Hore

Fotografovanie v daždi

Dážď prináša zmenu. Len čo začnú kvapky tancovať všade okolo vás, môžete si všimnúť zmenu svetla a vzhľadu krajiny, ako aj zmeny v nálade a reakciách ľudí (viď. Gene Kelly v Singing in the Rain :)). To všetko ponúka ideálne námety na fotografovanie.

Počiatočnú eufóriu a chuť tvoriť však vystrieda oprávnený strach o drahú fototechniku. Pravdou je, že aj keď dnešné aparáty tých pár vodných kvapiek na svojom tele prežijú, pri intenzívnejšom daždi sa  výrazne zvyšuje riziko poškodenia prístroja.

Ak fotíte momentky, počas ktorých na pár sekúnd vystavíte aparát padajúcim kvapkám vody, snažte sa ochrániť najmä prednú šošovku objektívu. Kvapky na nej môžu pri prvom pohľade pôsobiť kreatívne, pri druhom už veľmi nie a neustále utieranie drahého sklíčka bolí (aj sklíčko aj nás). Výborne sa tu osvedčuje hlbšia slnečná clona a s ňou pravidlo - nikdy nesmerovať objektív k oblohe.

Krajinkári si takúto výraznú clonu na svojich širokouhlých objektívoch veľmi nevychutnajú, ale keďže správny krajinkár sa nemá kam ponáhľať a fotí vždy zo statívu, aj pre neho sa nájde riešenie.

Špeciálny dáždnik, ktorý sa pomocou doštičky pripevňuje k statívu poskytuje dostatočnú ochranu. Keďže intenzívny dážď však býva nezriedka sprevádzaný aj intenzívnym vetrom, je žiaduce dať na celú podivne vyzerajúcu zostavu pozor, aby ste sa potom už len bezradne (aj keď intenzívne) nepozerali za svojim „miláškom", ktorý zrazu dostal krídla.

Komu sa toto riešenie príliš nepozdáva, môže investovať do drahých, proti počasiu utesnených prístrojov a objektívov (pozor, nie je všetko utesnené, čo je „L-kové"!) alebo do mäkkých puzdier, ktorých výhody a nevýhody sú opísané tu.

Prajem veľa vody a dobrého svetla.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bear
2008-07-16 10:26:06
Aj lahsi dazd spravi neutesnenym pristrojom problem ak kvapka trafi nespravne miesto. Na Canon 40D mi uz po prvych kvapkach prestalo fungovat horne koliesko, nastastie pomohlo vybrat bateriu a dat ju spat. Celkom prakticka a priestorovo nenarocna ochrana moze byt igelitova kupacia ciapka.
 
2008-07-16 11:16:22
dazdniky to ja rad :) no aj obycajna potravinarska folia robi zazraky...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované