Hore

Krátka prechádzka s Nikkor AF-S 20/1,8G

Už viackrát sa ma pýtali, či som už testoval nový Nikkor AF-S 20/1,8G. Niet divu, svojimi parametrami a dostupnou cenou, patrí medzi objektívy, ktoré sú snom každého fotografa. Až reálne testy ale ukážu, či to č je na papieri, bude aj na fotografiách. Na vyššie položenú otázku stále musím odpovedať nie, objektív som netestoval. Mal som ho ale možnosť krátko vyskúšať. Neviem, kedy sa k testovaniu dostanem a tak pre nedočkavcov tu mám niekoľko fotografií a moje prvé dojmy.

Stručná charakteristika

Nikkor AF-S 20/1,8G je plnoformátový objektív určený pre FX aj DX zrkadlovky Nikon. Na DX zrkadlovkach bude uhol záberu zodpovedať 35 mm objektívu. Pri použití s FX zrkadlovkami je uhol záberu 94°uhlopriečne. Jedná sa tak o superširokouhlý objektív. Vynikajúca je svetelnosť f/1,8.

http://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/fx/single-focal-length/af-s-nikkor-20mm-f-1-8g-ed

Prvé dojmy

Objektív dopĺňa rad pevných FX objektívov so svetelnosťou f/1,8. Dizajn je charakteristický pre tento rad. Zatiaľ ani jeden z objektívov nesklamal konštrukčne, ani optickou kvalitou. Vzhľadom na ohnisko a svetelnosť je objektív kompaktný a ľahký. Predná obruba je širšia s priemerom 77 mm, čo mi vyhovuje, lebo väčšinu objektívov mám s týmto priemerom. Zaostrovanie je pomerne rýchle. Nemohol som ho ale otestovať v horších svetelných podmienkach. Objektív som testoval na novom Nikone D750 s ktorým pekne ladil. Toto je asi to najideálnejšie spojenie. 

Objektív v praxi

Fotografovalo sa mi veľmi dobre. Vďaka vysokej svetelnosti bol obraz v hľadáčiku jasný aj keď vonku bolo zamračené. Opäť som ocenil výklopný displej Nikonu D750 s dostatočne rýchlym zaostrovaní v režime živého náhľadu. Všade bolo mokro, blativo a zasnežene a mne sa rozhodne nechcelo líhať na zem. Most “Chucka Norrisa” v Devínskej Novej Vsi si pritom fotenie zo žabej perspektívy priam pýtal. Netrúfam si na základe dvojhodinového fotenia v nepriaznivom počasí, bez statívu, vysloviť definitívne hodnotenie. Preto len pár ostrehov. Na ostrých prechodoch medzi vysokými jasmi a tmavými plochami pozorovať veľmi malú aberáciu. Malé sférické skreslenie má súdkovitý charakter. Výraznejšia je vinetácia odcloneného objektívu. Pochváliť musím ostrosť objektívu, použiteľný je aj pri plne otvorenej clone. To sa hodí najmä pri reportážiach, za zlých svetelných podmienok. Využiť môžete malú hĺbku ostrosti, pri fotení detailov. Zvýraznenie perpektívy smerom ku krajom nie je nijako dramatické.

Na základe tých málo fotiek, ktoré som s objektívom nafotil, ho hodnotím ako vydarený. Uspokojí aj náročných fotografov. Nie je vylúčené, že rozšíri portfólio mojej fotovýbavy.

Len krátko som si mohol vyskúšať nový vysokosvetelný superširokouhlý objektív pre FX zrkadlovky Nikon. Na plnohodnotnú recenziu to nestačilo, ale snáď to niekomu pomôže pri rozhodovaní sa, či si objektív kúpiť, alebo nie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vojko
2015-02-06 08:15:24
20 x 1.5 = 30 ... na DX zrkadlovkach bude uhol záberu zodpovedať 35 mm objektívu ... Opravte si to.
 
lochnes
2015-02-06 12:50:18
Mám rád širokoúhle svetelné objektívy, dá sa s nimi kreatívne pracovať... Hádam spraví Canon niečo podobné. Séria objektívov s F4 je kvalitná, ale nie je to nič moc pre kreativitu.
Je to asi náročná úloha vytvoriť na FF tak svetelný širokáč - príde mi, že aberácia nie je zanedbateľná a difrakcia je cítiť už od F11-13. Teším sa na fotografie za lepšieho počasia a low light podmienok. Príspevok fajn
 
tonyfric
2015-02-07 07:17:26
Toto je objektív, ktorý ma prinútil rozmýšľať nad dokúpením nejakého tela Canon. Bolo by to moje jediné Nikon sklo, ale stálo by to asi za to. Moja Canon 20 mm F2,8 už má toho za sebou hodne ale aj tak stále patrí medzi moje najpoužívanejšie sklá. KOmbo 35 mm F1,4 a 20 mm F2,8 je neprekonateľné na reportáž. Až na tú svetelnosť pri 10-cine. Hádam sa Canon v najbližších rokoch pochlapí a niečo normálne pustí von.
 
Jubi
2015-02-07 12:22:53
sakra vsak to je este lepsie nez 24-ka f1,4 :-O
 
filip.p3k
2015-02-08 10:16:59
Mám toto sklo asi mesiac, a je neskutočné. Rýchle, ostré, presné. Používam ho v spojení D3 a obraz si neviem vynachváliť. Niekedy je vyššia vinetácia na škodu, ale v PP sa dá všetko odstrániť. Rozhodne odporúčam vyskúšať, poprípade si kúpiť.
 
Ferdo
2015-02-09 08:52:26
príspevok od: filip.p3k
Mám toto sklo asi mesiac, a je neskutočné. Rýchle, ostré, presné. Používam ho v spojení D3 a obraz si neviem vynachváliť. Niekedy je vyššia vinetácia na škodu, ale v PP sa dá všetko odstrániť. Rozhodne odporúčam vyskúšať, poprípade si kúpiť.
Toto sklo ma zaujalo hned pri predstaveni a urcite ho doplnim do vybavy ked na to budu financie

Mal si moznost porovnat ho s Nikonom 24-70/2.8? hlavne co sa tyka rychlosti ostrenia. Prave tento zoom pouzivam najcastejsie pri reportazi, samozrejme koli sirokemu ohnisku... ostrenie je perfektne ale ostrost v rohoch nic moc..
 
filip.p3k
2015-02-09 17:25:06
príspevok od: Ferdo
Toto sklo ma zaujalo hned pri predstaveni a urcite ho doplnim do vybavy ked na to budu financie

Mal si moznost porovnat ho s Nikonom 24-70/2.8? hlavne co sa tyka rychlosti ostrenia. Prave tento zoom pouzivam najcastejsie pri reportazi, samozrejme koli sirokemu ohnisku... ostrenie je perfektne ale ostrost v rohoch nic moc..
Pravdu? Tento zoom som držal v rukách len raz, a neoslovil ma. Mám radšej pevné ohniská, jediný "zoom" mám 80-200, ale tiež by som vymenil za pevné keby boli financie. Rýchlosť je fájn, pravdu povedať ani neviem s čím ju porovnať, taká 35/2 je porovnateľne rýchla.
 
ruiger1
2015-02-11 10:05:47
kedze robim najma reportaze, pouzivam stabilne skla 24-70/ľ.á a 70-200/2.8. Taketo sirsie sklo si vsak viem predstavit vo svojej vybave, uz sa tesim, az si ho budem moct vyskusat.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia