Hore

Zaujímavé editoriály, jar 2012

V módnej fotografií na stránkach prestížnych módnych časopisoch sa mesačne objaví niekoľko desiatok editoriálov. Mnohé fotografie sú vskutku nápadité a inšpirujúce. V nasledujúcich riadkoch si môžete prezrieť tie najzaujímavejšie za posledné obdobie.

Čisté línie, čistá práca

V marci pre časopis Stella magazin ktorý patrí pod The Sunday Telegraph nafotil fotograf James Meakin editoriál s názvom  Sharp Dressed Woman. Modelka Katryn Kruger ktorá sa podieľala aj na tohtoročnej kampani jar/leto pre Pradu si obliekla šatôčky, každé v zhruba hodnote nového EOS 5D Mark III a poď ho niečo vymyslieť s Meakinom. James je známy svojimi fotografiami kde rád stavia kompozíciu na kontrastoch. Či už využíva kontrasty tvarov, farieb, svetlosti, prostredia, atď., stále si drží oku lahodiaci obsah. Nezriedka diváka dostane svojou bohatou invenciou. Skúste len pre zaujímavosť si dať vyhľadať fotografie s menom tohto fotografa a zistíte, že je to človek ktorého práca v módnej fotografii má svoje popredné miesto.

Aj jeho kolekcia fotografií pre anglický módny časopis dostála menu jeho tvorcu. Na prvý pohľad vidíme, že využíva a stavia proti sebe tvary vzorov na šatách a tvary častí architektúry. Zvlášť príjemná je posledná fotografia, kde sa hrá s líniami. Na tú súhru línií je radosť pozerať.  Všimnime si ako nechal preexponovať mraky a budovu na pozadí. Áno, má tam prepaly. Účel však je jasný. Štruktúra mrakov a na budove je nepodstatná. Tú sa snažil potlačiť a nechať iba línie samotnej stavby. Tie nám krásne korešpondujú z líniami na sukni. Navyše významne ladí skoro trojuholníkový tvar budovy so skoro trojuholníkovým tvarom samotnej sukne.

Geniálna je linka tiahnuca sa z oblasti ĽDR (Ľavý Dolný Roh) smerom do PHR (Pravý Horný Roh). Ak táto linka hranične dosiahne na modelku, chvíľku s ňou putuje po šiji. Toto chvíľkové spojenie je najvýraznejším spojovacím prvok vo fotografii, aby sa zabezpečil súlad všetkých troch kompozičných plánov. Prienik a spojenie línii na šiji modelky determinuje zaujímavé miesto – hlava. Tu nám určite neujde pohľad Katryn smerujúci síce do objektívu ale niekam skrz do diaľky.  Je to zvláštny pohľad. Nedovolí nám fixovať sa v tejto oblasti fotografie. Ak by nepozeral skrz, tak by sme zrejme zostali zablokovaní a ťažšie by sa zrak preniesol na iné miesta fotografie, ktoré samozrejme si hlavne máme všimnúť. Celkovo hodnotím tento editoriál ako jeden z najvydarenejších v mesiaci marec.

Lingerie v ringu

Vždy sa teším čo nové vymyslí fotografický velikán  Mario Testino. O to väčšia je radosť keď pred ním má pózovať brazílska modelka Adriana Lima(tmavé vlasy). Ak chcete do fotografie vtisnúť sexappeal,  v tom prípade je štvrtá najlepšie zarábajúca modelka na svete Adriana ten pravý kandidát. Naolejované telá, vypracované brušné svaly, provokatívne pózy, polo odhalené telá to všetko zapadá do konceptu fotografa ktorý dostal na starosť prezentovať luxusné spodné prádlo (označované termínom lingerie) značky Victoria's Secret. Táto značka je známa svojimi honosnými módnymi prehliadkami so svetovými top modelkami.

