Menej je skutočne lepšie. No musí to prísť samo. Čas a žáner majú rozhodnúť o tom, koľko fotiť. Niektoré procesy sa nedajú urýchliť tým, že zmeníte techniku.
Minule som vás odhováral od toho, aby ste fotili na film. Ale len z dôvodu toho, aby ste si nemysleli, že z vás urobí automaticky lepšieho fotografa, alebo vás donúti fotiť poctivejšie. Snažil som sa vyvrátiť názor, že menší počet záberov vedie k zvýšeniu kvality. Je to však práve naopak. Kvalita zmenší počet záberov.
Technicky náročné fotenie
Prirodzene menší počet záberov urobí fotograf pri technicky náročnom fotení. Napríklad pri použití veľkoformátového fotoaparátu. S kolódiovými doskami určite nebudete robiť 10 obr./s. Ak urobíte pár fotiek za mesiac, bude to úspech. Ale pri takom fotení vôbec nejde o množstvo. Tu si fotograf skutočne rozmyslí, čo a ako bude fotiť. Pri tak náročnej technike to inak ani nejde.
Ale aj s bežným digitálom, pri niektorých žánroch, ani nemôžete urobiť veľa fotografií, aj keby ste chceli. Napr. astrofotografické stratrails, supermakro vyskladané zo stoviek záberov, to sú motívy, kde urobíte za dlhý čas len pár fotografií.
To však nie je to, o čom som písal v prvej časti. Venovať sa technicky ťažkým žánrom nie je univerzálne riešenie, ako zo seba urobiť lepšieho fotografa len preto, že nafotíte menej záberov.
Na druhú stranu, technicky náročné fotenie vás predsa len núti neflákať to. A priznajme si, do technicky náročných žánrov sa púšťajú fotografi, ktorí majú nejaký ten rôčik fotenia za sebou. Tí to nerobia preto, že im nejaký “mudrlant” povedal, že tak budú fotiť lepšie.
Kvalita
Zmenšenie množstva nafotených záberov príde prirodzene. Nebude to preto, že začnete fotografovať na film, alebo si silne vstúpite do seba a od zajtra už budete fotiť vysoko seriózne. Čím dlhšie budete fotografovať, tým menej budete fotografovať. Nie preto, že by vás to nebodaj prestávalo baviť. Ale preto, že vám to pôjde lepšie. Pomer výborných/dobrých/zlých záberov sa zmení. Zmení sa aj vaše myslenie. Prestanete sa venovať cvakaniu. To, že ste na správnej ceste spoznáte vtedy, keď vám nebude ľúto nestlačiť spúšť. Keď nepodľahnete pokušeniu zachytiť scénu i keď viete, že z toho nebude výborný, ale len obyčajný záber.
Keď dosiahnete pomerne vysokú úroveň, zistíte, že je čoraz ťažšie prekonať samých seba. Fotografické remeslo máte zvládnuté. V portfóliu sa vám skvie niekoľko skutočne dobrých fotografií. Už vás neuspokoja “obyčajné” dobré zábery. Prekonať samých seba nie je jednoduché pri takej úrovni. Často krát je to o tom, že každý záber vás bude stáť viac času a úsilia. Takto prirodzene sa zmenší počet fotografií, ktoré nafotíte. Čas, ktorý ste predtým venovali stláčaniu spúšte, budete venovať prípravám, plánovaniu, organizovaniu, cestovaniu, komunikácii, logistike. Za každou fotografiou bude dlhší príbeh, ako v minulosti. Už to nebude v štýle, urobil som si výlet na Island a nafotil tam 3000 fotografií. Možno to nebude ani 300, ale len 30. Viac nestihnete urobiť, väčšinu času zaberú prípravy a čakanie na svetlo. Každý žáner má svoju brzdu, ktorá vás donúti fotografovať menej, keď sa dostanete na vysokú úroveň.
Foto: Peter Kováč (win17). Nafotiť takúto fotografiu nevyžaduje len vedieť fotiť a mať na to vhodnú techniku. Samotná expozícia je krátka, veľa času zaberú prípravy, cestovanie, čakanie na svetlo. Tu si skúsený fotograf nemôže dovoliť omyly.
Špecializácia
Prirodzeným spôsobom, ako zredukovať počet nasnímaných záberov, potrebných na vyhotovenie výbornej fotografie, je špecializácia. Tento spôsob nemusí byť po chuti každému fotografovi. Veľa fotografov sa nechce špecializovať. Byť univerzálny však znamená trieštiť úsilie a energiu do viacerých smerov.
Ak sa pozriete na prácu úspešných fotografov, jedno či je to pokročilý amatér alebo profesionál, uvidíte že sú to špecialisti na jeden, či dva žánre. Či chcete alebo nie, cesta fotografa vás dovedie k špecializácii. Teda pokiaľ nechcete dobrovoľne uviaznuť natrvalo v leveli “mierne pokročilý amatér”. Ak sa tak dobrovoľne rozhodnete, nebudem vám to vyčítať. Aj to je jeden zo spôsobov, ako sa venovať fotografii. Nie každý ma vysoké ambície.
Vráťme sa však k špecializácii. Nemusí to byť špecializácia na nejaký obtiažny žáner. I keď ten prirodzene, nárokmi na vyhotovenie kvalitnej fotografie, núti fotografa tvrdšie pracovať.
Ak sa pozriete do našej (aj inej) fotogalérie, uvidíte, že tí najúspešnejší, ktorí sa tešia najväčšej pozornosti, sú špecialisti sústrediaci sa na jeden žáner.
Trvá mesiace, kým sa naučíte nafotiť supermakro a ďalšie mesiace, kým v tom dosiahnete vysokú úroveň. Každý záber sa skladá zo stoviek jednotlivých záberov. Toto je ukážka vysokej špecializácie v kombinácii s technicky veľmi náročným žánrom. Foto: Tomáš Rak.
Venovať sa jednému žánru má niekoľko výhod:
- Štúdium - sústredíte sa len na študovanie materiálov, týkajúcich sa jedného žánru
- Komunita - v špecializovanej komunite sa dozviete cennejšie informácie
- Technické vybavenie - nepotrebujete univerzálnu výbavu, ktorá býva zvyčajne rozsiahlejšia.
- Fotografický proces - pri sústredení sa na jeden žáner zvládnete techniku fotografovania rýchlejšie a komplexnejšie
- Spracovanie fotografií - rýchlejšie si nájdete vlastný štýl úprav
Väčšina špecialistov začína ako univerzál a nejaký čas sa venuje viacerým žánrom. Štandardne zvláda minimĺne mierne pokročilý level a tak nemá problém, keď potrebuje slušne nafotiť aj iný žáner.
Záver
Netrápte sa tým, koľko fotiek potrebujete urobiť na to, aby ste dostali aspoň jednu výbornú. Ak budete fotografovať poctivo, dávať do toho energiu, výsledky sa určite dostavia. Nikdy si nenechajte zobrať elán a lásku k fotografii. Slová nás mudrlantov berte s rezervou. Každý má právo fotiť ako chce.