Hore

Vymierajúci druh

Ste mladí, začínate s fotografovaním? Tak to uvažujete o nejakej zrkadlovke alebo bezzrkadlovke, prípadne ju už máte. Že by ste sa rozhodli pre iný typ fotoaparátu, je málo pravdepodobné.

Nebolo ale vždy tomu tak. Bezzrkadlovky pred 10 rokmi ešte neboli a zrkadlovky boli kedysi veľmi drahé. Máloktorý amatér si zrkadlovku mohol dovoliť. Boli to časy, kedy sa vyrábali desiatky modelov jednoduchých kompaktov (dnes ich nahradili mobily) a úlohu pokročilých prístrojov, pre skutočne nadšených amatérov, hrali pokročilé kompakty a ultrazoomy. Fotoaparáty s malým čipom, ale funkčne vybavené, ako zrkadlovky. Fotografický proces ste mohli mať plne pod kontrolou, nastavovať všetky parametre, ale obrazový výstup bol kompromisný. Keď cena zrkadloviek klesla, o tento typ fotoaparátov prestal byť záujem. Škoda, koncepčne to boli zaujímavé fotoaparáty a možno aj dnes by o ne bol záujem, ak by v nich bol lepší snímač, napríklad 1". Dnešných čias sa niekoľko potomkov, kedysi tak úspešnej rodiny fotoaparátov, dočkalo, najprv sa však pozrieme na legendy minulosti.


Canon Powershot G9, takýto typ kompaktu s priehľadovým hľadáčikom bol bežný a bol lacnejšou alternatívou k zrkadlovkám.

Digitálna revolúcia sa rozbehla koncom 90-tych rokov minulého storočia a na obrátkach nabrala okolo roku 2000. Až v roku 2003 prišla na trh prvá amatérska zrkadlovka Canon EOS 300D a o rok na to Nikon D70. Až vtedy si začali zrkadlovky kupovať aj amatéri. Dovtedy kraľovali pokročilé kompakty a ultrazoomy. Niežeby sa nevyrábali aj dnes, ale tvoria podstatne menšiu časť trhu s pokročilými fotoaparátmi. Najväčší úspech majú malé kompakty s 1" snímačom. V minulosti to boli ale väčšie kompakty, často s priehľadovým optickým hľadáčikom a ultrazoomy.

Canon

Začneme značkou, ktorá výrazne prispela k digitálnej revolúcii. Hlavne u nás výrazne zmenila nazeranie na digitálne fotoaparáty, keď bol predstavený prvý IXUS. Nás ale zaujímajú iné rady fotoaparátov Canon.

Najdostupnejšími pokročilými fotoaparátmi boli kompakty Powershot radu A. Boli vyrobené z plastu a napájané boli tužkovými batériami, čo sa vtedy cenilo. Kto si mohol dovoliť, dal prednosť kovovým modelom radu S. Neskôr označenie S dostal aj rad lacných ultrazoomov. Nás však zaujíma to najlepšie z daného obdobia a to sú ultrazoomy radu Pro a hlavne kompakty legendárneho radu G. Tie prežili až do dnešných čias.


Canon Powershot A80, plastový kompakt napájaný tužkovými batériami. Najdostupnejší typ fotoaparátu s pokročilými expozičnými režimami.


Canon Powershot Pro90 IS bol pokročilý ultrazoom, dnes už nemá nástupcu.


Canon Powershot G6. Zástupca najúspešnejšieho radu pokročilých kompaktov Canon. Na rozdiel od súčasných modelov, mal menší snímač a priehľadový hľadáčik.


Canon Powershot G3 X je koncepciou najbližšie k v minulosti tak populárnym pokročilým kompaktom a ultrazoomom.

Minolta

Dnes už Minolta fotoaparáty nevyrába. KonicaMinolta predala divíziu fotoaparátov značke Sony. Minolta ale patrila k lídrom digitalizácie, veľa jej modelov predčilo vtedajšiu konkurenciu. Najlepšie sa Minolte darilo v kategórii ultrazoomov. Bol to predovšetkým rad Dimage bez presnejšieho označenia, neskôr označovaný ako rad A. Keď prišli na trh modely Dimage 5/7 a 7i, Canon s Nikonom im nemohli konkurovať. Lacnejšie plastové ultrazoomy mali označenie Dimage Z.


Minolta Dimage 7Hi so širokouhlým objektívom, oceňovaným manuálnym zoomom a elektronickým hľadáčikom. Vtedy prakticky nemal konkurenciu.

Nikon

Nikon sa ku digitálnym kompaktom spočiatku správal vlažne. Vo vyššej triede ale predstavil niekoľko výborných modelov, niektoré sa stali legendami. Úspešný bol rad Coolpixov s otočným objektívom. Oceňovanejšie ale boli hľadáčikové kompakty a ultrazoomy.


Nikon Coolpix 4500 s otočným objektívom. Praktický a dobre vybavený fotoaparát. Otočnú konštrukciu ale nahradili výklopné a otočné displeje.


Nikon Coolpix 8400 konkurent Canonom Powershot G a Olympusom Camedia. Užívatelia oceňovali širokouhlý 24 mm objektív.


Nikon Coolpix 8800, jeden z najlepších ultrazoomov vôbec. Keby Nikon dnes urobil podobný fotoaparát s 1" snímačom, mohol by konkurovať Sony a Panasonicu.


Nikon Coolpix P7800, posledný Nikon tejto kategórie, optický hľadáčik nahradil elektronický.

Olympus

Olympus bol v kategórii pokročilých kompaktov a ultrazoomov veľmi úspešný. Začalo to futuristickým ultrazoomom Camedia C-1400XL. Najväčší úspech dosiahli lacnejšie ultrazoomy Camedia C-7XX UZ. Pravou legendou sa ale stali hľadáčikové pokročilé kompakty, spomeňme napr. C-5060. Posledným modelom, nadväzujúcim na niekdajšiu slávu, bol Stylus S1s z roku 2015.


Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom z veľmi populárneho radu ultrazoomov.


Olympus C-7070, symbol svojej doby.


Olympus C-8080 Wide Zoom, nástupca legendárnych modelov C-5060, či C-7070. Posledný Olympus svojej triedy. Aj tu už elektronický hľadáčik nahradil ten optický.


Olympus Stylus S1s. Posledný pokročilý kompakt/ultrazoom tejto značky.

Panasonic/Leica

Panasonic je značkou, ktorá nemá takú fotografickú minulosť, ako tradiční výrobcovia fototechniky. Do vlaku digitalizácie nastúpil až v roku 2001, ale hneď zostra modelom Lumix DMC-LC5, priamym konkurentom Canonom Powershot radu G. Dodnes prežil rad pokročilých ultrazoomov FZ.


Panasonic Lumix DMC-LC1 predbehol svoju dobu. O takýto fotoaparát s modernejším hardvérom by bol záujem určite aj dnes.


Panasonic Lumix DMC-LX100, moderný zástupca kategórie pokročilých kompaktov.

Leica započala digitalizáciu brendovaním kompaktov Fujifilm, rýchlo ale prešla na spoluprácu s Panasonicom, s ktorým spolupracuje dodnes. Modely tejto značky, v kategórii pokročilých kompaktov a ultrazoomov, sú vlastne fotoaparáty Panasonic s mierne modifikovaným dizajnom. V kategórii, o ktorej sa bavíme, sú to modely Digilux a V-Lux.


Prvý seriózny kompakt od Leicy, Digilux1.

Fujifilm

Fujifilm sa nikdy poriadne nevrhol na trh so zrkadlovkami. Predstavil niekoľko zrkadloviek postavených na fotoaparátoch Nikon, ale nikdy neponúkal objektívy a ďalšie príslušenstvo. Bola to značka ponúkajúca kompakty a ultrazoomy. Hlavne v kategórii ultrazoomov sa jej darilo s modelovým radom Finepix S.


