA

Antalya je hlavné stredisko Tureckej riviéry a zároveň jedným z najobľúbenejších letovísk Turecka. Prekrásne pobrežie, príroda a nespočetné architektonické pamiatky z roka na rok priťahujú ďalších návštevníkov. Najznámejšie pláže tejto oblasti so subtropickým podnebím sú Konyaaltı a Lara Beach. Bulvár lemovaný palmami je lákadlom pre príjemné večerné prechádzky. Početné kaviarne, reštaurácie, čajovne a vínne pivnice poskytujú miesto na odpočinok, pričom preniknete aj do tajov tureckej kuchyne. Mesto je plné obchodíkov a bazárov, no nájdete aj veľké nákupné centrá. Zábavu si užijete na miestnych diskotékach pod holým nebom.

BELEK

Prímorské letovisko Belek, ktoré je najnovším dovolenkovým strediskom, je vzdialené 35 km od Antalye a je známe dlhými pieskovými plážami a rozsiahlymi golfovými ihriskami, ktoré hromadne navštevujú nadšenci tohto športu. Stredisko bolo vybudované tak, aby bolo v harmónii s prírodou a chránilo faunu a flóru tohto regiónu. Pláž lemovaná mandľovníkmi a eukalyptami je ako stvorená na večerné romantické prechádzky. V centrách Kadriye a Beleku nájdete množstvo obchodíkov s rôznym tovarom, napr. koberce, šperky, koreniny, víno a rôzne darčekové predmety. Raz do týždňa sa koná trh, ktorý sa oplatí navštíviť.

SIDE

Side sa nachádza 70 km východne od Antalye, je jedným z najnavštevovanejších letovísk Turecka. Mesto založili v 6. storočí p.n.l. grécki osadníci. Po vpáde Arabov začalo mesto upadať. Bolo dlho len pochmúrnou rybárskou dedinou, znovu začalo prekvitať až v 20. storočí. Rímskymi ruinami spestrené mestečko ležiace na krásnom polostrove ponúka návštevníkom dokonalý oddych. Jednou z najkrajších stavieb Side je amfiteáter pre 15.000 divákov, ruiny chrámu Atény a Apolóna. Ďalšou významnou stavbou je budova postavená na pamiatku cisára Vespasiána, ktorú pri rekonštrukcii prestavali na fontánu.

ALANYA

135 km východne od Antalye nachádzame malebné, dlhými piesočnatými plážami lemované letovisko s príjemnou klímou. História mesta siaha až do obdobia paleolitu. Alanya zažívala svoj rozmach počas panovania seldžuckého sultána Aladina Keykubata. Počas jeho vlády sa mesto volalo Alaiye, čo v slovenčine znamená “urodzené”. Pohorie Taurus obklopuje letovisko, ktoré sa teší popularite už 15 rokov. Na vysokej skale nad mestom sa týči hrad, v pozadí s domami s bielymi fasádami. Z hradu sa naskytá úchvatný pohľad na mesto. Tu sa nachádza aj zimná rezidencia sultána, ktorý v roku 1221 toto mesto obsadil a pripojil k Seldžuckej ríši. V r. 1471 sa Alanya s konečnou platnosťou dostala pod nadvládu Osmanskej ríše.

KEMER

Stredisko patrí na Riviére medzi najkrajšie lokality. Voňavé ihličnaté a mandľovníkové lesy svojou sýtou zeleňou siahajú až k moru, kde sa menia na nádherné kamienkové pláže. Pôvabné malé zálivy lákajú krištáľovo čistou vodou. Z rybárskej osady sa dnes stalo turistami vyhľadávané centrum ponúkajúce všetky druhy relaxu a zábavy. Pre túto časť je typické kamenisté dno mora. Koberce, šperky, koreniny, víno, rôzne darčekové predmety, to všetko dostanete v miestnych obchodoch. Okrem možností, ktoré ponúkajú hotely, je v meste množstvo diskoték, pôvabných reštaurácií a barov.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2015-06-28 18:32:07
okrem osusky, kremu na opalovanie a slnecnych okuliarov si nezabudnite na plaz zobrat aj kalasnikov ... keby nahodou
 
doddo
2016-03-29 14:25:57
Ale no. Veď podľa pána Kisku je to ostrov demokracie a stability. A po vyvraždení Kurdov bude úplne dokonalá.
 
Roman Point
2016-03-29 16:46:17
Treba sa na ich historických miestach vyhrať ako ich detičky v Palmýre.
Inak pekný report
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia