Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Zarosenie zvnútra objektívu

Chrobaky
2015-12-30 21:52:14+01
Zdravím, mám Samyang 8mm 3.8 Canon. O tom ako pri prechode zo zimy do tepla sa zarosí zvonku objektív som videl veľa tém. Lenže mne sa to deje presne opačne. Vonku v zime, pri vytiahnutí z teplej brašne a nasadení na zimné telo sa mi zarosí zvnútra, vytvorí sa malý fliačik na čočke. V teple samozrejme zmizne. Máte s tým niekto skúsenosti ?
 
lacy
2015-12-30 22:05:38+01
mne sa to stáva len zvonka, a tomu predchádzam,tak že pred fotením, ak viem že pôjdem von a mrzne, tak nechám foťak aj s brašňou chvílu predtým v garáži kde je asi tak 8 stupňou potom sa mi tak nerosí. To robím aj opačne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2015-12-30 22:25:46+01
Je to normalne. Medzi sosovkami je vzdyuch, vlhkost v nom skondenzuje. Moze sa ti to stat dokonca na snimaci. Techniku, pri vstupe zo zimy do tepla, treba nechat temperovat. Nechat dostatocne dlho v taske, kym sa kovove a sklenene xasti dostatocne nezohreju. Taska sluzi ako termotaska, zatvorena brani rychlemu zohriatiu vo vnutri.
 
rudolfo63
2016-01-01 10:51:39+01
ja som kupil fusaklu na objektiv vo Wienn,kca 6 eur,je z hrubsieho materialu,...
 
ferguson
2016-01-01 13:22:13+01
Aby sa zarosil teply objektiv po preneseni do chladu mi nedava zmysel. Nehovorim ze nie, ale nenapada ma, na akom fyzikalnom principe by sa ta voda mala skondenzovat.
 
dušan_b
2016-01-01 18:09:36+01
Mne to naopak zmysel dáva. Teplý vzduch vo vnútri šošovky sa stiahne a nasaje trochu vzduchu zvonka a s ním aj vlhkosť. Pokiaľ neprší či nesneží, treba púzdro nechať pootvorené. Alebo prenášať zavesený na krku či v priehradke auta bez puzdra. Kým dôjdeš na miesto, bude všetko ok. Púzdro je na pohodlné prenášanie, nie na ochranu pred chladom.
Kým iní budú "temperovať", ty budeš môcť fotiť.
 
Chrobaky
2016-01-02 19:19:30+01
Problém vyriešený. Dnes som bol v Tatrách zo začiatku sa mi rosil. Nechal som ho v brašni zvyknúť si na chlad a potom to bolo bez problémov.
 
Roman Point
2016-01-04 22:23:19+01
Mňa tak napadlo či tam nevznikne nejaký povlak z tej zarosenej strany, keď sa niečo podobné viac krát zopakuje. Nejaký film ktorý nie je okom viditeľný ale mohol by spôsobiť neskôr v protisvetle, alebo iných náročných ( svetelných ) podmienkach stratu kontrastu napr.
 
flico.sk
2016-01-05 22:29:17+01
Zdravím.
Chcel by som Vás poprosiť o informáciu, či ste niekto riešili zarosovanie počas fotenia (napr. nejaká špeciálna rosnica hlavne pre širokouhlé objektívy napr Samyang 14mm F2.8), keď teploty prístorja a okolia sú vyrovnané, ale je väčšia vlhkosť vzduchu a objektívy sa zarosujú.
 
novy
2016-01-06 21:26:08+01
príspevok od: flico.sk
Zdravím.
Chcel by som Vás poprosiť o informáciu, či ste niekto riešili zarosovanie počas fotenia (napr. nejaká špeciálna rosnica hlavne pre širokouhlé objektívy napr Samyang 14mm F2.8), keď teploty prístorja a okolia sú vyrovnané, ale je väčšia vlhkosť vzduchu a objektívy sa zarosujú.
Buď klasický výhrevný pásik z astroobchodov, alebo svojpomoc. Tenký odporový drôt vlepený medzi dve strany suchého zipsu. Výkon okolo 8 W, napájanie z autobatérie. S úspechom používam na tokine 11-16 .samyangu 8mm, tamrone 150-600, newtone 1000/200... Dĺžka 80cm. Namotáš na objektív jeden, dva alebo tri závity - podľa potreby. Tým pádom odpadá komplikovaná regulácia atď.
 