Fujifilm Finepix S6000 FD s manuálnym zoomom.


Fujifilm X-S1, posledný pokus Fujifilmu oživiť kategóriu pokročilých ultrazoomov. Veľký a predražený fotoaparát nedokázal už konkurovať čoraz lacnejším zrkadlovkám a prichádzajúcim bezzrkadlovkám. S 2/3” snímačom ani nikdy nemal šancu.

Sony

Sony sa k digitalizácii pridalo pomerne skoro. Najprv ale stavilo na neperspektívne prístroje, využívajúce ako pamäťové médium diskety a optické disky. V roku 1999 bol ale predstavený ultrazoom s otočným objektívom, model DSC-F505. Dočkal sa niekoľkých úspešných nástupcov. V kategórii kompaktov bol prvým pekným pokročilým modelom Cybershot DSC-V1. Labuťou piesňou Sony v tejto kategórii bol model DSC-R1. Potom prešlo niekoľko rokov, kým sa na trhu objavili 1" kompakty a ultrazoomy, kde je Sony jednotkou na trhu.


Sony Cybershot DSC-F505 zaujímavej konštrukcie s otočným objektívom. Svojho času bol tento modelový rad populárny.


Sony Cybershot DSC-V1, konkurencia najmä pre Canony Powershot radu G.


Sony Cybershot DSC-R1 je vlastne skôr APS-C bezzrkadlovka s pevným objektívom, ako kompakt, alebo ultrazoom.

Ostatní

Niekoľko zaujímavých prístrojov v minulosti predstavili aj iní výrobcova. Ďalší sa ale konkurenčného boja v kategórii pokročilých kompaktov a ultrazoomov nezúčastnili.

Pentax v tejto kategórii prístrojov nebodoval, populárne boli malé kompakty Optio, ale to bola konkurencia pre IXUS-y a Dimage. Ani Ricoh v tejto kategórii vodu nenamútil. Samsung s k digitalizácii pridal až neskôr, zlaté časy pokročilých kompaktov a ultrazoomov nestihol a až neskôr bol populárny jeho rad kompaktov NV.

Nádejne to vyzeralo s firmou Casio, jej modely Exilim EX-P600/P700 boli plne konkurencieschopné a dobre sa predávali aj u nás. Značka ale pomerne rýchlo opustila európsky trh s digitálnymi fotoaparátmi.


Casio Exilim EX-P700, podľa môjho názoru to bol lepší fotoaparát, ako konkurenčný Canon Powershot G6.

Záver

Pokročilé kompakty a ultrazoomy boli nahradené zrkadlovkami a bezzrkadlovkami. Dnes si svoje miesto na trhu udržujú hlavne kompakty s 1" snímačom. Výrobcovia sa snažia o malé fotoaparáty, ktoré majú samozrejme horšiu ergonómiu držania a ovládania. Ultrazoomy sú zase príliš veľké. Možno by bol záujem o 1" pokročilé kompakty s dizajnom fotoaparátov ako Olympus Camedia C-5060, Nikon Coolpix 8400 alebo Canon Powershot G5, samozrejme s elektronickým hľadáčikom. Asi by sa našiel v nich priestor aj pre 4/3 snímač. Bola by to zaujímavá alternatíva k malým bezzrkadlovkám.

Mali ste niektorý z fotoaparátov spomenutých v tomto článku? Alebo by ste mali záujem o podobné, ale modernejšie fotoaparáty?

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
luboslav
2020-01-28 08:10:17
Canon Powershot S2 IS to boli časy, kupoval som ho v 2005 ako úplnú novinku vo FaxCopy na Vajnorskej. Optická stabilizácia, veľký rozsah, dobrá svetelnosť. Ale PowerShot Pro 1 to bol sen mal L objektív ekv. 28-200 2,4-3,5.
 
jozef84
2020-01-28 08:20:44
Digitální kompakt Canon PowerShot S2 IS, bol moja srdcovka. Slušná optika. Aj Sony DSC-F828 malo veľmi dobrú optiku a na tú dobu to fotilo slušne.
 
marcus_labeo
2020-01-28 08:26:16
Pamätám si, keď som bol v r. 2002 v USA ako študent, kamarát mi dal kúpiť mu digitálny kompakt Kodak (nejaký Easy share). Prišlo mi to absurdné dať za kompakt 500 USD, sám som si vtedy kúpil ešte filmový kompakt. Sám som si kúpil digitál až v r. 2008 (tiež len malý kompakt).
Osobne by som netvrdil, že komapkty sú vymierajúci druh, ale len že sa správne "čistí krv", proste kompakty s malým senzorom boli vždy len kompromisy, existovali iba kvôli cene, ale "profikompakty" aj vtedy mali väčšie senzory (1/1,7", 2/3"), svetelné objektívy a solídne ovládanie a neboli to kompromisné krabičky. Dnes, keď aj mobily majú 1/2,3" senzory sa len posunula hranica toho, čo je väčší senzor, hranica je 1", pod to nemá zmysel mať dedikovaný foťák. Ale takéto foťáky ostanú ešte dlho, minimálne do doby, kým mobily nebudú mať solídny rozsah ohnísk (k čomu sa s viacerými objektívmi blížime) a väčšie senzory (kde posun moc nenastáva).
 
z80
2020-01-28 08:43:11
Jaj , kde su tie casy ked som bol mlady a pekny a fotil som v roku 2003 so svojim prvym digitalnym fotakom Olympus C-725 UZ na 4 tuzkove baterky, ktory mimochodom funguje doteraz
 
Otecadams
2020-01-28 08:54:09
Olympus Camedia C-765 som mal, Nikon Coolpix P7800 mám a Sony Cybershot DSC-R1 som chcel mať .
 
juraj07
2020-01-28 09:14:11
V tom prehlade chyba najlegendarnejsi fotoaparat vsetkych cias, dnes uz v podstate nezohnatelny CANOMATIC. Toto je naozaj velke faux pas ze ho tam srnec Karči zabudol dat.
http://www.makofoto.cz/aktuality/canomatic.htm
 
seifi
2020-01-28 09:21:07
v 2008 bol Canon 40D za 25 tis. Sk z Megafoto. Podeliť teplotou vody v Stredozemnom mori 30,126 to stálo 830,- € . Viem že iná hodota eura bola vtedy a dnes. Otázka znie, či to sme len my nezarábali málo. Mám obavy, že ak by sme vypadli z EU, zas by to len podraželo .
 
blahoslav J B Art
2020-01-28 09:30:00
Na Vianoce 2002 som kúpil prvý digitálny kompakt Canon PowerShot A40
 
zlobath
2020-01-28 09:48:11
Jedinu vyhradu by som mal k Fuji S6000fd, ktora sa na europskom trhu predavala ako S6500fd Velmi dobry fotacik, som jeho vlastnikom od 2007, akurat posiel na problem s uvolnenim objektivu k telu (nedal sa menit objektiv, ale uchytenie k zakladni sa uvolnilo) a teraz je len tak na policke ako pamiatka

Ale fotky z neho liezli zaujimave Aj krajsie ako dokazem teraz spravit s Canon 750d Teda pokial sa jedna o farebnost a feel z fotky
 
marcus_labeo
2020-01-28 10:40:41
Keď sa tak nad tým zamyslím, tak tie kompakty medzi fotografmi prežívajú slušne aj teraz. Veď koľkí z nás majú ako nejaký kompakt ako záložný popri DSLR/CSC, resp. na cestovanie naľahko? Asi väčšina z nás. Len už to nie sú Nikony Coolpix a Canony Powershot s 1/2,3" či 1/1,7" senzorom, ale jedna z milión generácií Sony RX100, Canon G7X a pod. s 1" až APSC senzorom. Sám som mal dakedy viaceré "profikompakty" s 1/1,7" čipom, dnes mám v krabičke rovnakej veľkosti APSC senzor.
 
