Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

cena UV filtera

mironismo
2013-01-07 17:59:55+01
Zdravím skúsenejších fotografov, zaujímalo by ma či je lepšie kúpiť lacnejší UV filter a priplatiť si radšej za polarizačný alebo ND filter?
konkrétne som pozeral po:
shop.ephoto.sk/katalog/filtre/uv/cokin-c241-uv-77mm.html
shop.ephoto.sk/katalog/filtre/polarizacne/cokin-c164-circular-polarizer-77mm.html

+ bolo to tu rozoberané ale aj tak mi neda spytať sa ak mám nasadený UV možem naň nahodiť polarizačný? alebo je vhodné UV zhodiť? Väčšinou sa venujem prírode a architekúre.

Dík za rady
 
keko
2013-01-07 18:05:26+01
... vice pasku - vice adidas ...
 
Edison11
2013-01-07 18:19:45+01
Zavisi od typu objektivu, avsak podla mna je hlupost pouzivat viacero filtrov naraz - cim viacej optiky, tym mozes ocakavat vyssie reflexie.. (Osobne som aj proti pouzitiu UV filtra ako takeho...)
 
Edison11
2013-01-07 18:21:21+01
na doplnenie: kvalitny plc filter Ti nahradi ochranne vlastnosti protector a samozrejme aj UV filtra...
 
mironismo
2013-01-08 07:49:44+01
príspevok od: Edison11
Zavisi od typu objektivu, avsak podla mna je hlupost pouzivat viacero filtrov naraz - cim viacej optiky, tym mozes ocakavat vyssie reflexie.. (Osobne som aj proti pouzitiu UV filtra ako takeho...)
ježíško mi doniesol EF 24-105 F4 L...
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2013-01-08 07:59:08+01
príspevok od: mironismo
Zdravím skúsenejších fotografov, zaujímalo by ma či je lepšie kúpiť lacnejší UV filter a priplatiť si radšej za polarizačný alebo ND filter?
konkrétne som pozeral po:
shop.ephoto.sk/katalog/filtre/uv/cokin-c241-uv-77mm.html
shop.ephoto.sk/katalog/filtre/polarizacne/cokin-c164-circular-polarizer-77mm.html

+ bolo to tu rozoberané ale aj tak mi neda spytať sa ak mám nasadený UV možem naň nahodiť polarizačný? alebo je vhodné UV zhodiť? Väčšinou sa venujem prírode a architekúre.

Dík za rady
keby lacné filtre neznižovali kvalitu obrazu, tie drahé by sa vôbec nepredávali. Kvalitný (a teda aj drahý) filter má svoje opodstatnenie z viacerých dôvodov: Kvalitnejšia konštrukica, výrazne lepšie optické vlastnosti, kvalitnejšie AR vrstvy, ľahšie čistenie...
Máš objektív za 1000+€ a chceš dať naň lacný uv filter, ktorý ho posunie do triedy lomo...
 
dawajsoft
2013-01-08 08:35:29+01
v jednom nemenovanom bestsellery o foteni a fototechnike bolo napisane, ze UV pre digital je zbytocny, lebo samotny cip uz je UV-ckom opatreny. osobne moc s tymto nazorom nesuhlasim.
vlastnim tiez spominany objektiv a tiez som mal dilemu ake filtre kupit. nakoniec som si kupil HOYA filter UV 77mm HD (ako ochranu objektivu) a B+W CPL Käsemann XS-PRO MRC Nano 77mm. UV mam permanentne nasadeny na objektive a nan obcas,ked nieje cas nasadzujeml CPL.zhorsenie kvality som nezbadal, ale ja zas nerozoberam obrazok do posledneho pixelu
ps:na kvalitny objektiv potrebujes filter s kvalitnymi antireflexnymi vrstvami a minimalne takej ak nie vyssej kvality ako mas objektiv. v opacnom pripade sa ti kvalita vystupu znizi na uroven filtra.
 
mironismo
2013-01-08 08:56:53+01
príspevok od: branislavbuzek
keby lacné filtre neznižovali kvalitu obrazu, tie drahé by sa vôbec nepredávali. Kvalitný (a teda aj drahý) filter má svoje opodstatnenie z viacerých dôvodov: Kvalitnejšia konštrukica, výrazne lepšie optické vlastnosti, kvalitnejšie AR vrstvy, ľahšie čistenie...
Máš objektív za 1000+€ a chceš dať naň lacný uv filter, ktorý ho posunie do triedy lomo...
a aký by si mi teda odporučil? aj UV aj PLC kamarat použiva Hoya.
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2013-01-08 09:07:38+01
príspevok od: mironismo
a aký by si mi teda odporučil? aj UV aj PLC kamarat použiva Hoya.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/756817-REG/B_W_66_1066110_72mm_XS_Pro_NANO_Clear.html

Mosadzná obrúčka, kvalitné a presne opracované optické sklo, high-end AR vrstvy s hydro a oleofóbnymi vlastnosťami.
 
juve16
2013-01-08 10:52:27+01
príspevok od: mironismo
ježíško mi doniesol EF 24-105 F4 L...
1000krát tu rozobraté
Lko sklo a zabiješ naň najlacnejší UV...nie moc dobré. Kúp si UV Hoya.
 
juve16
2013-01-08 10:53:59+01
príspevok od: Edison11
na doplnenie: kvalitny plc filter Ti nahradi ochranne vlastnosti protector a samozrejme aj UV filtra...
len nie vždy sa hodí mať založený PCL. Aj keď viem, že tento hybrid je trochu iný ako klasický PCL. Svojho času som o ňom uvažoval, ale potom som radšej volil variantu solo UV a solo PCL.
 
calimero
2013-01-08 11:25:17+01
príspevok od: juve16
len nie vždy sa hodí mať založený PCL. Aj keď viem, že tento hybrid je trochu iný ako klasický PCL. Svojho času som o ňom uvažoval, ale potom som radšej volil variantu solo UV a solo PCL.
Na hybrid sa vykasli, filtrovane UV ziarenia na DSLR nema vyznam, cize v podstate by si kupil polarizak bez antireflexnych vrstiev za vela penazi.
 
juve16
2013-01-08 11:55:04+01
príspevok od: calimero
Na hybrid sa vykasli, filtrovane UV ziarenia na DSLR nema vyznam, cize v podstate by si kupil polarizak bez antireflexnych vrstiev za vela penazi.
cenovo je to cca ako polarizak
 
dawajsoft
2013-01-08 11:56:24+01
príspevok od: mironismo
a aký by si mi teda odporučil? aj UV aj PLC kamarat použiva Hoya.
ved som ti dal tip polar.: http://www.photonet.sk/shop/b-w-cpl-xs-pro-mrc-nano-77-mm/p_261.html
ochrana objektivu tip od brana: http://www.bhphotovideo.com/c/product/756817-REG/B_W_66_1066110_72mm_XS_Pro_NANO_Clear.html
ja mam sice ako ochranu hoyu HD, ale vtedy este neponukali filter co uviedol brano.inak by som si ho kupil namiesto hoyi
su to filtre vyrobene najnovsimi technológiami s multi anti reflex.vrstvami
 
juve16
2013-01-08 11:56:48+01
príspevok od: calimero
Na hybrid sa vykasli, filtrovane UV ziarenia na DSLR nema vyznam, cize v podstate by si kupil polarizak bez antireflexnych vrstiev za vela penazi.
ide skor o ochrannu funkciu
filtrovanie UV lucov ma vyznam skor na horach, no kolko uz len toho nafoti vo vysokych nadm. vyskach, V nasich zemepisnych podmienkach UV luce netreba riesit, ide skor o ochranu pred poskrabanim, pri padoch a podobne
 
LukiK
2013-01-08 12:18:06+01
niekto UV pouziva a chvali si to, iny nepouziva a nechyba mu to. Ja UV nepouzivam. Skla si chranim ako oko v hlave. Ale ked uz, tak si nasadim slnecnu clonu. A ta ti sklo dostatocne ochrani. Ja som radsej investoval do kvalitneho polarizaka - Hoya PRO1.
 
juve16
2013-01-08 12:50:16+01
príspevok od: LukiK
niekto UV pouziva a chvali si to, iny nepouziva a nechyba mu to. Ja UV nepouzivam. Skla si chranim ako oko v hlave. Ale ked uz, tak si nasadim slnecnu clonu. A ta ti sklo dostatocne ochrani. Ja som radsej investoval do kvalitneho polarizaka - Hoya PRO1.
pri 1000 eckovom skle investovat 3% (30 eur) od uv je zanedbatelna investia. Slnecnu clonu tiez nemas nasadneu nonstop. Aj v brasni treba chranit objektiv. Poznam osobne pripad, ze clovek bol na ture, smykol sa, fotak v brasni a pri naslednom vyberani bol rozbity len filter, sklo ostalo neporusene, Keby filter nebol ....
 
ROBAN
2013-01-08 13:11:30+01
príspevok od: juve16
pri 1000 eckovom skle investovat 3% (30 eur) od uv je zanedbatelna investia. Slnecnu clonu tiez nemas nasadneu nonstop. Aj v brasni treba chranit objektiv. Poznam osobne pripad, ze clovek bol na ture, smykol sa, fotak v brasni a pri naslednom vyberani bol rozbity len filter, sklo ostalo neporusene, Keby filter nebol ....
Na to sa ku objektivom dava taky gulaty cierny kryt a je na nom napisale ze CANON...
 
juve16
2013-01-08 13:48:30+01
príspevok od: ROBAN
Na to sa ku objektivom dava taky gulaty cierny kryt a je na nom napisale ze CANON...
niekedy býva napísané aj hama....
btw. pri spomínanom prípade bol taký čierny kryt a nepomohlo, pretože to tiež nerozdýchal.
 
mironismo
2013-01-08 14:19:15+01
príspevok od: juve16
pri 1000 eckovom skle investovat 3% (30 eur) od uv je zanedbatelna investia. Slnecnu clonu tiez nemas nasadneu nonstop. Aj v brasni treba chranit objektiv. Poznam osobne pripad, ze clovek bol na ture, smykol sa, fotak v brasni a pri naslednom vyberani bol rozbity len filter, sklo ostalo neporusene, Keby filter nebol ....
týmto vláknom ma nezaujímalo či je to zanedbateľná investícia ale či sa viac oplati usetriť na UV a to čo ušetrím na nom dať za kvalitnejší polarizačný filter alebo radšej priplatiť za oba...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()