Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Širokouhlé objektívy

jakabko
2019-07-02 19:29:03+02
Dobrý deň, pred mesiacom som si kúpil svoju prvú zrkadlovku Canon 250D so základným objektívom. Chcel by som fotiť panoramatické fotky a aj fotky mliečnej dráhy a podobne. Skúšal som fotiť v noci so základným objektívom ale bolo hneď vidieť, že to chce objektív čo môže prijať viac svetla. Vedeli by ste niekto odporučiť nejaký objektív za týmto účelom, ktorý by ma nezrujnoval ? Čo som zatiaľ pozeral tak som našiel Tokina 11-16mm f/2.8, Samyang 14mm F/2.8 alebo Canon 24mm f/2.8 STM.
 
PeCh
2019-07-02 20:10:46+02
F/2.8 je len malý posun od f/3.5. Ale stále viac ako nič. A pre Canon je len málo svetelných širokouhlých objektívov a ak má byť ešte za rozumnú cenu... Takže tá Tokina a Samyang (neviem, či je 12/2 pre tvoje telo) alebo základný 35/2. Holt nie veľmi dobrý výber tela na takúto kategóriu. Skús zmeniť kategóriu toho, čo chceš fotiť
 
jakabko
2019-07-02 21:10:53+02
Základný objektív 18-55mm ma f/4.0 - f/5.6. Čiže neoplatí sa žiadny z tých trochu objektívov ku 250D ?
 
Otecadams
2019-07-02 22:47:23+02
Treba rátať aj s tým, že čím širšie ohnisko, tým môžeš použiť dlhší čas a teda dosiahnuť nižší šum. Takže 11/2,8 je omnoho lepšie, ako 18/4. Za Samyang môže byť ešte 16/2. Inak pri hviezdnej oblohe je výsledok dosť o zvládnutom post-procese.
 
shagy2301
2019-07-02 22:49:07+02
Čo tak SIGMA 18-35/1.8 DC HSM ART Canon. Použité kusy idú už od 500€ (možno aj nižšie). Sám tento objektív vlastním a používam na Canon 80D. Maximálna spokojnosť a to ho používam na šport . Nedávno na túto tému prebehla debata aj na fb "FOTOGRAFI FOTOGRAFOM" a tam tiež odporúčali práve túto sigmu
 
jakabko
2019-07-02 23:38:59+02
príspevok od: shagy2301
Čo tak SIGMA 18-35/1.8 DC HSM ART Canon. Použité kusy idú už od 500€ (možno aj nižšie). Sám tento objektív vlastním a používam na Canon 80D. Maximálna spokojnosť a to ho používam na šport . Nedávno na túto tému prebehla debata aj na fb "FOTOGRAFI FOTOGRAFOM" a tam tiež odporúčali práve túto sigmu
Verím že tá sigma je super len nie je 18mm málo pre hviezdnu oblohu ?
 
fatality
2019-07-02 23:48:37+02
príspevok od: jakabko
Verím že tá sigma je super len nie je 18mm málo pre hviezdnu oblohu ?
 
Scout
2019-07-03 10:51:54+02
Mal som samyang 16mm na canone 60d. Predal som ho len kvôli autofokusu. Ináč to bol veľmi podarený objektív. Teraz mám Tokinu 11-16 v prvej verzii a je to parádny objektív i keď ostrosťou sa nechytá na samyang. Rozdiel človek ale nevidí kým nemá dve fotky vedľa seba jednu fotenú samyangom a druhú Tokinou. Ináč tá Tokina je tiež veľmi ostrá. Jedna vec na ktorú sú náchylné tie tokiny je "Infinity focus". To znamená, že zaostríš na nekonečno a stále to nie je super ostré, ale už nemáš kde otočiť ostriaci prstenec, lebo si na konci. Dá sa to doladiť pomerne jednoduchou úpravou, ale na mojej som to nedokázal odstrániť úplne.
Kamarát má sigmu 18-35 f1.8 aj som ho skúšal a je to ozaj podarený objektív. Ja by som na tvojom mieste bral sigmu a máš vystarané na dlhú dobu a pofotíš s tým skoro všetko, nie len nočnú oblohu. Lebo na samyangu nemáš autofocus a tokina je čistokrvný širokáč, kde by ti chýbal dlhší koniec.
 
novy
2019-07-03 11:38:12+02
Z toho čo píšeš môžem odporučiť len Tokinu 11-16. Na nočnú oblohu je každý milimeter dobrý. A garantujem ti, že skôr sa užívateľsky zbavíš šumu (darkframe, atď) ako vyskladáš nočnú panorámu. Meteorické roje ani nespomínam. Clonu doženieš isom a viacnásobnou expozíciou. Ale ohnisko? Jedine skladaním mozaiky. A to sa dá len u statických motívov, čo nočná obloha určite nieje... Tá tokina nieje najlepšie riešenie na trhu - ale za tie peniaze a na príležitostné použitie je veľmi dobrá. Má svoje muchy, napr. veľkú komu, ktorá sa veľmi ťažko opravuje, ale 110 stupňový uhol záberu sa s ohniskami okolo 18mm nedá porovnať.
 
jakabko
2019-07-03 14:21:11+02
No už som zblbnutý z toho Nie sú tie objektívy Sigma a Tokina trochu overkill na začiatok ? Je mi jasne, že na to čo chcem fotiť tak treba mať aj výbavu ale aj tak. Nebol by Canon 24mm f/2.8 vhodný na začiatok k základnému objektívu ? Nedala by sa aj s nám fotiť nočná obloha ?
 
novy
2019-07-03 14:39:34+02
príspevok od: jakabko
No už som zblbnutý z toho Nie sú tie objektívy Sigma a Tokina trochu overkill na začiatok ? Je mi jasne, že na to čo chcem fotiť tak treba mať aj výbavu ale aj tak. Nebol by Canon 24mm f/2.8 vhodný na začiatok k základnému objektívu ? Nedala by sa aj s nám fotiť nočná obloha ?
Dala. Ale to aj so seťákom. Ak si z toho zblbnutý, foť s tým čo máš. Aj s tým sa dá... Až uvidíš či to má zmysel a získaš nejaké skúsenosti a VEDOMOSTI, kúpiš to, čo budeš potrebovať. Pre začiatok choď dnes večer von fotiť Nočné svietiace oblaky. S ohniskom 18 mm a clonou f4 sa to určite dá...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-07-03 14:39:59+02
príspevok od: jakabko
No už som zblbnutý z toho Nie sú tie objektívy Sigma a Tokina trochu overkill na začiatok ? Je mi jasne, že na to čo chcem fotiť tak treba mať aj výbavu ale aj tak. Nebol by Canon 24mm f/2.8 vhodný na začiatok k základnému objektívu ? Nedala by sa aj s nám fotiť nočná obloha ?
Je malo sirokouhly.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2019-07-03 14:41:45+02
príspevok od: jakabko
No už som zblbnutý z toho Nie sú tie objektívy Sigma a Tokina trochu overkill na začiatok ? Je mi jasne, že na to čo chcem fotiť tak treba mať aj výbavu ale aj tak. Nebol by Canon 24mm f/2.8 vhodný na začiatok k základnému objektívu ? Nedala by sa aj s nám fotiť nočná obloha ?
AK si nevies rady s vyberom, riad sa statistikou. Pozri fotky ake chces forit a pozri cim boli nafotene. Napr. na https://500px.com/search?submit=Odosla%C5%A5&q=stars&type=photos
 
Scout
2019-07-04 08:04:15+02
príspevok od: jakabko
No už som zblbnutý z toho Nie sú tie objektívy Sigma a Tokina trochu overkill na začiatok ? Je mi jasne, že na to čo chcem fotiť tak treba mať aj výbavu ale aj tak. Nebol by Canon 24mm f/2.8 vhodný na začiatok k základnému objektívu ? Nedala by sa aj s nám fotiť nočná obloha ?
Ono si si vybral pomerne dosť ťažkú disciplínu. Keď sa bavíme o tom, že to chceš robiť poriadne, tak sa bez kvalitnej výbavy nezaobídeš. Dobrú fotku nočnej oblohy ale neovplyvňuje len telo a objektív. Na hobby fotenie zober hocičo a časom uvidíš. Z vlastných skúseností ti ale môžem povedať, že sa ti investícia do kvalitného objektívu sa vyplatí.
 
PeCh
2019-07-04 09:07:48+02
príspevok od: Scout
Ono si si vybral pomerne dosť ťažkú disciplínu. Keď sa bavíme o tom, že to chceš robiť poriadne, tak sa bez kvalitnej výbavy nezaobídeš. Dobrú fotku nočnej oblohy ale neovplyvňuje len telo a objektív. Na hobby fotenie zober hocičo a časom uvidíš. Z vlastných skúseností ti ale môžem povedať, že sa ti investícia do kvalitného objektívu sa vyplatí.
Keď sa fotením neživí, tak nemôžeme hovoriť o investícií ani o tom, že by sa mu to oplatilo. Pre hobby ide iba o to, či mu ten koníček stojí za tie peniaze. V zásade ide o to isté ako fajčenie, peniaza vymení za svoje uspokojenie, či vo forme dymu alebo niečoho iného je nepodstatné. Finančne sa to však neoplatí.

A teraz k foteniu. Fotky nočnej oblohy ma nejako neberú, samozrejme pár som skúšal. V zásade ak to vie, tak dobré fotky urobí aj seťákom, čo má. Potrebuje totiž najmä dobré miesto, dobré počasie a výborne zvládnutý postproces. V tomto mu žiadna lepší foťák alebo objektív nepomôže. Osobne si myslím, že by toto mal zvládnuť už so seťákom, inak len zbytočne vyhodí peniaze za lepší objektív (dosiahne nanajvýš frustráciu, keď zistí, že fotky má stále rovnaké). Keď však zvládne postprocess a sám uvidí, čo ho limituje, bude vedieť, čo si má kúpiť aj sám. Ešte nám nepovedal, čo mu na jeho fotkách chýba. Môže to byť kvalitný statív (všetci predpokladáme, že kvalitný statív má), môže to byť paralaktická montáž (a zbytočne hľadá objektív), možno ho lákajú ultraširokouhlé scény (veľmi náročné na motív), možno mu chýba sveteľnosť... Už len objektívy čo spomína (Tokina 11-16 vs Canon 24/2.8) sú tak diametrálne odlišné, že je evidentné, že nevie, čo vlastne hľadá (a v takom prípade je lepšie nekupovať nič, kým nezistím, čo mi vlastne chýba).
 
jakabko
2019-07-04 11:39:22+02
Okej, tak napríklad toto som fotil so setovým objektívom a nie je vôbec upravovaná. ISO 800 18mm f/4.0 25 sekúnd. Kludne povedzte čo tej fotke chýba.

Statív mám dobrý to sa nebojte a pravda je že fakt neviem čo poriadne hľadám. Keď tak poraďte aspoň aký by som si mal objektív kúpiť do budúcna.
 
Scout
2019-07-04 14:07:28+02
príspevok od: jakabko
Okej, tak napríklad toto som fotil so setovým objektívom a nie je vôbec upravovaná. ISO 800 18mm f/4.0 25 sekúnd. Kludne povedzte čo tej fotke chýba.

Statív mám dobrý to sa nebojte a pravda je že fakt neviem čo poriadne hľadám. Keď tak poraďte aspoň aký by som si mal objektív kúpiť do budúcna.
Tak na fotke je vidno veľký voz. V zásade fotka OK. Čo si ale predstavuješ pod pojmom nočná obloha ? ... Skús sem hodiť fotku, ktorá sa ti páči, ku ktorej by si sa chcel priblížiť. Lebo možno myslíš pod pojmom nočná obloha aj deep space objekty, oblúk mliečnej dráhy alebo len jednoducho hviezdy. Ak to má byť len obloha s hviezdami ako na fotke čo si postol, tak zatiaľ nekupuj nič, foť a potom sa uvidí... Poštuduj aj hlavne teóriu, aký maximálny čas nastaviť, aby si nemal rozmazané hviezdy, princíp viacnásobnej expozície, aby si zredukoval šum, čo je to coma... je toho dosť, čo sa týka fotenia nočnej oblohy.
 
Scout
2019-07-04 14:12:30+02
príspevok od: PeCh
Keď sa fotením neživí, tak nemôžeme hovoriť o investícií ani o tom, že by sa mu to oplatilo. Pre hobby ide iba o to, či mu ten koníček stojí za tie peniaze. V zásade ide o to isté ako fajčenie, peniaza vymení za svoje uspokojenie, či vo forme dymu alebo niečoho iného je nepodstatné. Finančne sa to však neoplatí.

A teraz k foteniu. Fotky nočnej oblohy ma nejako neberú, samozrejme pár som skúšal. V zásade ak to vie, tak dobré fotky urobí aj seťákom, čo má. Potrebuje totiž najmä dobré miesto, dobré počasie a výborne zvládnutý postproces. V tomto mu žiadna lepší foťák alebo objektív nepomôže. Osobne si myslím, že by toto mal zvládnuť už so seťákom, inak len zbytočne vyhodí peniaze za lepší objektív (dosiahne nanajvýš frustráciu, keď zistí, že fotky má stále rovnaké). Keď však zvládne postprocess a sám uvidí, čo ho limituje, bude vedieť, čo si má kúpiť aj sám. Ešte nám nepovedal, čo mu na jeho fotkách chýba. Môže to byť kvalitný statív (všetci predpokladáme, že kvalitný statív má), môže to byť paralaktická montáž (a zbytočne hľadá objektív), možno ho lákajú ultraširokouhlé scény (veľmi náročné na motív), možno mu chýba sveteľnosť... Už len objektívy čo spomína (Tokina 11-16 vs Canon 24/2.8) sú tak diametrálne odlišné, že je evidentné, že nevie, čo vlastne hľadá (a v takom prípade je lepšie nekupovať nič, kým nezistím, čo mi vlastne chýba).
Máš pravdu, ja už mám trošku diagnózu. Objektív za 500 sa mi zdá ako výborná kúpa a niekto si ťuká na čelo či som sa nezbláznil... Už som si aj povedal, že nebudem radiť známym na otázky typu, aký foťák do 300 , aby som si ich nepohneval, keď som trošku skeptický. A človeku sa časom aj posúva hranica, čo je preňho kvalita a čo už je moc.
 
novy
2019-07-04 14:38:35+02
príspevok od: jakabko
Okej, tak napríklad toto som fotil so setovým objektívom a nie je vôbec upravovaná. ISO 800 18mm f/4.0 25 sekúnd. Kludne povedzte čo tej fotke chýba.

Statív mám dobrý to sa nebojte a pravda je že fakt neviem čo poriadne hľadám. Keď tak poraďte aspoň aký by som si mal objektív kúpiť do budúcna.
Severka je úplne OK. V ľavom dolnom rohu sú už hviezdy natiahnuté. Ak by si fotil smerom na juh a nízko nad obzorom, tak by boli všetky hviezdy natiahnuté ešte viac. Nočná obloha sa fotí s ohniskami od 8mm f2,8 -rybie oko až po 3500mm f16 (a viac) na planéty a pod. To je 430x zoom ... Tak si vyber.
 
jakabko
2019-07-04 14:53:51+02
príspevok od: Scout
Tak na fotke je vidno veľký voz. V zásade fotka OK. Čo si ale predstavuješ pod pojmom nočná obloha ? ... Skús sem hodiť fotku, ktorá sa ti páči, ku ktorej by si sa chcel priblížiť. Lebo možno myslíš pod pojmom nočná obloha aj deep space objekty, oblúk mliečnej dráhy alebo len jednoducho hviezdy. Ak to má byť len obloha s hviezdami ako na fotke čo si postol, tak zatiaľ nekupuj nič, foť a potom sa uvidí... Poštuduj aj hlavne teóriu, aký maximálny čas nastaviť, aby si nemal rozmazané hviezdy, princíp viacnásobnej expozície, aby si zredukoval šum, čo je to coma... je toho dosť, čo sa týka fotenia nočnej oblohy.
Napríklad niečo takéto by som chcel fotiť.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()