Hore

Augustový FOTO tábor

Príchod a prvý deň

Ahojte kamaráti,

 

ATELIÉR FANTÁZIE, o.z. sa Vám hlási zo svojho augustového FOTO TÁBORA.

31 detí urobilo vážne rozhodnutie. Jeden týždeň zo svojich prázdnin sa rozhodli venovať sa svojej záľube – fotografii. V Modre - Harmónii nás už čakal hotelík, v ktorom sme absolvovali foto tábor minulý rok a tak sme išli na istotu. Známe prostredie, známi ľudia a veľa detí. Taký bol dnešný začiatok. Rodičia jeden po druhom dovážali svoje ratolesti a s obavami ich zanechávali v tábore. Iní rodičia nám ďakovali, že o ich najdrahšie dieťa sa bude týždeň starať niekto iný. Ale teraz už vážne. Je nás 31 fotografujúcich detí a päť vedúcich. Stihli sme sa zoznámiť, sme v poriadku, všetci sme zdraví a fotenie nás baví.

 

V utorok ráno nám začal prvý fotografický deň. Naši vedúci nás rozdelili do piatich skupín a začala tvrdá práca. Noví kamaráti, nové vedomosti, nové foťáky, nové objekty záujmu. Samozrejme máme na mysli fotografické objekty. Dnešný deň sa niesol v znamení získavania vedomostí. Naučili sme sa čo to je ISO, expozícia, clona a ešte všeličo iné. Zistili sme že fotoateliér nie je až taký zázrak, ako sa nám spočiatku zdalo, a že si ho vlastne môže vyrobiť každý sám, hoci aj doma. Svetlo je úžasná vec. Okno, odrazka, blesk, protisvetlo, to všetko sme si vyskúšali v našom táborovom ateliéri.

 

Obrovská lúka v areáli hotela nám poskytla obrovský ateliér a neskutočné množstvo námetov pre MAKRO fotografiu. Ani sme netušili, čo všetko sa dá vidieť na lúke. Kvetinky, rastlinky, ovocie, chrobáčiky, motýle, protisvetlo, medzikrúžky, makroobjektívy, to bola úplne iná kapitola nášho dnešného vzdelávania.

 

Podvodná fotografia síce nemá nič spoločné s podvodníkmi, ale naši fotografi na niekoľkokrát za deň na fotografov „podvodníkov“ premenili. Zakrytý bazén priam vyzýval schovať hlavu pod vodu aj s fotoaparátom. Každý v skupine „nafasoval“ podvodný fotoaparát a šup ho do vody. Po krátkej inštruktáži začali veľmi rýchlo vznikať veľmi zaujímavé zábery.

 

Veľmi trefne vybrané video nám priblížilo to, čo nás čaká na tábore v najbližších dňoch. Súťaže, výstavy, fotoklub... To boli témy otázok, ktoré zaujímali našich mladých fotografov.

Večer prebiehal v diskusiách zábave a dobrej nálade. Zajtra nás čaká „ostré“ fotenie v lese. Tam sa ukáže, kto ako dával pozor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deň 2.- streda

Tí, čo prišli do tábora s očakávaním nič nerobenia, veľmi rýchlo prišli na to, že medzi fotografmi to funguje trochu inak. Aktivity, aktivity, aktivity.... Tak vznikajú dobré fotky.

Druhý „pracovný“ deň sa niesol v znamení „vážneho“ vyučovania. Naši lektori – Vlado, Michal a Marián a pán Biháry mali plné ruky práce. Začali úplne od piky a naučili nás poznať svoj fotoaparát, nastaviť ho podľa toho čo a kde chceme fotiť a sprevádzali nás na každom kroku za našou prvou vlastnou fotografiou. Naše fotoaparáty sa začali plniť zábermi, ktoré mali preukázať, že vedomosti z prvého dňa vieme aj využiť.

Tak sa začali objavovať zábery pavúkov, včiel, kvetiniek ale aj detaily tvárí, zaujímavé výrazy, či grimasy. Mnohých prekvapilo že jednoduchý ateliér si môže každý „vyrobiť“ aj doma. A portrét nie je až taká záhada... Zistili sme, že prírodu si môžeme priniesť domov a drobné predmety, možno fotiť v ideálnych“ podmienkach svetelného stanu. Svetelné experimenty podnietili našu fantáziu vymýšľať stále niečo nové a naučili nás nebáť sa experimentovať.

Poobedňajší výlet do lesa nám tiež pripravil zopár prekvapení ale nenechali sme sa odradiť a nafotili sme...

Náš bazén, ktorý nám poskytuje už pravidelne priestor pre kreativitu nám dnes poslúžil aj na nedobrovoľné kúpanie. Podaktorí ani plavky nepotrebovali – skončili v bazéne v tom v čom boli. Pochopili, že provokovať sa nevypláca a že každé slovo môže byť použité proti nim. Hlavne, že bolo veselo.  Zajtra ideme na výlet za dravcami...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deň 3.- štvrtok

To, že fotografickú komunitu môžeme nájsť takmer všade, sme sa presvedčili aj na našom dnešnom výlete. V areáli hradu Červený kameň má svoje sídlo Sokoliarsky dvor ASTUR. Nádherné lietajúce dravce, ktoré títo nadšenci opatrujú boli pre nás inšpiráciou už pred mesiacom a tak sme sa na túto návštevu veľmi tešili. Navyše sme tu stretli aj kolegov fotografov (ephoto to proste vie...) a tak sa naša návšteva zmenila na veľmi priateľské stretnutie.

Deti si s veľkým záujmom prezreli mini ZOO, kde bolo operených „modeliek“ viac než dosť. Spúšte fotoaparátov cvakali o sto šesť. A to ešte netušili, čo všetko ich čaká pri letových ukážkach. Akčnosť fotoreportéra, profesionálna zručnosť ovládania svojho fotoaparátu a cit pre okamih boli tými devízami, ktoré rozhodovali o úspešnosti fotografa. Ako to celé dopadlo – posúďte sami. Takýto foto tréning si naši mladí fotografi dnes evidentne užívali.

Po výbornej večeri sme otvorili večer otázok a odpovedí, prezentácií fotografií a videoukážok. Takto si predstavujeme úspešný deň na fototábore.

 

MAVA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deň 4. - piatok

Náš FOTO tábor má svoje pravidlá a program. Ráno boli niektorí na počudovanie ochotní si aj privstať, aby sa na ich fotkách objavila ranná rosa.

Dnešné doobedie sa nieslo v znamení klasickej „mokrej“ fotokomory a dokončovania rozpracovaných tém. Deti si na vlastnej koži vyskúšali a vlastnými rukami „vyrobili“ čiernobiele fotografie. Fotokomora so svojimi chemickými zázrakmi zaujala všetkých a aj pre tých skúsenejších bola inšpiráciou. Každý si domov odnesie svoju vlastnoručne vyrobenú čiernobielu fotografiu.

Po dobrom obede nasledoval „brífing“ na večerné fotenie. Video ukážka, dobré rady vedúcich až po návod ako na to... Po večeri nám naši kamaráti Alex a .......... pripravili profesionálnu ukážku ohňovej šou. Počasie sa s nami pohrávalo – ťažké čierne mračná neveštili nič dobrého. Meteorológovia strašili krupobitím vo veľkosti ping - pongových loptičiek a tak sme sa podchvíľou, podľa počtu spadnutých kvapiek, presúvali z lúky pod strechu a opäť na lúku. Nakoniec z predpovedanej búrky bol iba príjemný letný dáždik a mierny vetrík. Mladí fotografi sa po prvých opatrných stlačeniach spúšte veľmi rýchlo vžili do úlohy pána Fotografa a nekompromisne komunikovali svoje požiadavky – rýchlejšie, otoč sa, teraz, zmena, zakloň sa.... Až som mal pocit, že sú tu samí skúsení profesionáli... Výsledok bol prekvapivo dobrý.

Už nemám obavy o sebadôveru našich mladých fotografov! Obavu mám z rozhodovania našej táborovej poroty – už teraz viem, že sa poriadne zapotí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deň 5. – sobota a záver tábora

Hovorí sa, že v najlepšom treba prestať. Sobota bola posledným aktívnym dňom pobytu v tábore. Všetci účastníci tábora mali za úlohu okrem pobytu v bazéne, skompletovať a odovzdať svoje zábery.

Nastala chvíľa kedy sa začala potiť porota. Z celkovo cca 4000 záberov mala za úlohu vybrať 15, ktoré splnili všetky kritéria a zaslúžia si byť ocenené.

Nechýbalo ani preverenie získaných vedomostí. Tábor síce nebol školou a tak písomný záverečný test bol príjemným spestrením a hlavne spätnou väzbou pre každého. Deti samé zistili, čo sa naučili a čo si zapamätali – a nebolo toho málo. Všetci účastníci tábora si vyslúžili titul „fotograf“, potvrdený písomným cerifikátom.

Porote sa podarili s vypätím všetkých síl fotografie vyhodnotiť a v popoludňajších hodinách si víťazi slávnostne prevzali ceny, ktoré venoval ATELIÉR FANTÁZIE, o.z. a jeho partneri – CeWe Color a.s, PSS, a.s.,. Lomography Slovensko – všetkým ďakujeme za podporu a pomoc.

Večer sa niesol v znamení „nočnej hry“, kde si deti vyskúšali rôzne netradičné fotografické aktivity a techniky. Trojčlenné družstvá navštevovali jednotlivé stanovištia a plnili FOTO-úlohy. Bolo veselo a nočné debaty a hry nemali konca....

Nedeľné dopoludnie bolo časom lúčenia. Zbaliť všetky veci, nič nezabudnúť, dohodnúť si stretnutia, zvítať sa s rodičmi, ukázať čo sme nafotili, odovzdať izby, rozdať zabudnuté veci, rozlúčiť sa s vedúcimi.... to bolo náplňou nedeľného dopoludnia. Augustový tábor máme za sebou, prázdniny sa končia a všetci sa tešíme na potáborové stretnutie a na prvý septembrový FOTO výlet.

 

MAVA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
piggee
2011-08-18 09:52:05
pekne, to by som aj ja hned isiel.. mozu chodit aj 33 rocne deti?
 
pathy
2011-08-18 11:10:14
co za fotaky to maju deticky pod vodou? 40m neponuka ziaden vodotesny kompakt...puzdro mi pride ako super napad.
 
PeCh
2011-08-18 11:15:44
príspevok od: pathy
co za fotaky to maju deticky pod vodou? 40m neponuka ziaden vodotesny kompakt...puzdro mi pride ako super napad.
Hej podobné púzdra sa predávajú bežne a cena je skoro vždy podobná cene foťáku do neho.
 
pathy
2011-08-18 11:18:22
jj akurat som pozeral na stare 40dcko a cena je este viac ako cena fotaku 1300EUR :-/
 
Smolinko
2011-08-18 12:15:01
hmm a to sa maluju uz aj take male deti... a lakuju si nechty?....
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2011-08-18 13:43:13
príspevok od: Smolinko
hmm a to sa maluju uz aj take male deti... a lakuju si nechty?....
očividne nie
 
chuzthu
2011-08-18 14:09:42
Dnes boli nejaké (nielen) malé deti s (nielen) veľkými fotoaparátmi na Červenom Kameni. Ako na nich pozerám - boli to oni. Pekná aktivita, a tie hlášky.. Som zvedavý na fotografie!
 
milka
2011-08-18 23:23:55
deticky su asi velmi zaneprazdnene, ked ani nedvihaju mobily? .....vyzera to tam, ze ste skvela partia, majte sa pekne a uzite si to.
 
qwaydani
2011-08-22 14:39:38
Super večer to bol, dakujem, za možnosť zatočiť si Deti boli úžasné ...pozdravujem Veronika
 
MAVA
2011-08-23 20:24:12
príspevok od: piggee
pekne, to by som aj ja hned isiel.. mozu chodit aj 33 rocne deti?
Na jeseň pripravujeme prekvapenie aj pre cca 33 a viac ročných...
Určite dáme vedieť,,,
 
MAVA
2011-08-23 20:29:08
príspevok od: qwaydani
Super večer to bol, dakujem, za možnosť zatočiť si Deti boli úžasné ...pozdravujem Veronika
Veronika bola úžasná a deti z nej boli nadšené. Verím, že to naše stretnutie ešte zopakujeme.
 
piggee
2011-08-24 09:46:43
príspevok od: MAVA
Na jeseň pripravujeme prekvapenie aj pre cca 33 a viac ročných...
Určite dáme vedieť,,,
len tie bude asi trochu narocnejsie zvladnut
 
jennalma
2012-05-11 23:15:57
zaujmalo by ma ci si fotaky nesie kazdy sam ci ako? a ze ci vlastne su deti ubytovane
 
MAVA
2012-06-13 22:51:26
príspevok od: jennalma
zaujmalo by ma ci si fotaky nesie kazdy sam ci ako? a ze ci vlastne su deti ubytovane
Vlastný foťák je samozrejme výhodou ale vieme aj zapožičať. Na pobytových táboroch sú deti ubytované v hotelových zariadeniach s vlatným soc. zariadením na izbe. Viac sa môžeš dozvedieť na našej www.atelierfantazie.sk v časti aktivity, kde nájdeš odkazy na jednotlivé tábory a ubytovacie zariadenia.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia