Hore

Tip: Svět medúz, Praha

Ak budete mať výlet do Prahy a páčia sa vá medúzy, navštívte Svět medúz v OC Arkády Pankrác. Môžete vidieť 10 tisíc medúz rôznych druhov, tvarov a veľkostí v 38 akváriách.

Svět medúz je doplnený audiovizuálnymi efektami a pre deti je pripravené interaktívne akvárium a detský kútik. Ohromí vás najväčšie akvárium v tvaru gule, ktoré se uchádza o zápis do Guinnesovej knihy rekordov. Súčasťou Světa medúz je aj bistro.

A teraz k prekatickým radám. Meduzárium sa nachádza na streche OC Arkády Pankrác. Odporúčam pozorne sledovať šípky, inak ho budete hľadať dlhšie. Parkovanie je na dve hodiny zdarma, to stačí na to ,a  ste si meduzárium prezreli  čo to pofotili. Fotografovanie je v cene vstupného. Všetko dôležité sa dozviete na stránkach meduzária.

https://www.arkady-pankrac.cz/sluzby/svet-meduz-s19753/


Fotografovanie

Meduzárium nie je až tak veľké, akoby ste podľa informácii na internete očakávali. Väčšina medúz je na fotenie veľmi malá. Tie veľké ale stoja za to. Nie je dôležitá kvantita, ale že si domov môžete odniesť pár záberov krásnych veľkých medúz.

Osvietenie akvárií je skromné a dôkladne preverí vašu techniku. Pokiaľ nemáte svetelné objektívy, budete musieť použiť vysokú citlivosť ISO. Odporúčam fotografovať skôr z odstupu dlhším objektívom, je to priaznivejšie pre hĺbku ostrosti. Medúzy sa pomaly vznášajú v prúdoch, extrémne krátke časy nepotrebujete. Dôležité je pracovať s expozíciou. Väčšina medúz je na tmavom pozadí, ktoré výrazne vplýva na výsledky merania expozície. Ja som používal korekciu aj viac ako -2EV.

Fotografie v tomto článku sú nafotené fotoaparátom Fujifilm GFX 50S s objektívom GF 110/2. Vzhľadom na menšiu hĺbku ostrosti u stredoformátového fotoaparátu som objektív mierne priclonil  na f/5,6. Citlivosť ISO som nastavil na automatiku a pohybovala sa od ISO 8000 až po 12 800. To je u väčšiny fotoaparátov už nepoužiteľná hodnota, hlavne u takéhoto motívu. Veľký snímač a vysoké rozlíšenie umožňujú upraviť fotografie tak, že sa dá šum výrazne potlačiť. Pripraviť sa musíte na retušovanie nečistôt, ktoré plavú vo vode, alebo sú na skle akvárií.

Záver

Na fotenie vo Světe medúz vám stačí hodinka. Návštevu môžete spojiť s výletom do historického centra, alebo do Zoologickej záhrady, či technického múzea.

Na koniec chcem poďakovať Fujifilm Slovensko za zapožičanie fototechniky.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
j.a.r.o.
2020-03-02 08:53:42
Pekné fotky!
 
z80
2020-03-02 14:17:56
Popularizator micro 43 a nakoniec foti na ISO 12800 stredoformatom
 
marcus_labeo
2020-03-03 14:59:19
príspevok od: z80
Popularizator micro 43 a nakoniec foti na ISO 12800 stredoformatom
Tak čo mal chudák Karol robiť, aj by fotil micro 4/3, ale dali mu 100 MPx stredoformát, tak sa musel uspokojiť s tým, čo mal.
 
marcus_labeo
2020-03-03 15:03:26
Inak samozrejme dobrá práca, v zopár akváriách som fotil a viem, že je to sakra ťažké, jednak náročné svetelné podmienky, jednak špinavé sklá, relfexy od nich, proste nie je to vôbec jednoduché spraviť technicky solídnu fotku, o umelecky pôsobiacej nehovoriac.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia