Fórum » Objektívy a filtre

APS-C Objektív na Full Frame

guitartab
guitartab 2019-02-04 20:14:10+01
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keďže nemám ešte takúto skúsenosť, že či je možné dať na Full Frame telo aj APS-C objektív...niekde som sa dočítal, že je to možné len tam dochádza k prepočítavaniu ohniska a na jednom českom videu že len full frame na full frame

marcus_labeo
2019-02-07 16:34:28+01
príspevok od: guitartab
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keďže nemám ešte takúto skúsenosť, že či je možné dať na Full Frame telo aj APS-C objektív...niekde som sa dočítal, že je to možné len tam dochádza k prepočítavaniu ohniska a na jednom českom videu že len full frame na full frame
Možné to je vždy, pretože všetky DSLR majú bajonety z kinofilmových dôb, keď boli kinofilmy veľkosti 24x36mm, teda fullframe a následne boli pri digitále zmenšené senzory na APSC, ale bajonety zostali. Teda na FF zrkadlovku môžeš vždy dať APSC objektív. Samozrejme s ohľadom na inú veľkosť senzora bude záber viac alebo menej po krajoch čierny (čím širšie ohnisko, tým viac), niektoré objektívy môžu byť celkom v pohode. Napr. Pentax po predstavení FF oficiálne uznal, že niektoré APSC sklá sa môžu plnohodnotne použiť na FF (sú to hlavne dlhšie sklá, 200, 300 a 560mm), niektoré zo skúseností fungujú dobre, hoci ich Pentax ofiko neodporúča. Každopádne pri Pentaxe nehrozí nič také, ako spomína kolega pri Canone, že je riziko kolízie zrkadla so zadným členom APSC skla (sám som o tom nevedel, že pri Canone sú takéto obmedzenia).
Každopádne nemá moc zmysel kupovať si fullframe a potom ho nevyužívať naplno kvôli APSC objektívom. Väčšinou orezaný záber z FF na veľkosť APSC má menšie rozlíšenie, ako APSC foťák, takže to už rovno zostať pri APSC. Ak fullframe, tak s FF sklami.

vlcimak
2019-02-07 21:51:06+01
Na APS-C telo sa da pouzit FF objektiv, opacne to nie je mozne. Ani s orezom, jednoducho sa to tam neda nasadit.

marcus_labeo
2019-02-08 09:08:31+01
príspevok od: vlcimak
Na APS-C telo sa da pouzit FF objektiv, opacne to nie je mozne. Ani s orezom, jednoducho sa to tam neda nasadit.
Blbosť.

jozef84
2019-02-08 09:22:46+01
Netáraj.

jan21
2019-02-09 11:59:54+01
Nepliest si objektívy pre daný system..a bajonety (patice)!

Aj obľúbený objektív Zenit Helios-44M 2/58 nasadíš na FF aj APSC aj 4/3 aj...ale s REDUKCIOU M42 na ...na daný bajonet

EF-S bajonet (a ani iné Nikon, Sony...) nenasadíš na EF.

Mnoho vyrobcov Signa, Tamron, Samyang...vyrabaju objektívy pre Canon a paticou EF aj pre APSC a tie v pohode nasadíš na FF telo.

Trochu vyššie som dal vysledok Samyangu na EOS 6D a teraz tu vidíš kombinaciu Sigma pre APSC na FF 5D
A vačšinou je to označené červeným bodom pre EF, biely bod je pre EF-S...

lackoma
2019-02-09 18:51:56+01
Na Canon EOS R cez redukciu sa da pekne zapnúť Crop x1.6 skúšal som SIGMu 18-35/1.8 DC

vlcimak
2019-02-14 16:22:29+01
príspevok od: jozef84
Netáraj.
Ospravedlnujem sa, ak to nie je tak, vychadzal som z toho, ze na 5D som nenasadil zakladny zoom z 40D...

jozef84
2019-02-15 08:57:21+01
Ospravedlnujem sa, ak to nie je tak, vychadzal som z toho, ze na 5D som nenasadil zakladny zoom z 40D...
To nevadí. Pekný deň

Strana 2 z 2

Inzercia
  • ()

• ()

• ()

• ()

• ()