Čo povedať k fotografiám? Určite splnili čo bolo treba. Samotné obsadenie je zárukou pozerateľnosti  pre konzumenta. Avšak z pohľadu fotografa by som čakal niečo viac. Testino je pre mňa úplná špička medzi módnymi fotografmi. Viem čo dokáže vložiť do fotografie a možno preto nie som až tak nadšený z tohto editoriálu kde chýba väčšia invencia. Kombinácia farebných a čiernobielych fotografií akoby dávala tušiť snahu fotografa ozvláštniť celok aspoň takouto cestou, ak už chýba nápaditá kompozícia poprípade výprava.

Samozrejme nevieme aké boli požiadavky zo strany objednávateľa. Nakoniec celá filozofia značky Victoria's Secret je jednoduchá: „sexi, sexi a ešte viac sexi“. Pre úplnosť ešte spomeniem že druhou modelkou je Doutzen Kroes a modelom Rob Evans.

Video z fotenia: http://www.youtube.com/watch?v=tYF7EHcKeoc

Autentické spojenie

A zostaneme ešte chvíľku pri boxe. Tento krát  v súbore fotografií s názvom The Fighter pre taliansky časopis Flair. Fotograf Jean-François Campos dokázal postaviť veľmi blízko seba módu a mierne surový šport akým je box. Čo je zaujímavé, ono to naozaj funguje dobre a dokonca si myslím že tieto fotografie sú prepracovanejšie ako fotografie Testina. Kazašská blond modelka Alyona Subbotina predstavuje kokteilové šaty značiek Emporio Armani , Givenchy, a Louis Vuitton. Zapracovanie do svojrázneho prostredia je nenútené a divákovi ani na rozum nepríde že vo fotografiách je čosi, čo sa tam bežne asi ťažko nachádza. Za túto hodnovernosť si zaslúži Francois Campos veľkú pochvalu.

Zvlášť pozoruhodná mi príde fotografia kde boxer trénuje údery do boxovacieho vreca a z druhej strany stojí modelka v póze  ako keby pridržiavala, pomáhala boxerovi v tréningu. Zároveň táto póza aj krásne necháva vyniknúť oblečeniu ktoré ma modelka na sebe. Rozmazanie ruky boxera je podanie dôkazu o tom že sa jedná o dynamickú scénu. Pozadie je vďaka otvorenej clone umne odfiltrované, čím sa pohľad vyvaruje zbytočným a rušivým elementom o ktoré v takejto tréningovej hale zrejme nie je núdza.

Zvyšok fotografií ponúka rôzne scény z boxerského zápasu, ale aj z momentov pred zápasom a v prestávkach medzi kolami. Všetko to prebieha bez problémov, bez toho aby ste zaznamenali čo i len malé zaškrípanie neprirodzenosti. Farebné fotografie jemne prešli cross procesom takým populárnym v módnej fotografii. Vyzerá to však na digitálny cross.

Umelec či začiatočník?

Túto otázku nechám nezodpovedanú. Posúďte sami čo nafotil Juergen Teller, keď dostal možnosť sa predviesť v kampani pre Vivienne Westwood Man jar/leto 2012, ktorá bola predstavená v marci. Teller sa musel určite veľmi brzdiť aj pri volnomyšlienkárskej punkovej madam Westwood. Ak som vyššie odporúčal vyhľadať tvorbu Meakina, tak pri Juergenovi umelcovi-fotografovi  to nedoporučujem. Jeho tvorba je pre moje estetické senzory značne poddimenzovaná aj keď sa snažím byť tolerantný čo to ide. Minimálne však  tieto fotografie z kampane môžu poslúžiť začiatočníkom ako dvíhač sebavedomia a skvelá motivácia do budúcnosti ;)


Model: Daniel Bamdad

Netradičná a zaujímavá perspektíva

Francúzska značka Carven predstavila kampaň z fotoaparátu Viviane Sassen (Holandsko).  Sympatická fotografka pred rokom získala prestížnu cenu ICP Infinity Prize pre kategóriu Reklama/Móda. Vo svojej tvorbe prináša nový vietor v portrétnej  fotografii. Pri portrétovaní sa snaží aby osoba na fotografii mala buď úplne, čiastočne zakrytú alebo odvrátenú tvár. Dosahuje to rôznymi, niekedy až surrealistickými spôsobmi a technikami. Tým že nedovolí divákom pohľad do očí portrétovanej osobe, nedovolí ani stotožnenie sa s touto osobou. A tak dostávajú šancu symboly, neverbálna komunikácia, živé farby.

Neváha vo fotografiách použiť grafiku, či už ako nápadité strihy a spojenia, alebo aj vo forme umelého tieňa k postave. Áno, nekonzervatívne a umeleckejšie ale predsa degustatívne. Samozrejme svoju vnútornú umeleckú črtu preniesla aj do nasledujúcich fotografií.

Výzva pre fotografa

Fotiť krásne modelky je o niečo ľahšia úloha ako tá pred ktorú bola postavená dvojica Mert & Marcus. V marci pre Americký Vogue dostali za úlohu nafotiť britskú speváčku Adele. Povedzme si úprimne že Adele je krásna ale je predsa len trošku bacuľka, nie je teda žiadna vychudnutá modelka, ktorú môžete nafotiť hocijako. Fotografov určíte nevybrali náhodne. Obaja sú známi svojimi perfektnými portrétmi známych osobnosti, kde kladú maximálny dôraz na estetickú rovinu fotografie.Veľkú časť prípravy fotenia zaberá perfektný mejkap, vizáž a hairstyling. Určite sa chalani zapotili, no výsledok stojí za to.

Všeobecným princípom pri fotení portrétu je vyzdvihnúť klady a potlačiť zápory foteného. V tomto prípade sa dvojica fotografov zameriava väčšinou na detail – tvár Adele. S perfektným mejkapom a zručnými grafikmi sa dajú robiť kúzla. :-)

Veľmi pekne je vidno majstrovstvo fotografov na poslednom snímku, kde má Adele oblečené šaty rubínovej farby bohatých vzorov. Množstvo rôznorodých vzorov ruší vyniknutie obrysových línii. Zároveň perfektným nasvietením je vytvorená jasová linka, vôkol ktorej sa nachádzajú tiene vytvárané jedným silnejším smerovým svetlom. Táto jasová linka vytvorená pozdĺž celého tela vytvára pocit štíhlosti, alebo aspoň potláča dojem plnosti tvarov. Túto zaujímavú fintu je hodné si aj zapamätať, pretože vieme, že pri komerčnom fotení sa často nevyhneme portrétovaniu práve moletnejších osôb. Práve tu je vidno, čo dokáže s fotografiou urobiť majstrovské ovládanie svetla. Ak ovládate svetlo, ovládate výsledný dojem z fotografie. Celá scéna je ešte dotvorená ružami ako symbolom krásy a luxusnými brokátovými látkami.

Video backstage z fotenia Adele: http://www.youtube.com/watch?v=Zp8BZQc6hVQ

Krásna Bianca Balti a jej bozk

Na opačnej pologuli v Japonskom Vogue vyšiel editoriál s názvom Kiss of the Matador. Ponúknutý vizuál je tematicky spojený s býčími zápasmi v Španielsku. Aspoň s,tými, ktoré v tejto krajine bývali skoro 100 rokov. Táto tradícia bola zrušená zákonom a posledný býčí zápas sa odohral v septembri minulého roku. Temperamentného španielskeho matadora predstavuje  modelka južanskej krvi, Bianca Balti. Matador je druhý človek, ktorý vstupuje do koridy. Predvádza pred rozzúreným býkom rôzne pózy a figúry s červenou pláštenkou, na koniec celej šou je tým kto zasadí býkovi poslednú ranu.

Po prezretí prvých fotografií zistíte, že fotograf Giampaolo Sgura nehľadal vhodný priestor pre fotenie v exteriéri, ale dal si celú scénu postaviť. Vlastná stena, vlastné dvere, vlastné parohy...  :-) Na celkovom dojme sa to však nijak nepodpísalo a fotografie sú vynikajúce aj vďaka výrazom modelky a krásnym šatám značiek Guci, Miu Miu, Alexander McQueen.

Video backstage z fotenia Kiss of the Matador: http://www.youtube.com/watch?v=ZfyAMLcUc0M&feature=related

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
mojzis
2012-05-10 13:21:58
Celkovo modna fotografia je pre mňa veľmi divna.Obscenné fotografie z nádychom
erotiky.Niekoľko prvkov homosexuality .Oblečenie ktore si neviem predstaviť nosiť pri akejkoľvek udalosti ,atď.. Je nutné si uvedomiť že aj fotograf formuje spoločenské hodnoty.
Nehovoriac že na takéto fotografie môžu pozerať aj deti.Ja hovorim nie!
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-05-10 14:11:44
príspevok od: mojzis
Celkovo modna fotografia je pre mňa veľmi divna.Obscenné fotografie z nádychom
erotiky.Niekoľko prvkov homosexuality .Oblečenie ktore si neviem predstaviť nosiť pri akejkoľvek udalosti ,atď.. Je nutné si uvedomiť že aj fotograf formuje spoločenské hodnoty.
Nehovoriac že na takéto fotografie môžu pozerať aj deti.Ja hovorim nie!
keby len módna fotka, ale aj tie internety môžu deti pozerať!
 
lu_boss
2012-05-10 14:27:52
... ja tam vidim aj pekne a vkusne serie s veeelkou davkou kumstu. Vidim tam aj naznak erotiky, vidim tam aj kontrasty a protiklady, vidim experiment... Ale ze by tieto fotky deformovali spolocenske hodnoty ? To si nemyslim. Vedel by som uviest stovky, ak nie tisicky inych prikladov s vacsim devastacnym ucinkom na hodnoty
 
DropDead
2012-05-10 14:35:19
fotky Adele vo Vogue sú výborné
 
mojzis
2012-05-10 14:59:08
príspevok od: Jozef Peniak
keby len módna fotka, ale aj tie internety môžu deti pozerať!
To môžu ale ja to môžem ovplivniť čo budu pozerať.Ale niektorým veciam ja nedokážem zabraniť,ale iny by mohli.(čo tam po mladistvých ,hlavne že ide biznis).Presne kvôli takým postojom je morálka človeka čim ďalej tym viac zvratená. Čo ma nepali to predsa nemusim
hasiť.(len čo ak ten požiar sa dostane na moju strechu, čo potom).
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2012-05-10 15:04:29
príspevok od: mojzis
Celkovo modna fotografia je pre mňa veľmi divna.Obscenné fotografie z nádychom
erotiky.Niekoľko prvkov homosexuality .Oblečenie ktore si neviem predstaviť nosiť pri akejkoľvek udalosti ,atď.. Je nutné si uvedomiť že aj fotograf formuje spoločenské hodnoty.
Nehovoriac že na takéto fotografie môžu pozerať aj deti.Ja hovorim nie!
Kolega, mas dost puritansky nahlad na vec. Samozrejme ho akceptujem. Kazdy z nas mame posunutu hranicu prijatelnosti niekde inam. V modnej fotografii si treba zvyknut ze pri fotografiach spodneho pradla (ano, to je to co snad kazdy jeden nosime..) budu aj poodhaleni ludia.

Co sa tyka obsahu ne/vhodneho pre deti tak to snad zartujes.
 
mojzis
2012-05-10 15:49:15
príspevok od: Jozef Krajčo
Kolega, mas dost puritansky nahlad na vec. Samozrejme ho akceptujem. Kazdy z nas mame posunutu hranicu prijatelnosti niekde inam. V modnej fotografii si treba zvyknut ze pri fotografiach spodneho pradla (ano, to je to co snad kazdy jeden nosime..) budu aj poodhaleni ludia.

Co sa tyka obsahu ne/vhodneho pre deti tak to snad zartujes.
P.Peniak.Nemyslel som celkom deti ak to chcete poču(čítať ) ,lepšie povedané ,,mladistvých,,.
Mate pocit že tie prvé fotografie su o prezentácii spodného prádla?Nemám žiadný problem
si prezrieť akykolvek reklamný material a nechať nech si ho pozrie aj rodina .Skuste sa vy podeliť s obsahom tohto materialu doma.
Mimochodom obsah tohoto článku určite nebudu pozerať moje deti a to nežartujem ani náhodou.
 
ceco
2012-05-10 15:49:46
som zvedavy kolko tychto fotografov by nepreslo kritikou na ephote
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-05-10 16:00:57
príspevok od: mojzis
P.Peniak.Nemyslel som celkom deti ak to chcete poču(čítať ) ,lepšie povedané ,,mladistvých,,.
Mate pocit že tie prvé fotografie su o prezentácii spodného prádla?Nemám žiadný problem
si prezrieť akykolvek reklamný material a nechať nech si ho pozrie aj rodina .Skuste sa vy podeliť s obsahom tohto materialu doma.
Mimochodom obsah tohoto článku určite nebudu pozerať moje deti a to nežartujem ani náhodou.
Dnes má ešte niekto morálku alebo má nejaké iné hodnoty ako konzumné a ekonomické? Nežartujme

Ale vážne teraz, úplne chápem čo chcete povedať aj keď to nevyznelo tak... V dobrej módnej fotke je všetko čo patrí k životu človeka, krása, sex, vášeň, rozum, utrpenie, láska, symboly, pravdy aj ilúzie. Myslím, že v článku o tom Jozef dosť píše, čo je pre neho dobrá fotka a čo nie. A máte pravdu deťom treba všetko dávkovať primerane veku. Najmä ten McDonald´s a sexuálnu výchovu a nemyslím to ironicky.
 
Imiy
2012-05-10 18:15:25
... umelohmotný , bakelitový showbiz zabalený do esencie " nápaditosti " ... a drahých modeliek
o umení nemôže byť reč ani na chvílku ... komerčná kravina
 
Sanfu
2012-05-10 21:02:57
Páčia sa mi fotky Adelle, hlavne farbami a nasvietením. Ostatné ma však veľmi za srdce nechytili, všetko je to strašne umelé, neprirodzené. Oveľa radšej mám portréty "obyčajných" ľudí, nie modeliek. A už vôbec nie v tomto .. čudnom oblečení na karneval (hlavne posledná séria). Čo sa týka odhaľovania vo fotkách...nemyslím si že je to tak závažné. Keď o 8 večer v telke vpohode zabíjajú ľudí, odrezávajú hlavy a neviem čo všetko...jedna polonahá žena nikomu neublíži.
 
Iwn*
ocenenie redakciou 2012-05-10 23:31:09
Pekne napísaný článok, najmä opis prvej kolekcie fotografií.

Fotky Adele sú dôkazom toho, že každá žena (a nielen žena) sa dá nafotiť ako nádherná bytosť -
záleží na šikovnosti fotografa a jeho majstrovstve vytvárať ilúzie, ktorým divák uverí.

Pridám odkaz aj ja na jeden jarný editorial s českou modelkou Karolínou Kurkovou - pre Voque Italia marec 2012 - nafotil môj obľúbený fotograf Miles Aldridge:
http://mode.newslicious.net/2012/04/royal-couture-karolina-kurkova-by-miles.html

I keď editoriál od tohto fotografa, ku ktorému sa rada vraciam, je z iného súdka "Home Chic",
taký "teplákový" na doma a určite prístupný aj pre mladistvých...
ale je ešte z októbra 2011 pre Voque Italia:
http://www.fashioneditorials.com/home-chic-ruby-aldridge-vogue-italia-october-2011-miles-aldridge
 
kamienok
2012-05-11 01:09:40
Mne sa najviac pacia tie Camposove "boxerske" fotky, paradna exekucia strestenej myslienky, tak akuratne premyslena, ani vela, ani malo, super atmo, bez chyby. Skladam klobuk aj skalp.

Adele je dokonale remeselne zvladnuta klasika, obdivujem tu pracu so svetlom, pacia sa mi trendy farby, super.

Ostatne ma nejak moc neberie, pride mi to take chladne, prekalkulovane ...

teda okrem tej Vivienne, prvy dojem bolo ciste WTF, ale to k punku predsa patri
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-05-11 08:38:05
príspevok od: Iwn*
Pekne napísaný článok, najmä opis prvej kolekcie fotografií.

Fotky Adele sú dôkazom toho, že každá žena (a nielen žena) sa dá nafotiť ako nádherná bytosť -
záleží na šikovnosti fotografa a jeho majstrovstve vytvárať ilúzie, ktorým divák uverí.

Pridám odkaz aj ja na jeden jarný editorial s českou modelkou Karolínou Kurkovou - pre Voque Italia marec 2012 - nafotil môj obľúbený fotograf Miles Aldridge:
http://mode.newslicious.net/2012/04/royal-couture-karolina-kurkova-by-miles.html

I keď editoriál od tohto fotografa, ku ktorému sa rada vraciam, je z iného súdka "Home Chic",
taký "teplákový" na doma a určite prístupný aj pre mladistvých...
ale je ešte z októbra 2011 pre Voque Italia:
http://www.fashioneditorials.com/home-chic-ruby-aldridge-vogue-italia-october-2011-miles-aldridge
ano, home chic! super farby v´daka za link
 
conan7
2012-05-11 14:40:20
no po dlhej dlhej dobe skutočne hodnotný prepracovaný článok s veľkou pridanou hodnotou, aj ostatné linky diskutujúcich super. Konečne nie meme face komiksy a článok ako sa odfoťme.....

Super Jozef, dobrá práca. Aj mne sa najviac páčili tie boxérske.
Pitevňu si vzpustil?
 
lubinka
2012-05-12 00:24:00
Umenie to sice podla mna nie je,ale vyborne zvladnute remeslo(teda az na V.W).Je to ten typ modnej fotografie,ktory sa momentalne dobre predava.A co sa tyka tej prvej serie,ta je vskutku nadherna,oko esteta si tu pride na svoje!Testino sa moc nepretrhol,ani barokovo-gycova Adele ma nejako neuchvatila,ale matadorka je velmi vkusna .Dakujem a tesim sa na dalsie clanky!
 
Jozef Krajčo
externý redaktor 2012-05-12 07:59:33
príspevok od: conan7
no po dlhej dlhej dobe skutočne hodnotný prepracovaný článok s veľkou pridanou hodnotou, aj ostatné linky diskutujúcich super. Konečne nie meme face komiksy a článok ako sa odfoťme.....

Super Jozef, dobrá práca. Aj mne sa najviac páčili tie boxérske.
Pitevňu si vzpustil?
@all: Vdaka vsetkym za reakcie akehokolvek typu.
Aj ked sa to mozno nezda, no mesacne vyde odhadom okolo stovky modnych editorialov (tych lepsich), z ktorych sa znazim vybrat tie najzaujimavejsie. Preto pozitivne reakcie potesia zvlast

@conan7: Co sa tyka pitevne, tak mam skvelu spravu: Pitevna sa spusti a bude dokonca zaradena medzi hlavne clanky! V horizonte 3-5 tyzdnov by mohol vyst prvy diel v takejto podobe. Samozrejme bude HLAVNE zamerana na zacinajucich fotografov (bez komentarov pod fotkami), tak ako bola stanovena povodna myslienka projektu.
Urcite sa vsak sporadicky objavia aj skusenejsi fotografi... len bude treba davat vacsi pozor pri vybere. Pokrocili fotografii maju aj viac prepracovanejsie a nedotklivejsie ego )))
 
zloduch
2012-05-12 09:49:37
príspevok od: ceco
som zvedavy kolko tychto fotografov by nepreslo kritikou na ephote
hahahahahaahahahaha
 
majster333
2012-05-13 08:44:40
super, popísané
 
Mikael77
2012-05-13 09:22:01
Niekedy som fakt strašne unavený z tých miliónov odborníkov a najviac talentovaných fotografov na svete pohybujúcich sa na tejto stránke. To ste skutočne všetci (pardon,až na pár výnimiek) zaslepený vlastnou tvorbou a všetko čo je iné a vybočuje z tej vašej vízie fotografie (ktorú väčšinou predstavuje nekončiace množstvo pre mňa nezmyselných krajiniek pri ktorých sa podľa mňa práveže o umení ani len nedá hovoriť) je zlé? Slovensko sa okrem krajiny politológov, športových analytikov a expertov na všetko stáva aj krajinov "Pánov dokonalých fotografov". Prosim vás, zamyslite sa niekedy skutočne čo píšete a rešpektujte pluralitu názorovú pluralitu. Ďakujem
 
MalcolmGenes
2012-05-13 11:48:32
príspevok od: Mikael77
Niekedy som fakt strašne unavený z tých miliónov odborníkov a najviac talentovaných fotografov na svete pohybujúcich sa na tejto stránke. To ste skutočne všetci (pardon,až na pár výnimiek) zaslepený vlastnou tvorbou a všetko čo je iné a vybočuje z tej vašej vízie fotografie (ktorú väčšinou predstavuje nekončiace množstvo pre mňa nezmyselných krajiniek pri ktorých sa podľa mňa práveže o umení ani len nedá hovoriť) je zlé? Slovensko sa okrem krajiny politológov, športových analytikov a expertov na všetko stáva aj krajinov "Pánov dokonalých fotografov". Prosim vás, zamyslite sa niekedy skutočne čo píšete a rešpektujte pluralitu názorovú pluralitu. Ďakujem
like.
 
redhead
2012-05-17 17:03:16
tak ja túto módnu fotografiu dosť môžem vďaka za fajn článok!
hoc ten mladý Teller tam teda nemusel byť, au :-p
 
total empty
2012-05-17 23:54:41
Pravda je, že ma to nejak neoslovilo,všetko je také umelé , naaranžované. Bez duše,priemer umelo vyzdvihnutý. A ten Teller fotí len buzny ? Takých nemusím.
 
mmatus
2012-06-28 20:09:02
no, jožko, musím priznať, že si ma týmto článkom veľmi sklamal, konkrétne tou časťou o juergenovi tellerovi.
keď sa pozrieme na to, kto pán teller je a čo dokázal (publikácie v prestížnych magazínoch, práca s veľkými hviezdami...), musia nám byť jasné minimálne dve veci. a síce, že mu nesiahame ani po členky, a po druhé, že na také rečnícke otázky, ako si dal do názvu odstavca, a konštatovania o dvíhači sebavedomia, jednoducho nieje priestor.
nebude skôr problém v našom (ne)vzdelaní a náramnej dostupnosti fototechniky? bez urážky, ale väčšina z nás sme len rýchlokvasky, čo si myslia, že vedia fotit, lebo majú doma počítač a má problémy s tak základnou vecou, ako je kompozícia. minimálne to sa tellerovi vyčítať nedá. evidentne sa dočítal ďalej, ako len po pravidlo zlatého rezu. juergen teller remeslo ovláda. po stránke technickej, grafickej, výrazovej a neviem akej ešte, teda jeho práce uverejňujú veľké agentúry a nielen akože skvelé fotoportály, čo je vrchol nášho úspechu.
týmto nechcem v žiadnom prípade nikoho ponižovať, ani odhovárať od fotenia. je nanajvýš pozitívne, keď sa ľudia venujú niečomu, čo považujú za pekné, napriek tomu, že sa môžu názormi na ,,krásu,, líšiť. ( veď preto som odišiel z nášho fotoklubu, že? ) len chcem rozhodne nabádať k väčšej opatrnosti vo vyjadreniach a v posudzovaní veci podľa našich vlastných estetických senzorov.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia