Hore

Fotostĺpček šéfredaktora 29/2020

Minulý týždeň som sa zúčastnil predvádzacej akcie nových fotoaparátov a objektívov Canon. Postupne nám budú chodiť do redakcie na recenziu. Ale nechcel som o tom. Napadlo mi, že je to začiatok druhej etapy. Akej etapy?

V roku 2018 predstavili svoje plnoformátové bezzrkadlovkové systémy značky Canon, Nikon a Panasonic. Definitívne tak potvrdili, že bezzrkadlovkám patrí budúcnosť a rok 2019 to potvrdil. Predaje bezzrkadloviek prekonali predaje zrkadloviek. Na rozdiel od Sony, ktoré malo 6 ročný náskok, všetky tri značky boli na štartovacej čiare. Každá na to išla inou cestou, spoločné mali len to, že zvolili nové bajonety a úplne sa oprostili od zrkadlovkových systémov, čo sa ukázalo ako správny krok. Nové objektívy pre FF CSC sú lepšie, ako ich zrkadlovkové alternatívy. Vráťme sa ale k fotoaparátom. Môj čisto osobný názor na prvé FF bezzrkadlovky bol do minulého týždňa takýto:

Panasonic - vyštartoval asi najlepšie. Lumixy S1 a S1R sú profesionálne fotoaparáty, ktorým nič nechýba. Ak máte zoznam prianí, čo má váš ideálny fotoaparát mať, u týchto fotoaparátov si môžete odškrtnúť každú položku. Len ten DFD kontinuálny AF je ich slabinou. Aktuálne sa čaká najmä na lacnejšie modely. Panasonic má najpomalšie tempo predstavovania objektívov a spolieha sa na Sigmu a Leicu.

Nikon - išiel strednou cestou. Predstavil tiež dvojicu takmer zhodných fotoaparátov, líšiacich sa len snímačom. Z6 a Z7 sú sympatické fotoaparáty vyššej strednej triedy, ale majú niekoľko chybičiek. Sú ale dosť dobré na to, aby si svojich priaznivcov našli. Sám som bol jedným z nich, Z7 som si kúpil, aby som využil špičkový Nikkor AF-S 200/2G VR. Šušká sa o tom, že by mal Nikon čoskoro predstaviť nižší model. Osobne sa mi to zdá zbytočné. Z6 s Casbackom je už pomerne lacná bezzrkadlovka a je tu aj Z50 s APS-C snímačom. Viac sa očakáva, že Nikon predstaví profesionálny model, alebo nástupcov Z6/Z7, ktoré odstránia nedostatky prvých modelov. Čo sa týka objektívov, Nikon má pri ich predstavovaní svižné tempo.

Canon - aj Canon má v ponuke dvojicu fotoaparátov. Z trojice značiek sa mi ale páčili najmenej. Starý hardvér v nových telách. Experimentovanie s ovládaním sa tiež priaznivcom značky nepáčilo. Niežeby to neboli dobré fotoaparáty, ale chýbal im WAW efekt. Úplne iné je to s objektívmi. Canon nahodil rýchle tempo pri ich predstavovaní, nezabudol na profesionálov, ani na amatérov. Objektívy predbehli fotoaparáty.

Z trojice Canon, Nikon, Panasonic, je Canon prvý, ktorý predstavil druhú generáciu svojich FF bezzrkadloviek a tým odštartoval druhú etapu nevyhlásených pretekov. Nové modely EOS R5 a R6 sa vydarili, to môžem povedať už po krátkom odskúšaní. Konečne sú tu právoplatní nástupcovia zrkadloviek radu EOS 5 a 6. Ostatní sa budú musieť čo najskôr rozhýbať a tiež prejsť do druhej etapy. Zdá sa, že zlaté časy končia aj pre Sony. Náskok je dohnaný, aspoň zo strany Canonu.

Bratislavské strechy

Minulý týždeň som po večeroch lovil zábery slnka, zapadajúceho za televíznou vežou Kamzík. Z asi šiestich dní sa slnko ukázalo len dvakrát. Inak bolo zamračené. O tom viac v článku v rubrike Príbeh fotografie. Keďže som nemal aktuálne nič nové na testovanie, vybral som sa do mesta so svojou vlastnou výbavou. Dlhšie som nefotil z hradu a napokon som opätovne išiel aj na vežu Starej radnice. Nafotil som tak sériu fotografií Starého mesta z nadhľadu.


Slavín je v rekonštrukcii.


Štvorvežatá Bratislava.


Michalská brána.


Panoráma Bratislavy sa rýchlo mení.


Podhradie z veže Starej radnice.


Michalská brána z inej strany.


Detail fontány kráľa Maximiliána, zvyčajne ho fotím z podhľadu.
Z nadhľadu sa na svet pozeráte s nadhľadom.

Použitá technika: Olympus OM-D E-M1 Mark III, M.Zuiko 40-150/2,8 PRO.

Overené i neoverené správy

  • Sony potvrdilo, že predstavenie Sony a7S III bude 28. júla. Má mať 12 Mpx snímač s rýchlym čítaním dát. Hľadáčik má mať rozlíšenie 9,44 Mpx. Video má mať rozlíšenie FHD 240fps, 4k120fps 10bit 4:2:2 a 4K120fps v RAW cez HDMI. Chladenie má byť pasívne, fotoaparát sa nemá prehrievať.
  • Nová technika Nikon má byť predstavená už tento týždeň. Neoficiálne správy píšu o novom Nikone Z5, objektíve Z 24-50/4-6,3 a dvojici telekonvertorov. Nikon Z5 má mať 24,3 Mpx snímač, 5-osú stabilizáciu, 273-bodový hybridný AF, detekciu očí aj u zvierat, 4K video (s orezom), 4,5 obr./s., 3,69 Mpx EVF, 3,2” výklopný LCD, duálny SD slot, má byť prachotesný a vodeodolný a má mať novú batériu.
  • Pentax naďalej mieni pokračovať vo vývoji a výrobe zrkadloviek. Novou stránkou sa snaží fotografov presvedčiť, že zrkadlovky majú budúcnosť. Kým je dosť zákazníkov, ktorí preferujú DSLR, budú sa zrkadlovky vyrábať. Ale ja to tak optimisticky nevidím. Spoliehať sa na emócie, to sa Pentaxu nemusí vyplatiť.

  • Fujifilm  XF 50mm f/1.0 by vraj mal byť predstavený koncom roka, predpokladaná cena je okolo 1500 USD. Priemer filtra má byť 77 mm, objektív má vážiť viac ako kilogram. Hlavne má mať krajší bokeh ako XF 56/1,2.
  • Nikon by mal v októbri predstaviť bezzrkadlovky Z6S a Z7S. Zatiaľ o nich vieme len toľko, že majú mať 4K 60P video, duálny slot, nabíjanie cez USB, prídavný grip aj s ovládacími prvkami a rovnaké senzory ako ich predchodcovia.
  • Pomerne veľa informácií vieme o pripravovanom Olympuse OM-D E-M10 Mark IV.  Má mať 20,3MPx snímač s 5-osou stabilizáciou, 4K video, 2,36 Mpx OLED EVF, 3” výklopný LCD, 121-bodový AF s detekciou kontrastu a až 15 obr./s. Objavili sa aj informácie o objektíve Olympus M.Zuiko Digital ED 100-400mm f/5.0-6.3 IS. Má sa začať predávať v septembri za 1499 USD.

Novinky

Skylum Lumninar sa dočkal updatu na verziu 4.3. Ten prináša nové rozhranie orezávania, vyhľadávanie, zdieľanie na 500px.com, vylepšenie výkonu, nové objekty pre AI Augmented Sky a vylepšenia tejto funkcie, vylepšený maskovací štetec, rýchlejšiu prácu s presetmi a podporu nových fotoaparátov.

https://skylum.com/luminar

Tokina predstavila nový zrkadlový objektív SZX Super Tele 400mm f/8 Reflex MF. Objektív má hmotnosť len 340 g, na dĺžku meria len 77 mm. Zaostrovanie je manuálne, clona f/8 je pevná, mierka zväčšenia je 1:2,5. Bokeh je samozrejme donutkový, pre zrkadlové objektívy typický. Samotný objektív má upevnenie M42, k dispozícii bude s  redukciami pre Canon EF, Nikon F, Sony E, Fuji X a Micro 4/3. Do predaja má prísť v auguste.https://tokinalens.com/product/szx_super_tele_400mm_f8_reflex_mf

Zhongyi Optics predstavili manuálny objektív Mitakon Speedmaster 50mm F0.95 pre fotoaparáty Canon EOS s bajonetom EF. Je to objektív predstavený už v roku 2019, len s novým bajonetom.

https://zyoptics.net/product/mitakon-speedmaster-50mm-f-0-95-iii-canon-ef/

Leica má novú vlajkovú loď v rade M. Model M10-R má 41 Mpx snímač, procesor Maeostro II, 3” displej  a samozrejme optický diaľkomerný hľadáčik. Má supertichú uzávierku z modelu Leica M10-P.

https://en.leica-camera.com/Photography/Leica-M/Leica-M10-R

Inšpirácia

Proces kryštalizácie môže byť až hypnoticky krásny, ako dokazuje Time Lapse video snímané pomocou mikroskopu pri polarizovanom svetle. Viac na https://www.envisioningchemistry.com/the-vibrancy.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2020-07-20 09:00:59
Ešte by boli zaujímavé aj predaje, zatiaľ to tam Panasonic moc nevyhral... Panákov som pár v živote mal a mal som ich rád. Uvidíme či to ustojí.
Uvidíme, akú ambicióznu cenovku dá nikon na Z-5, čo je inak veľmi zaujímavý strojček. Canon konečne ponúkol naozaj poriadne telá, a aj si za ne nechá poriadne zaplatiť.
 
vilkoo
2020-07-20 10:15:52
Pre obycajneho smrtelnika to budu vysoke ceny
 
fatality
2020-07-20 12:13:03
príspevok od: vilkoo
Pre obycajneho smrtelnika to budu vysoke ceny
asi by sme sa mali zamerat na fotenie..tym co mame.. ..
 
close
2020-07-20 12:47:15
príspevok od: vilkoo
Pre obycajneho smrtelnika to budu vysoke ceny
Ono sa hovorí, že keď riešiš cenu techniky tak nie si jej cieľovka
 
vilkoo
2020-07-20 17:45:24
Nam dochodcom nebude stacit ani rocny dochodok.
 
mllpo
2020-07-21 08:56:42
Oficiálne:
https://imaging.nikon.com/lineup/mirrorless/z_5/
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia