Hore
Fórum » Monitory a kalibrácia
 

Monitor do 700 Eur a par otazok

MagickVamp
MagickVamp 2014-10-18 18:58:06+02
Ahojte

Uz dlhsie sa prehrabujem v monitoroch, investicia na dalsich 5 rokov, tak chcem vybrat dobre. Monitor by mal byt do 700 Eur a mal by obsahovat:
1.- minimalne 100% pokrytie sRGB (Adobe RGB nie je nutne)
2.- musi mat minimalne 27 palcov
3.- musi mat rozlisenie minimalne 2560 x 1440
4.- pocet farieb 1,07 miliard (oproti 16,7 miliona je to vraj viditelny rozdiel, neviem-zatial nemam)
5.- odozva 6ms a menej
Nasiel som len 3 take: 1.- 27" Dell U2713H UltraSharp a 2.-32" Samsung S32D850T a 3.- 27" Samsung S27D850T , viete este o nejakych? A este mam otazku na niekoho kto do toho viac vidi. Vsimol som si ze u Dell monitorov sa da nastavit minimalna svietivost na 50cd/m2 a u Eizo dokonca este menej. Ale potom som pozeral ine monitori, tiez urcene na upravu fotiek a svietivost sa dala znizit max na 280cd/m2. Vyssie uvedeny Samsung min 240-280cd/m2. Je to realne dvolezity parameter? Je este nieco co si mam vsimat? Dvovod preco nie Samsung? Respektive ist do uplne inej znacky?
 
kuchar
2014-10-22 18:40:43+02
príspevok od: total empty
Pre mňa je tiež 23-24" OK, ak berež do úvahy vzdialenosť od monitora a schopnosť očí vnímať v určitom uhlovom rozpotí, tak pri každom väčšom monitore by si musel byť ďalej od neho aby si videl celú plochu,inak budeš btočiť hlavou a blúdiť po obrazovke.
Ak bereme do úvahy, že si od obrazovky pol metra, tak optimum je tých 32-24".
Ale keď ti vyhovuje 30" a je ti tak fajn, budiž, každý sme predsa iný a máme iné požiadavky.
Pracoval som na 23 circa 5 rokov ,teraz na 27 par tyzdnov...27 mi vyhovuje viac.Monitor mam v dostatocnej vzdialenosti aby som nemusel kyvat hlavou .
 
JohnNewton
2014-10-22 20:34:15+02
príspevok od: total empty
tak optimum je tých 23-24" preklep
No iste, a penis 12 cm
 
JohnNewton
2014-10-22 20:41:32+02
príspevok od: total empty
Pre mňa je tiež 23-24" OK, ak berež do úvahy vzdialenosť od monitora a schopnosť očí vnímať v určitom uhlovom rozpotí, tak pri každom väčšom monitore by si musel byť ďalej od neho aby si videl celú plochu,inak budeš btočiť hlavou a blúdiť po obrazovke.
Ak bereme do úvahy, že si od obrazovky pol metra, tak optimum je tých 32-24".
Ale keď ti vyhovuje 30" a je ti tak fajn, budiž, každý sme predsa iný a máme iné požiadavky.
Blúdiť budeš aj po 15 palcovom monitore, miesto ktoré vnímaš ako ostré má len veľkosť nechtu na vztýčenom palci predpaženej ruky , to je zhruba veľkosť žltej škvrny v oku Oko stale blúdi a mapuje priestor aby získalo ostrý obraz z celej plochy. Kto si môže dopriať veľký monitor, nech tak učiní, nebude ľutovať.
 
total empty
2014-10-22 20:52:31+02
príspevok od: JohnNewton
Blúdiť budeš aj po 15 palcovom monitore, miesto ktoré vnímaš ako ostré má len veľkosť nechtu na vztýčenom palci predpaženej ruky , to je zhruba veľkosť žltej škvrny v oku Oko stale blúdi a mapuje priestor aby získalo ostrý obraz z celej plochy. Kto si môže dopriať veľký monitor, nech tak učiní, nebude ľutovať.
Najci budze.
 
pufko
2014-10-22 23:57:44+02
Keby bola cena 27" dnes taká ako ked som kupoval 24" tak neváham ani sekundu a priplatím si za 27".
Dnes na tú 27" stačí 360€ v prípade Acer-u, možno to nie je zázrak , ale na doma určite postačí, BenQ stojí necelých 400€. Vtedy ked som kupoval ja bolo 500€ minimum a priplatiť si 100% voči 24" mi prišlo dosť
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-10-23 08:37:47+02
príspevok od: JohnNewton
No iste, a penis 12 cm
hovorí sa, že tí s 12cm si kupuju potom tie väčšie veci
 
JohnNewton
2014-10-23 12:01:44+02
príspevok od: Jozef Peniak
hovorí sa, že tí s 12cm si kupuju potom tie väčšie veci
To je možné
 
MagickVamp
2014-10-24 11:23:52+02
Som rad ze sa vseci drzite temy ,-) Vravi sa niekedy je menej viac, ale pravda je ze skoro vzdy je to opacne. Chapem ze vela ludi s tym moze mat problem, kedze sedi pri monitore prilis blizko a tak im velky monitor nevyhovuje, tak aj kvoli 12cm penisu sa zas niekto musi zariadit inak, ak sa do toho prida nedostatocna hrubka kabla, je pochopitelne ze vyhladava mensie a kompaktnejsie riesenia, kde nebude bludit. Ked sme sa uz dostali aj k tej hrubke kabla, zaujimala by ma este jedna vec, ak kabel ktory vedie z grafiky do DisplayPortu 1.2 (nutnost pre 10bit) nam prepusti az 17GB/s no Graficka karta PCIe 3.0 zasadena do maticnej dosky s PCIe 2.0 by mala umoznit obojsmerny prenos len 8GB/s, nebude to znamenat ze vyvrcholenia v podobe 10 bitoveho vystupu sa nedockam? Alebo na to vyvrcholenie bude uplne stacit tych 8GB/s?
 
pufko
2014-10-24 11:45:41+02
Podla mna je podstatné či tá GPU vie vôbec vysielať tých 10bit.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-10-24 12:43:32+02
príspevok od: MagickVamp
Som rad ze sa vseci drzite temy ,-) Vravi sa niekedy je menej viac, ale pravda je ze skoro vzdy je to opacne. Chapem ze vela ludi s tym moze mat problem, kedze sedi pri monitore prilis blizko a tak im velky monitor nevyhovuje, tak aj kvoli 12cm penisu sa zas niekto musi zariadit inak, ak sa do toho prida nedostatocna hrubka kabla, je pochopitelne ze vyhladava mensie a kompaktnejsie riesenia, kde nebude bludit. Ked sme sa uz dostali aj k tej hrubke kabla, zaujimala by ma este jedna vec, ak kabel ktory vedie z grafiky do DisplayPortu 1.2 (nutnost pre 10bit) nam prepusti az 17GB/s no Graficka karta PCIe 3.0 zasadena do maticnej dosky s PCIe 2.0 by mala umoznit obojsmerny prenos len 8GB/s, nebude to znamenat ze vyvrcholenia v podobe 10 bitoveho vystupu sa nedockam? Alebo na to vyvrcholenie bude uplne stacit tych 8GB/s?
s týmto by som rád pomohol ale od polovičky som sa stratil, to je pre niekoho kto robí/skladá PC profesionálne Možno to len treba skúsiť. Najlepšie mi fotky zobrazuje bohužiaľ najprimitívnejší + nijako nekalibrovaný prastarý MacBook Pro 13".
 
MagickVamp
2014-10-24 12:57:28+02
príspevok od: pufko
Podla mna je podstatné či tá GPU vie vôbec vysielať tých 10bit.
No to predpokladam ze vie, DisplayPort 1.2 som nasiel karty od 170 Eur a predpokladam ze to je ta pointa tej karty ked ma ten port 1.2, aby daco take zvladla. Skvor ma trapi to rozhranie na maticnej PCIe 2.0, ci nebude mat nejaky negativny vplyv na ten 10bitovy vystup, alebo ci to postacuje. Lebo napriklad co sa tyka hier je rozdiel ci to mas v PCIe 2.0 alebo v PCIe 3.0 vraj uplne zanedbatelny.
 
kasko
2014-10-24 14:16:03+02
príspevok od: MagickVamp
No to predpokladam ze vie, DisplayPort 1.2 som nasiel karty od 170 Eur a predpokladam ze to je ta pointa tej karty ked ma ten port 1.2, aby daco take zvladla. Skvor ma trapi to rozhranie na maticnej PCIe 2.0, ci nebude mat nejaky negativny vplyv na ten 10bitovy vystup, alebo ci to postacuje. Lebo napriklad co sa tyka hier je rozdiel ci to mas v PCIe 2.0 alebo v PCIe 3.0 vraj uplne zanedbatelny.
DP1.2 ok, PCIe2.0 - vsetko postacujuce na 10bit vystup z karty. Napr. Nvidia K600 (cca 150,-eur) ma PCI Express 2.0 x16 / 1GB / DP1.2 a vystup max. 12bit / 3840x2160. A hladas teda monitor ci graf.kartu? Mysli ale na to, ze takato karta vie zozrat cez 40Watt - tak aby si nezacal uz hned aj novy zdroj zhanat
Mne by ste este mohli vysvetlit co navyse uvidim na monitore 10bit oproti 8bit - zrak by som mal mat v poriadku
 
MagickVamp
2014-10-24 14:35:44+02
príspevok od: kasko
DP1.2 ok, PCIe2.0 - vsetko postacujuce na 10bit vystup z karty. Napr. Nvidia K600 (cca 150,-eur) ma PCI Express 2.0 x16 / 1GB / DP1.2 a vystup max. 12bit / 3840x2160. A hladas teda monitor ci graf.kartu? Mysli ale na to, ze takato karta vie zozrat cez 40Watt - tak aby si nezacal uz hned aj novy zdroj zhanat
Mne by ste este mohli vysvetlit co navyse uvidim na monitore 10bit oproti 8bit - zrak by som mal mat v poriadku
Zdroj mam ok, takze len karta a monitor a malo by mi fo fachcat :-P No co navyse uvidim neviem, ale kamos co ma 10bit, vravel ze rozdiel je viditelny a mal by aj skutocne byt nejaky podla mna, ked mas 64 krat viac farieb. Vacsiu hlbku to zrejme bude mat. V kazdom pripade kupovat teraz monitor a nevyuzit moznost 10 bitoveho vystupu by bola skoda.
 
Budy
2014-10-24 15:07:50+02
Na vojnu sú treba tri veci: Peniaze, peněži a peníze. Na 10bit respektívne 30bit farby /kedže je to v RGB/, zase treba podporovanú Grafickú kartu/NVIDIA Quadro/, monitor s HW zobrazením 10bit a nakoniec aj SW, ktorý to spracuje a ponúkne užívateľovi v adekvátnej pozorovateľnej forme Adobe Photoshop CC a pod. Ale popravde neviem posúdiť či ten prínos dáko pocítiť.
 
1snowboarder
2015-10-26 08:43:59+01
Ahojte,

tiež mám podobné požiadavky adobeRGB, 27, 1440p. Nemusí byť úplne profesionálny to rozpočet nepustí ale aby bola rozumná cena za rozumný monitor. Vyšla teraz pekná recenzia na Benq sw2700pt

http://www.cnews.cz/recenze/benq-sw2700pt-levny-konecne-i-dotazeny-monitor-s-adobergb-hw-kalibraci

čo na to poviete? + otázka čo znamená pre mňa že nepodporuje 24hz?
Alebo o 30e drahší dell U2713H? Poprípade iné návrhy v tých cenách?
Ďakujem
 
psykora2
2015-10-26 09:21:09+01
príspevok od: 1snowboarder
Ahojte,

tiež mám podobné požiadavky adobeRGB, 27, 1440p. Nemusí byť úplne profesionálny to rozpočet nepustí ale aby bola rozumná cena za rozumný monitor. Vyšla teraz pekná recenzia na Benq sw2700pt

http://www.cnews.cz/recenze/benq-sw2700pt-levny-konecne-i-dotazeny-monitor-s-adobergb-hw-kalibraci

čo na to poviete? + otázka čo znamená pre mňa že nepodporuje 24hz?
Alebo o 30e drahší dell U2713H? Poprípade iné návrhy v tých cenách?
Ďakujem
tiez som sa zaoberal nedavno touto otazkou, k parametrom som dospel k tym istym ako ty, ale benq som nakoniec vyradil kvoli dost castej chybovosti ohladom vadnych pixelov (obrazovky im dodava lg tusim), dell je podla mna spolahlivejsia v tomto smere ale osobne som rozhodnuty ist nakoniec do EIZO CS270 a radsej si priplatit, tych 200€ naviac podla mna nie je vela za 5 rocnu zaruku, kvalitnejsie podsvietenie, elektroniku atd.
 
psykora2
2015-10-26 09:35:23+01
príspevok od: 1snowboarder
Ahojte,

tiež mám podobné požiadavky adobeRGB, 27, 1440p. Nemusí byť úplne profesionálny to rozpočet nepustí ale aby bola rozumná cena za rozumný monitor. Vyšla teraz pekná recenzia na Benq sw2700pt

http://www.cnews.cz/recenze/benq-sw2700pt-levny-konecne-i-dotazeny-monitor-s-adobergb-hw-kalibraci

čo na to poviete? + otázka čo znamená pre mňa že nepodporuje 24hz?
Alebo o 30e drahší dell U2713H? Poprípade iné návrhy v tých cenách?
Ďakujem
este jedna vec ma napadla preco nie tento benq, nepodporuje zatial napr. sondy typu x-rite colormunki a ani mnoho podobnych, cize by som si ho nemohol ani zatial nakalibrovat
 
MaxGamut
2015-11-07 04:25:42+01
a/ vacsina ludi nema ani hrubu predstavu, co v skutocnosti vidi na obrazovke, ale vsetci chcu AdobeRGB... (okrem inych - Adobe RGB ma 6500K bielu !)
ja osobne povazujem plosnu homogenitu a stabilitu v case za ovela dolezitejsie parametre, nez velke gamuty. (pozri si ten test podrobnejsie !)

b/ za 700€ by dnes mal byt dost slusny skoro kazdy monitor (mozno sa mylim)

c/ hentake recenzie su casto tendencne, alebo aspon nedaju uply obraz - v jednej casti clanku nameraju odchylku v homogenite 20% a v inej objavia "krasne nizku" dE - uplna schizofrenia.

Eizo, Nec, Apple su tradicni vyrobcovia, ktori VELMI presne chapu fyziku a potreby pri uprave obrazkov. To oni udzali IPS panel pri zivote! Vacsina ostatnych vyrobcov roky nahana vselijake nepodstatne parametre... (kontrast a pod.)
 
1snowboarder
2015-12-30 12:33:38+01
príspevok od: MaxGamut
a/ vacsina ludi nema ani hrubu predstavu, co v skutocnosti vidi na obrazovke, ale vsetci chcu AdobeRGB... (okrem inych - Adobe RGB ma 6500K bielu !)
ja osobne povazujem plosnu homogenitu a stabilitu v case za ovela dolezitejsie parametre, nez velke gamuty. (pozri si ten test podrobnejsie !)

b/ za 700€ by dnes mal byt dost slusny skoro kazdy monitor (mozno sa mylim)

c/ hentake recenzie su casto tendencne, alebo aspon nedaju uply obraz - v jednej casti clanku nameraju odchylku v homogenite 20% a v inej objavia "krasne nizku" dE - uplna schizofrenia.

Eizo, Nec, Apple su tradicni vyrobcovia, ktori VELMI presne chapu fyziku a potreby pri uprave obrazkov. To oni udzali IPS panel pri zivote! Vacsina ostatnych vyrobcov roky nahana vselijake nepodstatne parametre... (kontrast a pod.)
áno začínam uvažovať či využijem adobeRGB... čo tlačím sú hlavne fotky maturantov na oznamká a tlačím ich doma na epson L850... do budúcnosti možno budem riešiť aj svadobné fotky čo sa týka tlače... že adobeRGB mi až toľko neprinesie mi potvrdil aj tento článok http://www.color-management-guide.com/how-to-choose-monitor-for-photography.html#degrade
hlavne môj rozpočet v prípade AdobeRGB by siahal na Benq SW2700PT 650e
v prípade sRGB na NEC EA275WMI 670e Ak máte nejakého kandidáta rád si nechám poradiť...

takže si myslíte že viacej by mi prinieslo sRGB a overena znacka alebo AdobeRGB s menej kvalitnou značkou? Ďakujem
 
Antonin.Charvat
2016-01-05 22:28:35+01
Rád bych přidal komentář ohledně pořízení vhodné grafické karty pro zobrazování fotografií v 10-bitové barevné hloubce (=1mld barevných odstínů).

Standardně jsou obrazové pixely vykreslovány na monitoru pomocí "video"-služeb operačního systému, které počítají pouze s 8-bit. hloubkou obrazových bodů.
Pokud se tedy má obrazový bod na obrazovce monitoru zobrazovat s 10-bitovou hloubkou, pak je třeba použít pro jeho vykreslení tzv. 10-bitovou "video"-knihovnu (= "video"-služby pro zobrazení obrazového bodu s 10-bitovou barevnou hloubkou).

Je třeba si uvědomit, že v současné době se používají nejčastěji 10-bitové knihovny definované pro grafické rozhraní typu:
1) DirectX nebo
2) OpenGL

Přitom je třeba vědět, jaké grafické rozhraní používá při zapnutí 30-bitového přenosu grafická karta a navíc také zjistit, jaké rozhraní používá aplikace, kterou budu chtít pro 30-bitový přenos využívat !

Např.:
Grafické karty nVIDIA GeForce používají pro 10-bit hloubku vykreslování pixelů 10-bitovou knihovnu DirectX.
Grafické karty nVIDIA Quadro používají pro 10-bit hloubku vykreslování pixelů 10-bitovou knihovnu OpenGL.

Např. aplikace Adobe Photoshop nebo ZONER PS používajípro 10-bit hloubku vykreslování pixelů grafické rozhraní OpenGL a proto je třeba k těmto aplikacím použít např. grafické karty nVIDIA řady Quadro a nikoliv např. grafické karty nVIDIA řady GeForce (viz. např. gr.karta GTX750 zmiňovaná v tomto vlákně, která je pro Adobe PS NEVHODNÁ, protože její ovladače nevyužívají knihovnu OpenGL, ale DirectX).

Naopak k jiným aplikacím, které využívají pro 10-bit hloubku vykreslování pixelů grafické rozhraní DirectX lze použít např. grafické karty nVIDIA řady GeForce a nikoliv např. grafické karty nVIDIA řady Quadro (např. některé herní aplikace).

Aby to celé fungovalo, je třeba na grafické kartě použít také vhodný video-port podporující 30-bitový přenos - což je dnes prakticky rozhraní typu DP (=DisplayPort - ideálně ver.1.2)
Pak je třeba také ještě připojit monitor vybavený video-portem typu DP s podporou 30-bitového přenosu (např. v tomto vlákně zmiňovaný model EIZO CS270).
/POZOR: Ne všechny monitory vybavené DisplayPortem automaticky podporují na tomto video-portu 30-bitový přenos a totéž platí ještě více samozřejmě i o grafických kartách/.

Realizace 30-bitového přenosu není tedy ani jednoduchou, ani levnou záležitostí a je zatím z těchto důvodů určena spíše profesionálům.

Samozřejmostí je také generování vhodných fotografických dat. Pro fotky ve formátu 8-bit JPG postrádá 30-bit. přenos samozřejmě praktický význam.

Pro 30-bit. reprodukce obrazu na monitoru je třeba zdrojová fotografická (raw) data konvertovat do vhodného formátu - např. 16-bit TIFF, aby se hned na počátku z dat nevytratila "alespoň" 10-bitová RGB informace, kterou je pak schopna VHODNÁ grafická karta reprodukovat na VHODNÉM monitoru.

Jinak rozdíly mezi 8-bit a 10-bit reprodukcí obrazu mohou být v některých případech skutečně dramatické, zatímco v jiných případech prakticky nepostřehnutelné. Obecně ovšem nelze tvrdit, že jakákoliv fotografická data (např. ve formátu 16-bit TIFF) uvidím na vhodném monitoru v případě 30-bitového přenosu dramaticky jinak než v případě 24-bitového přenosu.
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()