z80
2020-01-28 11:06:23
príspevok od: marcus_labeo
Keď sa tak nad tým zamyslím, tak tie kompakty medzi fotografmi prežívajú slušne aj teraz. Veď koľkí z nás majú ako nejaký kompakt ako záložný popri DSLR/CSC, resp. na cestovanie naľahko? Asi väčšina z nás. Len už to nie sú Nikony Coolpix a Canony Powershot s 1/2,3" či 1/1,7" senzorom, ale jedna z milión generácií Sony RX100, Canon G7X a pod. s 1" až APSC senzorom. Sám som mal dakedy viaceré "profikompakty" s 1/1,7" čipom, dnes mám v krabičke rovnakej veľkosti APSC senzor.
Ja este obcas pouzijem Olympus Stylus 1 s 1/1,7" (hlavne kvoli objektivu 28-300mm eq. f/2,8) a dokonca aj vreckovy ultrazoom Canon SX720HS s 1/2,3" snimacom (kvoli 960mm eq. objektivu). Ale ako "primarny" kompakt mam Canon G7X II s 1" senzorom.
 
fofoja
2020-01-28 11:30:22
môj prvý krasavec https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canon_PowerShot_A200.jpg
 
Ajax2
2020-01-28 12:18:55
Canon Power Shot A 710 bol môj prvý digitálny fotoaparát. Má Canon zoom lens 6x IS .5,8-34mm ,1:2,8-4. 7,1Mp. Napája sa dvomi tužkovými baterkami. Kúpil som ho v r.2007 a mám ho doteraz. Je plne funkčný a na vtedajšiu dobu stál okolo 10.000 Kčs!
 
om1ci
2020-01-28 12:28:58
asi okolo r. 2000 som si za cca 35 tisic korun kupil Fuji FinePix 4900 ZOOM.
 
smarek
2020-01-28 14:36:08
Mal som v roku 2005 moju prvu digitalnu zrkadlovku pre "lud" cize Nikon D70 + 18-70mm. V roku 2003 som mal pozicanu uplne prvu digitalnu amatersku zrkadlovku Canon 300D a bol som nadseny. Set stal cca 52 000 korun, za co by ste dnes kupili profi telo a nie telo so setakom 18-55mm atd...
Digitalne profi zrkadlovky stali vtedy 200 000 a viac, za to sa dal kupit byt v BB... V tej dobe bol fotograf este PAN, dnes je to uz nadavka...
 
Efkar
2020-01-28 20:36:17
Cez leto v r. 2004 som si kúpil prvý digitálny foťák HP photosmart 735
 
marianr
2020-01-28 20:40:16
15.10.2003 som kúpil Olympus C5050Z na fotografovanie modelárskych návodov na internet, postupne sa na ňom veľa vecí rozpadlo, tak som sa vrátil k Pentaxu.
 
caver
2020-01-28 23:11:16
Zaciatkom roku 2005 som si dosetril na Olympus C5060, moj prvy digital na ktory velmi rad spominam. Skoda ze o dva roky neskor mi ho ukradli po promociach zo zamknuteho auta v Mlynskej doline Ale vsetko zle je na volaco dobre. Bez fotaku to uz neslo, tak som kupil Nikon D50 a to uz bola ina kava
 
jan21
2020-01-30 10:50:16
príspevok od: luboslav
Canon Powershot S2 IS to boli časy, kupoval som ho v 2005 ako úplnú novinku vo FaxCopy na Vajnorskej. Optická stabilizácia, veľký rozsah, dobrá svetelnosť. Ale PowerShot Pro 1 to bol sen mal L objektív ekv. 28-200 2,4-3,5.
ANO Powershot Pro1
fotil som s nou, špička! Škoda ze nemal vymenné objektívy, objektiv na tu dobu super ale chybal širokáč ale hladačik slabotka oproti zrkadlu (odvtedy neverim elektronickým hšadačikom.
 
mirosz
2020-01-30 13:47:17
príspevok od: marcus_labeo
Pamätám si, keď som bol v r. 2002 v USA ako študent, kamarát mi dal kúpiť mu digitálny kompakt Kodak (nejaký Easy share). Prišlo mi to absurdné dať za kompakt 500 USD, sám som si vtedy kúpil ešte filmový kompakt. Sám som si kúpil digitál až v r. 2008 (tiež len malý kompakt).
Osobne by som netvrdil, že komapkty sú vymierajúci druh, ale len že sa správne "čistí krv", proste kompakty s malým senzorom boli vždy len kompromisy, existovali iba kvôli cene, ale "profikompakty" aj vtedy mali väčšie senzory (1/1,7", 2/3"), svetelné objektívy a solídne ovládanie a neboli to kompromisné krabičky. Dnes, keď aj mobily majú 1/2,3" senzory sa len posunula hranica toho, čo je väčší senzor, hranica je 1", pod to nemá zmysel mať dedikovaný foťák. Ale takéto foťáky ostanú ešte dlho, minimálne do doby, kým mobily nebudú mať solídny rozsah ohnísk (k čomu sa s viacerými objektívmi blížime) a väčšie senzory (kde posun moc nenastáva).
Ja podobne, v 2003 v USA som kupil Olympus C 750 UZ tiez nejak okolo 520 dolares... Volakde doma este je. Dovtedy som vsetko pocas pobytu v USA fotil na analog kompakt a vyvolaval v supermarketoch. Akonahle som kupil digital, nemal som skoro ziadnu foto na papieri...
 
marcus_labeo
2020-01-30 16:34:48
príspevok od: mirosz
Ja podobne, v 2003 v USA som kupil Olympus C 750 UZ tiez nejak okolo 520 dolares... Volakde doma este je. Dovtedy som vsetko pocas pobytu v USA fotil na analog kompakt a vyvolaval v supermarketoch. Akonahle som kupil digital, nemal som skoro ziadnu foto na papieri...
Tých 500 USD sa dnes zdá ako smiešna suma, ale vtedy boli iné platy, iná kúpna sila (o študentovi radšej nehovoriac) a tiež kurz dolára bol niekde inde (myslím okolo 45 SK/USD), teda 500 USD bolo cca. 22500 Sk (dnes cca. 750 eur). Za to je dnes pomaly fullframe.
 
vlcimak
2020-01-31 13:08:23
Ten Nikon Coolpix 8800 mam este stale, aj ked je uz samozrejme nepouzivany. Pri obidvoch koncoch zoomu mal vsak skreslenie jak svina a pri ISO 400 neskutocne sumel. Ale bola to taka doba. A taktiez mam Canon G9, bol to vyborny kompaktik, nemozem nan povedat krive slovo. Ale nikdy mu neodpustim, ze jedneho dna necakane a bez rozlucky zomrel - jednoducho sa z nicoho nic nedal zapnut.
 
bobo222
2020-03-02 11:03:42
príspevok od: juraj07
V tom prehlade chyba najlegendarnejsi fotoaparat vsetkych cias, dnes uz v podstate nezohnatelny CANOMATIC. Toto je naozaj velke faux pas ze ho tam srnec Karči zabudol dat.
http://www.makofoto.cz/aktuality/canomatic.htm
Ten mi pár krát núkali na parkoviskách! A nedávno som ho s výbuchom smiechu videl na bazoši, vraj cena dohodou!!!
 
bobo222
2020-03-02 11:17:08
Inak môj prvý lepší bol Olympus C5050, tam vznikla moja náklonnosť k mašinkám od olouša.
Ale prvý bol casio QV-10s, to bola pecka! 640x480, nemalo to ani kartu len internú pamäť na pár fotečiek. Začiatky boli drahé a krvavé!
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované