Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Poraďte filtre

xxx9955
2012-02-16 18:11:55+01
Ahojte, som začiatočník a pomaly sa do toho dostávam. Prečítal som si článok:"Fotografické filtre včera a dnes". Odpovede na otázky však vyvolávajú ďalšie otázky a to:
Neutrálny šedý filter: Viem, že najlepšie by bolo kúpiť sadu rôznych "útlmov". Aká je však taká vhodná na začiatok ak do toho nechcem investovať veľa a chcem to hlavne na pokusy? To isté by ma zaujímalo aj ohľadom šedého prechodového filtra.
Polarizačný filter: Je nejaký (pre bežného smrteľníka) rozdiel medzi Hamou a inou značkou? A aké sú také lepšie značky?
Hviezdičkový filter: robí iba toto: http://fc06.deviantart.net/fs47/i/2009/222/8/b/star_filter_experiments2_by_Elvis3000.jpg ?
UV filter: má zmysel? Či ide len o to aby sa poškriabal skôr ako objektív?
Dá sa viac filtrov na seba ponasadzovať a používať ich naraz?
Macro filter: Nahradí aspoň z časti "rybie oko"?

Fotím s Canon EOS 550D so setovým objektívom. Ďakujem.
 
Marcel Rebro
2012-02-16 18:18:46+01
príspevok od: xxx9955
Ahojte, som začiatočník a pomaly sa do toho dostávam. Prečítal som si článok:"Fotografické filtre včera a dnes". Odpovede na otázky však vyvolávajú ďalšie otázky a to:
Neutrálny šedý filter: Viem, že najlepšie by bolo kúpiť sadu rôznych "útlmov". Aká je však taká vhodná na začiatok ak do toho nechcem investovať veľa a chcem to hlavne na pokusy? To isté by ma zaujímalo aj ohľadom šedého prechodového filtra.
Polarizačný filter: Je nejaký (pre bežného smrteľníka) rozdiel medzi Hamou a inou značkou? A aké sú také lepšie značky?
Hviezdičkový filter: robí iba toto: http://fc06.deviantart.net/fs47/i/2009/222/8/b/star_filter_experiments2_by_Elvis3000.jpg ?
UV filter: má zmysel? Či ide len o to aby sa poškriabal skôr ako objektív?
Dá sa viac filtrov na seba ponasadzovať a používať ich naraz?
Macro filter: Nahradí aspoň z časti "rybie oko"?

Fotím s Canon EOS 550D so setovým objektívom. Ďakujem.
- ND ... skus ND4 a / alebo ND8
- prechodak ... rovnako ako ND
- CPL ... velky. Pozri sa po znacke Kenko modely Pro1D. J to iste ako Hoya
- star filter ... somarina
- UV ... vec nazoru. Ja ho pouzivam primarne ako ochranny
- macro filter? ... asi myslis macro predsadku. Rybacinu nenaradi
 
inkubbus
2012-02-16 18:21:59+01
1. - neutralne sede filtre - asi najlepsie kupit kokin starter kit so sedymi filttrami
2. - detto ako pri 1 - dokupit sadu prechodakov
3. - polarizak - na setak si hama postaci. cim lepsia optika, tym aj kvalitnejsie filtre kupuj Hoya, BW
4. - hviezdickovy filter - ano, iba hviezdicky na zdrojoch svetla a odleskoch
5. - UV - niekto ho ma na objektive stale, niekto len ked foti v prostredi kde hrozi poskodenie predneho clena
6. - viac filtrov - ano da sa to ale ak su srobovacie, hrozi vinetacia ak stvorcove, tak pokles kresby (viac skla, resp. plastu pred objektivom)
7. macro filter (predsadka) priblizuje objekt - nemylit si to so sirokouhlou predsadkou (tie su dobre tak na kamery a kompakty) ak rybie oko, tak samyang 8mm
 
transporti686
2012-02-16 18:27:03+01
príspevok od: xxx9955
Ahojte, som začiatočník a pomaly sa do toho dostávam. Prečítal som si článok:"Fotografické filtre včera a dnes". Odpovede na otázky však vyvolávajú ďalšie otázky a to:
Neutrálny šedý filter: Viem, že najlepšie by bolo kúpiť sadu rôznych "útlmov". Aká je však taká vhodná na začiatok ak do toho nechcem investovať veľa a chcem to hlavne na pokusy? To isté by ma zaujímalo aj ohľadom šedého prechodového filtra.
Polarizačný filter: Je nejaký (pre bežného smrteľníka) rozdiel medzi Hamou a inou značkou? A aké sú také lepšie značky?
Hviezdičkový filter: robí iba toto: http://fc06.deviantart.net/fs47/i/2009/222/8/b/star_filter_experiments2_by_Elvis3000.jpg ?
UV filter: má zmysel? Či ide len o to aby sa poškriabal skôr ako objektív?
Dá sa viac filtrov na seba ponasadzovať a používať ich naraz?
Macro filter: Nahradí aspoň z časti "rybie oko"?

