Hore

Autor: Zdroj všetkých obrázkov: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Teleskop Jamesa Webba agentúry NASA zachytáva úžasnú fotografiu plynných pilierov stvorenia

V roku 1995 zdokumentoval Hubblov vesmírny teleskop agentúry NASA dnes už ikonické Pillars of Creation (Piliere stvorenia), fotografiu vesmírnej oblasti známej ohromujúcim počtom hviezdnych formácií. Tento obrázok ponúkol pohľad na medzihviezdne stĺpy podobné skalám, ktoré vznikli z plynu a prachu.

Táto nová 122-megapixelová fotografia zobrazuje tento útvar ešte detailnejšie. Má tmavomodrú plochu posiatu svetlom a samotné stĺpy vyzerajú menej nepriehľadné ako na predchádzajúcom zábere. Po orezaní nový obrázok ukazuje Orliu hmlovinu, ktorá sa nachádza 6500 svetelných rokov ďaleko. Jasne červené ohnivé gule, viditeľné z tohto pohľadu sú nové hviezdy, ktoré sa tvoria, „keď sa v stĺpoch plynu a prachu vytvoria miesta s dostatočnou hmotnosťou... začnú sa rúcať pod vlastnou gravitáciou (a) pomaly sa zahrievať.“


Zdroj všetkých obrázkov: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)

Vľavo: Piliere stvorenia zachytené prostredníctvom Hubbleovho teleskopu. Vpravo: Pillars of Creation zachytené prostredníctvom teleskopu Jamesa Webba.


Niektoré zo žeravých telies, ktoré sú ešte v raných štádiách života, tiež produkujú výrony podobné láve, ktoré NASA opisuje:

Mladé hviezdy pravidelne vystreľujú prúdy, ktoré sa zrážajú s oblakmi materiálu v stĺpoch. To má niekedy za následok aj otrasy, ktoré môžu vytvárať vlnité vzory, ako to robí loď, keď sa pohybuje vodou. Karmínová žiara pochádza z molekúl vodíka, ktoré sú výsledkom prúdov a otrasov. Vidno to na druhom a treťom pilieri zhora – obraz NIRCam prakticky pulzuje ich aktivitou. Odhaduje sa, že tieto mladé hviezdy majú len niekoľko stotisíc rokov.




Výskumníci tvrdia, že nová fotografia umožní presnejšie počty nových formácií a ich vývoja.

Vedco tvrdia, že nová fotografia umožní presnejšie počty nových formácií a ich vývoja.


Zdroj: NASA, Colossal
Foto:  NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozo99
2022-11-28 16:53:25
Zaujimave, že farby hviez na fotke z Hubbleovho teleskopu su ine ako na fotke z teleskopu Jamesa Webba. Na fotke z Hubbleovho teleskopu su vsetky hviezdy cervene, a vedla, na fotke z Jamesa Webba, su hviezdy modre alebo zlte, ziadna cervena.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované