Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Špecifický problém s výberom.

A1ex
2016-02-02 17:38:16+01
Ahojte,
došiel čas na výber vážnejšieho fotoaparátu a mám dilemu. Ešte veľmi dávno som mal staručký kompakt Sony. Ten sa, bohužiaľ, pokazil. Veľmi dlho som fotil na slušný mobil, ale ako nadšencovi s ako takými poznatkami mi už nestačí. Prichádza teda otázka kam ďalej. Bol som takmer rozhodnutý pre "prémiový" kompakt (sony rx100 i/ii/iii, canon g1x mk.ii, lumix lx100 atd.), ale v tom prišiel impulz na prehodnotenie a výber zrkadlovky. T.j. Nikon d5300/d5500 alebo Canon 700d/750d. Avšak rád by som nosil foťák so sebou čo najčastejšie, preto premýšľam nad mirrorless alternatívou (Lumix G7, Olympus om-d M5, Fujifilm X-T10), keďže sú šikovnejšie, ale bojím sa potencionálneho pádu kvality pri slabšom osvetlení (aps-c vs. m4/3).

Teda prichádza otázka: Aký je teda najlepší foťák pre mňa. (teda do 600€, max trochu viac keď bude dobrý deal) Chcem aby bol šikovný, aby som nepotreboval trepať veľký foťák (aj keď d5500 je celkom malý) a zároveň mal dobrú kvalitu fotiek. Rád fotím všetko, hlavne street, krajinky, nepohrdnem športom, často cestujem.
Našiel som fuji x-t10 za 640€ so seťákom a taktiež 1. gen e-m5 pod 500€. Alebo novú G7 so seťákom/telo a iný objektív k tomu?
Pri DSLR myslím že bude lepší Nikon (kvalita za cenu, veľkosť), buď ten d5300 pod 500€ alebo d5500 za 600€.
Bazáru sa nebránim, ale záruka je +.

Dopredu ďakujem za cenné rady!
 
zvonec
2016-02-02 18:21:01+01
príspevok od: A1ex
Ahojte,
došiel čas na výber vážnejšieho fotoaparátu a mám dilemu. Ešte veľmi dávno som mal staručký kompakt Sony. Ten sa, bohužiaľ, pokazil. Veľmi dlho som fotil na slušný mobil, ale ako nadšencovi s ako takými poznatkami mi už nestačí. Prichádza teda otázka kam ďalej. Bol som takmer rozhodnutý pre "prémiový" kompakt (sony rx100 i/ii/iii, canon g1x mk.ii, lumix lx100 atd.), ale v tom prišiel impulz na prehodnotenie a výber zrkadlovky. T.j. Nikon d5300/d5500 alebo Canon 700d/750d. Avšak rád by som nosil foťák so sebou čo najčastejšie, preto premýšľam nad mirrorless alternatívou (Lumix G7, Olympus om-d M5, Fujifilm X-T10), keďže sú šikovnejšie, ale bojím sa potencionálneho pádu kvality pri slabšom osvetlení (aps-c vs. m4/3).

Teda prichádza otázka: Aký je teda najlepší foťák pre mňa. (teda do 600€, max trochu viac keď bude dobrý deal) Chcem aby bol šikovný, aby som nepotreboval trepať veľký foťák (aj keď d5500 je celkom malý) a zároveň mal dobrú kvalitu fotiek. Rád fotím všetko, hlavne street, krajinky, nepohrdnem športom, často cestujem.
Našiel som fuji x-t10 za 640€ so seťákom a taktiež 1. gen e-m5 pod 500€. Alebo novú G7 so seťákom/telo a iný objektív k tomu?
Pri DSLR myslím že bude lepší Nikon (kvalita za cenu, veľkosť), buď ten d5300 pod 500€ alebo d5500 za 600€.
Bazáru sa nebránim, ale záruka je +.

Dopredu ďakujem za cenné rady!
Tazke otazky kladies clovece, toto ti nikdo nepovie, resp. necakaj tuto na fore odpoved.

Snaz sa svoju dilemu riesit nasledovnym sposobom. Zisti, ze kto v tvojom okoli cim foti, a skus si poziciat dany fotoaparat, aby si vedel, ze co ti padne najlepsie do ruky. Kompakt mydlovej krabicky RX100/G7 X canon, je jedna trieda. G1 X mark II rovno vyhod z vyberu, tam by som dotoho urcite nesiel.
Musis sa sam rozhodnut, ze ci si ochotny vlacit DSLR so sebou alebo ti staci kompakt. Co sa tyka DSLR pokial nechces vela vrazat a neplanujes ist do pevnych ohnisiek o svetlosti 1,4 tak Nikon vyzera byt pragmatickejsia volba. Taktiez ak ludia v tvojom prostredi maju same canony, tak chod do canonu, mas tak moznost si poziciat zelezo.
M4/3 resp. mirrorless, to je samostatna cesta. Pokial si typ cloveka, ze chces variabilitu a nechces vela vlacit, tak mirrorless taky oly em5 mk ii je uplne super.

Zasadna najcenejsia rada: Skus si osahat co najviac fototechniky, aby si vedel co ti sadne dobre do ruky. Darmo ti bude tu niekto vypisovat chvaly na M43, ked ti to bude male. Zaplat si ephoto na mesiac, vyexportuj si clanky do pdf a studuj a citaj. Ake su coho moznosti, atd... Rozhodnutie musis spravit sam, vsetky tie skupiny fotoaparatov su uz dnes na takej urovni, ze to je uplne jedno, ze co si vyberies, vsetko ti spravi dobru sluzbu. Takze je to len na tebe, identifikovat si svoje preferencie a nastudovat si dostupne moznosti.
 
A1ex
2016-02-02 19:47:14+01
Dakujem za nazor. Problem je ten, ze som neskutocne nerozhodny. Bojim sa, ze ked pojdem do m4/3, bude mi chybat kvalita fotiek a vyber objektivov. Taktiez su mirrorless drahsie nez porovnatelne zrkadlovky (co je divne). Kompakt ale ako jediny fotak nechcem, hlavne koli ergonomii a absencii hladacika

"Pokial si typ cloveka, ze chces variabilitu a nechces vela vlacit, tak mirrorless taky oly em5 mk ii je uplne super." To si vystihol, nad tym fotakom slintam uz dlhsie, bohuzial, nemam tolko penazi. Co myslis, je 1. generacia m5-ky zla volba?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-02-02 19:59:54+01
príspevok od: A1ex
Ahojte,
došiel čas na výber vážnejšieho fotoaparátu a mám dilemu. Ešte veľmi dávno som mal staručký kompakt Sony. Ten sa, bohužiaľ, pokazil. Veľmi dlho som fotil na slušný mobil, ale ako nadšencovi s ako takými poznatkami mi už nestačí. Prichádza teda otázka kam ďalej. Bol som takmer rozhodnutý pre "prémiový" kompakt (sony rx100 i/ii/iii, canon g1x mk.ii, lumix lx100 atd.), ale v tom prišiel impulz na prehodnotenie a výber zrkadlovky. T.j. Nikon d5300/d5500 alebo Canon 700d/750d. Avšak rád by som nosil foťák so sebou čo najčastejšie, preto premýšľam nad mirrorless alternatívou (Lumix G7, Olympus om-d M5, Fujifilm X-T10), keďže sú šikovnejšie, ale bojím sa potencionálneho pádu kvality pri slabšom osvetlení (aps-c vs. m4/3).

Teda prichádza otázka: Aký je teda najlepší foťák pre mňa. (teda do 600€, max trochu viac keď bude dobrý deal) Chcem aby bol šikovný, aby som nepotreboval trepať veľký foťák (aj keď d5500 je celkom malý) a zároveň mal dobrú kvalitu fotiek. Rád fotím všetko, hlavne street, krajinky, nepohrdnem športom, často cestujem.
Našiel som fuji x-t10 za 640€ so seťákom a taktiež 1. gen e-m5 pod 500€. Alebo novú G7 so seťákom/telo a iný objektív k tomu?
Pri DSLR myslím že bude lepší Nikon (kvalita za cenu, veľkosť), buď ten d5300 pod 500€ alebo d5500 za 600€.
Bazáru sa nebránim, ale záruka je +.

Dopredu ďakujem za cenné rady!
Najlepsi fotak pre teba? Na to vies odpovedat len ty sam. Ale nie teraz. Az ked ich par vyskusas. Vsetky su dobre a kazdy je iny. Tvoju nerozhodnost si musi vyriesit sam. ALebo urobime anketu? Ale potom si kupis to, co vyhraje, ci sa ti to bude pacit alebo nie!!!
 
nehemah
2016-02-02 20:21:41+01
Ja tu ziadny specificky problem nevidim. Skor par nepresnosti o mirorless. Preco si myslis, ze vsetky fotia horsie pri slabsom osvetleni alebo, ze maju vsetky cip 4/3 ? Slabo si hladal . A boli a este aj su obcas vo vybornych akciovych cenach . Ale ked mas o nich pochybnosti, tak skus kludne ten D5500. Je to dobry fotak a uvidis casom ci sa Ti zda stale taky maly
 
A1ex
2016-02-02 20:36:49+01
Samozrejme ze tie mft maju, resp. mozu mat porovnatelny sum, je to len moja obava. Jednoducho vidim mensi cip, cakam viac sumu, pozeral som fotky a porovnaval, niekedy su dokonca o chlp lepsie. Asi budem musiet skocit do obchodu a poskusat.
Pozdava sa mi ten fuji x-t10, len ovladanie mi pride nejake divne a az velmi retro. Inak by uz bol doma.
Este stale ta otazocka, bude 1. generacia olympusu om-d m5 zla? Nie je to uz trocha zastarany fotak oproti novsim bezzrkadlovkam?
 
zvonec
2016-02-02 22:34:33+01
príspevok od: A1ex
Samozrejme ze tie mft maju, resp. mozu mat porovnatelny sum, je to len moja obava. Jednoducho vidim mensi cip, cakam viac sumu, pozeral som fotky a porovnaval, niekedy su dokonca o chlp lepsie. Asi budem musiet skocit do obchodu a poskusat.
Pozdava sa mi ten fuji x-t10, len ovladanie mi pride nejake divne a az velmi retro. Inak by uz bol doma.
Este stale ta otazocka, bude 1. generacia olympusu om-d m5 zla? Nie je to uz trocha zastarany fotak oproti novsim bezzrkadlovkam?
nebude zla, preco by mala byt zla. Ty musis vediet, ze ake mas poziadavky, a co pre teba znamena, ze je nieco zle... To je velmi relativne. Asi ani to nema vyznam rozpisovat. Sefredaktor to napisal presne, rozhodnut sa musis ty.

Napriklad:
Tato fotka bola robena em5 mark I. Je to zla fotka? Je jej TK pre teba nepripustna?
https://flic.kr/p/e6iZDb
Atd. dohladat si konkretne zabery podla typu fotoaparatu nieje problem.

Tuto je recenzia prvej verzie.
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-om-d-e-m5/

Druha
www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-om-d-e-m5ii---dostojny-nastupca-legendy/

Co je dobre a co zle?
tuto to je aj v tabulkovej verzii.
http://www.dpreview.com/reviews/olympus-om-d-e-m5-ii

Takze treba poskusat co to da, a potom spravit rozhodnutie...
 
Martin8101
2016-02-03 06:52:30+01
Alebo kupit Oly m10, ked nie su lóve na m5
 
PeCh
2016-02-03 09:42:02+01
príspevok od: A1ex
Samozrejme ze tie mft maju, resp. mozu mat porovnatelny sum, je to len moja obava. Jednoducho vidim mensi cip, cakam viac sumu, pozeral som fotky a porovnaval, niekedy su dokonca o chlp lepsie. Asi budem musiet skocit do obchodu a poskusat.
Pozdava sa mi ten fuji x-t10, len ovladanie mi pride nejake divne a az velmi retro. Inak by uz bol doma.
Este stale ta otazocka, bude 1. generacia olympusu om-d m5 zla? Nie je to uz trocha zastarany fotak oproti novsim bezzrkadlovkam?
Prepáč ale riešiš blbosti. Všetky tieto fotoaparáty fotia výborne. Kvalitou fotiek ťa nebudú limitovať. Jediné, čo si potrebuješ vyjasniť, čo vlastne chceš ty a to ti mi neporadíme.

X-T10 divné ovládanie? Mne pripadá geniálne. Je to jednoducho klasické a pre fotografa logické ovládanie. Rýchlo nastavíš, čo potrebuješ. Ak ti však nevyhovuje a stačí ti iba automatika, tak ho neber ale rozhodne by som Fujine vyčítal skôr iné veci ako ovládanie, to zvládli výborne.

M4/3, tam akékoľvek telo so 16 Mpx senzorom fotí výborne. Horšie na tom boli staršie 12 Mpx senzory. OM-D majú všetky dobré senzory líšia sa len v drobných špecifikách, 1. generácie sa neboj.

Šum a menší čip. Áno a nie. Všetko závisí od svetla. Keď je kvalitné svetlo, tak vysoké ISO nie je problém ani s M4/3. Ak je nekvalitné svetlo, tak dobrú fotku z toho nevystrúhaš ani s fullframe. Problémom nie je vysoké ISO ale potreba ho použiť. Ak je jednoducho tma a chceš niečo odfotiť a dvíhaš ISO, tak je jednoducho málo fotónov a v zachytenom svetle sa to prejavuje ako šum (jednoduchý fyzikálny fakt z časticovej podstaty svetla), to v zásade nie je problém, problém predstavuje to, že na scéne ti často chýbajú tiene, svetelné prechody, ktoré by fotku robili vizuálne atraktívnou a jediné, čo môžeš urobiť je dokumentačná fotka. Ak však dvíhaš ISO kvôli tomu, že potrebuješ skrátiť expozičný čas, napríklad pri športe, tak scéna je zväčša nasvietená a vizuálne atraktívnejšia. V takomto prípade sa aj šum prejavuje inak a fotka naozaj vyzerá technicky kvalitnejšia ako na vysokom ISO z prvého dôvodu. Ale samozrejme, ak máš objektív so svetelnosťou f/5.6 alebo viacej, tak toho za zlého svetla veľa nenafotíš ani s APS-C a ani veľmi s FF. Tu je podľa mňa vhodnejšie najprv vyberať svetelnejší objektív a až potom sa pozerať po väčšom senzore.

Na bežné fotenie bohate stačí RX100. Mirrorless alebo DSLR je lepšie len pokiaľ k tomu zoberieš aj iné objektívy ako seťák (máš viacero možností ako pevne daný objektív kompaktu). Na disciplíny, čo píšeš je vhodnejší menší senzor, kvôli väčšej hĺbke ostrosti, jedine pri športe potrebuješ kvalitnejší AF, ktorým disponujú zase DSLR.

Tak si vyber .
 
A1ex
2016-02-03 14:55:29+01
Okej, dakujem za nazory. Takze jeden problem vyrieseny. Dalsi na tahu. Ak by som vybral napr. ten lumix G7 (cca 450€) alebo olympus, ake objektivy? Tam vidim opat nevyhodu mensieho vyberu (alebo sa mylim a iba nemam dostatocny prehlad?). Existuje tam nejaky relativne svetelny objektiv rozumneho rozsahu? Fuji ma sice dobry vyber, len tie cenovky

K tomu rx100. Urcite to musi byt uzasny fotak, ale nechcem, aby ma to chytilo este viac ako predpokladam, a po pol roku ho budem mustet so stratou predat, a opat riesit nastupcu.
 
-rs-
2016-02-03 15:16:52+01
príspevok od: A1ex
Okej, dakujem za nazory. Takze jeden problem vyrieseny. Dalsi na tahu. Ak by som vybral napr. ten lumix G7 (cca 450€) alebo olympus, ake objektivy? Tam vidim opat nevyhodu mensieho vyberu (alebo sa mylim a iba nemam dostatocny prehlad?). Existuje tam nejaky relativne svetelny objektiv rozumneho rozsahu? Fuji ma sice dobry vyber, len tie cenovky

K tomu rx100. Urcite to musi byt uzasny fotak, ale nechcem, aby ma to chytilo este viac ako predpokladam, a po pol roku ho budem mustet so stratou predat, a opat riesit nastupcu.
napr:
setak - Panasonic 14-45 (150eur)
pevne skla: Panasonic 20mm 1.7 (200 eur), M.ZUIKO 45mm 1.8 (200eur)

*priblizne bazarove ceny
 
A1ex
2016-02-03 15:52:28+01
Dakujem za tip. A nieco s dlhsimi ohniskami? Panasonic 45-140 nie je blato? Alebo ten od olympusu, tusim 40-150?
 
blahoslav J B Art
2016-02-03 16:29:56+01
príspevok od: A1ex
Dakujem za tip. A nieco s dlhsimi ohniskami? Panasonic 45-140 nie je blato? Alebo ten od olympusu, tusim 40-150?
 
seifi
2016-02-03 20:29:14+01
ja si myslím, že to sú otázky z redakcie, pre rozprúdenie debaty, ...
 
zvonec
2016-02-03 20:54:56+01
príspevok od: seifi
ja si myslím, že to sú otázky z redakcie, pre rozprúdenie debaty, ...
:troll: Redakcia/alebo majitelia ephoto (http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=278115&SID=2&P=0) by mali radsej aspon dorobit smajlik trolla, venovat sa vlaknu ephoto pripomienky, a nie stvat uzivatelov...

Inac dneska pribudlo nieco pekne... http://www.dpreview.com/news/3240829197/sony-announces-24mp-a6300-mirrorless-camera
:troll:
 
efko
2016-02-03 21:50:32+01
Presne Tento tvoj problem som riešil pred vianocami. Ja som sa rozhodol pre Nikon d5500 a určite nelutujem. Je jedna z najmenších zrkadloviek tak že sa nosí v pohode a tie výstupy z neho sú úžasne. A aj ked sa rozhodneš pre mirrorless budeš musieť nosiť brašnu tak isto ak aj pri zrkadlovke. A čo sa týka objektivov tých je pre zrkadlovky určite viac. Aj pre tento argument som sa ja rozhodol pre zrkadlovku. Želám šťastný výber.
 
mikkael
2016-02-06 15:03:17+01
citaj dpreview.com, tam su vacsie flames

schvalne nebudem uprednostnovat ziaden system, ci znacku, ale k teme poviem tolko, ze obcas su veci ako ovladanie, ergonomia, alebo objektivy prave tym, co si clovek oblubi, nie kvalita kazdeho pixelu a na skusani nie je nic zle
 
A1ex
2016-02-06 21:11:11+01
Dakujem za dalsie rady a zaroven picung Nehcem flejmovat ani sa pytat zbytocne otazky, pytam sa hlavne na veci, ktore mi nie su jasne
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()