Fotím s Canon EOS 550D so setovým objektívom. Ďakujem.
Neutrálny šedý filter: na čo chceš použiť? chceš rozmazať rýchlu vodu, pomalú vodu, oblaky?
Prechodový filter: ak ho potrebuješ začal by som asi s -2EV mäkký aj tvrdý prechod
Polarizačný filter: áno je rozdiel medzi hamou a kvalitnými filtrami, kvalitný filter robí menej odleskov, môžem ti naozaj doporučiť, kúp si Hoya hmc alebo pre digital z vrstvami, cena nie je taká brutálna, hamu nechaj spinkať v obchode
Hviezdičkový filter: neviem sa vyjadriť
UV filter: je totálny prežitok, zbytočnosť, jedine pozitívum vidím ako ochranu objektívu, ak ho nasadíš tak si kúp nejaký kvalitný
Viac filtrov sa dá ponasadzovať, ale môžu vinetovať atď
Prechodové filtre si kúp doštičkové nie kruhové aj neutrálny šedý je lepší doštičkový pre prax a viac objektívov-môžeš aj kruhový kúpiť sklenený
Macro filter: neviem sa vyjadriť

napr. zo značkou Hoya nič nepokazíš a celkom slušné ceny majú
 
transporti686
2012-02-16 18:28:57+01
normálne neviem písať, ten siedmy pád ma byť s a nie z, ale nevadí
 
xxx9955
2012-02-16 18:33:55+01
Ďakujem vám za rady a odporúčania
 
xxx9955
2012-02-17 18:00:41+01
Zaujímalo by ma ešte či je nutné pozerať na značku a teda aj kvalitu okrem polarizačného filtra aj pri ND a prechodových? Môže sa stať, že napr. HOYA ND4 je inak tmavý ako HAMA ND4?
 
transporti686
2012-02-17 18:55:51+01
príspevok od: xxx9955
Zaujímalo by ma ešte či je nutné pozerať na značku a teda aj kvalitu okrem polarizačného filtra aj pri ND a prechodových? Môže sa stať, že napr. HOYA ND4 je inak tmavý ako HAMA ND4?
kúp si filtre aké chceš, ale garantujem ti, že hama nikdy nedosiahne kvalít hoya, ak je to ND4 tak by to malo byť rovnaké, alebo si kúp plastové hitech, dobrá kvalita a slušná cena, ale nie je to sklo ako sklenený hoya, ak špekuluješ kvôli cene, tak si kúp na čo máš, fotiť sa dá aj s hamou.....
 
keko
2012-02-17 20:21:35+01
príspevok od: transporti686
Neutrálny šedý filter: na čo chceš použiť? chceš rozmazať rýchlu vodu, pomalú vodu, oblaky?
Prechodový filter: ak ho potrebuješ začal by som asi s -2EV mäkký aj tvrdý prechod
Polarizačný filter: áno je rozdiel medzi hamou a kvalitnými filtrami, kvalitný filter robí menej odleskov, môžem ti naozaj doporučiť, kúp si Hoya hmc alebo pre digital z vrstvami, cena nie je taká brutálna, hamu nechaj spinkať v obchode
Hviezdičkový filter: neviem sa vyjadriť
UV filter: je totálny prežitok, zbytočnosť, jedine pozitívum vidím ako ochranu objektívu, ak ho nasadíš tak si kúp nejaký kvalitný
Viac filtrov sa dá ponasadzovať, ale môžu vinetovať atď
Prechodové filtre si kúp doštičkové nie kruhové aj neutrálny šedý je lepší doštičkový pre prax a viac objektívov-môžeš aj kruhový kúpiť sklenený
Macro filter: neviem sa vyjadriť

napr. zo značkou Hoya nič nepokazíš a celkom slušné ceny majú
Sedy filter je, aby bolo fotky sedsie, nevies?
 
wlad
2012-02-17 20:32:22+01
UV filter na kitovy zoom ma asi taky zmysel, ako tankovat 100 oktanovy benzin do favorita
 
transporti686
2012-02-17 20:36:29+01
príspevok od: keko
Sedy filter je, aby bolo fotky sedsie, nevies?
viem, stačí kúpiť šedú resp. sivú fixku a zafarbiť úvčko a je to
 
fatality
2012-03-16 13:44:44+01
Hoya C-PL Pro 1D alebo Hoya C-PL HD?
dakujem..
 
Miro Bartánus
2012-03-16 14:52:01+01
Budem predávať filter Cokin P (majú 84mm), držiaky, redukcie a aj nejaké rozumné filtre. Prechádzam na 100mm od inej značky. Daj vedieť ak by si mal záujem.
 
fatality
2012-03-16 18:17:34+01
ja som mal zaujem len o jeden polarizak,aj to pidi midi 52mm..a uz je objednany.. ..
 
vladdo
2012-03-28 14:00:59+02
Ahoj,
tiez som tu novy, chcem sa opytat na filtre. Momentalne mam UV Hoya, mam problem z na horach oparom v lete, a preexponovanim oblohy, hlavne ked je oblacno.
Chcel by som polarizacny alebo prechodovy. Len neviem comu dat prednost:
1. Polarizacný filter okrem odstranenia odleskov a oparu znizi mierne jas - cize ma "mierne" funkciu prechodoveho, alebo to stlmi uplne vsetko?
Pokial nie je opar, a nefotim vodu ani sklo, viacmenej iba prirodu, treba mi ho?

2. Aky je rozdiel medzi prechodovym a neutralnym sedym ?
3. Dost casto kamerujem, pri takej vacsej oblacnosti a pri miernom protisvetle to pomerne rychlo meni jas, automatika myslim, dalo by sa to odstatrnit prechodovym filtrom?

Dik
 
vladdo
2012-03-28 14:30:07+02
Dakujem, je to tam pekne zhrnute, v podstate som aj vedel na co sluzia polarizacne aj prechodove, len som dufal ze polarizacný jeho miermym stlmenim nahadi ciastocne aj prechodovy.
Este sa ale chcem spytat: ak by som mal 3 filtre,UV , Prechpodovy a polarizacny, nebolo by to dost zdlhave vyberat ich. Ci len prechodovy by stacilo odoberat?

2.Nenahradza ten neutralny sedy to ,ze si dam min. ISO a minus napr. 3,0 EV jas?Aby nebola napr. ta voda taka presvietena?
3. Viem ze kamerovanie nie je hlavna funkcia fotaku /D3100/ ,ale nevies ci take to preblikavanie jasu je normalne?A nemusi by ani silne protislnko, robi to napr. aj ked bola hmla. Pomohol by ten prech. filter aj pri kamerovani?


 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-03-28 14:39:47+02
príspevok od: vladdo
Dakujem, je to tam pekne zhrnute, v podstate som aj vedel na co sluzia polarizacne aj prechodove, len som dufal ze polarizacný jeho miermym stlmenim nahadi ciastocne aj prechodovy.
Este sa ale chcem spytat: ak by som mal 3 filtre,UV , Prechpodovy a polarizacny, nebolo by to dost zdlhave vyberat ich. Ci len prechodovy by stacilo odoberat?

2.Nenahradza ten neutralny sedy to ,ze si dam min. ISO a minus napr. 3,0 EV jas?Aby nebola napr. ta voda taka presvietena?
3. Viem ze kamerovanie nie je hlavna funkcia fotaku /D3100/ ,ale nevies ci take to preblikavanie jasu je normalne?A nemusi by ani silne protislnko, robi to napr. aj ked bola hmla. Pomohol by ten prech. filter aj pri kamerovani?


1. Si pohodlny alebo chces poriadne fotit? Bez prace nie su kolace.
2. Korekcia expozicie nie je nahrada ND filtra. S nD filtrom dostanes normalne fotky, ale mozes predlzit cas. Pri korekcii podexponujes fotku.
3. Ak fotak nerobi to co chces, musis prevziat kontrolu. Napr. nad expoziciou videa. Ty najlepsi pracuje vacsinou v plnom manuale.
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()