Hore

Pálffyovský piknik 2014

Po prvýkrát sa v Bratislave konal Pálffyovský piknik, projekt združenia Via Pálffy. Via Pálffy prepája kultúrne dedičstvo Pálffyovcov od 16. do 20. storočia v Bratislave, Bratislavskej župe a s presahmi do Rakúska a Bojníc.

Moja cesta po Via Pálffy začala už pred časom, pri prechádzke mestom, keď som náhodou išiel okolo Starej tržnice, kde sa konala jedna z akcií tohto združenia. Na nej som fotografoval Regiment Pállfy a bol som požiadaný, aby som nafotil fotografiu, ktorá by bola na plagátoch k chystanému podujatiu. Fotografoval som z prvého poschodia, z nadhľadu. Modely ležali na špinavej dlažbe medzi stolmi vystavovateľov. Šikovný grafik potom vymenil pozadie.


Poteší, ak je vaša fotografia na plagátoch.Podujatie sa konalo na dolnej záhrade Bratslavského hradu v príjemnom prostredí pod korunami stromov. Vystavovatelia boli rozmiestnení pozdĺž hradieb.

Páčilo sa mi, že sa aktívne mohli zapojiť aj návštevníci. Stačilo, aby si priniesli piknikovú deku a poháre na víno. Okrem nám už známych z Korunovačných slávností, či Devínskych hradných hier, prišli aj návštevníci v oblečení z menej dávnej minulosti. Nechýbali dokonca ani Steampunkeri. A tak ste mohli stretnúť hradnú dámu, šľachtica, geantlemana vo fraku, ši dámu zo sci-fi knižky.


Steampunk je subžáner sci-fi o technických spoločnostiach využívajúcich stroje na paru. Vizuálne atraktívny žáner sa stal súčasťou módy.Jedlo sa, popíjalo sa, zabávalo sa. Nechýbal ani zaujímavý program. Vystúpenia šermiarov, jazda kočom,  prednášky, workshopy, fotenie, gramofónová párty a hudobný program. Dokonca sa aj tancovalo.

Podujatie bolo prepojené s Farmárskymi trhmi, ktoré sa konali v sade J.Kráľa. Vláčik Prešporáčik, zabezpečoval kyvadlovú dopravu.


Slávnostný krst brožúrky Via Pálfy. Šampanské sa otvárala sabrážou sekerkou.Organizátori podujatia: Maroš “Pampalini Jumanji” Mačuha a Roman Zelenay.Regiment Pálffy v piknikovej pohode...... a v akcii.Gramophon Brothers shellac party - staré hity z originálnych platní.Škola swingu B - swing vás na nej aj naučili tancovať.Scénka ako vystrihnutá z minulosti.
Združenie Tyrnaviavelo predviedlo historické bicykle a autá z prvej ČSR.


Tento fotoaparát nebol na ozdobu, počas akcie sa ním fotilo.
Piknikovalo sa...Korzovalo sa.... Dievčatá z Elijana kostýmového štúdia k podobným akciám neodmysliteľne patria. Dokonca nám pózovali na podujatí Foto Slovakia.Zabávalo sa...


Pálffyovský piknik z pohľadu fotografa

Aj keď si organizátori na záujem návštevníkov nemohli sťažovať, nepanoval pod hradom nátresk. Piknik je piknik a akosi k nemu patrí kľud a pohoda. Fotievam podujatia pravidelne, často je to ale predieranie sa davom ľudí. Lakťami si razievam cestu za najlepšími zábermi. Pri Korunovačných slávnostiach musím behať. Slávnostný sprievod z hradu do mesta núti fotografa pracovať za pochodu.

Piknik to je iné. V príjemnom tieni pod stromami, všetci posedávajú, debatujú, nikto sa nikam neženie. Celková pohoda prispievala k tomu, že ľudia boli uvoľnení, usmievaví, ochotní pózovať. S mnohými som sa poznal už z iných akcií, o to bolo fotografovanie jednoduchšie. Veď nejeden/nejedna má fotografiu od mňa ako profilovku na FB. 

Pestrá prehliadka tvári.Medzi ne dobre zapadla herečka a speváčka Petra Palevičová, ktorú poznáte napr. zo “Súdnej siene”. Tá návštevníkom aj zaspievala.Peter “Reinhard” Hricák, z naších stránok ho už určite poznáte.Po dlhšom čase som fotografoval so zrkadlovkou. Vedel som, že sa budem sústrediť na portréty a tak som k Nikonu D800E pribalil jediný vysokouniverzálny objektív Nikkor AF-S 70-200/2,8G VR II. S ním dokážem pozadie veľmi pekne rozostriť, ale nie je tak citlivý na presné zaostrovanie, ako napr. Nikkor AF-S 85/1,4G. Pri reportážnom štýle fotenia by som s ním mal pomerne veľký odpad. Zvádzalo by ma fotiť na “plnú dieru”, kde je hĺbka ostrosti veľmi malá a stačí zaostriť jeden-dva milimetre mimo a už môžete fotografiu mazať. Naviac je transfokátor univerzálnejší a umožňuje snímať aj z diaľky. Väčšinou som fotografoval pod stromami, preto som ISO nastavil na 400 ASA. Väčšina fotografií je snímaná na clone F2,8 (program A). S Nikkorom AF-S 70-200/2,8G VR II si to môžem dovoliť, pretože je ostrý aj plne odclonený.

Slnko prenikajúce korunami stromov vytvára svetelné škvrny vysoko kontrastujúce s tieňom. U iného fotoaparátu by som automaticky použil externý blesk. Najmä ak fotografujete v protisvetle, je blesk na nezaplatenie. Nikon D800E je fotoaparát s extrémne širokým dynamickým rozsahom, pri fotení do RAW viem, že aj s ťažšími svetelnými podmienkami si poradí. Vďaka tomu som nemusel tak starostlivo strážiť expozíciu a ani blesk som nepoužil. Mohol som sa sústrediť len na kompozíciu a hľadanie vhodných objektov.


Kto má krajšie oči?O rok dúfam dovidenia a nazdravie.Takýto tip podujatia je vhodný na to, aby ste získali ostrohy ako reportážny fotograf. Zaujímaví fotogenický ľudia, ochotní zapózovať a s úsmevom. Nebojte sa nadviazať rozhovor. Opýtať sa na ich kostýmy, či ich prácu. Prejavením záujmu si ich ľahšie získate. Ak im potom pošlete nejaké fotografie, nebudú svoju ústretovosť ľutovať. Nabudúce to budete mať o to jednoduchšie.


Nie každé podujatie sa vydarí. Posledný Cirkulart, alebo Foodfest sú toho dôkazom. Pálffyovský piknik k ním nepatrí. Myslel som, že sa zdržím oveľa kratšie. Príjemná pohodová atmosféra a množstvo zaujímavých ľudí, mi však nedali odísť. Nebyť už dohodnutého podvečerného fotenia, vydržal by som až do konca.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Seemann Martin
2014-06-11 08:12:49
fajne portrétovky... takéto mám veru rád
 
tomino1980
2014-06-11 09:08:28
celkom ma potesilo ze z fotiek uz pocas citania clanku som videl ze to nie je Karolov Oly ale asi FF

...v DOF je rozdiel ...aj ked z niektorych fotiek je to az na " skodu " teda aspon mne to niekde taha oci
...napr. foto krstu ...kde je ostry len ujo v klobuku a ostatni mimo ...alebo foto "kto ma krajsie oci" je sova tiez mimo DOF tak tiez neviem ake ma oci
...ale podujatie velmi pekne, fajne ...CSR fixku bicyklik by som bral
 
palo2811
2014-06-11 10:50:12
Je veľká móda fotiť na čo najväčšej diere či to má alebo nemá význam ( nevadí že má modelka peknú tvár len keď sú oči ostré)
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-06-11 10:55:28
pekna akcia
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované