Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Sigma objektivy FF / BF test

marianz
2011-04-01 11:26:04+02
Neviem ako Nikon ale Canon zaostruje objektívy metódou: telo zmeria odchýlku vzdialenosti a pošle objektívu správu preostri sa o x krokov motorčeka. Potom už predpokladá že je zaostrené a viac nepreostruje, ak nie je aktivované kontinálne ostrenie. Problém Sigma objektívov by mohol byť že nemá rovnaký etalón vzdialenosti ako Canon a tak tých x krokov motorčeka je v skutočnosti iná vzdialenosť ako súdruhovia v Canone mali na mysli.
Teraz ten dôležitý test pre majiteľov objektívov Sigma s týmto problémom. Skúste sa tu vyjadriť či objektív zaostrí správne ak sa viac krát po sebe namačkne spúšť (zaostrí) a potom odfotí (samozrejme bez pohybu foťáku a objektu).
To by potvrdilo moju teóriu a pomohlo obísť túto vadu bez nutnosti hľadania servisu. Tiež by bolo zaujímavé overiť či pri kontinualnom ostrení ostrí správne, pretože vtedy by telo malo donútiť objetív postupne správne zaostriť.
 
marianz
2011-04-01 11:37:33+02
skúšal som to na Sigma 30mm F1.4 (často trpí front focusom) a zdá sa že po 3 namačnutí spúšte už motor nepreostruje a fotka je zaostrená správne. Na clonách F2.8 a viac to nevadí lebo je to v rámci hĺbky ostrosti, ale na F1.4 to už vidiet pri hĺbke ostrosti asi 2cm. Kontinuálne ostrenie tiež ostrí správne (ak sa objekt stále nehýbe).
 
illusion
2011-04-01 12:15:13+02
asi nemyslis krokovy motor, ale podla mna sa to na kroky ratat nemoze, lebo kazdy objektiv ma inu drahu ostriaceho motora a tympadom prozdielny pocet krokov. ak by sme uvazovali nad tym, ze ma kazdy objektiv rovnaky pocet krokov (s rozdielnou drahou pre kazdy objektiv), tak by platilo "cim dlhsia draha ostrenia", napr. makrace, tym menej presne ostrenie.

nebude to niekde inde ?
 
marianz
2011-04-01 13:11:44+02
to je mi jasne že to nebude napevno, myslel som to obrazne. Možno majú objektívy nejakú konštantu že koľko krokov znamená posuv o 1mm napríklad. Viem že telo má senzor ktorý kedykolvek vie určiť či je zaostrené ale aj ktorým smerom a koľko treba posunúť ohnisko, aby sa dosiahlo zaostrenie. Ale ak objektív nesprávne interpretuje túto vzdialenosť, mohlo by to vysvetliť chyby zaostrenia. Na rozdiel od zaostrovania pri live view, kde sa nevie ktorým smerom treba ostriť, vie sa len že je zaostrené a preto niekedy objektív preostruje hore a dole kým nájde správnu vzdialenosť.
 
illusion
2011-04-01 13:18:53+02
príspevok od: marianz
to je mi jasne že to nebude napevno, myslel som to obrazne. Možno majú objektívy nejakú konštantu že koľko krokov znamená posuv o 1mm napríklad. Viem že telo má senzor ktorý kedykolvek vie určiť či je zaostrené ale aj ktorým smerom a koľko treba posunúť ohnisko, aby sa dosiahlo zaostrenie. Ale ak objektív nesprávne interpretuje túto vzdialenosť, mohlo by to vysvetliť chyby zaostrenia. Na rozdiel od zaostrovania pri live view, kde sa nevie ktorým smerom treba ostriť, vie sa len že je zaostrené a preto niekedy objektív preostruje hore a dole kým nájde správnu vzdialenosť.
ale AF senzory su tiez zalozene na co najvacsom pomere kontrastov. ale ak by to bolo len take jednoduche, nedochadzalo by k FF/BF... tiez by som rad vedel ako AF funguje.

liveview je jasne ako funguje, to asi netreba rozoberat. a myslim ze sa da tiez vylucit FF/BF sposobeny zlym umiestnenim/posunom senzorov AF, tak by bol FF/BF pri akomkolvek skle.

som zvedavy ci to niekto vie toto
 
Anup9
2011-04-01 13:36:36+02
Tiez je rozdiel ci sa jedna o pevne sklo, alebo zoom. Ked sa jedna o pevne sklo, su tam len tri moznosti a to : FF, BF, alebo zaostruje spravne. Pri zoome je tych moznosti viac. Bud je to FF v celom rozsahu, alebo BF v celom rozsahu, alebo FF/BF pri urcitom rozsahu. Dakde ostri spravne pri strednom ohnisku, a pri sirokom uz je to FF a na dlhom ohnisku zase BF. Je XY kombinacii. Takze pri zoome sa to testuje dost tazko, a vacsinou sa neda nastavit aj ked Telo podporuje microadjustment. Pri pevnych sklach to je omnoho jednoduchsie. Bud natrafit na dobry kus, alebo boh s vami
 
marianz
2011-04-01 13:44:33+02
príspevok od: illusion
ale AF senzory su tiez zalozene na co najvacsom pomere kontrastov. ale ak by to bolo len take jednoduche, nedochadzalo by k FF/BF... tiez by som rad vedel ako AF funguje.

liveview je jasne ako funguje, to asi netreba rozoberat. a myslim ze sa da tiez vylucit FF/BF sposobeny zlym umiestnenim/posunom senzorov AF, tak by bol FF/BF pri akomkolvek skle.

som zvedavy ci to niekto vie toto
nie nie, práveže AF na zrkadlovkách je založený na princípe fázovej detekcie. Niečo ako keď na filmových zrkadlovkách bola matnica s tým kruhom v strede s klinmi čo rozdvojil obraz keď nebolo zaostrené
 
illusion
2011-04-01 13:56:07+02
príspevok od: marianz
nie nie, práveže AF na zrkadlovkách je založený na princípe fázovej detekcie. Niečo ako keď na filmových zrkadlovkách bola matnica s tým kruhom v strede s klinmi čo rozdvojil obraz keď nebolo zaostrené
aha tak, tak si to idem pozriet. myslel som ze AF senzory tiez maju rad svetlocitlivych suciastok a vyhodnotia "zaostrene" po zaznamenani najvacsieho kontrastu medzi jednotlivymi suciastkami. pozriem si
 
srni
2011-04-01 13:59:31+02
Ja som mal zase velky proble so sigmou 50mm f/1.4..mala fronfocus nenormalny a pokazila mi dost vela fotiek na jednej svadbe co som fotil, zaujimave vsak je ze vacsinou ostri zle iba ak je na fotaku aj blesk a dopomaha jej k ostreniu ..ak sa nou foti bez blesku len na vyssom ISO tak je to viac menej O.K.. Mam este sigmu 30mm f/1.4 a s tou mam zatial len dobre skusenosti, fotim tak asi od f/2.5 hore takze nemozem potvrdit ani vyvratit tie zle skusenosti na nizsich clonach..ale s tymto sklom sa mi malokedy stane ze zle zaostri..
 
marianz
2011-04-01 14:16:04+02
našiel som nejake linky pre anglicky hovoriacich kde nahradili komunikáciu tela s objektívom pomocou vlastnej elektroniky a práve tam sa spomína posúvanie ostriaceho mechanizmu po krokoch. http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=970649&page=4 sú tam aj linky na 2 videá
 
NefroniK
2011-04-01 14:56:34+02
Oradzate ma od "neznackovych" vyrobcov s elektronikou viac a viac
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()