Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Workflow pri organizacii fotiek

Ľuboš Capcara
2013-01-23 14:56:44+01
Ahojte, zaujimalo ako pracujete so subormi z fotoaparatu (raw.jpeg).
Aky je vas postup prace ?
Akym sposobom si organizujete subory?
Nechavate si RAW pre "pripad nudze" ?
Ak vam zalezi na setreni miesta na hdd zmensujete jpeg alebo ponechavate plne rozlysenie ?

Ja napriklad:
- stiahnem vsetko do PC, nasledne ich vo fotaku vymazem
- v LR vyhodim nepodarky
- tie co sa mi pacia doupravim a vyexportujem do jpeg (so zmensenim najdlhsej strany na 960px)
- jpeg prenesiem do prislusnej zlozky na HDD a povodny raw dam do podzlozky
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-01-23 15:05:02+01
1. Import do RAW
2. Triedenie, mazanie
3. Uprava fotiek
4. Kym subor nepotrebujem publikovat alebo tlacit, nic nerobim.
5. Najlepsie fotky exportujem vo Full HD do tabletu, pripadne na Facebook
6. RAWy si ponechavam, na zalohu pouzivam Time Machine
 
martinsp
2013-01-23 15:08:04+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Ahojte, zaujimalo ako pracujete so subormi z fotoaparatu (raw.jpeg).
Aky je vas postup prace ?
Akym sposobom si organizujete subory?
Nechavate si RAW pre "pripad nudze" ?
Ak vam zalezi na setreni miesta na hdd zmensujete jpeg alebo ponechavate plne rozlysenie ?

Ja napriklad:
- stiahnem vsetko do PC, nasledne ich vo fotaku vymazem
- v LR vyhodim nepodarky
- tie co sa mi pacia doupravim a vyexportujem do jpeg (so zmensenim najdlhsej strany na 960px)
- jpeg prenesiem do prislusnej zlozky na HDD a povodny raw dam do podzlozky
Ahoj, moj postup je podobny:

- fotim raw a maly jpg,
- stiahnem do PC do adreara s nazvom datum_miesto (2013_01_23_miesto)
- vlozim vsetky raw subory
- v adresari urobim podadresar JPG - donho vlozim vsetky jpg
- kontrolujem jpg (je to rychlejsie ako otvarat raw) - nepodarky vyhadzem
- urobil som si taky maly programcek, ktory mi vymaze vsetky raw subory, ktore nemaju k sebe jpg subor (cize nepodarky)
- nasledne vsetko zalohujem na externy disk
- az potom robim upravy vybratych fotiek
 
slavmiro
2013-01-23 15:15:30+01
príspevok od: Karol Srnec
1. Import do RAW
2. Triedenie, mazanie
3. Uprava fotiek
4. Kym subor nepotrebujem publikovat alebo tlacit, nic nerobim.
5. Najlepsie fotky exportujem vo Full HD do tabletu, pripadne na Facebook
6. RAWy si ponechavam, na zalohu pouzivam Time Machine
FB?I?
 
velecky
2013-01-23 17:02:58+01
nerozumiem, načo si odkladáte raw a aj jpg? Veď ak niečo upravené vyexportujem do jpg, tak sa toho zbavím - zavesím na web, dám tlačiť do fotolabu, napálim na cd a odovzdám klientovi... A jpg potom vymažem, načo si ho archovovať, ve'd mám stále raw?
 
Ľuboš Capcara
2013-03-01 11:41:04+01
príspevok od: velecky
nerozumiem, načo si odkladáte raw a aj jpg? Veď ak niečo upravené vyexportujem do jpg, tak sa toho zbavím - zavesím na web, dám tlačiť do fotolabu, napálim na cd a odovzdám klientovi... A jpg potom vymažem, načo si ho archovovať, ve'd mám stále raw?
ked sa prehrabavam v archive tak jpg sa otvara mnohonasobne rychlejsie
 
miki33
2013-03-01 11:52:43+01
1.) import RAW do Pc (fotim iba na raw)
2.) premenovanie sposobom RRRRMMDD_nazov_akcie_0001.raw
3.) pretriedenie, vybranie najlepsich, ohviezdickovanie (velmi zle vyhodim, inak vsetko ostava)
4.) uprava v RAW (cez adobe bridge, alebo Aperture. Mam pripravene rozne actions/presents)
5.) pripadna uprava v PS ak si to foto vyzaduje. Znova actions - urychluje to pracu
6.) export podla potreby
 
calven
2013-03-01 12:06:21+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
ked sa prehrabavam v archive tak jpg sa otvara mnohonasobne rychlejsie
Ak funguješ na katalógových programoch, tak je to jedno.
 
Pali66
2013-03-01 16:46:06+01
V podstate podobne ako hovorí miki33, s tým, že import ide do LR a v ňom robím prvotné triedenie a vymazanie nepodarkov. Ešte zvyknem doplniť k fotkám GPS polohu, spravidla cez MotionX track z iPhone. V LR potom spracovanie vybratých obrázkov a export do iPhoto. (Len výnimočne niečo doupravujem v PS Elements či Perfect Photo Suite). Keď je všetko hotové, tak presúvam jednotlivé eventy pomenované jednak podľa času (to urobí LR sám pri importe a jednak k tomu ešte dám názov podľa toho, čo to bolo) na externý HDD a urobím aj zrkadlo na identický disk pomocou DropSync. Až vtedy pôvodné súbory z NB vymažem. Najlepšie fotky si ešte synchronizujem s iPadom. Zrkadlené HDD nikdy neskladujem na jednom mieste. Vyzerá to zložito, ale po tom, čo to mám zažité už ide všetko šup-šup.
 
bonifacko
2013-03-01 17:14:07+01
príspevok od: Pali66
V podstate podobne ako hovorí miki33, s tým, že import ide do LR a v ňom robím prvotné triedenie a vymazanie nepodarkov. Ešte zvyknem doplniť k fotkám GPS polohu, spravidla cez MotionX track z iPhone. V LR potom spracovanie vybratých obrázkov a export do iPhoto. (Len výnimočne niečo doupravujem v PS Elements či Perfect Photo Suite). Keď je všetko hotové, tak presúvam jednotlivé eventy pomenované jednak podľa času (to urobí LR sám pri importe a jednak k tomu ešte dám názov podľa toho, čo to bolo) na externý HDD a urobím aj zrkadlo na identický disk pomocou DropSync. Až vtedy pôvodné súbory z NB vymažem. Najlepšie fotky si ešte synchronizujem s iPadom. Zrkadlené HDD nikdy neskladujem na jednom mieste. Vyzerá to zložito, ale po tom, čo to mám zažité už ide všetko šup-šup.
DropSync?
Ja to robím pomocou SyncBackPro. Som s nim spokojny. Ale mam to ako 2 interne disky v PC.
 
JOK3R
2013-03-01 17:18:53+01
príspevok od: Ľuboš Capcara
Ahojte, zaujimalo ako pracujete so subormi z fotoaparatu (raw.jpeg).
Aky je vas postup prace ?
Akym sposobom si organizujete subory?
Nechavate si RAW pre "pripad nudze" ?
Ak vam zalezi na setreni miesta na hdd zmensujete jpeg alebo ponechavate plne rozlysenie ?

Ja napriklad:
- stiahnem vsetko do PC, nasledne ich vo fotaku vymazem
- v LR vyhodim nepodarky
- tie co sa mi pacia doupravim a vyexportujem do jpeg (so zmensenim najdlhsej strany na 960px)
- jpeg prenesiem do prislusnej zlozky na HDD a povodny raw dam do podzlozky
1. stiahnem RAWy do LR (YYYY\MM-DD-Pomenovanie priecinka)
2. premažem
3. vyberiem najlepšie fotky, ovlajkujem a tie upravím
4. vytlačím, hodím na web

Šetrenie miesta pri dnešných cenách diskov nemá význam, tvoj export na 960px mi príde strašne nízke rozlíšenie, však obyčajna full hd telka má dlhšiu stranu 1920.
"vyvolané" jpg z disku mažem, nechávam iba rawy z ktorých môžem jpeg kedykoľvek znova vyvolať
 
Pali66
2013-03-01 17:36:53+01
príspevok od: bonifacko
DropSync?
Ja to robím pomocou SyncBackPro. Som s nim spokojny. Ale mam to ako 2 interne disky v PC.
Táto aplikácia to je, jednoduché a učinné: http://www.mudflatsoftware.com/dropsync.html
Ohľadom zálohovania som paranoidný. Jeden z tých diskov mám vždy v ohňovzdornom sejfe, nikdy to neskladujem pokope.
 
imajtan
2013-03-01 18:24:08+01
- Import RAW do LR (ak je možné pridám spoločné kľúčové slová) + simultánna záloha na externý HDD
- Pretriedenie v LR
- Popis kľúčových slov v LR
- Úpravy v LR
- Úpravy v PS (nie všetky)
- Export do adresára master ako 16-bit TIFF a synchronizácia v LR ak je treba

RAW v LR mám v adresárovej štruktúre NEGATIVE \ rok \ mesiac a TIFF rovnako ale MASTER \ rok \ mesiac. V podstate som robil aj tak ako písal vyššie Karol, pokiaľ nie je treba nechal som len upravený RAW. Mal som RAW + editované v PS v jednom adresári, ale neskôr som to dal oddelene a ukladám všetko do TIFF, je v tom väčší poriadok. S tTIFF potom robím virtuálne kópie podľa chuti BW, SEPIA ...
 
slavmiro
2013-03-01 19:42:14+01
príspevok od: imajtan
- Import RAW do LR (ak je možné pridám spoločné kľúčové slová) + simultánna záloha na externý HDD
- Pretriedenie v LR
- Popis kľúčových slov v LR
- Úpravy v LR
- Úpravy v PS (nie všetky)
- Export do adresára master ako 16-bit TIFF a synchronizácia v LR ak je treba

RAW v LR mám v adresárovej štruktúre NEGATIVE \ rok \ mesiac a TIFF rovnako ale MASTER \ rok \ mesiac. V podstate som robil aj tak ako písal vyššie Karol, pokiaľ nie je treba nechal som len upravený RAW. Mal som RAW + editované v PS v jednom adresári, ale neskôr som to dal oddelene a ukladám všetko do TIFF, je v tom väčší poriadok. S tTIFF potom robím virtuálne kópie podľa chuti BW, SEPIA ...
hned import na zaciatku je pixovina, dnes triedim rovno rawy z SD karty (Extreme Pro) vlozenej do integrovanej SD citacky v NB, IrfanView, zkopirujem na HDD, prezriem este raz a rovno cez F7 presuvam cca tucet foto do podadresara SELECT. Tento tucet potom otvaram v raw editore, uprava, export do JPG, otvorenie v PS, doretusovanie, a potom cez nahrate makro zmensenie, ramik, podpis, dooostrenie a upload na web.
 
slavmiro
2013-03-01 19:43:28+01
príspevok od: imajtan
- Import RAW do LR (ak je možné pridám spoločné kľúčové slová) + simultánna záloha na externý HDD
- Pretriedenie v LR
- Popis kľúčových slov v LR
- Úpravy v LR
- Úpravy v PS (nie všetky)
- Export do adresára master ako 16-bit TIFF a synchronizácia v LR ak je treba

RAW v LR mám v adresárovej štruktúre NEGATIVE \ rok \ mesiac a TIFF rovnako ale MASTER \ rok \ mesiac. V podstate som robil aj tak ako písal vyššie Karol, pokiaľ nie je treba nechal som len upravený RAW. Mal som RAW + editované v PS v jednom adresári, ale neskôr som to dal oddelene a ukladám všetko do TIFF, je v tom väčší poriadok. S tTIFF potom robím virtuálne kópie podľa chuti BW, SEPIA ...
16bit TIFF je zbytocne placebo, resp. OK na zvacseniny >1m
 
imajtan
2013-03-01 20:13:16+01
príspevok od: slavmiro
16bit TIFF je zbytocne placebo, resp. OK na zvacseniny >1m
viem že je to v podstate zbytočné, ale nedostatkom miesta netrpím Ani nenosím bežne 100-ky foto a mažem priebežne už vo foťáku (evidentné nepodarky). Naopak mi príde zvláštne retušovanie v PS už komprimovaného JPG
 
bonifacko
2013-03-01 20:13:46+01
príspevok od: Pali66
Táto aplikácia to je, jednoduché a učinné: http://www.mudflatsoftware.com/dropsync.html
Ohľadom zálohovania som paranoidný. Jeden z tých diskov mám vždy v ohňovzdornom sejfe, nikdy to neskladujem pokope.
Tak ten tvoj je lacnejší.
Čo sa tyka toho sejfu, tiež som už nad tym uvažoval. Sejf je zasekany v stene? Alebo ako to maš vyriešene?
 
slavmiro
2013-03-01 20:17:17+01
príspevok od: imajtan
viem že je to v podstate zbytočné, ale nedostatkom miesta netrpím Ani nenosím bežne 100-ky foto a mažem priebežne už vo foťáku (evidentné nepodarky). Naopak mi príde zvláštne retušovanie v PS už komprimovaného JPG
snad do formatu velkosti
 
slavmiro
2013-03-01 20:18:49+01
napixu je tento web, niektore znaky (znamienko mensi, tusim uvodzovky a percento) vlozene do tela komunikacie cutnu to co je za nim, nechce sa mi znova reagovat
 
Marcel Rebro
2013-03-01 20:26:07+01
príspevok od: slavmiro
napixu je tento web, niektore znaky (znamienko mensi, tusim uvodzovky a percento) vlozene do tela komunikacie cutnu to co je za nim, nechce sa mi znova reagovat
Programater webu asi nepozna funkciu htmlspecialchars, ktora preklada specialne znaky na HTML entity ...

Prehliadac potom interpretuje tieto znaky (mensi, vacsi..) ako HTML tagy.

Ak chces napisat < musis zadat andLT pricom and je &, > je andGT
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()