Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Chromaticka chyba na Nikkor 105/2.8 macro

Atok
2012-05-12 01:58:24+02
Kupil som spominany makro objektiv, urobil som zopar test snimkov ale som z neho dost sklamany. Sa mi zda ze objektiv ma silnu chromaticku aberaciu. Je to chyba konkretneho kusu (v tom pripade ho vratim), alebo je to bezne pre tento objektiv (i ked to sa mi moc nezda) ?
Dakujem.
 
transporti686
2012-05-12 08:03:50+02
príspevok od: Atok
Kupil som spominany makro objektiv, urobil som zopar test snimkov ale som z neho dost sklamany. Sa mi zda ze objektiv ma silnu chromaticku aberaciu. Je to chyba konkretneho kusu (v tom pripade ho vratim), alebo je to bezne pre tento objektiv (i ked to sa mi moc nezda) ?
Dakujem.
a čo tak povedať nám na akej clone to bolo fotené, na plnú dieru???
 
heuffel
2012-05-12 08:08:04+02
príspevok od: transporti686
a čo tak povedať nám na akej clone to bolo fotené, na plnú dieru???
Kuk exif dáta, prvá f/3.2, druhá f/3,0
 
Atok
2012-05-12 08:58:01+02
príspevok od: transporti686
a čo tak povedať nám na akej clone to bolo fotené, na plnú dieru???
Prepac, mas pravdu, zabudol som napisat. Obe fotky fotene na max. aperture na D7000.
(f/3.2@1/50sec resp. f/3.0@1/160sec)

Atok

p.s. Dik heuffel
 
diewithme
2012-05-12 08:58:58+02
príspevok od: Atok
Kupil som spominany makro objektiv, urobil som zopar test snimkov ale som z neho dost sklamany. Sa mi zda ze objektiv ma silnu chromaticku aberaciu. Je to chyba konkretneho kusu (v tom pripade ho vratim), alebo je to bezne pre tento objektiv (i ked to sa mi moc nezda) ?
Dakujem.
Zdravím, mal som tento makrač, takisto som ale očakaval o dost viac od toho. Chromaticka vada ako hrom a ostrostou to tiez nebolo ziadne delo.. Mozno sme mali nestastie na koknretne kusy (na www.photozone.de ked ho testovali, tak takisto zmienili ze druhy testovany kus vykazoval podstatne lepsiu ostrost a znacne mensiu chromaticku vadu).. Nasere....
Neviem ci si kupoval v eshope, skus popripade vratit a kupit druhy...
 
Atok
2012-05-12 09:10:57+02
príspevok od: diewithme
Zdravím, mal som tento makrač, takisto som ale očakaval o dost viac od toho. Chromaticka vada ako hrom a ostrostou to tiez nebolo ziadne delo.. Mozno sme mali nestastie na koknretne kusy (na www.photozone.de ked ho testovali, tak takisto zmienili ze druhy testovany kus vykazoval podstatne lepsiu ostrost a znacne mensiu chromaticku vadu).. Nasere....
Neviem ci si kupoval v eshope, skus popripade vratit a kupit druhy...
Ano kupoval som cez net. Preto sa pytam ci toto je normal, lebo po pripade ho vratim.
 
transporti686
2012-05-12 09:21:25+02
príspevok od: diewithme
Zdravím, mal som tento makrač, takisto som ale očakaval o dost viac od toho. Chromaticka vada ako hrom a ostrostou to tiez nebolo ziadne delo.. Mozno sme mali nestastie na koknretne kusy (na www.photozone.de ked ho testovali, tak takisto zmienili ze druhy testovany kus vykazoval podstatne lepsiu ostrost a znacne mensiu chromaticku vadu).. Nasere....
Neviem ci si kupoval v eshope, skus popripade vratit a kupit druhy...
kusová variabilita je v určitej tolerancii prípustná a pri výrobkoch sa vyskytuje a bude sa vyskytovať aj pri fototechnike, na plnú dieru aberuje toľko objektívov a aj nie lacných objektívov, pochybujem, že my tu na ephote sme schopný posúdiť z dvoch fotiek či práve tento kus je takzvaný nepodarok, môžeš skúsiť objektív vymeniť za iný kus, ale situáciu asi nebudeš mať ľahkú, lebo by to chcelo fakt porovnanie s iným kusom pri tej istej scéne, za tých istých podmienok.......
 
diewithme
2012-05-12 09:28:59+02
príspevok od: transporti686
kusová variabilita je v určitej tolerancii prípustná a pri výrobkoch sa vyskytuje a bude sa vyskytovať aj pri fototechnike, na plnú dieru aberuje toľko objektívov a aj nie lacných objektívov, pochybujem, že my tu na ephote sme schopný posúdiť z dvoch fotiek či práve tento kus je takzvaný nepodarok, môžeš skúsiť objektív vymeniť za iný kus, ale situáciu asi nebudeš mať ľahkú, lebo by to chcelo fakt porovnanie s iným kusom pri tej istej scéne, za tých istých podmienok.......
urcite, mas pravdu..a takisto celkom urcite je nutne nasnimat ten isty motiv v identickych svetelnych podmienkach...az potom porovnanie dostane vyznam, ale zase co ak nahodou ten prvy kus bude na tom lepsie, ako sa k nemu dotycny dostane? si budu mysliet v shope ze si robi srandu
co sa kusovej variability tyka je jasne ze vzdy bude, ale aj tak si myslim ze pri takychto drahych objektivoch by nemala byt az tak velka.. Ja som mal velmi zlu skusenost s 70-200 VR II... tak rozdielne tri kusy akoby ich skladali nejaky najomny robotnici niekde v Ugande..
 
transporti686
2012-05-12 09:32:25+02
príspevok od: diewithme
urcite, mas pravdu..a takisto celkom urcite je nutne nasnimat ten isty motiv v identickych svetelnych podmienkach...az potom porovnanie dostane vyznam, ale zase co ak nahodou ten prvy kus bude na tom lepsie, ako sa k nemu dotycny dostane? si budu mysliet v shope ze si robi srandu
co sa kusovej variability tyka je jasne ze vzdy bude, ale aj tak si myslim ze pri takychto drahych objektivoch by nemala byt az tak velka.. Ja som mal velmi zlu skusenost s 70-200 VR II... tak rozdielne tri kusy akoby ich skladali nejaky najomny robotnici niekde v Ugande..
to je možné, len problém je pojem "až tak veľká variabilita", tu už potom ide asi skôr o ochotu predajcu alebo možnosť porovnania, lebo predajca tiež nemôže vedieť, že predal kus, ktorý práve nebol úplne ten najlepší......
 
diewithme
2012-05-12 09:57:14+02
príspevok od: transporti686
to je možné, len problém je pojem "až tak veľká variabilita", tu už potom ide asi skôr o ochotu predajcu alebo možnosť porovnania, lebo predajca tiež nemôže vedieť, že predal kus, ktorý práve nebol úplne ten najlepší......
ja som nastastie nemal problem ani s jednym predajcom, dokonca mi jeden z nich dal bezvyhradne za pravdu a bol minimalne tak rozculeni ako ja, ze ako je mozne, ze v tejto triede objektivov chodia uplne pravidelne rozhodene kusy...
 
WildSammy
2012-05-12 10:35:42+02
hm.. neviem, mne to pride uplne normalne.. nejedna sa o klasicku CA, ale o LoCA(Longitudinal Chromatic Aberration). Je to aberacia za a pred bodom zaostrenia, cize aberacia v bokehu. Ak si vsimnes, tak na mieste zaostrenia to neaberuje. Maju ju vsetky objektivy s vyssou svetelnostou.Navyse odfotografovany motiv je presne ten, kde sa takato aberacia zvyrazni. Pravdepodobne sa nejedna o zavadu, ale tazko to takto posudit. Chcelo by to viac foto. Kazdopadne z testov na nete usudzujem, ze sa moze jednat o nejaku odchylku, kedze som na ich testovacich foto nezbadal takuto aberaciu a navyse tam objektiv vychvaluju, ze len malo aberuje. Ja som mal problem s aberaciou na 24-120/4 VR. Vymenil som ho za druhy kus a ten bol ovela lepsi.
 
slavmiro
2012-05-12 11:37:24+02
príspevok od: Atok
Kupil som spominany makro objektiv, urobil som zopar test snimkov ale som z neho dost sklamany. Sa mi zda ze objektiv ma silnu chromaticku aberaciu. Je to chyba konkretneho kusu (v tom pripade ho vratim), alebo je to bezne pre tento objektiv (i ked to sa mi moc nezda) ?
Dakujem.
NX Capture tieto veci spontanne kompenzuje. Co sa tyka obrazu, tento makro objektiv, makrofilmi ospevovani, nepresvedcil ani mna ked som ho testoval. Makro skla su urcene na fotenie pri vyssych clonach (typicky F8-F11) a tak na clonach F2.8-F4 nepodava tak vytvarny bokeh ako obycajna AF50/1.8. Preto jeho pouzite na portret podla mna nedosahuje vysledkov spominanej 50tky, a uz vobec nie 50/1.4 ci 85/1.4-1.8...
 
bear
- moderator
2012-05-12 12:19:57+02
Podla obrazkov sa jedna o pozdlznu chromaticku chybu pred a za rovinou ostrosti.
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/objektivy-telekonvertory-predsadky/opticke-chyby-objektivov/

Vacsinou takouto chybou trpia velmi svetelne objektivy (f/1.2-f/2) a priclonenim sa znizuje. Ak by nikon pri navrhu objektivu pouzil viac achromatickych optickych clenov, chyba by bola mensia. Tuto chybu nie je mozne odstranit automatickou korekciou v SW. Uplne zmizne len po prevode do B&W.
 
Atok
2012-05-12 17:03:13+02
Dakujem za reakcie. Vyzera to teda, ze sa s tym mam zmierit asi - clovek by to sice od 800+e skla necakal, ale co uz Skusal som urobit dalsie fotky zo stativu, chyba sa zmensovala pri kazdom priclocneni, a od f11 zmizla. Ta clona pri makre az tak vadit ani nebude, a na 2.8 bude 70-200
 
heuffel
2012-05-12 18:57:58+02
príspevok od: Atok
Dakujem za reakcie. Vyzera to teda, ze sa s tym mam zmierit asi - clovek by to sice od 800+e skla necakal, ale co uz Skusal som urobit dalsie fotky zo stativu, chyba sa zmensovala pri kazdom priclocneni, a od f11 zmizla. Ta clona pri makre az tak vadit ani nebude, a na 2.8 bude 70-200
Lenže zas podľa tohto testu to nevyzerá, že by mal tento objektív až tak výrazne aberovať: http://www.lenstip.com/24.5-Lens_review-Nikon_Nikkor_AF-S_Micro_105_mm_f_2.8G_IF-ED_VR_Chromatic_aberration.html Sú tam síce fotky s f/8.0, ale podľa grafu to vyzerá na slušne korigovanú chromatickú chybu a aj recenzent to potvrdzuje..
 
bear
- moderator
2012-05-12 19:02:35+02
príspevok od: heuffel
Lenže zas podľa tohto testu to nevyzerá, že by mal tento objektív až tak výrazne aberovať: http://www.lenstip.com/24.5-Lens_review-Nikon_Nikkor_AF-S_Micro_105_mm_f_2.8G_IF-ED_VR_Chromatic_aberration.html Sú tam síce fotky s f/8.0, ale podľa grafu to vyzerá na slušne korigovanú chromatickú chybu a aj recenzent to potvrdzuje..
Precitaj si ten clanok co som pisal a dal na neho link 2 prispevky dozadu. Su 2 druhy chromatickej chyby, testy objektivov, ktore fotia len resolution chart pozdlznu chromaticku chybu neobjavia.
 
heuffel
2012-05-12 19:05:16+02
príspevok od: bear
Precitaj si ten clanok co som pisal a dal na neho link 2 prispevky dozadu. Su 2 druhy chromatickej chyby, testy objektivov, ktore fotia len resolution chart pozdlznu chromaticku chybu neobjavia.
Máš pravdu, to som si neuvedomil.
 
Crazy41
2012-05-13 14:34:51+02
ak ti mozem poradit vrat a kup novy inde. Nikto to nepovie rovno ale z toho co som cital na forach a sam vyskusal mnozstvo tejto LoCA je tiez len kusova variacia. Sitce uplne nerozumiem ako tato aberacia vznika, aj ked som to uz niekde cital ale urcite to zavisi aj na kvalite sosovky. Ja som mal napr. kedysi stary 200mm f/4. Vsade som sa docital ake je to skvele sklo, videl krasne fotky ale ten moj kus mal presne taketo hnusne aberacie este aj po pricloneni na 5.6. Jasne ze ked je kontrastna sutuacia tak ti tam nake vzniknu ale ja som mal tie aberacie aj pri normalnych scenach dost silne presne ako to vidim u teba. Predchvilou som cital ze sa niekto na anglickom fore stazoval ze jeho 105/2.5 ma vela LoCA hadam vsade, moj kus tym nappriklad skoro vobec netrpi. Tazko povedat ci je to len stylom fotenia. Chcelo by to zobrat 2-3 rovnake objektivy a odfotit rovnaku scenu a porovnat, ale to je pre nas beznych ludi troska mimo zaber.
 
Atok
2012-05-13 15:39:34+02
Ide ma drbnut z toho objektivu. Som sa rozhodol, ze ho v pondelok vratim. Vcera, ako som ho skusal, nahodou som poskrabal (s nechtom! a len uplne jemne) okraj objektivu a zotrel sa kus farby... No comment. Takto ho uz ani vratiti nemozem, lebo mi ho urcite nezoberu. Je to tiez normalne ze ta farba ide tak lahko dole? Konecna...

Atok
 
viking81
2012-05-13 16:17:03+02
príspevok od: Atok
Ide ma drbnut z toho objektivu. Som sa rozhodol, ze ho v pondelok vratim. Vcera, ako som ho skusal, nahodou som poskrabal (s nechtom! a len uplne jemne) okraj objektivu a zotrel sa kus farby... No comment. Takto ho uz ani vratiti nemozem, lebo mi ho urcite nezoberu. Je to tiez normalne ze ta farba ide tak lahko dole? Konecna...

Atok
a nemas to nejaky fake z ciny alebo polska ?
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()