Hore


Fotostĺpček 38/2021

Testujem prvý objektív značky OM SYSTEM, je ním samozrejme M.Zuiko 20/1,4 PRO. Je to ekvivalent 40 mm plnoformátového objektívu. Netypické ohnisko. Možno je to medzera na trhu, niečo medzi širokouhlou 35-kou a základným objektívom.

Ja osobne tento objektív nepotrebujem. Mám M.Zuiko 17/1,2 PRO i 25/1,2 PRO. Veľmi ale vítam, že Olympus, čo je vlastne OM System, prichádza s profesionálnymi objektívmi so svetelnosťou F1,4 za veľmi zaujímavú cenu. Vidím tu dve smerovania. Prvým sú profesionálne transfokátory so svetelnosťou F4, druhým profesionálne prime objektívy so svetelnosťou F1,4. Aj keď ja ich nepotrebujem, vítam ich ako skvelú voľbu pre náročných amatérov a poloprofesionálov.

Vráťme sa k M.Zuiko 20/1,4 PRO. Skúsil som s ním fotografovať nočné zábery a veľmi milo ma prekvapil pekným hviezdičkovaním.
Technika: Olympus OM-D E-M1 Mark III, OM SYSTEM M.Zuiko 20/1,4 PRO, statív Sirui Traveler 7C.

Overené i neoverené správy

  • Sony by v roku 2022 malo predstaviť tri nové fotoaparáty s E-bajonetom. The Sony A9III, A7R V a zatiaľ neznámy model. Mal by byť predstavený aj mierne modifikovaný model Sony A7R IVA.
  • Tamron si nechal patentovať objektív 90mm f/2.8 Macro FE, čiže model s bajonetom Sony E.
  • V decembri by mal Canon uvoľniť nové firmvéry pre fotoaparáty EOS R5, EOS R6 a EOS-1D X Mark III. Mali by pridať detekciu áut, motoriek a bicyklov, vylepšenú detekciu tváre v rúšku a detekciu tela. Firmvér pre EOS-1D X Mark III má priniesť vylepšenie pre fotografovanie zimných športy, poskytnúť vylepšenú detekciu hlavy pre subjekty s okuliarmi a prilbami. Ďalšie vylepšenia sa týkajú zmien v ovládaní a podpore nových objektívov.
  • Instagram umožní vymazať z karuselu jednotlivé fotografie.


Novinky

TTartisan má nový objektív 23mm F1.4 pre APS-C a M4/3 bezzrkadlovky

Manuálny objektív je skonštruovaný z ôsmich prvkov v šiestich skupinách, vrátane troch prvkov s vysokým indexom lomu a jedného prvku s nízkym rozptylom. Clona je 10-lamelová. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 20 cm. Priemer filtra je 43 mm. Objektív bude dostupný pre fotoaparáty s bajonetmi Canon EOS M, Fujifilm X, Micro Four Thirds a Sony E. Bude dostupný v dvoch rôznych farebných prevedeniach, jeden s úplne čiernym dizajnom a jeden čierny so strieborným zaostrovacím krúžkom. TTartisan zatiaľ neoznámili informácie o cenách ani dostupnosti.https://en.ttartisan.com/

K|Lens One, prvý objektív typu light field na svete

Spomínate si na “revolučné” fotoaparáty Lytro? Bola to zaujímavá ukážka light field technológie, v praxi sa ale neosvedčili pre slabé parametre. Teraz je tu pripravovaná kampaň na Kickstarteri, ktorá na to ide inak. Firma K|Lens plánuje vyrábať 80 mm objektív s bajonetom Nikon F, alebo Sony E, ktorý by umožňoval fotografovať a nakrúcať video s pridanými informáciami o priestorovosti (z-map, z-buffer).  Tie umožnia dodatočne pracovať so zaostrením, hĺbkou ostrosti, bokehom, naklápať rovinu zaostrenia, vytvárať stereo a 3D fotografie atď. Na Kickstarteri bude objednateľný od 1 799 EUR, bežná cena bude potom približne dvojnásobná.
https://www.k-lens-one.com/

Inšpirácia

Zistil som, že som už pekne dlho netrénoval s gimbalom. A to som si dával koncom minulého roka cieľ, že budem viac nakrúcať video. Ale v tejto divnej dobe som rád, že mám vlastne prácu a ako živnostník sa musím viac obracať, ako keď som bol niečí zamestnanec.

Ako sa prinútiť urobiť niečo naviac? Tým, že tu sľúbim, že v budúcom stĺpčeku zverejním krátke video inšpirované tutoriálom Steva Wrighta.Tipy a triky

Kúpil som si ďalší objektív do svojho plnoformátového Sony systému. Neodolal som lákavému inzerátu a kúpil som si Sony FE 100-400/4,5-5,6 GM OSS. Pre prvé fotografovanie som si vybral podvečerné fotografovanie panorámy Bratislavy. Len nedávno som fotografoval rovnaký motív Olympusom. Viac ako 10 rokov som do vás tlačil množstvo rád. Asi by som ich mal čítať aj ja. Riadiť sa vlastnými radami. Z Olympusu som zvyknutý na špičkovú stabilizáciu obrazu. Kým neprejde modrá hodinka, statív nepotrebujem. Bohužiaľ to neplatí pre Sony a vlastne ani iné značky, ktoré som testoval. Neberiem to ako ich nedostatok. Väčší snímač sa stabilizuje ťažšie. Čisto moja chyba, že som na to nepomyslel. Takže, ak máte novú techniku, otestujte jej a vyše limity.


Sony A7 III, FE 100-400/4,5-5,6 GM OSS. 1/20 s. z ruky, ohnisková dĺžka 262 mm.

Pri nočnom fotografovaní mám najviac problémov s tým, že nevidím na ovládacie prvky. Len dva, či tri fotoaparáty majú podsvietené tlačidlá a aj to nie všetky. Najlepším riešením je čelovka. Zistil som, že v tej mojej vytiekli batérie a putovala do odpadu. Tak som si urobil sklopné svetlo, ktoré trvale osvetľuje zadnú časť fotoaparátu. Skombinoval som držiak na mobil a malé LED svetlo Jupio, ktorého výkon som nastavil na minimum, aby ma neoslňovalo.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia