Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Aký fotoaparát je pre mňa naj?

zuzuant
2015-11-30 21:22:20+01
Zdravím vás,
chcela by som vás poprosiť o radu pri výbere zrkadlovky.
V prvom rade by som sa chcela zamerať na prácu s manuálom a dokonale ju ovládať.
Fotky, ktoré som fotila doteraz, boli s kompaktom a chcela by som sa posunúť ďalej a vyskúšať niečo nové.
Rada by som sa zamerala na fotenie portrétov, detí, momentiek...
K tomu patrí aj fotografovanie objektov v pohybe (zvieratá a podobne), a preto hľadám zrkadlovku, ktorá toto zvládne.
Zatiaľ ma oslovil Pentax K-S2, ale rada by som dostala radu od vás, v cenovej hladine už zmienenej zrkadlovky.
Ďakujem, príjemný deň
 
blahoslav J B Art
2015-11-30 22:10:31+01
príspevok od: zuzuant
Zdravím vás,
chcela by som vás poprosiť o radu pri výbere zrkadlovky.
V prvom rade by som sa chcela zamerať na prácu s manuálom a dokonale ju ovládať.
Fotky, ktoré som fotila doteraz, boli s kompaktom a chcela by som sa posunúť ďalej a vyskúšať niečo nové.
Rada by som sa zamerala na fotenie portrétov, detí, momentiek...
K tomu patrí aj fotografovanie objektov v pohybe (zvieratá a podobne), a preto hľadám zrkadlovku, ktorá toto zvládne.
Zatiaľ ma oslovil Pentax K-S2, ale rada by som dostala radu od vás, v cenovej hladine už zmienenej zrkadlovky.
Ďakujem, príjemný deň
tak neviem, ci prave manual ta posunie dalej ... ja ma zrkadlovku od r. 2006, ale viac ako 90% fotiek fotim na automatiku P, A, S ... aj ked si nie som isty, ci som sa odvtedy niekam posunul

ak ale inak nedas, najskor si prestuduj aj tu na Ephote nieco o foteni, vybere fotaku ... a potom zistis, ze na to, co chces fotit, bude dolezitejsi vyber objektivov, ako tela zrkadlovky ... zrkadlovka je ta lacnejsia zalezitost fotosystemu

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/clanky-ktore-vyriesia-novacikovske-trable/
 
kasko
2015-11-30 23:01:15+01
príspevok od: blahoslav J B Art
tak neviem, ci prave manual ta posunie dalej ... ja ma zrkadlovku od r. 2006, ale viac ako 90% fotiek fotim na automatiku P, A, S ... aj ked si nie som isty, ci som sa odvtedy niekam posunul

ak ale inak nedas, najskor si prestuduj aj tu na Ephote nieco o foteni, vybere fotaku ... a potom zistis, ze na to, co chces fotit, bude dolezitejsi vyber objektivov, ako tela zrkadlovky ... zrkadlovka je ta lacnejsia zalezitost fotosystemu

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/clanky-ktore-vyriesia-novacikovske-trable/
A ked ma konto Basic, tak si nic neprecita a moze sa vypytovat dalej, alebo odide hladat inam, kde je to zdarma, pripadne kde su ludia privetivejsi (to nic proti tebe)
 
PeCh
2015-11-30 23:23:18+01
Obávam sa, že jediný manuál, ktorý ťa posunie ďalej je ten papierový, ktorý je dobré prečítať keď je pribalený ku každému foťáku. Manuálny režim aj profesionáli používajú len zriedka. Manuálny režim je totiž o expozícii, ktorú foťák vo väčšine prípadov zmeria správne. A keď nie, tak každý radšej použije korekciu expozície. A pri fotení objektov v pohybe nebudeš mať čas upravovať expozíciu v manuálnom režime. Preto si najprv o fotení čo to poštuduj. Buď tu, alebo fotoroman.cz alebo si kúp knihu. Dá ti to viacej, ako kúpa zrkadlovky a fotenie v manuálnom režime.

Čo sa týka zrkadloviek, tak každá ponúka tak automatiku, ako i poloautomatiku a manuálny režim. Rovnako s každou môžeš fotiť portréty, deti, momentky. Takže nenájdeš žiadny, ktorý by bol vhodnejší. Čo sa týka fotenia portrétov, tak tam je najdôležitejšia práca so svetlom, fotografické videnie a komunikácia s modelom. Technicky ti stačí najlacnejšia zrkadlovka. Čo sa týka fotenia detí, tak to je zase jedna z najnáročnejších disciplín a bude to ťažké aj z najdrahšou zrkadlovkou. A pokiaľ ide o hobby fotenie, tak si nemyslím, že zrkadlovka je najvhodnejšia. Skôr CSC alebo bez toho, aby si mala čosi o fotení naštudované a chceš len lepšie fotky, tak možno by ti stačil pokročilý kompakt (napr. RX100 alebo G7X sú tu vnímané ako vreckové zrkadlovky). Nechce sa mi to tu písať v každej druhej téme, pohľadaj v článkoch a fóre a pouvažuj, čo potrebuješ.
 
MagickVamp
2015-12-01 09:21:56+01
Len mala rada este, ak zacinas siel by som urcite do Nikonu alebo Canonu, nie si vyprofilovana, nevies co ta nakoniec najviac chyti za srdce a v tychto znackach mas najviac moznosti od velkeho portfolia objektivov az po rozne prislusenstvo.
 
blahoslav J B Art
2015-12-01 09:41:32+01
príspevok od: kasko
A ked ma konto Basic, tak si nic neprecita a moze sa vypytovat dalej, alebo odide hladat inam, kde je to zdarma, pripadne kde su ludia privetivejsi (to nic proti tebe)
dal som odkaz na clanok, ktory riesi snad vsetky odpovede nadejnych fotografov, ktori sa chcu posuvat dalej, tzv. posunovaci
je velmi prehladne a logicky usporiadany, je zdarma a ak aj nejaka podkapitola je spoplatnena, nevidim problem zaplatit si konto Classic na 1 mesiac za 2 Eura a nastudovat/stiahnut si vsetky clanky ... tato investicia sa optati vzhlahom na cenu fototechniky

a dam do placu aj dalsi clanok zdarma ... mozno pomoze trocha sa zorientovat
http://www.fotoradce.cz/zrcadlovka-za-vas-hezke-fotky-neudela
 
JohnNewton
2015-12-01 09:54:50+01
Keď manuál, tak manuál. Každému podľa libosti Odporúčam Flexaret .
 
PeCh
2015-12-01 10:48:46+01
príspevok od: blahoslav J B Art
dal som odkaz na clanok, ktory riesi snad vsetky odpovede nadejnych fotografov, ktori sa chcu posuvat dalej, tzv. posunovaci
je velmi prehladne a logicky usporiadany, je zdarma a ak aj nejaka podkapitola je spoplatnena, nevidim problem zaplatit si konto Classic na 1 mesiac za 2 Eura a nastudovat/stiahnut si vsetky clanky ... tato investicia sa optati vzhlahom na cenu fototechniky

a dam do placu aj dalsi clanok zdarma ... mozno pomoze trocha sa zorientovat
http://www.fotoradce.cz/zrcadlovka-za-vas-hezke-fotky-neudela
Ja len skopírujem zhrunutie z odkazovaného článku (pre lenivých klikať a čítať):

Takže pokud bych měl shrnout hlavní myšlenku tohoto článku, tak asi takto. Nekupujte zrcadlovku s očekáváním automaticky krásných fotek jenom proto, že je to zrcadlovka. Ta sama za vás krásné fotky neudělá. Budete se muset nejprve naučit fotografování jako takovému a pak teprve budete mít v rukou velmi mocný nástroj, kterým budete umět pořídit úžasné fotky. Do té doby budou ale vaše fotky v podstatě stejné, jako z lepšího kompaktu. A pro to "naučení se" těm nejzákladnějším dovednostem běžný kompakt bohatě stačí. A pokud máte pocit, že už základy ovládáte, tak ještě můžete místo zrcadlovky zvážit systémový kompakt, který bude uživatelsky velmi příjemný, malý a lehký a přitom výkonově se zrcadlovkou zcela srovnatelný.
 
nudike
2015-12-01 11:11:01+01
Nikon D5300 plus dobre objektivy = Rozsirenejsi system ako Pentax, rovnaky ak nie lepsi vystup ako Pentax. Ostatok je o objektivoch (hlavne o nich) a prislusenstve (coho sa da na Nikon zohnat opet viac ako na Pentax), Nejaky zakladny zoom napr 18-105 + pevne skla na portret a deti 35 F1.8 ( casom ohniska 50 85 ci telezoom - na zvery ) + ext.Blesk(y) ( Ak to beries s portretmi a detmi vazne ). Skus si ho pozriet v predajni ci ti sedi do ruky.
Druha moznost CSC - cenovo vychadza podobne, nieje tolko moznosti nakupov z druhej ruky ako pri klas.zrkadlovke. Elektronicky hladacik (To musis vyskusat sama ci ti sedi a ci nie). Objektivy su rovnako drahe, ale kusok mensie a lahsie. Celkovo menej veci pre hociktory CSC system ci Sony, Olympu, Fuji a Panasonic ( oproti klasike C/N).
 
RasťoS
2015-12-01 13:58:59+01
Pentax K-S2 je veľmi dobrá voľba. Je to jedna s najmenších zrkadloviek, aj keď rozhodne nie najľahšia, lebo je to kus podstivého foťáka, ktorý v mnohom ponúka viac ako konkurencia z CN. Navyše Pentax je asi najvhodnejší kandidát na hranie sa z manuálnymi objektívmi.
Amatérovy môže byť jedno, či ku svojmu foťáku môže zohnať 150, alebo 300 objektívov a pri Pentaxe rozhodne núdza nieje :
http://www.lenstip.com/index.html?producent=13&obiektyw=all&typ=0&moc=0&szukaj=Search&sort=
Mne sa CSC páčia, ale zdá sa mi že oproti Zrkadlovkám sú stále predražené...
 
mikkael
2015-12-01 14:21:23+01
Pentax je sexy, aj kvoli tej zmene vo svete "dvoch" Mozno vzhladom k pomeru cena/vykon by som siahol po vybehovom modele K-50, ak opomenies nejaky ten fíčur a 4MPi.
S tymi objektivmi sa nestresuj, ako uz bolo nado mnou spomenute, pre zaciatocnika aj pokrocileho urcite na vyber urcite bude.
 
Shingi7
2016-01-12 20:38:40+01
Zdravím Všetkých.
Som taký amatérsky nadšenec. Najviac ma bavia prírodné panorámy a makro snímky. Zatiaľ som mal len rôzne kompakty. Keďže som bol angažovaný v projekte digitalizácia kultúrneho dedičstva pričuchol som k špičkovej veľkoformátovej technológii. Prosím Vás skúsenejších o radu. Mám možnosť odkúpiť od kamaráta čo sa posunul už ďalej Panasonic Lumix FZ50 alebo Nikon D3000 so setovým objektývom AF-S 18-55 mm f/3.5-5.6G VR DX. Neviem čo môžem od nich očakávať. Kazdopádne na další objektýv tak skoro nebudú bubýky. A chcel by som sa neskôr venovať hlavne makru. Asi. Vopred ďakujem za rady, typy či postrehy. Som ako malá rybka v novom akvárku.
 
zvonec
2016-01-12 22:10:41+01
príspevok od: Shingi7
Zdravím Všetkých.
Som taký amatérsky nadšenec. Najviac ma bavia prírodné panorámy a makro snímky. Zatiaľ som mal len rôzne kompakty. Keďže som bol angažovaný v projekte digitalizácia kultúrneho dedičstva pričuchol som k špičkovej veľkoformátovej technológii. Prosím Vás skúsenejších o radu. Mám možnosť odkúpiť od kamaráta čo sa posunul už ďalej Panasonic Lumix FZ50 alebo Nikon D3000 so setovým objektývom AF-S 18-55 mm f/3.5-5.6G VR DX. Neviem čo môžem od nich očakávať. Kazdopádne na další objektýv tak skoro nebudú bubýky. A chcel by som sa neskôr venovať hlavne makru. Asi. Vopred ďakujem za rady, typy či postrehy. Som ako malá rybka v novom akvárku.
FZ50 urcite nie, je to stary model este s ccd snimacom a tusim ma na sirokom konci ma iba 35mm ohniskovu vzdialenost voci FF ekvivalent. Resp. pokial ti ho da kamarat zadarmo, alebo za 10EUR. tak v pohode (inac to nebude kamarat.... ). S FZ50 sa inac nepracuje zle, ako obrovsku vyhodu, povazujem prstenec na manualny zoom. Inac je to uz moralne zastaraly fotoaparat, Ak si dobre pamatam, tak bol uvedeny na trh okolo 2006. Netvrdim, ze robi zle foto, len to uz nema ziadnu cenu....

K Nikonu D3000 sa ti musia vydrit v prvom rade nikonisti... Predpokladam, ze asi si schopny dohladat rozdiely medzi D3000 radou a D5000 radou. Tiez je podstatne kolko ten nikon ma za sebou, a ako s nim bolo zaobchadzane.... atd... bla bla. Skus si pozriet aj ine prispevky na fore, D3000 vs. D5000 sa tu omielalo velakrat, a hlavne treba napisat, ze kolko sa za ten D3000 pyta ked novu D3300 mozes mat za 400 EUR.
 
bonifacko
2016-01-12 22:14:51+01
Tak to potom DSLR Nikon D3000, i ked väčší skok v kvalite je D3100. Nechod do toho ultra kompaktu.
 
nudike
2016-01-12 23:07:17+01
D3000 nie - pokial viem nema liveview co sa ti pri Makre zo stativom moze velice hodit. Skus pozriet bazar a novsie rady. Plus makro objektiv.
 
portvis
2016-01-13 00:06:51+01
Ak si pevne rozhodnutá pre zrkadlovku a neuvažovala si nad CSC tak myslím že si s Pentaxom budeš spokojná, nie je to taká rozšírená značka ale je to to najlepšie čo v rámci APSC môžeš kúpiť, zo žiadného iného nedostaneš lepší výstup ako z Pentaxu, (Nikonisti a Canonisti ma teraz zožerú), na začiatok si budeš chcelt kúpiť určite nejaký portrétny objektív a medzi lacnými plast. objektívmi okolo 150e máš najlepšie výsledky na DA50mmf 1,8 a DA 35mm f2,4 ostré na plnú dieru....pritom s telom budú vážiť do 500g--
pri cene 600e byť ťebou by som sa pozrel po používanej K3
 
Roman Point
2016-01-13 02:25:59+01
príspevok od: nudike
D3000 nie - pokial viem nema liveview co sa ti pri Makre zo stativom moze velice hodit. Skus pozriet bazar a novsie rady. Plus makro objektiv.
Makro chcel fotiť podľa mňa každý kto premýšľal nad kúpou zrkadlovky To je taký štandard. Ani ja som nebol na tom inak. Mám už asi tretí makro objektív aj raynox 150ku ale objektív používam aj tak iba na portréty. Makro fotiť baví tak 5% fotografov. Sú to krásne fotky lebo bežne okom ich tak nikdy nevidíme, preto to tak láka. Takže vôbec by som sem makro netahal to ma len tak napadlo.
 
nudike
2016-01-13 07:38:53+01
príspevok od: Roman Point
Makro chcel fotiť podľa mňa každý kto premýšľal nad kúpou zrkadlovky To je taký štandard. Ani ja som nebol na tom inak. Mám už asi tretí makro objektív aj raynox 150ku ale objektív používam aj tak iba na portréty. Makro fotiť baví tak 5% fotografov. Sú to krásne fotky lebo bežne okom ich tak nikdy nevidíme, preto to tak láka. Takže vôbec by som sem makro netahal to ma len tak napadlo.
Kedze sa medzicasom v tejto teme ocitla aj otazka od SHINGI7 s popipsom : " Najviac ma bavia prírodné panorámy a makro snímky. " - a on/ona sa opytal na D3000 na ktoru som reagoval . Tak debata o Makro objektive neni tak odveci .
 
bonifacko
2016-01-13 09:26:30+01
chod do bazaroveho D3100, tu maš taky
http://foto.bazos.sk/inzerat/57178101/NIKON-D3100-Telo--brasna.php
a skla kup ake vyhovuju tebe
 
michaela1989
2016-01-25 07:48:02+01
Ahojte som začiatočníčka a máme len kameru a s tým sa učím fotiť. Prosím vás aký foťák by som si mala kúpiť na začiatok na učenie? Ďakujem
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()