Hore

Lokálne rozostrenie v Adobe Photoshop

Dnešný návod bude napodobňovať rozostrenie pozadia podobne, ako je to pri práci s hĺbkou ostrosti pomocou svetelných objektívov. Tutorial nie je ťažký, vyžaduje však základnú znalosť práce s vrstvami a maskami.


1. Originálny obrázok.
Hĺbka ostrosti je pomerne malá, ale mi ju ešte zmenšíme a zvýraznime tak ostrosť hlavičky motýľa.


2. Začneme zduplikovaním pôvodného obrázku do novej vrstvy/layer. Použijeme na to funkciu Layer - Duplicate layer.


3. Použijeme funkciu Lens blur, ktorú nájdeme vo filtroch. Tá je pre  tento typ rozostrenia najlepšia, simuluje rozostrenie objektívu. Môžme meniť simuláciu rôznych tvarov clony (Shape) a pomocou nastavenia hodnotyradius/blade curvate/rotation určíme mieru a efekt rozostrenia. Veľmi dôležité je pridanie jemného šumu (noise), bez toho by rozostrená oblasť mohla vyzerať, oproti nerozostrenej, neprirodzene. S nastavením hodnôt môžete samozrejme experimentovať.


4. Na rozostrenej vrstve vytvoríme masku pomocou funkcie add layer mask.


5. Teraz použijeme nástroj štetec, vyberieme si štetec s mäkkým okrajom. Veľkosť štetca je nutné nastaviť
odskúšaním a počas maskovania ho budete musieť meniť. Krytie/opacity nastavte radšej slabšie, okolo 20%.Radšej použite štetec na jednom mieste viackrát, akoby ste museli úpravy vracať. Nastavte farbu štetca na čiernu a kreslite ním tam, kde chcete aby sa vám odkryl pôvodný ostrý obrázok. Ak zmeníte
farbu na bielu, budú sa odkryté miesta zakrývať. Miera odtieňa šedej určuje priesvitnosť. Počas práce môžete meniť veľkosť štetca, jeho krytie a efekt.


6. V paletke vrstiev vidíte vrstvu s maskou, čierna škvrna ukazuje, kde je vrstva priesvitná a ukazuje sa pod ňou

    originálny obrázok.7. Hotový obrázok môžete teraz porovnať s originálom.Miera rozostrenia je aj vec osobného vkusu a na tejto fotografii je postup len demonštrovaný. Mne sa páči aj tak, ako je v pôvodnej fotografii :-)

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2008-07-01 14:45:41
povodny sa mi paci viac :) a usetril som 15 minut zivota :)

bolo vela polemik o tom ci poriadne fotit a v softe len dotuknut alebo odflakat fotenie a hodiny makat za kompom...vysledok je 1:1 ide o to kto co preferuje a aky je jeho umelecky zamer...niekedy fakt fotka sluzi len ako podklad prace a niekedy je kazdy zasah prznenim :)

co sa tyka tutorialov, len tak dalej, ludia potrebuju moznost volby aby vedeli ktory smer je to co ich berie...
 
repli
2008-07-01 21:33:32
dik za tutorial urcite sa prida
 
PIXEL
2008-07-02 07:23:00
mas uplnu pravdu Azaziel,ale manual urcite pomoze :) robil som to i ja podobne,ale stale sa je co ucit s PS-kom... ale radsej chcem kvalitne fotit :P
 
bear
2008-07-02 07:34:30
Zrovna na tomto zabere to nemalo velky prinos, ale manual sa zide majitelom kompaktov, alebo menej svetelnych objektivov, co maju prilis velku hlbku ostrosti.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované