Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Aký prechodový filter pre amatérsky objektív 18-105mm Nikon

marcelstehlik
2015-04-02 09:34:12+02
Ahojte, som amatérsky začínajúci fotograf, takže nepožadujem nejakú extra kvalitu. Inak povedané, 100€ za filter nedám. Chcel by som nejaký prechodový filter na zvýraznenie oblohy, na eshopoch som našiel ceny od 70€ a to sa mi zdá už moc, na ebay som našiel filtre značiek NiSi a Fujing, je to čína predpokladám, otázne je, je to veľmi zlé alebo sa to bude dať prežiť? V amatérskej fotografií. Prípadne máte iný typ? Inak povedané, máte s nimi nejaké skúsenosti? Našiel som aj nejakú značku Zomei ale to sa mi zdá už moc veľká Čína, ale je dosť možné, že sa výrabajú v jednej fabrike.

http://www.ebay.com/itm/New-NISI-67mm-GC-GRAY-Graduated-gray-Neutral-Density-filter-67mm-filter-/121350380560?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c410bdc10

http://www.ebay.com/itm/Fujing-67mm-0-6-67mm-0-9-GC-GRAY-Neutral-Density-filter-Professtional-ND-filter-/261359757106?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cda416732
 
Marcel Rebro
2015-04-02 09:51:31+02
príspevok od: marcelstehlik
Ahojte, som amatérsky začínajúci fotograf, takže nepožadujem nejakú extra kvalitu. Inak povedané, 100€ za filter nedám. Chcel by som nejaký prechodový filter na zvýraznenie oblohy, na eshopoch som našiel ceny od 70€ a to sa mi zdá už moc, na ebay som našiel filtre značiek NiSi a Fujing, je to čína predpokladám, otázne je, je to veľmi zlé alebo sa to bude dať prežiť? V amatérskej fotografií. Prípadne máte iný typ? Inak povedané, máte s nimi nejaké skúsenosti? Našiel som aj nejakú značku Zomei ale to sa mi zdá už moc veľká Čína, ale je dosť možné, že sa výrabajú v jednej fabrike.

http://www.ebay.com/itm/New-NISI-67mm-GC-GRAY-Graduated-gray-Neutral-Density-filter-67mm-filter-/121350380560?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c410bdc10

http://www.ebay.com/itm/Fujing-67mm-0-6-67mm-0-9-GC-GRAY-Neutral-Density-filter-Professtional-ND-filter-/261359757106?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cda416732
Ak na objektív s kompromisnou kvalitou setového širokorozsahového zoomu šupneš nejaký plastový srandašág z Číny, kvalita bude asi horšia ako si ochotný akceptovať. Choď do overených značiek - Hoya, Kenko, B&W.
 
PeCh
2015-04-02 10:24:09+02
Osobne by som sa na tvojom mieste amatérskeho začínajúceho fotografa na hocijaký prechodový filter zvysoka vykašlal. Ak kúpiš niečo, čo ti len pokazí fotku, tak budeš len nadávať a ľutovať vyhodených peňazí. Otázka je, či by ti aj kvalitný filter v niečom pomohol (bez ohľadu na cenu). Som toho názoru, že prechodový filter je v zbytočnosť. Vidím jeho využitie len pri scénach prechod more-obloha bez čohokoľvek (pevniny, majáka, lode...) vyčnievajúceho nad horizont. V ostatných prípadoch ti lepšiu službu urobí správny postproces a najlepšie skladanie expozícií. Ale ak máš nejakú fotku, ktorá ti nevyšla z dôvodu absencie prechodového filtra, tak ju ukáž. V galérii máš len 2 fotky a ani jedna nie je vhodná pre použitie prechodového filtra.
 
marcelstehlik
2015-04-02 10:42:04+02
príspevok od: PeCh
Osobne by som sa na tvojom mieste amatérskeho začínajúceho fotografa na hocijaký prechodový filter zvysoka vykašlal. Ak kúpiš niečo, čo ti len pokazí fotku, tak budeš len nadávať a ľutovať vyhodených peňazí. Otázka je, či by ti aj kvalitný filter v niečom pomohol (bez ohľadu na cenu). Som toho názoru, že prechodový filter je v zbytočnosť. Vidím jeho využitie len pri scénach prechod more-obloha bez čohokoľvek (pevniny, majáka, lode...) vyčnievajúceho nad horizont. V ostatných prípadoch ti lepšiu službu urobí správny postproces a najlepšie skladanie expozícií. Ale ak máš nejakú fotku, ktorá ti nevyšla z dôvodu absencie prechodového filtra, tak ju ukáž. V galérii máš len 2 fotky a ani jedna nie je vhodná pre použitie prechodového filtra.
Asi máš pravdu, najlepšie riešenie je skladanie expozícií alebo to doladiť potom doma, Nikon má celkom slušný dynamický rozsah a šedými prechodmi sa to dá trochu vylepšiť, napr. na tom zámku čo tu mám nebolo vidieť oblohu skoro vôbec. Na setový objektív je zbytočné kupovať filter, ktorého cena sa približne rovná cene objektívu. Časom keď tu budem mať viac ako dve fotky budem nad tým rozmýšľať ale to je ešte dlhá cesta.

Tému môže admin uzavrieť.
 
bonifacko
2015-04-02 14:40:57+02
príspevok od: Marcel Rebro
Ak na objektív s kompromisnou kvalitou setového širokorozsahového zoomu šupneš nejaký plastový srandašág z Číny, kvalita bude asi horšia ako si ochotný akceptovať. Choď do overených značiek - Hoya, Kenko, B&W.
Nie sú plastové. No maju jednu chybu, že robia nejaky červeny odtieň.
 
