Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

objektívy s pevným sklom

borylad
2016-05-05 08:31:28+02
Čaute optici. Točím na kamku so super35mm senzorom, čo je veľkosťou dačo podobné APS-Cčku, čiže je tam podobný crop factor. Aktuálne točím s objektívom s ohniskom 24-105 od canonu. Úžasný objektív to je, to hej že hej. No rozmýšľam že by som si zadovážil aj nejaké pevné sklo (možno aj viac skiel) no v pevných sklách mám trochu binec.

Potreboval by som niečo širšie, bo tá 24ka ma v určitých situáciách dosť obmedzuje, no na druhú stranu by som sa rád vyhol fisheye efektu, ktorý ak ma myseľ neklame by sa mal ukazovať od dákych 16mm. A včul otázka pre skúsených, bude nejaký zásadný rozdiel medzi tou 24 a 16?, resp ak by som rátal s cropfactorom, tak mal by som skúsiť aj niečo širšie?

Čo tak kukám weby, tak je celkom obľúbený objektív 17-35 na takéto širšie zábery. Nejsť radšej touto cestou? Určite chcem aj pevné sklo, ale rozmýšľam, či by nebolo lepšie na široké zábery vziať si tento a pevné si kúpiť trebárs 35mm, alebo niečo také.

A ešte ma zaujíma stabilizácia. Tá EF 24-105 má neuveriteľnú stabilizáciu, fakt krása. Bo dosť často sa dostávam do situácií, kedy točím z ruky, takže v kombinácií so stabilizáciou v poste je to veľmi veľmi fajn. Avšak pevné sklá moc stabilizáciu nemajú. Čítal som, že to je kvôli tomu, že jednak na stabilizačnú jednotku v takom objektíve nie je priestor, no zároveň to nie je pri širokých sklách ani potrebné. Máte niekto skúsenosti s točením z ruky s širokým pevným sklom bez stabilizácie? Ako to vyzerá? Akože z 90% nakrúcania používam statív, no občas som v situácií, kedy statív ani inú mechanickú stabilizáciu nemôžem použiť.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-05-05 08:59:53+02
príspevok od: borylad
Čaute optici. Točím na kamku so super35mm senzorom, čo je veľkosťou dačo podobné APS-Cčku, čiže je tam podobný crop factor. Aktuálne točím s objektívom s ohniskom 24-105 od canonu. Úžasný objektív to je, to hej že hej. No rozmýšľam že by som si zadovážil aj nejaké pevné sklo (možno aj viac skiel) no v pevných sklách mám trochu binec.

Potreboval by som niečo širšie, bo tá 24ka ma v určitých situáciách dosť obmedzuje, no na druhú stranu by som sa rád vyhol fisheye efektu, ktorý ak ma myseľ neklame by sa mal ukazovať od dákych 16mm. A včul otázka pre skúsených, bude nejaký zásadný rozdiel medzi tou 24 a 16?, resp ak by som rátal s cropfactorom, tak mal by som skúsiť aj niečo širšie?

Čo tak kukám weby, tak je celkom obľúbený objektív 17-35 na takéto širšie zábery. Nejsť radšej touto cestou? Určite chcem aj pevné sklo, ale rozmýšľam, či by nebolo lepšie na široké zábery vziať si tento a pevné si kúpiť trebárs 35mm, alebo niečo také.

A ešte ma zaujíma stabilizácia. Tá EF 24-105 má neuveriteľnú stabilizáciu, fakt krása. Bo dosť často sa dostávam do situácií, kedy točím z ruky, takže v kombinácií so stabilizáciou v poste je to veľmi veľmi fajn. Avšak pevné sklá moc stabilizáciu nemajú. Čítal som, že to je kvôli tomu, že jednak na stabilizačnú jednotku v takom objektíve nie je priestor, no zároveň to nie je pri širokých sklách ani potrebné. Máte niekto skúsenosti s točením z ruky s širokým pevným sklom bez stabilizácie? Ako to vyzerá? Akože z 90% nakrúcania používam statív, no občas som v situácií, kedy statív ani inú mechanickú stabilizáciu nemôžem použiť.
Zaplat si aspon konto classic a mozes citaz fotoskolu, kde su tieto veci podrobne rozpisane v niekolkatich clankoch, urcite nad ramec komentarov vo fore.
 
borylad
2016-05-05 09:03:44+02
a tá fotoškola sa zaoberá aj videom?
 
bear
- moderator
2016-05-05 09:09:00+02
Neviem, ci tvoja kamera podporuje aj EF-S objektivy, ak ano, tak mozno by bola dobra volba Canon ef-s-10-18mm f/4.5-5.6 is stm, nie je drahy a ma stabilizaciu. Ak potrebujes EF objektiv, tak 16-35 4L IS USM. Zial ziadny sirokouhly pevny objektiv nema IS.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-05-05 09:19:20+02
príspevok od: borylad
a tá fotoškola sa zaoberá aj videom?
Specializujeme sa skor na foto, ale objektivy su objektivy. Ked nevies aky rozdiel je medzi 16 a 24 mm, urcite v nej najdes odpoved.

P.S. Video je sled fotografii.
 
borylad
2016-05-05 09:55:13+02
njn, ibaže rozdiel medzi 16 a 24mm nebol zas až tak úplnou prioritou tejto témy.


P.S. Video ani z ďaleka nie je sled fotografií..

P.S.2 Až budem chcieť študovať teóriu o ohniskových vzdialenostiach tak budem študovať a až budem chcieť počuť názor niekoho na túto problematiku tak napíšem do fóra, či?
 
Marek Bučko
2016-05-05 10:29:00+02
Najširší pevný objektív so stabilizáciou pre Canon je EF 24mm f/2.8 IS USM.
 
Roman Point
2016-05-05 11:01:49+02
Nič neplať choď radšej na kávu
Objektív hľadaj okolo 16-17mm kľudne aj zoom ( s IS keď ho potrebuješ )
Bude to ekvivalent k 24-25mm na FF snímači. To je dostatočne široké ale nie až s prílišným fisheye efektom.
Ak ti tam idú EF-S objektívy tak super a veľa usetris keď kupis tu 10-18ku
Ak potrebujes EF bajonet tak ti odporúčam 16-35f4L IS.
 
drummer54
2016-05-05 12:38:07+02
24 a 16 mm je dost velky rozdiel, pozri si niekde na webe uhol zaberu a uvidis.
Mozes ist do Canonu 10-18 - ale na APSC (malo by ti vyhovovat) ma stabilizaciu, tichy motorcek aj na Video, len pozor, treba s tym plastakom setrnejsie zaobchadzat. A potom mozno Canon 16-35. Dobry na APSC je aj Canon 15-85. Kukaj hlavne STM tichy motorcek.
Ak pevne, mozno Canon 24 mm na APSC (mala palacinka) alebo na FF ten zo stabilizaciou. Alebo hadam Samyang 14 mm. Dobry je Canon 40 mm (palacinka) ale to uz nie je sirokac.

Tolko z mojich uvah.
 
otula
2016-05-05 14:52:01+02
Velmi široké asférické objektivy jsou třeba Tokina 11-16 nebo Sigma 10-20. Takže těžko tvrdit, že objektivy pod 16 mm trpí "fisheye efektom".
 
venca
2016-05-05 15:12:00+02
Existují i objektivy,co nemají pevná skla?Nějaké z měkčeného plastu?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-05-05 15:19:44+02
príspevok od: venca
Existují i objektivy,co nemají pevná skla?Nějaké z měkčeného plastu?
http://www.varioptic.com/technology/liquid-lens-autofocus-af/
 
Giulietta
2016-08-10 14:06:55+02
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať len, či by mi niekto vedel poradiť konkrétny zmäkčovací filter 49 mm.
Potrebujem ho na 50 mm objektiv Canon.
Ďakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-08-10 15:06:52+02
príspevok od: Giulietta
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať len, či by mi niekto vedel poradiť konkrétny zmäkčovací filter 49 mm.
Potrebujem ho na 50 mm objektiv Canon.
Ďakujem.
Zmakcujuci efekt je v Lightroome alebo Photoshope zalezitostou chvilky. Nepotrebujes ziaden filter.
 
Giulietta
2016-08-10 15:29:39+02
Nie nie praveze potrebujem, o tom by som rada rozhodla sama co potrebujem, takze poprosim naozaj odpovedat iba na to, co sa pytam.

Dakujem.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2016-08-10 15:44:26+02
príspevok od: Giulietta
Nie nie praveze potrebujem, o tom by som rada rozhodla sama co potrebujem, takze poprosim naozaj odpovedat iba na to, co sa pytam.

Dakujem.
Rozkaz! Jediny slusny filter je Zeiss Softar. Inak vsetky zmakcujuce filtre su len nejake bublinkovane sklo.
 
Borton
2016-08-10 18:11:02+02
príspevok od: borylad
njn, ibaže rozdiel medzi 16 a 24mm nebol zas až tak úplnou prioritou tejto témy.


P.S. Video ani z ďaleka nie je sled fotografií..

P.S.2 Až budem chcieť študovať teóriu o ohniskových vzdialenostiach tak budem študovať a až budem chcieť počuť názor niekoho na túto problematiku tak napíšem do fóra, či?
Niekto uvíta akúkoľvek reakciu na rozšírenie obzoru, a hodne ľudí číta diskusiu, aby sa toho dozvedeli viac, takže široké spektrum odpovedi je všeobecne vítane. Tebe sa tým nechce prehrabávať ? Ak bude pribúdať v diskusii ľudí ako si ty, tak tu zakape aj to málo, čo tu zostalo. A smejka si strč za klobúk.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()