Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

NIkkor 80-200 AF-D back-focus

tulipany
2013-03-21 15:43:22+01
Nedávno som si kúpila tento objektív a po pár týždňoch som zistila, že je na ňom back focus.
Zaujímavé, je že to začína na 80mm, tam mám v AF fine tune nastavené -10. Pri 200mm nie je potreba nič korigovať - ostrí dobre bez AF fine tune. Z toho mi vychádza, že pomocu AF fine tune to nepôjde korigovať. Pri iných objektívoch ostrí D700 dobre.

Otázka je či:
1) vrátiť objektív spät predávajúcemu (kúpno predajná zmluva je)?
2.) nechať si doladiť AF v servise?

V prípade, že by šiel do servisu, do ktorého by ste mi ho odporučili dať? A koľko asi to bude stáť?

Čo by ste mi odporučili? Vďaka.
 
@photomaro
2013-03-21 16:10:44+01
predavajuci za to nemoze, je to znamy problem tohto objektivu, na nete o tom najdes napisane viac. problem byva pri ostreni na minimalnu vzdialenost, ked zaostris na vzdialenejsi objekt (nie na nekonecno), malo by to byt lepsie...

mam ten isy objektiv a sprava sa rovnako (najma pri 200mm)
 
SK_8er
2013-03-21 18:17:19+01
hellou, tiez mam 80-200 af d dvojprstenec, s tym problemom, ktory popisujes som sa nestretol ani na forach, zatial, ale s tym co popisuje levi ano. Ten isty problem mam aj ja, v celom rozsahu je fajnovy az na 200mm, tam je pouzitelny az tak na 4,5 clone, inac ma bud nedoladitelny backfocus alebo je to uz neostrost objektivu na tomto ohnisku. Na flickr.com tento problem popisuje vela ludi... ale o tom ze by mal backfocus uz na 80mm som este nepocul/ necital. Skus ho nasadit na ine telo, alebo ak si to kupovala od nejakeho normalneho cloveka tak ho kontaktovat a spytat sa ci mal ten isty problem a preco ti o nom nepovedal ... v tej kupno predajnej zmluve sa tusim pise, ze ak nieje kupujuci informovany o zavadach a podobnych veciach tak ma narok na vratenie, alebo daco take...
 
@photomaro
2013-03-21 20:15:41+01
príspevok od: SK_8er
hellou, tiez mam 80-200 af d dvojprstenec, s tym problemom, ktory popisujes som sa nestretol ani na forach, zatial, ale s tym co popisuje levi ano. Ten isty problem mam aj ja, v celom rozsahu je fajnovy az na 200mm, tam je pouzitelny az tak na 4,5 clone, inac ma bud nedoladitelny backfocus alebo je to uz neostrost objektivu na tomto ohnisku. Na flickr.com tento problem popisuje vela ludi... ale o tom ze by mal backfocus uz na 80mm som este nepocul/ necital. Skus ho nasadit na ine telo, alebo ak si to kupovala od nejakeho normalneho cloveka tak ho kontaktovat a spytat sa ci mal ten isty problem a preco ti o nom nepovedal ... v tej kupno predajnej zmluve sa tusim pise, ze ak nieje kupujuci informovany o zavadach a podobnych veciach tak ma narok na vratenie, alebo daco take...
otazkou vsak ostava, ci je toto zavada, alebo vseobecne znama vlastnost objektivu- teda ze to maju vsetky kusy. podla mna to je "vlastnost"...
 
wmatko
2013-03-21 22:34:53+01
príspevok od: tulipany
Nedávno som si kúpila tento objektív a po pár týždňoch som zistila, že je na ňom back focus.
Zaujímavé, je že to začína na 80mm, tam mám v AF fine tune nastavené -10. Pri 200mm nie je potreba nič korigovať - ostrí dobre bez AF fine tune. Z toho mi vychádza, že pomocu AF fine tune to nepôjde korigovať. Pri iných objektívoch ostrí D700 dobre.

Otázka je či:
1) vrátiť objektív spät predávajúcemu (kúpno predajná zmluva je)?
2.) nechať si doladiť AF v servise?

V prípade, že by šiel do servisu, do ktorého by ste mi ho odporučili dať? A koľko asi to bude stáť?

Čo by ste mi odporučili? Vďaka.
staci fotak prepnut z AF do C. a vuala britva tora ostri presne tam kde ma. odskusane na sablone fokusu. je pravda ze pri objektoch tak 4-5 metrov zapinam af tune ale to uz je automatika a nejak to uz nezatazuje. na ten objektiv nedam dopustit...
 
SK_8er
2013-03-21 23:08:46+01
príspevok od: wmatko
staci fotak prepnut z AF do C. a vuala britva tora ostri presne tam kde ma. odskusane na sablone fokusu. je pravda ze pri objektoch tak 4-5 metrov zapinam af tune ale to uz je automatika a nejak to uz nezatazuje. na ten objektiv nedam dopustit...
na nehybajuci objekt davas AF-C ? napr pri portrete ? mozes to trosku viac prosim ta popisat ? a este aky mas ty problem so svojim kusom 80-200fky ? ci ten co ja s levim alebo ten co tuto slecna tulipany ?
 
Laco62
2013-03-21 23:50:13+01
mal som podobný problém, dal som všetky objektívy vyladiť v servise a je zo OK
 
wmatko
2013-03-22 17:16:22+01
príspevok od: Laco62
mal som podobný problém, dal som všetky objektívy vyladiť v servise a je zo OK
to je hlupost pokial ide o tento objektiv, o ktorom sa hovori v teme... tento problem mechanicky zasah NEVYRIESI !
 
bombay_himself
2013-03-22 20:26:32+01
príspevok od: wmatko
to je hlupost pokial ide o tento objektiv, o ktorom sa hovori v teme... tento problem mechanicky zasah NEVYRIESI !
no ja si myslím, že mechanický zásah do objektívu by to mal vyriešiť...
 
wmatko
2013-03-23 21:44:57+01
príspevok od: bombay_himself
no ja si myslím, že mechanický zásah do objektívu by to mal vyriešiť...
jasne ze vyriesi.... na urcitu vzdialenost na ktoru ju nastavia v servise..... zial vinej vzdialenosti to zas nepojde projte je to vlastnost toho objektivu a jeho vnutornej konstrukcie..... objektiv ma backfocus pri menej vzdialenych ostreniach.... dim dalej objekt tym lepsie... pri 10 metroch je to vporiadku... takze keby to posunu v servise na blyzie tak potom sa poserie ostrenie na dalej .... proste neodda sa do toho vrtat... a kto tvrdi opak klame odstranil jednu vec a dalsiu pokazil .... pripominam ze hovorim o konkretnom objektive... s inimi problem nieje co mam
 
tulipany
2013-03-25 21:45:13+01
príspevok od: wmatko
jasne ze vyriesi.... na urcitu vzdialenost na ktoru ju nastavia v servise..... zial vinej vzdialenosti to zas nepojde projte je to vlastnost toho objektivu a jeho vnutornej konstrukcie..... objektiv ma backfocus pri menej vzdialenych ostreniach.... dim dalej objekt tym lepsie... pri 10 metroch je to vporiadku... takze keby to posunu v servise na blyzie tak potom sa poserie ostrenie na dalej .... proste neodda sa do toho vrtat... a kto tvrdi opak klame odstranil jednu vec a dalsiu pokazil .... pripominam ze hovorim o konkretnom objektive... s inimi problem nieje co mam
popravde dnes som robila presnejšie testy s terčíkom a vycháda mi, že je jedno či fotím z 3, 5, 7 a viac metrov výsledok je ten istý - BF asi tak 4-6cm. V AF fine tune mám -20 a stále to nie je dobré... Mám z toho zmiešané pocity... Ach jaj.
Ja som v tom, že v Nikone to vedia dať do poriadku vo všektých ohniských..či je to nemožné?

Čo je ale zaujímavé, že vidím rozdiely medzi manuánym ostrením cez hľadáčik a cez Life View - obe mi dávajú iné výsledky - Life view ostrí presnejšie... Z toho mi vychádza, že buď má tá zelená bodka ostrenia klame alebo zle ostrí telo i keď napr. na 50 1.4 alebo 85mm 1.8 ostrí 100%.
Dá sa vylúčiť nejakým testom, že telo asotrí na 100% správne?
 
williams
2016-02-22 15:12:44+01
príspevok od: @photomaro
otazkou vsak ostava, ci je toto zavada, alebo vseobecne znama vlastnost objektivu- teda ze to maju vsetky kusy. podla mna to je "vlastnost"...
Presne tak, je to závada vlastná danému typu výrobku. celá séria objektívov je na vlas rovnako chybná. Zrejme sa Nikon v tomto ohľade "prepočítal" už pri návrhu. A nešťastné na tom je to, že ani po tridsiatich rokoch si to neprizná, ba dokonca to ani nie je schopný opraviť ani v Nemeckom Duseldorfe! (Posielal som tam dokonca na vyžiadanie Nikonu s objektívom aj telo D600!!!.)
Pripadá mi to, ako zámer Nikonu, takto si získavať zákazníkov na kúpu nových predražených skiel.
Ak by sa našiel taký odborník, čo to vie mechanicky vyladiť, mám záujem. Pretože ten objektív ostrený cez liveview manuálne má úplne inú ostrosť, povedal by som, že veľmi blízku jeho súčasným nástupcom. Niekde mám aj fotky, čo som si robil porovnanie.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()