Martin Školiak
2015-04-02 19:41:54+02
príspevok od: marcelstehlik
Ahojte, som amatérsky začínajúci fotograf, takže nepožadujem nejakú extra kvalitu. Inak povedané, 100€ za filter nedám. Chcel by som nejaký prechodový filter na zvýraznenie oblohy, na eshopoch som našiel ceny od 70€ a to sa mi zdá už moc, na ebay som našiel filtre značiek NiSi a Fujing, je to čína predpokladám, otázne je, je to veľmi zlé alebo sa to bude dať prežiť? V amatérskej fotografií. Prípadne máte iný typ? Inak povedané, máte s nimi nejaké skúsenosti? Našiel som aj nejakú značku Zomei ale to sa mi zdá už moc veľká Čína, ale je dosť možné, že sa výrabajú v jednej fabrike.

http://www.ebay.com/itm/New-NISI-67mm-GC-GRAY-Graduated-gray-Neutral-Density-filter-67mm-filter-/121350380560?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item1c410bdc10

http://www.ebay.com/itm/Fujing-67mm-0-6-67mm-0-9-GC-GRAY-Neutral-Density-filter-Professtional-ND-filter-/261359757106?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cda416732
Ak si myslíš že si vystačíš s jedným prechodovým filtrom tak sa hlboko mýliš. Ja ich používam až 6. To že sa nedajú fotografovať scény kde niečo presahuje cez horizont je hlúposť, treba to len vedieť.
 
seifi
2015-04-02 20:34:18+02
PeCH to napísal veľmi pekne ; ja mám rád more, a ani ráz som nemal nasadený prechodový filter pri jeho fotení; niečo vyšlo lepšie, niečo horšie, ale ani ráz, myslím si, som nemal po tých rokoch fotografiu, u ktorej by som mohol povedať, tu mať filter a som za vodou , ... to jest musím to mať najskôr v hlave poukladané, čo fotím, čo chcem z toho dostať; ... budeš zápasiť s filtrom a scéna sa ti bude meniť pred očami ako na filmovom páse; zameraj sa na motív, myšlienku, kompozíciu...až to budeš mať poriešené, potom sa zaoberaj filtrami ....až to máš za sebou tieto moje predslovy, tak platí čo píše Marcel R.
 
Tibor78
2015-04-02 21:07:09+02
Ja som filtre prestal pouzivat. Kazia Ti vysledny obraz, kruhove su neprakticke, nenastavis riadne horizont a dostickove su nahovno tiez, pretoze zvyraznuju odrazy.V dnesnej dobe su snimace na vysokej urovni a z rawu z nich vytiahnes dost.Ak ti je to malo, fot expozicnym bracketingom.
 
Puff
2015-04-02 22:30:30+02
príspevok od: Tibor78
Ja som filtre prestal pouzivat. Kazia Ti vysledny obraz, kruhove su neprakticke, nenastavis riadne horizont a dostickove su nahovno tiez, pretoze zvyraznuju odrazy.V dnesnej dobe su snimace na vysokej urovni a z rawu z nich vytiahnes dost.Ak ti je to malo, fot expozicnym bracketingom.
Aké si používal dostickove filtre?
 
Tibor78
2015-04-03 06:42:23+02
príspevok od: Puff
Aké si používal dostickove filtre?
Hitech za cca 20e.Zvyraznovali odlesky zo slnka.Nakoniec som fotil bez nich.Potom som mal aj ND1000 a to bol hrozny farebny posun do purpurova, nepomahalo ani vyvazenie bielej v Raw.Potom som kupil kruhove Hoya Pro ND 1000 a ND64 a to uz je ina kava.Farebny posun nevidim ziaden aj ked boli nasadene oba.Podla mna su prechodove filtre zbytocne, z Rawu tot vytiahnes, ale ND su nenahraditelne.
 
Puff
2015-04-03 09:43:55+02
príspevok od: Tibor78
Hitech za cca 20e.Zvyraznovali odlesky zo slnka.Nakoniec som fotil bez nich.Potom som mal aj ND1000 a to bol hrozny farebny posun do purpurova, nepomahalo ani vyvazenie bielej v Raw.Potom som kupil kruhove Hoya Pro ND 1000 a ND64 a to uz je ina kava.Farebny posun nevidim ziaden aj ked boli nasadene oba.Podla mna su prechodove filtre zbytocne, z Rawu tot vytiahnes, ale ND su nenahraditelne.
Ja som ti taky starý kocúr s PS sa moc nekamaratim tak radšej zo sebou nosím sadu Lee filtrov .
Buď sú take dobre alebo ja taky slepý ze my nevadia
 
psykora2
2015-04-03 10:24:22+02
su situacie ked je dobre mat nasadeny prechodak a fotit s nim, lebo to usetri v PP mnozstvo casu, nechcem si ani predstavit upravovat nejaku reportaz z vyletu do hor cez lepenie expozic, vsetko zavisi na konkretnych podmienkach, osobne rad pouzivam doskove slovenske filtre 84.5mm za 20€ vo verzii medium ND hard a soft (vyborna kvalita, funguju aj na dlhsich ohniskach), samozrejme pri extremnejsich podmienkach tiez radsej pouzivam bracketing a lepenie expozic
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()