Hore

NENCI I

Nápad navštíviť a fotiť Nencov vznikol minulý rok v januári, počas fototripu v Bangladéši, ktorý organizoval Garik Avensian. Myšlienka nás oslovila a tak sme sa s Paťom rozhodli, že do toho ideme. V máji v Arménsku začala akcia nadobúdať reálne kontúry. Garik sa ujal logistiky a v januári tohto roku sme vyrazili na ruský sever.

Nenci – základné informácie

Nenci (rusky Ненцы) tiež zámi aj ako „Samojedi“ sú malá etnická skupina žijúca na sever Ruska. Podľa ostatného sčítania v roku 2010 je v Rusku  44.857 Nencov. Obývajú severozápad Sibíre (Yamalo – Nenetský okruh) a severovýchod  európskeho Ruska od polostrova Jamalu po polostrov Tajmyr (Nenetský autonómny okruh). Ich jazykom je nenečtina, ale hovoria aj úradným jazykom – ruštinou.


Územia, na ktorých žijú Nenci.

Podľa spôsobu života sa delia na tundrových Nencov, ktorých je väčšina a malú skupinu lesných Nencov, žijúcich na dolnom Obe. Tundroví Nenci sú tradičnými kočovnými pastiermi a lovcami divých sobov. Ich spôsob života sa za stáročia v podstate nezmenil a žijú tak, ako ich predkovia.

A práve tundrových Nencov sme sa rozhodli navštíviť s mojim fotoparťákom Patrikom. Vybrali sme si skupinu žijúcu v európskej časti Ruska – Neneckom autonómnom okruhu, konkrétne na polostrove Kanin. Všetci Nenci sa v zimnom období presúvajú na juh („в низ“) na zimné pastviny. Títo „naši“ do Mezenského rajónu v Archangeľskej oblasti. Ich cesta dlhá skoro 600 kilometrov začína v novembri. Koncom januára – po troch mesiacoch na cestách dorazia do svojho cieľa pri dedine Karyepolye („Карьеполье“).

Ich režim na ceste je stereotypný a ovplyvnený svetlom – slnko vychádza okolo deviatej hodiny a zapadá tesne po štvrtej. Okolo desiatej začínajú baliť tábor a zhromažďovať jelene. Okolo jednej vyrážajú na pochod a putujú – s celým stádom 3-4 hodiny. Približne o piatej hodine prichádzajú na „stojanku“. Rozložia stany, navaria jedlo a odpočívajú. Na jedenom mieste ostávajú 1-2 dni a idú ďalej.


Situačná mapa oblasti.

Našim kontaktom v dedine je Alexander – u neho doma budeme mať „základný tábor“ a sprostredkuje nám kontakt s Nencami. Dopravu z Archangeľska na sever zabezpečuje jeho syn Vasilij. Po 5 hodinovej jazde v pomerne monotónnej krajine prichádzame na miesto stretnutia – „postoyky“ pri dedine Sovpolye. Tu nás už čaká Alexander spolu s dvoma Nencami na skútroch – Buranoch. Nenci pozerajú s nedôverou na naše civilné oblečenie. Nedôvera sa mení na údiv a smiech, keď sa prezlečieme do arktickej výstroje.


Alexander so svojim Buranom (foto Patrik Minár).

Prvé stretnutie s Nencami

Nasadáme na skútre a o chvíľu nechávame za sebou posledné náznaky civilizácie. Asi po hodine jazdy stretávame dvoch Nencov na saniach ťahaných sobmi. Zvítavajú sa s našimi sprievodcami a dávame sa do reči. Sú na ceste už tretí deň – hľadajú zatúlanú časť stáda. Na saniach nemajú okrem koží nič. Teda okrem „lenivého“ soba, čo sa vezie pekne na pána. Je zranený a až neskôr sa dozvedáme, že jeho dni sú už zrátané.


Prvé stretnutie s Nencami.

