Hore

Bitka pri Viedni aj o Bratislavu

V sobotu 3. októbra sa v Bratislave konali hneď dve bitky. Pripomenuli sme si historický význam Bitky pri Viedni 1683 a Bitky o Bratislavu 1619. ePhoto bolo mediálnym partnerom akcie Bitky pri Viedni a preto vám prinášame krátky fotoreport. Najprv však trochu z histórie.

Bitka pri Viedni 1683

Spomienka na jeden z najväčších vojnových stretov v dejinách strednej Európy. V Bitke pri Viedni 11.-12. septembra 1683, po dvojmesačnom obliehaní hlavného mesta Habsburskej monarchie, stáli proti sebe obrovské osmanské vojsko pod vedením pašu Kara Mustafu a Svätá liga - koalícia rakúskych, nemeckých a predovšetkým poľsko-litovských jednotiek na čele s kráľom Jánom III. Sobieskym. Boj skončil víťazstvom kresťanských síl, predovšetkým zásluhou elitných poľských husárov a bol začiatkom konca dlhoročného osmanského panstva v strednej Európe.

Podujatie zorganizovali Bratislavský okrášľovací spolok a Spoločnosť FRINGIA a konalo sa pod záštitou Poľského veľvyslanectva v Bratislave, primátora Bratislavy Iva Nesrovnala a starostu m.č. Bratislava – Staré mesto, Mgr. Radoslava Števčíka.

Bitka o Bratislavu 1619

Bitka sa odohrala na brehu Dunaja pod Bratislavou dňa 14. októbra 1619. Gabriel Bethlen, organizátor druhého povstania uhorských stavov proti katolíckym Habsburgovcom, v tom čase ovládal celé zvyšné Horné Uhorsko a v ceste na Viedeň mu stála už iba Bratislava. Po nerovnom boji presila Bethlenovych mužov dobila pozície cisárskych vojakov a ten víťazne vtiahol do Bratislavy, kde mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.

Bratislava 1619 - krátky film

Krátky film natočený ako pozvánka na akciu Bratislava 1619 - Bitka o Bratislavu

Za podporu a poskytnutie priestorov na natáčanie ďakujeme Bratislava Zoo. Za finančnú podporu našej akcie patrí vďaka Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Posted by SHŠ Banderium on 24. september 2015


Podujatie zorganizovala Skupina Banderium. www.bratislava1619.sk

Zo Starého mesta do Sadu J. Kráľa

Krásna slnečná Bratislava sa stala dejiskom dvoch podujatí, ktoré prezentovali našu históriu. Usporiadatelia sa dohodli na spolupráci a tak sa z dvoch podujatí vyvinulo jedno spoločné. Okrem slovenských skupín sa predstavili aj skupiny z Maďarska, Poľska a Česka.

Akcia začala svätou omšou za mier vo svete a ukončenie prenasledovania na základe náboženstva vo Františkánskom kostole. Bohoslužba bola celebrovaná v slovenskom a poľskom jazyku.

 
Svätá omša za mier vo svete sa konala vo Františkánskom kostole.


Janičiari, jadro osmanskej armády, trpezlivo čakajú na koniec omše.

Z Františkánskeho kostola viedol slávnostný pochod účastníkov Starým mestom, cez Hlavné námestie, Sedlársku ulicu, Ventúrsku ulicu, Panskú ulicu na Rudnayovo námestie, kde bola vypálená čestná salva.


Čestná salva bol vypálená na Rudnayovom námestí, pod Dómom Sv. Martina.

Na Hviezdoslavovom námestí sa konala prehliadka oddielov skupín vojenskej histórie z Poľska, Maďarska a Slovenska - Mustrunk.


Pavol Navalanič zo Skupiny Fringia predstavil účinkujúce skupiny.

Hlavný program prebiehal v Sade Janka Kráľa. O 15-tej  prebehla rekonštrukcia Bitky o Bratislavu 1619 a o 17-tej Bitka pri Viedni 1683. Diváci si užili streľbu z muškiet a argebús, výstrely z diel, i strety na meče, šable a piky. Okrem toho mohli zahliadnuť dobový tábor s orientálnou čajovňou a tureckou kaviarňou.


Na každom bojisku nájdete aj smrť.

Použitá technika: Olympus OM-D E-M1 + 40-150/2,8 PRO, Olympus OM-D E-M5 Mark II  + 75/1,8 MSC, Olympus OM-D E-M10 Mark II + 8/1,8 Fish Eye + 12-40/2,8 PRO, Sony A7 Mark II + Zeiss Batis 85/1,8

Užívateľská galéria k článku (12)

zobraziť celú galériu

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bobo222
2015-10-07 14:17:42
3.10. sa konali 3 bitky. Ešte bola aj parádna bitka pri Lamači, rekonštrukcia bojov z 1866...
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované