Hore
Fórum » Olympus fórum
 

Pokazeny Olympus

Dustyn
2012-03-13 11:48:57+01
Ahoj, na dovolenke sa mi pokazil Olympus µ 700, asi sa zaniesol pieskom alebo co... pretoze nechce vyklopit objektiv pri zapinani... chcem sa preto spytat ci sa to da este opravit? a kolko by ma to stalo.. alebo popripade predat dakomu kto by mal zaujem o take pokazene fotaky...

Ďakujem pekne.
 
Shooter
2012-03-13 11:57:58+01
príspevok od: Dustyn
Ahoj, na dovolenke sa mi pokazil Olympus µ 700, asi sa zaniesol pieskom alebo co... pretoze nechce vyklopit objektiv pri zapinani... chcem sa preto spytat ci sa to da este opravit? a kolko by ma to stalo.. alebo popripade predat dakomu kto by mal zaujem o take pokazene fotaky...

Ďakujem pekne.
Olympus mju760 - rovnaký problém len s tým rozdielom, že mne sa objektív vysunul, ale už sa nechcel zaťiahnuť späť. Rozobral som ho do poslednej šrubky a zistil, že bol zaseknutý mechanizmus, ktorý hýbe objektívom. Poskladal som ho naspäť, zapol, vysunul sa, ale znova ostal zaseknutý. Už sa mi s tým potom ďalej nechcelo babrať, tak leží v skrini. Rozobrať ani poskladať ho nie je problém, ale či to pomôže je otázne. Večer aj pošlem nejaké fotky.
 
Paulie
2012-03-13 12:00:31+01
príspevok od: Dustyn
Ahoj, na dovolenke sa mi pokazil Olympus µ 700, asi sa zaniesol pieskom alebo co... pretoze nechce vyklopit objektiv pri zapinani... chcem sa preto spytat ci sa to da este opravit? a kolko by ma to stalo.. alebo popripade predat dakomu kto by mal zaujem o take pokazene fotaky...

Ďakujem pekne.
...a čo na to v servise?
 
Dustyn
2012-03-13 12:02:49+01
ano, videl som uz po nete, ze stale ten isty problem kazdy mal s tym fotakom... no rozobral som ho aj ja, ale ja som z toho jelen, vobec neviem co naco treba a co jak funguje tam pod tym .. hej ak mozes prihod nejake fotky a aj koment ze co by som mal urobit, napriklad s tym mechanizmom nechapem vobec .. Diki pekne
 
bonifacko
2012-03-13 12:07:56+01
Videl som v jednom servise klienta s ultrazoomom. Napočítavali mu predbežne cenu opravy a prišli k 300€. Tak smelo do toho.
 
stanik_sk
2012-03-13 13:25:55+01
Mozno trosku od veci no so servisom Olympus mam iba tie najhorsie skusenosti. Mal som tam E-500 aj E-3, nikdy viac!

Nastastie, uz nevlastnim nic od Olympusu ale ak by sa mi nieco pokazilo (mimo zaruku) tak to uz asi rovho hadzem do kosa.. Popripade ak niekto pozna daky ne-autorizovany servis s pristupom k autorizovanym dielom .. to by bolo riesenie...
 
paldixy
2012-03-13 13:34:22+01
príspevok od: stanik_sk
Mozno trosku od veci no so servisom Olympus mam iba tie najhorsie skusenosti. Mal som tam E-500 aj E-3, nikdy viac!

Nastastie, uz nevlastnim nic od Olympusu ale ak by sa mi nieco pokazilo (mimo zaruku) tak to uz asi rovho hadzem do kosa.. Popripade ak niekto pozna daky ne-autorizovany servis s pristupom k autorizovanym dielom .. to by bolo riesenie...
No to mám asi smolu. Mám 2 E-520 a jeden už presluhuje závierku. Viac ako 53.000 cyklov. Ak by som to dal na opravu do servis Olympusu do Bratislavy tak s Pánom zbohom, podľa reakcie. Ale vraj v Nových Zámkoch je súkromný servis, údajne dobrý. Tam by som skúsil. Dosť sa rozmohlo, že sa predávajú pokazené fotoaparáty napr. na Bazoši. Ešte aj na takýchto sračkách chcú ľudia zarobiť.Je to smutné.
 
bonifacko
2012-03-13 13:41:55+01
Ak oprava, tak jedine vo vlastnej režii a nahradne sučiastky použite cez ebay za dolar.
 
stanik_sk
2012-03-13 13:44:58+01
Ak myslis ten isty servis v NZ co ja tak pocul som chvalu. Bohuzial, nie vzdy ma panko pristup k vsetkym potrebnym dielom. Chcel som tam poslat blesk od Canonu a na rovinu mi povedal co je vadne a ze tento diel iba v autorizovanom servise

Ja len tolko ze hoci ludia niekedy vytvoria emocionalny vztah k svojmu fotaku, niekedy je tak oprava taka nakladna ze sa jednoducho neoplati.. Casty osud kompaktov
 
Shooter
2012-03-13 17:08:31+01
príspevok od: Dustyn
ano, videl som uz po nete, ze stale ten isty problem kazdy mal s tym fotakom... no rozobral som ho aj ja, ale ja som z toho jelen, vobec neviem co naco treba a co jak funguje tam pod tym .. hej ak mozes prihod nejake fotky a aj koment ze co by som mal urobit, napriklad s tym mechanizmom nechapem vobec .. Diki pekne
Takže sľúbené obrázky aj s popisom. Myslím, že to nepomôže, ale aspoň sa pohráš.
Keďže si hovoril, že si ho už raz rozoberal. tak vynechám prvé kroky a hneď k tomu
hlavnému:

obr. 1:
Po odpojení zadnej časti s displeyom a tlačidlami by si mal vidieť zhruba toto. To v červenom krúžku je miesto, kde sa nachádza čip a pod ním je objektív a celý tento celok musíme demontovať. Držia ho 4 skrutky, tie treba odšrubovať a celý objektív by sa mal dať vybrať, viď obr.2. Ale veľký POZOR!!! Skôr nech čokoľvek urobíš musíš vyskratovať kondenzátor. To je ten strieborný válec na pravo od čipu (nad číslom jedna). Je v ňom cca. 300V a ak by si sa ho náhodou dotkol rukami, mal by si peknú pamiatku v podobe vypálenej diery v koži. Zober šrúbovák a iba sa dotkni kontaktov, kým nepreskočí poriadna iskra, potom môžeš smelo pokračovať ďalej.

obr.2:
Po odmotovaní objektívu z tela ho vytiahni von. V krúžku vidíš motorček a prevodový mechanizmus, ktoré slúžia na pohyb objektívu. Na to aby si sa k mechanizmu dostal potrebuješ odmontovať plošinu s čipom, lebo pod ňou sú ukryté skrutky, ktoré potrebuješ odšrubovať aby si sa dostal k ozubeným kolieskam.

obr.3:
V krúžkoch sú označené skrutky, ktoré držia plošinu s čipom. Vidíš tam potom ešte dva motorčeky, tie však patria k systému redukcie vybrácií (aspoň môj model)

obr.4:
Po odmotovaní plošiny s čipom sa pred tebou odkryje vnútro objektívu. V krúžkoch sú dve skrutky, ktoré musíš odmontovať a krytku prevodového mechanizmu dať preč (viď šípka).

obr.5:
Tu vidíš celý mechanizmus. Všetky kolesá išli ľahko. Problém bol posledkom koliesku (válec), ktoré prenášalo pohyb na objektív (lepšie viditeľné na obr.6) - bolo zaseknuté, resp. bolo zaseknuté niečo medzi koliesko a prstencom v objektíve

obr.6:
Tu je oznečené miesto, kde to bolo zaseknuté. Hýbal som s tým kolieskom a s prtencom kým to nepovolilo. Potom, keď to bolo spojazdnené, tak som otáčal tým kolieskom,aby sa mizasunul celý obejktív do vnútra (viď obr.7). Veľmi presne do ktorej strany, treba vyskúšať, ale ide to veľmi pomali a robil som to na etapy cca, pol hodinku. Ak sa ti podarí zasunúť objektív späť, môžeš opačným postupom postupne začať foťak skladať naspäť

obr.7:
Zasunutý obejktív

obr.8:
Zasunutý objektív a plošina s čipom

Takže môžeš sa hrať. Ale ako som povedal. Poskladal som to, foťák zapol, objektív sa
vysunul, ale nechcel zoomovať a po vypnutí opäť ostal vo vysunútej polohe.
 
Shooter
2012-03-13 17:09:12+01
ďalšie obrázky
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()