Pýtame sa preto, kde prespávajú. Vraj na saniach. Aktuálne je -30°C a v noci teplota klesá pod -35°C. No a čo? Majú predsa na sebe svoju „malicu“ – dlhý odev z dvoch vrstiev sobej kožušiny s prišitou kapucňou a rukavicami. Nenci sú pomerne malého vzrastu a v noci sa skrčia do vrchnej vrstvy a spodok si stiahnu opaskom – majú na sebe taký instantný spacák.


Nenec.


Teplota -30°C je v pohode.

Každopádne začíname mať rešpekt. Ešte poreferujú, čo je v ktorom tábore nového a lúčime sa. Nasadáme. Oni na sane a my na skútre. Na záverečnom úseku striedame Nencov za riadidlami – jazda v neupravenom teréne je fyzicky náročná a sú preto celkom radi, že sa pre zmenu môžu zviezť.


Nenci pokračujú v hľadaní zatúlaného stáda.

Karyepolye

Karyepolye je dedina, nachádzajúca sa na brehu rieky Kuloy v bažinatej oblasti („болото“) bez prístupovej komunikácie. Miestni to nazývajú „ruskoje bezdorožie“. V zime sa do nej dá dostať po zamrznutých bažinách na skútroch, v lete len po rieke na lodi. Najbližšia komunikácia (cesta spájajúca rajónové centrum Mezeň s oblastným Archangeľskom) je vzdialená cez 30 kilometrov a cesta k nej trvá zhruba 2 hodiny - skútrom aj loďou.


Karyepolye.

V dedine žije trvalo 50 obyvateľov – všetko dôchodcov. Kedysi mala obyvateľov skoro 1000, ale mladí odchádzajú do miest za prácou a dedina postupne vymiera. Niektoré drevenice v dedine majú viac ako 100 rokov a stále sú obývateľné. Rovnako, ako inde na ruskom vidieku, sú na domoch hviezdy, označujúce koľko obyvateľov z domu zahynulo v druhej svetovej vojne.


Z tohto domu zahynulo na fronte 5 obyvateľov.

Dedina je potravinovo sebestačná. Letá sú tu horúce – teplota stúpa k 30°C a bažiny sú zdrojom mnohých plodov -  u nás rastúcich vo vyšších nadmorských výškach. Rastú tu čučoriedky, brusnice, maliny. V dedine majú vlastnú pekáreň, kravín, chovajú prasatá, kone. A keby predsa niekomu niečo chýbalo, Alexander prevádzkuje malý obchod.


Prasatá má na starosti Alexandrova švagriná Ľuba.


Alexandrov „Magazín“.


„Sčot“ funguje lepšie ako kalkulačka.

Všetky domy sú samozrejme postavené z dreva a vykurované drevom. Ten Sašov je naozaj moderný – má záchod vnútri. Dokonca splachovací – splachovanie síce nefunguje, ale oproti latríne na dvore je to pri tunajších teplotách luxus. A vedro s vodou je vždy po ruke. Obyvatelia sú príjemní a zhovorčiví. Samozrejme najviac ich zaujíma dôvod našej návštevy. Nechápu čo tu chceme fotiť, keď všetko zaujímavé je v mestách.


Skúter je tu v zime jediným dopravným prostriedkom.


Psy sú všade – zaháňajú od dediny vlky.

Brigáda

Ráno sme dohodnutí vyraziť hneď po východe slnka – teda o 9:00. Nenci však meškajú. Až neskôr pochopíme, že sa neriadia podľa hodiniek a kalendára, ale podľa prírody a počasia – a sobov. Pripájame preto za Alexandov skúter nákladné sane a Paťo cestuje ako batožina.


Paťo si „užíva“ cestu.

V polovici cesty sa ale stretáme, prestupujeme na „naše“ skútre a do tábora prichádzame spoločne. Tábor sa nazýva „brigáda“. Táto naša je ôsma z celkového počtu deväť. Kedysi ich bolo dvanásť, ale počet sa každým rokom zmenšuje. A zmenšuje sa aj počet príslušníkov v brigáde. Ešte nedávno bolo v každej brigáde 5-6 stanov (rodín) dnes sú 3-4. Áno – stanov. Títo ľudia žijú celý rok v stanoch a väčšina z nich v živote nespala v budove. Tradičné kužeľovité stany „čumy“ dnes už nahradili modernejšie celtové s drevenou podsadou – ale stále je to stan s pôdorysom 4x5 metrov. Obývačka, kuchyňa, jedáleň a spálňa v jednom.


V brigáde – soby, sane a stany.


Môj stan – môj hrad. A pred ním samozrejme pes.

Tepelný komfort v stane zabezpečuje železná piecka – „buržujka“. Dreva je všade dosť, len izolácia stanov je slabšia. Prikladať treba neustále a v noci aspoň každé dve hodiny.


Kotolňa, kuchyňa a obývačka v neneckom stane.


Udržiavane ohňa je povinnosťou žien – včítane prípravy dreva.

V brigáde sa stále niečo deje. Nikto sa nepoflakuje, každý presne vie čo má robiť. A je čo robiť. Nenci si všetko zhotovujú sami – z materiálov, ktoré im poskytuje les a soby. Od oblečenia a topánok až po postroje a sane – sú to multiremeselníci lesa a tundry.

Rytmus samozrejme určujú soby. Keď sa z lesa ozve dupot kopýt a pokriky honcov, každý nechá rozrobenú prácu a smeruje k ohrade.


Prichádza stádo.


Pri zaháňaní do ohrady pomáhajú všetci.

Po tom, čo sa soby zhromaždia v ohrade, prichádza sled aktivít, ktorým sprvoti nerozumieme. Niektoré oddeľujú od stáda – na výcvik alebo na konzumáciu, iné len kontrolujú, ďalším pília parožie.

Ešte pred desiatimi rokmi to nerobili. Zistili však, že sa dá výhodne speňažiť a tak im ho teraz pília. Robia to tesne pred tým, ako by ho soby zhodili prirodzene. Pre zvieratá je to napriek tomu stresujúce a mnohé sa bránia.


Kontrola stáda v ohrade.


Kilogram parožia predávajú Nenci za 1000 rubľov (13 EUR).


Parohy treba spíliť skôr ako ich soby prirodzene zhodia.


„Dengi“.


Vystresované zvieratá sa bránia ...


... a stopy po boji majú na sebe často aj Nenci.


Paťo v ohrade.

Základnou potravinou Nencov je sobie mäso. Pripravujú ho dusením a varením. Ako prílohu podávajú cestoviny alebo ryžu. Koreniny majú len základné, ale pokrm je veľmi chutný. Len neviem, ako by sme ho hodnotili po pár týždňoch alebo mesiacoch. V lete sa zastavujú na „veľký nákup“. Nakupujú v zásade na celý rok a celé zásoby vozia so sebou. Na saniach – jedna rodina ich používa 10 až 12 kusov.


Na obede u Grigorija.


A po obede čas na čaj.

Zeleninu nekonzumujú v podstate žiadnu. Vitamíny majú z plodov, ktoré nazbierajú v tundre – čučoriedky, ríbezle a maliny. Dôležitým zdrojom vitamínov je aj sobia pečeň, ktorú konzumujú surovú. Rovnako ako krv a srdce.


Pri spracovaní sobov používajú jediný nástroj – „fínsky“ nôž.


Pri rozoberaní soba asistujú aj ženy.


Psy „Lajky“ sú vycvičené.


Po dvadsiatich minútach neostane zo soba takmer nič.

Mäso zo sobov skladujú Nenci voľne rozvešané po konštrukciách v tábore tak, aby sa k nim nedostala zver – hlavne vlci. Vzhľadom k teplotám trvale pod bodom mrazu si s jeho konzerváciou a úpravou nemusia robiť ťažkú hlavu.


Prírodná chladnička.

Časť mäsa skonzumujú sami a zvyšok predávajú. Oficiálna cena za výkup je 300 rubľov (4 EUR) za kilogram. Neoficiálne ho predávajú v mestách a dedinách za 320 – 350 rubľov.


Mäso pre vlastnú spotrebu pred zmrazením porcujú na jednotlivé dávky.


Soby na predaj nechávajú v celku.


Kontrola uskladneného mäsa.


Pre každú časť zo soba je využitie.

Pokračovanie v ďalšej časti.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
belco
2019-03-13 06:34:47
Super članok, tešim sa na pokračovanie.
 
JohnNewton
2019-03-13 06:38:21
Vegánom vstup zakázaný !
 
Štefan Káčer
2019-03-13 06:53:23
vďaka ...
 
Horal
2019-03-13 07:08:24
Dobre napísané
 
smartin
2019-03-13 07:55:12
A tu nejake pohyblive obrazky: https://www.youtube.com/watch?v=K8b5JlhfAqU
 
Seemann Martin
2019-03-13 07:57:43
parádne napísané a super zábery.
Foto "Psy „Lajky“ sú vycvičené."... paráda!
 
Marcel Rebro
2019-03-13 08:00:15
príspevok od: smartin
A tu nejake pohyblive obrazky: https://www.youtube.com/watch?v=K8b5JlhfAqU
Ďakujem. Paťo ešte chystá samostatný vlog o technike.
 
z80
2019-03-13 08:01:46
Vynikajuci clanok
 
Marcel Rebro
2019-03-13 08:01:48
príspevok od: Seemann Martin
parádne napísané a super zábery.
Foto "Psy „Lajky“ sú vycvičené."... paráda!
Lajkám som v pokračovaní venoval samostatnú časť. Sú to nepostrádateľní pomocníci Nencov.
 
JohnNewton
2019-03-13 08:36:09
príspevok od: smartin
A tu nejake pohyblive obrazky: https://www.youtube.com/watch?v=K8b5JlhfAqU
Že vraj vedľajší produkt ? . Povinná jazda to je, to musíte chlapi robiť, autentičnosť a atmosféra toho videa vytvára pocit, že sme tam s Vami.....je to prinajmenšom rovnako dôležité ako foto.
 
Miroslav Chrobačinský
2019-03-13 08:50:50
Parádne čítanie a ešte lepšie fotky.
 
RichPhoto
2019-03-13 08:59:18
super
 
Marcel Rebro
2019-03-13 09:02:47
príspevok od: JohnNewton
Že vraj vedľajší produkt ? . Povinná jazda to je, to musíte chlapi robiť, autentičnosť a atmosféra toho videa vytvára pocit, že sme tam s Vami.....je to prinajmenšom rovnako dôležité ako foto.
Nechcem predbiehať, ale nabudúce bude videa viac. Máme v pláne so sebou zobrať dedikovaného kameramana a venovať sa celý čas len Nencom. Teraz sme dosť času strávili aj v dedinách.
 
blahoslav J B Art
2019-03-13 09:49:23
Report fajn, obrazky fajn, text fajn, akurat ma vyrusuju niektore nazvy ... rieka Kuroy, dedina Karyepolye, Yamal ... do slovenciny sa to da prepisat pekne Kuroj, Jamal, Karjepolje ... a mozno maju v Nenecku trojjazycne nazvy ... rusky, nenecky, anglicky
 
Marcel Rebro
2019-03-13 10:10:00
príspevok od: blahoslav J B Art
Report fajn, obrazky fajn, text fajn, akurat ma vyrusuju niektore nazvy ... rieka Kuroy, dedina Karyepolye, Yamal ... do slovenciny sa to da prepisat pekne Kuroj, Jamal, Karjepolje ... a mozno maju v Nenecku trojjazycne nazvy ... rusky, nenecky, anglicky
Používam názvy tak, aby si ich prípadní záujemcovia vedeli nájsť na mapách - ak by mal niekto záujem si tam vyraziť.
 
BoNoBo
2019-03-13 11:19:49
Velmi zaujimavé
 
Krtko fotografom
2019-03-13 11:34:41
Velmi zaujimavy clanok a paradne fotky . Az som Vam zavidel . Co ma este prekvapilo, ze aj napriek takemu sposobu zivota, maju v stanoch cisto.
 
smarek
2019-03-13 11:51:30
skvele jednoduchu, ludia zijuci v sulade s prirodou maju moj velky obdiv
 
Marcel Rebro
2019-03-13 11:54:30
príspevok od: Krtko fotografom
Velmi zaujimavy clanok a paradne fotky . Az som Vam zavidel . Co ma este prekvapilo, ze aj napriek takemu sposobu zivota, maju v stanoch cisto.
Žiť skromne neznamená žiť v neporiadku. Ľudia sú ovplyvnení fotkami z Indie a podobných oblastí.
 
z80
2019-03-13 12:03:51
príspevok od: Marcel Rebro
Lajkám som v pokračovaní venoval samostatnú časť. Sú to nepostrádateľní pomocníci Nencov.
Lajky treba "lajkovat"
 
perf
2019-03-13 13:04:50
Marcel, veľmi zaujímavé čítanie i fotodokumentácia!
 
fatality
2019-03-13 13:21:23
super !!
 
Marcel Rebro
2019-03-13 13:21:32
príspevok od: perf
Marcel, veľmi zaujímavé čítanie i fotodokumentácia!
Ďakujem Milan. Som rád a vďačný že môžem robiť to čo robím. Nebyť dobrých ľudí okolo mňa nebolo by to tak. Ty vieš prečo ...
 
perf
2019-03-13 13:29:32
príspevok od: Marcel Rebro
Ďakujem Milan. Som rád a vďačný že môžem robiť to čo robím. Nebyť dobrých ľudí okolo mňa nebolo by to tak. Ty vieš prečo ...
Marcel, som rád, že si to všetko uvedomuješ a vážiš. Nech sa Ti i naďalej darí!
 
seifi
2019-03-13 14:59:16
potešilo; rád som pozrel; vďaka Marcel a Patrik
 
mirosz
2019-03-13 15:19:21
toto su clanky svetovej urovne... taky Petapixel sa na toto kvalitou casto nechyta svojimi clankami.
Prelozit do anglictiny a moze to ist kludne do sveta.
 
JohnNewton
2019-03-13 15:40:30
príspevok od: Marcel Rebro
Ďakujem. Paťo ešte chystá samostatný vlog o technike.
To bude tiež zaujímavé, viedli sme tu tuším (vášnivú )diskusiu čo bežná foto a videotechnika vydrží. Tak som zvedavý, či niečo fatálne zlyhalo.
 
Marcel Rebro
2019-03-13 16:27:45
príspevok od: JohnNewton
To bude tiež zaujímavé, viedli sme tu tuším (vášnivú )diskusiu čo bežná foto a videotechnika vydrží. Tak som zvedavý, či niečo fatálne zlyhalo.
https://youtu.be/hK09hCRNHX0
 
pista58
2019-03-13 16:31:25
Perfektny clanok a fotky.
na techniku a vobec logistiku (ako sa zabezpecit na tak dlhu dobu v mraze bez stabilneho pristupu k elektrine) som sa chcel opytat aj ja, pockam si na vlog.
 
DenisBede
2019-03-13 16:34:37
Skvelý článok! Úroveň National Geographic Teším sa na ďalšiu časť!!
 
smartin
2019-03-13 17:24:22
príspevok od: Marcel Rebro
Ďakujem. Paťo ešte chystá samostatný vlog o technike.
Tento myslis? https://www.youtube.com/watch?v=hK09hCRNHX0


Aaach, tak prave pozeram, ze si ma uz prebehol
 
JohnNewton
2019-03-13 17:52:17
príspevok od: Marcel Rebro
https://youtu.be/hK09hCRNHX0
Paráda
 
Rasty Gibel
2019-03-13 19:05:37
jednym dychom precitane ...
 
JanoB
2019-03-13 21:25:01
super, teším sa na pokračovanie
 
kasinco
2019-03-14 08:39:09
fajné počteníčko,
 
vilkoo
2019-03-14 10:17:01
super ,poucne ,zaujimave
 
Hanigal
2019-03-14 11:51:11
Marcel, výborné. Sám by som si netrúfol na takú expedíciu, o to viac si ju užívam v teple pri počítači. Neviem si ani predstaviť základné podmienky života - záchod, sprchovanie a pod.... Keď sa teraz nad tým zamýšľam, tak neviem, či som na fotkách videl deti.. Ako v takých podmienkach žijú deti. Kto ich tam vyučuje aspoň písať a čítať... Ako tam funguje rodinný život... Daj vedieť, prípadne nejakú info na besedu o tejto ceste...
Veľmi si ma tou reportážou potešil...
 
Marcel Rebro
2019-03-14 12:02:04
príspevok od: Hanigal
Marcel, výborné. Sám by som si netrúfol na takú expedíciu, o to viac si ju užívam v teple pri počítači. Neviem si ani predstaviť základné podmienky života - záchod, sprchovanie a pod.... Keď sa teraz nad tým zamýšľam, tak neviem, či som na fotkách videl deti.. Ako v takých podmienkach žijú deti. Kto ich tam vyučuje aspoň písať a čítať... Ako tam funguje rodinný život... Daj vedieť, prípadne nejakú info na besedu o tejto ceste...
Veľmi si ma tou reportážou potešil...
Ahoj. Prvá beseda / prezentácia je naplánovaná na 10. apríla o 20:00 v DK na Vajnorskej v BA. V máji bude výstava v PRO.Laika Gallery. Tam bude prezentácia tiež ale termín ešte nemám.
 
Evarist Polakovič
2019-03-15 08:42:15
Marcel, obrázky ktoré si priebežne vešal na ephoto boli fajn. Zverejnením reportu dostali však ďaľší nový rozmer a spolu s príbehmi, ktoré su za nimi tvoria celok hodný rešpektu. Dobrá práca.
 
Krtko fotografom
2019-03-15 09:31:12
Pozeram, ze uz ma predbehol Hanigal . Tiez som sa chcel opytat na deti, lebo nikde ziadne nevidim. Ale z dokumentov viem, ze chodia do internatnych skol, a domov chodia len na prazdniny (vacsinou raz rocne). A po deti chodi vrtulnik a zbiera ich z jednotlivych oblasti.
 
Marcel Rebro
2019-03-15 10:02:46
príspevok od: Krtko fotografom
Pozeram, ze uz ma predbehol Hanigal . Tiez som sa chcel opytat na deti, lebo nikde ziadne nevidim. Ale z dokumentov viem, ze chodia do internatnych skol, a domov chodia len na prazdniny (vacsinou raz rocne). A po deti chodi vrtulnik a zbiera ich z jednotlivych oblasti.
Áno. Ako sedemročné odchádzajú na internát. Domov chodia naozaj len v lete a naozaj vrtuľníkom - na sever sa v lete cez močiare nedá inak dostať.
Žiadne z detí sa však už po skončení školy nechce vrátiť k pôvodnému spôsobu života - pod stan. Je to zarmucujúce ale aj celkom logické. Tradiční Nenci s ich pastierskym a kočovným spôsobom života sú "na vymretie"
 
lackoma
2019-03-15 20:28:12
Paráda, skvelé čítanie ale aj video je skvelé, ako to zvládala technika pri -35C
 
Marcel Rebro
2019-04-03 14:47:28
príspevok od: Hanigal
Marcel, výborné. Sám by som si netrúfol na takú expedíciu, o to viac si ju užívam v teple pri počítači. Neviem si ani predstaviť základné podmienky života - záchod, sprchovanie a pod.... Keď sa teraz nad tým zamýšľam, tak neviem, či som na fotkách videl deti.. Ako v takých podmienkach žijú deti. Kto ich tam vyučuje aspoň písať a čítať... Ako tam funguje rodinný život... Daj vedieť, prípadne nejakú info na besedu o tejto ceste...
Veľmi si ma tou reportážou potešil...
Beseda sa uskutoční v stredu 10. apríla 2019 o 20:00 hodine v Stredisku kultúry Bratislava – Nové Mesto na Vajnorskej 21

Pozvánka je tu :
www.ephoto.sk/akcie/470/nenci-slovom-aj-obrazom/
 
Hanigal
2019-04-04 11:39:11
Veľká vďaka. Ak mi to rodinné pomery umožnia, tak sa rád dostavím...

Th
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované