Hore

Kritické okienko - 3 x 3 tipy pre lepšiu fotografiu (I)

Na to, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor! Práve preto vám teraz prinášame 3x3 tipy pre lepšiu fotografiu - tri fotky, tri praktické tipy lektorov Akadémie Kreatívnej fotografie, čo a ako zlepšiť. Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov :)

Tvorca dnešných Troch Tipov je lektor AKF, Dominik Bugár.

Autor fotografie: Karol Bača

1. Svetlo: veľmi príjemné, pohodové bočné svetlo. Vhodne nechá vyniknúť plasticitu Oravského hradu. Atmosféru dotvára prívetivá modrá obloha.

2. Technickej kvalite tiež niet čo vytknúť - expozícia je dobre zvládnutá, hĺbka ostrosti siahajúca od stromu v popredí cez hrad až po kopce v pozadí je vhodne zvolená.

3. Kompozícia: snaha niečím pozdvihnúť a ozvláštniť často fotenú kultúrnu pamiatku využitím stromu v popredí v podobe rámovania je chvályhodná. Línia obopínajúca kontúry hradu svedčí o dôkladnom výbere miesta na fotografovanie. O čom by sa dalo polemizovať je príliš stredová a nízka poloha najvyššej veže hradu a vizuálny pomer venovaný stromu. Domnievam sa, že by bolo lepšie obetovať časť stromu (v takomto prípade nemusí byť celý, resp. stačí ho menej). Inak povedané, keby sa z ľavej strany a z vrchu trochu ubralo (asi štvrtinu) - myslím tým priamo už pri komponovaní, tak by sa hrad stal dominantnejším a pritom časť stromu, ktorý by takto padol "za obeť" by nechýbala (nemusí byť celý kmeň). Zároveň by sa takto dalo vyhnúť stredovej polohe veže hradu, čo by viac korešpondovalo s celkovou líniou stavby.

Autor fotografie: Ivana Kováčová

1. Portrét dieťaťa má veľmi príjemné svetlo. Jediným drobným rušivým prvkom z tohto pohľadu je, že odlesk zdroja svetla trochu nešťastne zasahuje do zreničiek.

2. Skladba obrazu je dobrá, umiestnenie tváre v rámci plochy záberu sa takto hodí. Taktiež pokojné, jednofarebné pozadie nechá vyniknúť výraz portrétovaného. Škoda len, že najostrejšia je oblasť okolo hornej pery a nie oči.

3. Pri portréte hrá výraz tváre kľúčovú úlohu. V tomto prípade cítiť snahu o zachytenie expresívneho momentu detskej tváre. Pohľad hore, upriamené oči, pootvorené ústa autenticky vyjadrujú silnú zaujatosť niečím. Z obsahového pohľadu však takto položená ruka v krku spolu s polohou jazyka spôsobujú pomerne neprijemnú nejednoznačnosť, čo sa vlastne v danom momente práve deje, čo je trochu škoda.

Autor fotografie: Nina Bondorová

1. Tzv. stredová kompozícia sa hodí iba pre málo situácií, v tomto prípade je však na mieste. Čln uprostred delí plochu fotografie symetricky na dve polovice. Tento efekt by bol pravdepodobne ešte výraznejší, pokiaľ aj bója bola tiež v strede rámu na člne, avšak v tom prípade by sa jej ten visiaci špagát mohol "dotýkať" a to by bolo rušivé - takže nakoniec je to vlastne v poriadku, ako to je. Ak by horizont bol trochu vyššie položený (t.j. fotoaparát naklonený trochu viac nadol), záber by bol vyplnený efektívnejšie. Posledná vec: škoda, že horizont "padá" trochu doprava (t.j. fotografia nie je nasnímaná presne vodorovne), čo je trocha rušivé.

2. Svetlo je mierne rozptýlené, pre daný námet by neškodilo ani tvrdšie svetlo, aby sa objavila hra tieňov. Pre fotografiu s takouto tematikou by sa ale viac hodilo teplejšie farebné podanie. To sa dá dosiahnuť fotografovaním pri rannom, alebo podvečernom svetle, a keď to inak nešlo, tak zmenou nastavenia vyváženia bielej, v krajnom prípadne je možné vytvoriť mierny farebný posun do teplejších tónov postprocesom. Forma by sa dala viac do súladu s obsahom. Aj mierne stmavenie hornej časti (oblohy) by prospelo, farby by sa prehĺbili, oblaky sa zvýraznili a došlo by k tonálnemu vyváženiu hornej časti s dolnou.

3. Technická kvalita fotografie je s prihliadnutím na typ použitého fotoaparátu v celku dobrá.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Matt Noir
2015-06-30 09:16:06
Ako môžem dostať svoju fotografiu do kritického okienka? Nemám ju ešte na ephoto nahratú, rád by som ale vedel názor na ňu
 
admin
redakcia ephoto.sk 2015-06-30 09:21:39
príspevok od: Matt Noir
Ako môžem dostať svoju fotografiu do kritického okienka? Nemám ju ešte na ephoto nahratú, rád by som ale vedel názor na ňu
fotografiu pridajte do galerie a poslite na ephoto@ephoto.sk v predmete spravy uvedte Kriticke okienko.
 
DUDIS
2015-06-30 10:39:44
tretia mi nešmakuje.. je tam toho moc rušivého a stredovka .. no nesedí.. ale to len s môjho pohľadu..
 
marcus_labeo
2015-06-30 13:18:24
príspevok od: DUDIS
tretia mi nešmakuje.. je tam toho moc rušivého a stredovka .. no nesedí.. ale to len s môjho pohľadu..
Presne. Nemám na to to oné, fotografické vzdelanie, aby som vedel presne pomenovať, ako by to malo byť, ale okrem stredovej kompozície mi vadia oba krajné urezané člny.
 
Tibor78
2015-06-30 14:05:12
príspevok od: marcus_labeo
Presne. Nemám na to to oné, fotografické vzdelanie, aby som vedel presne pomenovať, ako by to malo byť, ale okrem stredovej kompozície mi vadia oba krajné urezané člny.
Oba krajne urezane clny uz mas princip...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia