Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Polarizačný filter

sedliak
2012-08-23 19:14:59+02
Nazdar

kúpil som si polarizačný filter.....krútim sním a nevidím rozdiel medzi jednoltivý fotografiami....čím to je? lebo rozdiel by mal byť však?
 
Marcel Rebro
2012-08-23 19:20:49+02
príspevok od: sedliak
Nazdar

kúpil som si polarizačný filter.....krútim sním a nevidím rozdiel medzi jednoltivý fotografiami....čím to je? lebo rozdiel by mal byť však?
CPL je tym viac ucinnejsi cim nan dopada svetlo viac zo strany. Mas na nom taky zarez. Ten nasmeruj na slnko (ktore budes mat po boku) a uvidis.

Ak mas slnko (zdroj svetla) za chrbtom mozes sa ukrutit do ukrutna.

A dalsia otazka : akej znacky je ten CPL?
 
sedliak
2012-08-23 19:32:06+02
kúpil som si hamu,
 
sedliak
2012-08-23 19:33:32+02
co znaména skratka CPL? myslím ze polarizacny filter

asi Circular Polarizer.... ale čo? čo je to L?
 
Marcel Rebro
2012-08-23 19:36:39+02
príspevok od: sedliak
kúpil som si hamu,
... písal si že filter
 
Marcel Rebro
2012-08-23 19:37:03+02
príspevok od: sedliak
co znaména skratka CPL? myslím ze polarizacny filter

asi Circular Polarizer.... ale čo? čo je to L?
Circular PoLarizer
 
mathino
2012-08-23 19:44:03+02
príspevok od: sedliak
co znaména skratka CPL? myslím ze polarizacny filter

asi Circular Polarizer.... ale čo? čo je to L?
Cirkulárny polarizák sa jednoducho označuje CPL, nehľadaj za tým nejaký skrytý význam alebo čiernu mágiu

Akú Hamu máš ? Je aspoň MC (multi coated) ?

Nedávno som cez ebay kupoval Hoya CPL Pro1 Digital, cena bola super a s kvalitou som veľmi spokojný.
 
sedliak
2012-08-23 19:48:02+02
príspevok od: mathino
Cirkulárny polarizák sa jednoducho označuje CPL, nehľadaj za tým nejaký skrytý význam alebo čiernu mágiu

Akú Hamu máš ? Je aspoň MC (multi coated) ?

Nedávno som cez ebay kupoval Hoya CPL Pro1 Digital, cena bola super a s kvalitou som veľmi spokojný.
nepíše to nikde
 
mathino
2012-08-23 19:52:42+02
príspevok od: sedliak
nepíše to nikde
Na obale alebo na obrube nie je MC ? Alebo HTMC ?

Ak nie, tak si kúpil základný, bez viacvrstvovej antireflexnej úpravy - čo znamená, že môžeš mať vo výslednej fotografii odlesky, zmenený kontrast atď...
 
sedliak
2012-08-23 19:54:35+02
príspevok od: mathino
Na obale alebo na obrube nie je MC ? Alebo HTMC ?

Ak nie, tak si kúpil základný, bez viacvrstvovej antireflexnej úpravy - čo znamená, že môžeš mať vo výslednej fotografii odlesky, zmenený kontrast atď...
to neznie dobre.....keby som zas toto vedel, tak nič no....hádam aj stýmto čo mám nasnímam veľa pekných fotiek
 
mathino
2012-08-23 19:58:38+02
príspevok od: sedliak
to neznie dobre.....keby som zas toto vedel, tak nič no....hádam aj stýmto čo mám nasnímam veľa pekných fotiek
 
Jerry C.
2012-08-23 22:11:46+02
vyskúšaj fotiť cez sklo alebo pod vodnou hladinou - mali by zmiznúť odrazy /aspoň čiastočne /
 
mathino
2012-08-23 22:28:12+02
Hej, CPL by mal eliminovať odrazy napr. pri fotení cez sklo, od lesklých predmetov a tiež ho pekne využiješ pri fotení krajiniek (oblaky napr.).

Ak chceš fotiť krajinu, tak porozmýšlaj nad štvorcovým systémom filtrov, najmä kvôli ND (neutrálne šedé) a prechodovým filtrom.

Verím, že keď si preštuduješ fotošklou tak nájdeš veľa užitočných informácií. Zvyšok je už iba na Tebe
 
sedliak
2012-08-29 19:18:50+02
dnes som skušal fotiť západ slnka stým CPL (mám základný) a krútil som sním a žiaden rozdiel medzi jednotlivými fotkami....nemal by byť? potm by bolo to točenie zbytočné...či nie?
 
dynnamic
2012-08-29 19:22:14+02
príspevok od: sedliak
dnes som skušal fotiť západ slnka stým CPL (mám základný) a krútil som sním a žiaden rozdiel medzi jednotlivými fotkami....nemal by byť? potm by bolo to točenie zbytočné...či nie?
zalezi ako ti nan to svetlo dopada
 
calimero
2012-08-29 19:58:16+02
príspevok od: sedliak
dnes som skušal fotiť západ slnka stým CPL (mám základný) a krútil som sním a žiaden rozdiel medzi jednotlivými fotkami....nemal by byť? potm by bolo to točenie zbytočné...či nie?
Pri zapade slnka je pol. filter neucinny. Vhodnejsi je prechodovy filter.
 
hranis
2012-08-29 20:28:49+02
príspevok od: mathino
Cirkulárny polarizák sa jednoducho označuje CPL, nehľadaj za tým nejaký skrytý význam alebo čiernu mágiu

Akú Hamu máš ? Je aspoň MC (multi coated) ?

Nedávno som cez ebay kupoval Hoya CPL Pro1 Digital, cena bola super a s kvalitou som veľmi spokojný.
Môžeš uviesť link na predajcu a za koľko ti prišiel? Aby to nebola reklama, stačí do pošty. Uvažoval som nad ebayom už dávno, ale je podozrenie, že za nízku cenu človek dostane - síce čiastočne funkčnú - napodobeninu.
 
sedliak
2012-08-29 21:06:40+02
tak teda kde mám použiť polarizačny aby bolo fukčné to "krútenie"
 
lgsvgh
2012-08-29 21:10:51+02
príspevok od: sedliak
dnes som skušal fotiť západ slnka stým CPL (mám základný) a krútil som sním a žiaden rozdiel medzi jednotlivými fotkami....nemal by byť? potm by bolo to točenie zbytočné...či nie?
musíš dávať ohľad na to ako prichádza svetlo, ale už to tu bolo spomenuté citujem: CPL je tym viac ucinnejsi cim nan dopada svetlo viac zo strany. Mas na nom taky zarez. Ten nasmeruj na slnko (ktore budes mat po boku) a uvidis.

Ak mas slnko (zdroj svetla) za chrbtom mozes sa ukrutit do ukrutna, koniec citátu, a to isté platí aj pre svetlo prichádzajúce z predu. Viac by pomohol ND FILTER.
 
mato.draho
2012-08-29 21:24:46+02
príspevok od: sedliak
tak teda kde mám použiť polarizačny aby bolo fukčné to "krútenie"
To "krútenie" bude najúčinnejšie kolmo na smer slnečného svetla, t.j. pri fotení so Slnkom zboku. Ale stmavnutie oblohy je len jeden z účinkov polarizáku - najlepšie bude presnoriť net a poskúšať.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()