Hore

Zamračené = BW režim

Tiež ste sa dnes rano zobudili do upršaného dňa s depresívne plechovou oblohou? Toto nie sú práve ideálne podmienky na fotografovanie a pre mnohých je to dôvod nechať aparát doma. Aj pri takomto počasí a svetelných podmienkach však existujú pomôcky, napríklad snímanie do čierno-bielej.

Nemusí to nutne znamenať, že si vo svojom aparáte nastavíte BW režim. Ide skôr o nastavenie vlastného vnímania scény, z ktorej vypustíte jeden významný prvok a teda farbu. Prevod do BW môžete urobiť neskôr pri úpravách v počítači, spravidla sa tak dosahujú aj lepšie výsledky.

Ak dnes máte neodolateľnú potrebu fotografovať, vyrazte aj v takýto deň do ulíc a pokúste sa zaznamenať nálady ľudí. Street fotografia je o zachytení rozhodujúceho momentu. Pre zvýraznenie takej situácie nepotrebujeme farbu, takže prepíname do BW režimu (samozrejme hlavu. Kto chce, tak aj aparát) a vyrážame do ulíc.

Ďalšie príklady fotografovania a prevodu do BW režimu:

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-06-18 10:29:31
Prave skarede pocasie je to najlepsie pre krajinkarov, dramaticke mraky, jemne poltony, ziadne tvrde tiene. Samozrejme povynna vybava sedy prechodovy filter. Svetlo je vyborne aj na portrety a najdene zatisia.
 
SY-KICK
2008-06-18 11:26:30
Poslednú dobu sa mi stáva, že do prírody chodím s fotoaparátom len cez takéto počasie. Prevedením do BW si najviac vychutnávam dramatickosť, ktorú nám obloha poskytuje. Tí čo fotia krajinky doporučujem dokúpiť šedé prechodové filtríky, ako spomínal Karol dolu nižšie a hor sa do prírody. Nezabúdajte, že aj polarizačný filter je dobré používať práve aj cez takéto počasie. A hlavne nefotiť na automatiku, ktorá vždy podexponuje záber.
 
Fotograf77
2008-06-18 18:49:49
Myslel som, že na krajinku je slnečné svetlo dôležité...., je viac vidieť farba :-)
Pred nedávnom som bol na fotovýlete v Alpách, v širšom okruhu okolo Gmündu, pri zamračenej oblohe boli fotky dosť zlé, také mdlé
 
asverus
2008-06-18 22:01:35
Pre fotografa77. Mám Panasonic FZ 50. Má režim "Snímanie pod mrakom". Aj pri zamračenej oblohe farba je príjemná. Rád by som prešiel na Canon 450.
 
Fotograf77
2008-06-19 00:10:28
Pre asverusa...
Samozrejme rozne programy (režimy) vedia spravit peknu fotku aj pri zlom pocasi. . . trochu prisaturuju, a co ja viem este co. . . to sa da samozrejme uz aj v PC spravit, hlavne je vtedy dobre do RAWu fotit. . .
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované