Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

vek a stav objektivu

Lubo.Karch
2018-11-16 09:31:21+01
Zdravím.
Chcel by som sa spýtať, ako vplýva vek na stav objektívu?
Napríklad na elektroniku, USM motor ostrenia alebo IS ?
Alebo je to hlavne o množstve nafotených fotiek? (Ak zanedbáme nešetrné zaobchádzanie).
Prirodzene, vekom materiály degradujú.
Aký starý objektív je už náchylný na poruchu?
Pokazí sa skôr objektív so stabilizátorom alebo bez?
Ak máte niekto info alebo skúsenosti, sem s nimi.
Ďakujem.
 
acton
2018-11-16 14:45:41+01
Zdravím.
Chcel by som sa spýtať, ako vplýva vek na stavt auta?
Napríklad na elektroniku a motor.
Alebo je to hlavne o množstve najazdenych kilometrov? (Ak zanedbáme nešetrné zaobchádzanie).
Prirodzene, vekom materiály degradujú.
Ake stare auto je už náchylne na poruchu?
Ak máte niekto info alebo skúsenosti, sem s nimi.
Ďakujem.
Ako keby si sa toto opytal.
 
Lubo.Karch
2018-11-16 22:48:58+01
Super. Vďaka. Len neviem kde zmizol predchádzajúci koment...rovnako poučný.
Chcel som proste vedieť či keď objektív stojí v polici a nafoti sa s ním za 5 rokov 300 fotiek či je to ok. Či sa proste niečo nepokazi.
Ale nevadí. Pohoda.
 
fatality
2018-11-17 01:48:59+01
príspevok od: Lubo.Karch
Super. Vďaka. Len neviem kde zmizol predchádzajúci koment...rovnako poučný.
Chcel som proste vedieť či keď objektív stojí v polici a nafoti sa s ním za 5 rokov 300 fotiek či je to ok. Či sa proste niečo nepokazi.
Ale nevadí. Pohoda.
miestny vtipalek..aj s Blahoslavom..zabudol vol,ze telatom bol..
 
acton
2018-11-17 06:46:26+01
príspevok od: Lubo.Karch
Super. Vďaka. Len neviem kde zmizol predchádzajúci koment...rovnako poučný.
Chcel som proste vedieť či keď objektív stojí v polici a nafoti sa s ním za 5 rokov 300 fotiek či je to ok. Či sa proste niečo nepokazi.
Ale nevadí. Pohoda.
Toto je debata na cely clanok, aj u auta je to tak, ze jedno sa vydari a druhe nie... nemoze ti tu niekto napisat nejaku radu ked kvalita je u kazdej znacky ina a aj u kazdeho modelu jednej znacky tiez ina.
Keby si sa opytal ktora znacka je najspolahlivejsia o tom by sa dalo debatovat ale povedat vseobecne co vydrzi objektiv je nemozne ked kazda znacka aj kazdy model je inej kvality.
Ale urcite objektiv s ktorym spravis za 5 rokov 300 fotiek nebude tak spolahlivo pracovat ako ked s nim spravis 30 000 fotiek, kazdy material ked sa nepouziva koroduje rychlejsie ako ked sa pouziva,
 
Lubo.Karch
2018-11-17 08:15:43+01
Okej. Myslel som konkrétne Canon L sklá. Napr. 70-200 IS.
 
acton
2018-11-17 08:22:34+01
príspevok od: Lubo.Karch
Okej. Myslel som konkrétne Canon L sklá. Napr. 70-200 IS.
No a cim ti pomohol fatality ked si ho olajkoval? Ved som ti to vysvetlil s tym autom, ze je od veci normalne odpovedat vseobecne na to co si sa pytal. Tebe ani nejde o normalnu odpoved, videl si acton a hned lajk niekomu kto napise blbost.
 
acton
2018-11-17 08:24:43+01
príspevok od: Lubo.Karch
Okej. Myslel som konkrétne Canon L sklá. Napr. 70-200 IS.
Ked ho nechas na policke skor zostarne ako ked ho budes pouzivat a stabilizator nepouzivam.
 
Lubo.Karch
2018-11-17 11:29:54+01
príspevok od: acton
No a cim ti pomohol fatality ked si ho olajkoval? Ved som ti to vysvetlil s tym autom, ze je od veci normalne odpovedat vseobecne na to co si sa pytal. Tebe ani nejde o normalnu odpoved, videl si acton a hned lajk niekomu kto napise blbost.
Tak neodpovedaj nereaguj. Nikto nie je zvedavý na tvoje premudrele reči. A ešte máš mindraky komu čo ja lajkujem. Preber sa....
 
acton
2018-11-17 14:26:36+01
príspevok od: Lubo.Karch
Tak neodpovedaj nereaguj. Nikto nie je zvedavý na tvoje premudrele reči. A ešte máš mindraky komu čo ja lajkujem. Preber sa....
Vies co su to mindraky? Nemas in ty nahodou? Co cakas ked das taku otazku? Co si decko?
 
acton
2018-11-17 17:39:08+01
Moj sused ma 50 rocneho mercedesa žraloka, vyborny technicky stav... generalka motora, vsetky plasty hadicky tesnenia vymenene... ten tvoj pribuzny tiez povymienal kopec veci na tej skodovke, cize boli pokazene...
Neprirovnal som auto k objektivu ale k tej otazke, kvalitny objektiv sa nevyraba na to aby sluzil 50 rokov ale ked sa pouziva vydrzi minimalne 10 - 20 rokov. Ked ho nepouzivas a preto, ze nie je vzduchotesny sa v prevodoch usadza vlhkost mastnota rozne chemikalie mikroskopicke ciastocky ktore poletuju vo vzduchu, zaschnu a po case vytvoria vrstvu ktoru uz nerozchodis, ked sa pouziva ta vrstva sa tam nevytvori. V objektive nemozes vymenit nijaky pohon alebo zaostrovaciu jednotku ako na aute brzdove oblozenie.
Staci aby si nepouzival 3 roky objektiv a uz nebude zaostrovat ako ma.
Tvoj pribuzny keby 3 roky ani neotvoril garaz a po troch rokoch by vytiahol auto, nastartoval, vobec by si nemohol dovolit na ceste to iste ako keby ho pravidelne pouzival...
 
z80
2018-11-18 10:02:38+01
príspevok od: Lubo.Karch
Zdravím.
Chcel by som sa spýtať, ako vplýva vek na stav objektívu?
Napríklad na elektroniku, USM motor ostrenia alebo IS ?
Alebo je to hlavne o množstve nafotených fotiek? (Ak zanedbáme nešetrné zaobchádzanie).
Prirodzene, vekom materiály degradujú.
Aký starý objektív je už náchylný na poruchu?
Pokazí sa skôr objektív so stabilizátorom alebo bez?
Ak máte niekto info alebo skúsenosti, sem s nimi.
Ďakujem.
NIektore elektronicke suciastky, ak sa nepouzivaju (nie su pripojene na napajanie) mozu vekom degradovat. Tyka sa to napriklad elektrolytickych kondenzatorov alebo flash pamati. Takisto moze byt problem s mechanickymi castami, kde pri nepouzivani "zaschne" mazadlo.
Zavisi to aj od prostredia v akom je nepouzivany objektiv skladovany - nemalo by byt ani prilis zima (sposobuje kondenzaciu vlhkosti) ani prilis teplo (urychluje degradaciu flash pamati a dalsich suciastok), takisto by nemalo byt ani prilis vlhko (vyssia kondenzacia vlhkosti) ani prilis sucho (urychluje vysychanie mazadiel) a hlavne by nemal byt objektiv uskladneny tam, kde svieti slnko (UV ziarenie sposobuje degradaciu plastov).
 
acton
2018-11-18 10:06:14+01
príspevok od: z80
NIektore elektronicke suciastky, ak sa nepouzivaju (nie su pripojene na napajanie) mozu vekom degradovat. Tyka sa to napriklad elektrolytickych kondenzatorov alebo flash pamati. Takisto moze byt problem s mechanickymi castami, kde pri nepouzivani "zaschne" mazadlo.
Zavisi to aj od prostredia v akom je nepouzivany objektiv skladovany - nemalo by byt ani prilis zima (sposobuje kondenzaciu vlhkosti) ani prilis teplo (urychluje degradaciu flash pamati a dalsich suciastok), takisto by nemalo byt ani prilis vlhko (vyssia kondenzacia vlhkosti) ani prilis sucho (urychluje vysychanie mazadiel) a hlavne by nemal byt objektiv uskladneny tam, kde svieti slnko (UV ziarenie sposobuje degradaciu plastov).
Uvidime cim teraz zakontruje alebo zaklincuje blaho.
 
z80
2018-11-18 10:29:07+01
Ja mam relativne nove auto (5 rocne) ale jazdim naozaj malo (cca. 3000 km rocne) a na poslednej prehliadke v servise mi odporucili vymenit vsetky brzdove kotuce, lebo kvoli tomu, ze malo jazdim, hrdzaveju.
 
z80
2018-11-18 10:52:37+01
To je sice uzitocna rada, ale ak auto parkuje vonku na dazdi, tak nepomoze
 
Lubo.Karch
2018-11-18 14:08:19+01
príspevok od: z80
NIektore elektronicke suciastky, ak sa nepouzivaju (nie su pripojene na napajanie) mozu vekom degradovat. Tyka sa to napriklad elektrolytickych kondenzatorov alebo flash pamati. Takisto moze byt problem s mechanickymi castami, kde pri nepouzivani "zaschne" mazadlo.
Zavisi to aj od prostredia v akom je nepouzivany objektiv skladovany - nemalo by byt ani prilis zima (sposobuje kondenzaciu vlhkosti) ani prilis teplo (urychluje degradaciu flash pamati a dalsich suciastok), takisto by nemalo byt ani prilis vlhko (vyssia kondenzacia vlhkosti) ani prilis sucho (urychluje vysychanie mazadiel) a hlavne by nemal byt objektiv uskladneny tam, kde svieti slnko (UV ziarenie sposobuje degradaciu plastov).
Presne to som mal na mysli. Elektronika a jej životnosť. Fakt je že Lkove objektivy toho prežijú dosť. Investigoval som a ľudia bežne predávajú 11, 14, dokonca aj 21 ročné objektivy 70-200 f2.8L v stave ako nové.
Čo sa auta týka, tomu sa rozumiem podstatne lepšie...Ano kotúče to zhrdzaveju tak či tak. A nejazdenie autu tiež neprospieva. Minimálne gumové vedia tesnenia degraduju...
 
acton
2018-11-18 14:39:55+01
Ked niekto napise na 20 rocny objektiv ako novy, tak tomu uz vobec never. Je jedno ci je Lkovy alebo nie.
 
Lubo.Karch
2018-11-18 15:30:20+01
Kúpiť. Chcem bazárovú 70-200. A neviem aký stará je ešte v pohode...
 
acton
2018-11-18 16:36:30+01
príspevok od: Lubo.Karch
Kúpiť. Chcem bazárovú 70-200. A neviem aký stará je ešte v pohode...
Musis mat pri kupe so sebou niekoho kto sa v tom vyzna, ci je v pohode zalezi od inych veci a nie ako je stary.
 
z80
2018-11-18 17:00:58+01
príspevok od: Lubo.Karch
Presne to som mal na mysli. Elektronika a jej životnosť. Fakt je že Lkove objektivy toho prežijú dosť. Investigoval som a ľudia bežne predávajú 11, 14, dokonca aj 21 ročné objektivy 70-200 f2.8L v stave ako nové.
Čo sa auta týka, tomu sa rozumiem podstatne lepšie...Ano kotúče to zhrdzaveju tak či tak. A nejazdenie autu tiež neprospieva. Minimálne gumové vedia tesnenia degraduju...
Ono je to tak, ze cim novsia elektronika, tym horsia zivotnost. V starsej elektronike sa castokrat nepouzivali flash pamate (miesto nich sa pouzivali PROM alebo dokonca ROM, ktore nestracaju informaciu bez napajania ako flash) a neplatili este EU nariadenia o zakaze spajkovania s olovom (pajky s olovom maju lepsie vlastnosti ako dnesne pajky bez neho).
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()