flico.sk
2016-01-07 09:24:17+01
príspevok od: novy
Buď klasický výhrevný pásik z astroobchodov, alebo svojpomoc. Tenký odporový drôt vlepený medzi dve strany suchého zipsu. Výkon okolo 8 W, napájanie z autobatérie. S úspechom používam na tokine 11-16 .samyangu 8mm, tamrone 150-600, newtone 1000/200... Dĺžka 80cm. Namotáš na objektív jeden, dva alebo tri závity - podľa potreby. Tým pádom odpadá komplikovaná regulácia atď.
Zdravím.
Ďakujem za prínosný tip. Nejaké odporové drôty by som mal mať ešte z mojej "elektro-bastliacej" minulosti. Skúsim niečo "poskladať", aby to bolo viacej "prenostné" s dĺžkou činnosti aspoň pár hodín.
 
novy
2016-01-07 17:51:44+01
Pridávam fotky... Použitý samolepiaci suchý zips a odporový drôt 28 ohm/meter. Funguje to takmer na 100%. Prakticky v akomkoľvek počasí. Cena celkom 4 eurá...
 
Jozep
2016-01-07 23:22:10+01
príspevok od: ferguson
Aby sa zarosil teply objektiv po preneseni do chladu mi nedava zmysel. Nehovorim ze nie, ale nenapada ma, na akom fyzikalnom principe by sa ta voda mala skondenzovat.
na rovnakom principe ako ked sa rosi pri prechode zo zimy do tepla, ale v tomto pripade sa nezraza vlhkost z tepleho vzduchu okolia na povrchu studeneho fotaku, ale vlhkhost z tepleho vzduchu vovnutri fotoaparatu na prudko ochladzujucom sa povrchu vo vnutri.

Najlepsie riesenie ako uz bolo milionkrat spomenute - ochladzovat ale hlavne zohrievat pri vstupe do teplej miestnosti fotak pomaly, najlepsie nechat v brasni kym sa nezohreje
 
matej.revucky@gmail.com
2021-07-14 20:39:12+02
Zdravím. Spadol mi mobil do vody ide normálne na začiatku som mal problémy s ním ale už funguje. Zarosili sa všetky moje objektívi na mobile a nemizne to ostáva to tam keď idem fotiť vyzerá to ako keby bola hmla neviete mi niekto poradiť?
 
Scout
2021-07-14 21:03:41+02
príspevok od: matej.revucky@gmail.com
Zdravím. Spadol mi mobil do vody ide normálne na začiatku som mal problémy s ním ale už funguje. Zarosili sa všetky moje objektívi na mobile a nemizne to ostáva to tam keď idem fotiť vyzerá to ako keby bola hmla neviete mi niekto poradiť?
Tak si si zadarmo spravil permanentný pro mist filter .... Ja to vidím jedine na servis prípadne to skúsiť rozobrať a vyčistiť na vlastné triko. Prípadne ho nechaj jeden deň v ryži a možno sa trošku popasuje s vlhkosťou.
 
jozef84
2021-07-15 15:58:46+02
príspevok od: Scout
Tak si si zadarmo spravil permanentný pro mist filter .... Ja to vidím jedine na servis prípadne to skúsiť rozobrať a vyčistiť na vlastné triko. Prípadne ho nechaj jeden deň v ryži a možno sa trošku popasuje s vlhkosťou.
Ryža je dobrá, tiež som tak sušil foťák... a tiež pomôže - povyberaj z topánok tie papierové minivrecúška,kde sa nachádzajú hygroskopické granulky. Ak máš možnosť to uložiť do malého podtlaku a teplotu do 50 stupňov, tak by to mohlo tiež zafungovať, ak sa nenachádzajú tesnenia v optike... Ale môžeš mať potom iný problém a to sú zaschnuté kvapôčky na optike.A treba trpezlivosť - jeden deň je málo...
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()