Hore

Obzretie za Photokinou 2014

Photokina, konajúca sa každé dva roky v Kolíne, je najväčšou európskou výstavou fototechniky. 16. - 21. septembra v 7 halách  vystavovalo svoje produkty okolo 1000 vystavovateľov. Ani niekoľko dní nepostačuje na to, aby ste si všetky expozície dobre pozreli. Sústrediť sa treba na to, čo vás skutočne zaujíma, aj keď škoda by bola niečo nové prehliadnúť.


Zhrňme si, čo najzaujímavejšieho bolo na Photokine k videniu.

Nikon

Spoločnosť Nikon predstavila noviny už pred Photokinou. Najväčší záujem bol samozrejme o dve nové Full Frame zrkadlovky, Nikony D810 a D750. Nikon pripravil pre návštevníkov množstvo prednášok, známych fotografov demonštrujúcich kvalitu a funkcionalitu produktov tejto značky.

Veľkým ineraktívným lákadlom bolo pódium so štyrmi stanovišťami, kde ste sa mohli odfotiť, pridať k fotografii niektoré z hesiel začínajúcich na známe I am...., odoslať na email, alebo ako MMS a zároveň poslať cez rieku fotografii, premietaných na strop, až na hlavnú obrazovku. Snahu Nikonu, presadiť sa na trhu s videom demonštroval robot, ktorý nájde využitie pri nakrúcani videoklipov alebo pri prenosoch zo športových súťaží.


Interaktívny stánok z ktorého ste mophli odoslať svoju fotografiu.


Z prednášky o budúcnosti fotografie.


Robot Nikon.


Nikon D750

Nikon D810

Nikon AF-S 20/1,8G

Nikon Speedlights SB-500

Nikon Coolpix S6900

Canon

Canon svoj stánok poňal ako veľkú kruhovú arénu. Silne demonštrujúc svoje technológie v oblasti fotografie a videa. Hviezdou bol dlhoočakávaný EOS 7D Mark II, profesionálna APS-C zrkadlovka, zameraná na vysoký výkon pre také žánre, akými sú šport, či wildlife. Veľký záujem bol aj o nový kompakt PowerShot G7 X.

Ústredným motívom stánku bol gladiátorsky futbal, drsný šport z Florencie. Návštevníci si ukážky mohli pozrieť aj naživo.


Vyvýšené pódium s “kanónmi” od Canonu.


canon2.jpg


Canon EOS 7D Mark II

Canon G7 X

Canon PowerShot SX60 HS

Canon EF 24-105mm f/3.5-5.6 IS STM

Canon EF-S 24mm f/2.8 STM

Canon EF 400mm f/4 DO IS II USM

Ricoh

Veľké logo Pentax nájdete len ťažko, odkedy táto značka prešla pod krídla Ricohu. Hlavným magnetom stánku bola nová APS-C zrkadlovka K-S1. Viac než na parametre bol bola pozornosť návštevníkov upriamovaná na 60 rôznych farebných variant. Malý CSC fotoaparát Q-S1 ich ponúka 40. Pentax 645Z sa tak trochu kršil v kúte. Pentax, akoby nemieril na náročnejších fotografov, ale skôr demonštroval hravosť. Japonský turisti si budú mať z čoho vyberať, ale môj dojem zo stánku bol veľmi rozpačitý. Súčasné smerovanie sa mi nepáči.

Pentax K-S1 v 60-tich farebných kombináciach.


Pentax 645Z

Pentax Q-S1

Pentax K-S1

Pentax WG-M1

Panasonic

Stánok Panasonicu sa niesol v duchu 4K videa. Je to trend na najbližšie obdobie. Panasonic je ale jeho priekopníkom. Spája s ním aj 8K fotografiu, čo nie je nič iné, ako fotografia z políčka videa. Všetky predstavené novinky príjemne prekvapili. CSC fotoaparát Lumix GM5 je aktuálne najmenším CSC so vstavaným hľadáčikom. Ešte zaujímavejší je ale pokročilý kompakt Lumix LX100 s Micro 4/3 snímačom a vysokosvetelným transfokátorom Leica. Pre mňa je práve LX100 jeným z vrcholov Photokiny. Prekvapením je  SmartCamera CM1. Toto chytré zariadenie využíva kvality 1” snímača s rozlíšením 20 Mpx a beží na Androide 4.4. K prednostiam patrí 4,7” F-HD displej, 28 mm objektív Leica, 4-jadrový procesor, LTE a 4K video. Na test sa už veľmi teším.


Svetová premiéra Panasonic SmartCamera CM1.


Ferdinand Wolf vyzdvihol prenosti Micro 4/3 CSC pri snímaní zo vzduchu. So svojím dronom doslova priletel na pódium.


Flexibilitu fotoaparátov Panasonic si mohli návštevnici vyskúšať aj na flexibilnej modelke.Panasonic Lumix LX100

Panasonic Lumix GM5

Panasonic SmarCamera CM1

Panasonic HC-X1000E

Olympus

Stánok Olympusu bol rozdelený na tri hlavné časti, venované jednotlivým produktovám radom (PEN, OM-D a Stylus). Tie spájal centrálny priestor so zrkadlovou skulptúrou (PLAYGROUND). K časti venovanej OM-D patril aj fotoateliér. O tom, čo Olympus predstaví sa šepkalo už dlho dopredu. Strieborný OM-D E-M1 je ešte viac retro, ako jeho čierny braček. Asi hlavným lákadlom bol nový profesionálny telezoom M.Zuiko 40-150/2,8 PRO MSC. Zaostrovanie je veľmi svižné a ďaleko predčí obdobný objektív predstavený spolu so Samsungom NX1.


Populárny Olympus OM-D E-M1 v striebornom prevedení.


Nový profesionálny telezoom, 40-150/2,8 PRO pôsobí vo väčších rukách pomerne malý.


Pohľad na časť stánku Olympus.


Olympus OM-D E-M1 silver

Olympus PEN E-PL7

Olympus M.Zuiko Digital 40-150/2,8 PRO MSC

Sony

Aj stánok Sony patril k tým najveľkolepejším. Chýbali ale výraznejšie novinky. Aj tie, ktoré Sony pripravilo, sa hľadali ťažko. Z SLT fotoaparátov bol najvyhľadávanejší model A77 Mark II. Veľká časť expozície bola venovaná videu. Nedávno predstavený objektív Sony SELP 28-135/4G, vyzerá naživo interesantne a pri pohľade naň už tak nešokuje jeho vysoká cena.

K zaujímavejším častiam expozície môžeme zaradiť tú, kde sa predvádzal Lens-Style fotoaparát ILCE-QX1. Fotiť cez smartphon s profesionálnym zoomom 70-200/4G, nie je tak úplne bežné.


Ani v stánku Sony nechýbala modelka, na ktorej ste si mohli otestovať niektorý z fotoaparátov a objektívov Sony.


Sony ILCE QX1

Sony DSC QX30

Sony PXW-FS7

Sony SELP 28-135/4G

Sony A77 Mark II

Sony SEL 16-35/4 Z

Sony FE 24-240mm F3.5-6.3 OSS, FE 28mm F2, Distagon T* FE 35mm F1.4 ZA, FE 90mm F2.8 Macro G OSS

Fujifilm

Jedna z najväčších tlačeníc, bola okolo striebornej X-T1 a nového profesionálneho telezoomu XF50-140/2,8R. Veľkú časť priestoru bola venovaná instantnej fotografii a tlači. Pod sklom výkladu bola aj maketa pripravovaného supertelezoomu 70-400 mm. Okrem hviezdných modelov X30, X-T1 silver a X100T, bol veľký priestor venovaný instantnej fotografii a tlači.

Na stánku Fujifilm ste si mohli vypočuť asi najväčšiu hviezdu Photokiny, nezameniteľného Zacka Ariasa, známeho z mnohých naúčných videi.

Hviezda stánku Fujifilm, Zack Arias.

Veľká časť expozície Fujifilm bola venovaná instantnej fotografii.

Fujifilm X-T1

Fujifilm X100T

Fujifilm X30

Fujifilm XF50-140/2,8 R LM OIS WR

Fujifilm XF56/1,2 R APD

http://fujifilm-x.com/photokina2014/en/

P.S. Pred odchodom som dostal úlohu zistiť, či je strieborná farba na X-T1 pekná. Áno je, aj keď je trochu netradičná s prímesou grafitu. Treba vidieť naživo.

Samsung

Samsung predstavil svoj najvyšší model NX1 s veľkou pompou na tlačovej konferencii. Bude ním konkurovať najmä Olympusu OM-D E-M1 a Fujifilmu X-T1. Stánok Samsungu bol obrovský a NX1 v ňom bolo dostatok, tak aby ste nemuseli čakať v rade. Pravidelne bol model predstavovaný na prednáškach. Na vyskúšanie bol aj nový profesionálny telezoom 50-105/2,8. Na viacerých stanovištiach boli neustále k dispozícii modelky. NX1 vyzerá veľmi pekne, ako aj objektív 50-150/2,8 S.


Svetová premiéra Samsungu NX1.


Najviac modeliek bolo v stánku Samsung.


Samsung NX1

Samsung 50-150/2,8 S ED OIS

Leica

Ak nikde vládol duch fotografie, tak to bolo v stánku firmy Leica. Samotná technika bola pomerne skromne prezentovaná na ostrovčekoch označených veľkými písmenami, toho ktorého systému. Za Leicu viac hovorili fotografie. Výstava v stánku Leica patrí k povinnej zástavke každého fotografa. Tohto roku sa niesla najmä v znamení hudobníkov, pred i za kamerou. Beatles zneli aj z reproduktorov. Fotografov zastupovali také spevácke hviezdy, akými sú Bryan Adams, alebo Jamie Cullum. Práve výstava Bryana Adamsa “WOUNDED: THE LEGACY OF WAR”, zobrazujúca britských vojnových veteránov, patrila k najemotívnejším a najobdivovanejším. Farby Slovenska úspešne hájil Martin Kollar.

Na Photokine slavila Leica 60. výročie systému M a to najmä modelom M Edition 60. Tento fotoaparát, aj keď je digitálny, nemá zabudovaný displej. Analógovú cestu zastupovala Leica M-A.


Prednášky a rozhovory sa niesli v komornom duchu.


Výstava Leica Gallery mala najvyššiu úroveň.Leica M Edition 60

Leica M-A

Leica X

Leica S-E

Leica S 007

Leica T

Sigma, Tamron, Tokina, Zeiss, Hasselblad...

Zeiss sa prezentoval vo veľkom a predstavil nielen výmenné objektívy, ale aj produkty iných značiek, ktoré sú osadené objektívom Zeiss. Veľký truhlík s umelými rastlinami a diorámou hôr slúžil na otestovanie vlastností objektívov.

Sigma prezentoval najmä svoje objektívy, prakticky rozdelené podľa bajonetov. Tamron sa zameral najmä na objektívy 150-600 a 16-300. Značka Hasselblad sa tak trochu strácala v pavióne venovanom najmä štúdiovemu vybaveniu. Návštevníci si mohli vyskúšať fotenie najnovšim Hasselbladom H5D s CMOS snímačom. Ako objekt fotenia si mohli vybrať medzi modelkami a motorkou Northon. Objektívy Tokina boli predstavené na menšom priestore spolu s filtrami a inými produktami konzorcia, pod ktoré Tokina patrí.

China Town

Ani neviem ako inak by som nazval spodnú časť jednej z hál? Tu sa sústredili firmy z Ázie, v drvivej väčšine z Číny, zopár z Kórei. Aj z naších obchodov poznáme značky Yongnuo, Aputure, či Triopo. V kontexte s ostatnými sú to celosvetovo známe značky. Názvy väčšiny značiek som nikdy nepočul. Statívy pestrých farieb, blesky, odpaľovače, vybavenie do ateliéru, príslušenstvo pre video. Neuveriteľné množstvo príslušenstva. Neviem, akej kvality, ale za pár rokov tieto firmy prevalcujú väčšinu renomovaných výrobcov príslušenstva. “Čínskemu” pavilónu sa ale návštevníci vyhýbali. Neznáme značky nepriťahovali pozornosť a svoj podiel má na tom aj strach z nekvality inak pekných produktov.

Záver

Napriek množstvu noviniek, nepriniesla Photokina žiadne veľké prekvapenie. Len potvrdila už nastolené trendy. Chýbalo však niečo radikálne, čo by návštevníkom a širokej fotografickej obci, vyrazilo dych. Niektoré značky len prezentovali svoje portfólio a nepredstavili žiaden výstavný magnet.

U fotoaparátov bol veľký záujem o zrkadlovky a aj o CSC fotoaparáty. Kompakty sú na výraznom ústupe a situáciu zachraňujú len pokročilé modely, najmä tie z väčšími snímačmi. Napredujú akčné kamery. Trendom je zdokumentovať všetky svoje aktivity a najlepšie aj v štýle selfie. Nechýbali drony, ale aj riešenia pre 360°fotografiu a 3D.

Tento rok môžeme nazvať aj rokom 4K videa. Najsilnejšie ho v rámci fotoaparátov propagovali Panasonic a Samsung. Video bolo na Photokine všade. Nechýbali RED a Black Magic. Neúrekom bolo príslušenstva pre video. Ponuka statívov a brašní pre fotoaparáty bola proti tomu omnoho chudobnejšia.

Zdá sa, že Photokina stráca na pompéznosti a aj výrobcovia sa už nesnažia načasovať svoje novinky presne na termín jej konania. Oproti predchádzajúcemu ročníku bolo výstavná plocha menšia. Osobne mi chýbali menší výrobcovia príslušenstva, doplňujúci svojím sortimentom ponuku zavedených veľkých značiek.

Ďakujeme spoločnosti Nikon, vďaka ktorej sme sa mohli zúčastniť tohto podujatia.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
exnito
2014-09-22 09:33:30
A aké je súčasné smerovanie Pentaxu? Som zvedavý na názor autora.
 
palo2811
2014-09-22 11:53:03
Čo by si chcel počuť od zarytého Nikonistu ktorý nevie dokopi nič o pentaxe a o tom že vydali nove K sklo+ prototypy ani o sklách na 645
 
duves
2014-09-22 12:13:24
Ako pentaxak si myslim, že si nevedia rady s AF pre tracking pre FF telo. Sami manažeri Ricohu tvrdili, že nove telo sa vyvija tak 18 mesiacov, v novembri budu 3 roky, čo Ricoh kupil značku Pentax.
 
duves
2014-09-22 12:27:38
http://www.pentaxforums.com/articles/photokina-2014/pf-interview-with-ricoh-imaging-photokina-2014.html
 
total empty
2014-09-22 12:28:34
Podľa mňa už nie je čo vylepšovať, 4K technológia je hudba budúcnosti pre väčšinu Slovákov, asi tak ako 3D telky a BD.
Tie foťáky nebudú samé fotiť, vždy je tam potrebný fotograf ako nenahraditeľný prvok pri tvorbe fotky, technika nás už neobmedzuje a dá sa prakticky vyfotiť čokoľvek, jediné obmedzenia sú v hlave fotografa, ktorý nevie vdýchnuť dušu fotke a má nesebakritický prístup.
Ešte musím z Marcelom R. prediskutovať ako je to z fotením podvodnej fotografie zo stativu na dlhšie časy.
Inak tu už všetko bolo.
 
palo2811
2014-09-22 12:29:21
A čo keď začali vývoj FF tela pred rokom tak majú ešte čas nie?
 
duves
2014-09-22 12:37:40
príspevok od: palo2811
A čo keď začali vývoj FF tela pred rokom tak majú ešte čas nie?
To su dohady, no potom pani z Ricohu tarali ešte začiatkom roku 2012, že to je ich obchodne tajomstvo o vývoji FF tela. Iba prezradili, ze v APS-C chcu sortimentom byt na tom podobne ako Canon a Nikon.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-22 13:21:19
príspevok od: palo2811
Čo by si chcel počuť od zarytého Nikonistu ktorý nevie dokopi nič o pentaxe a o tom že vydali nove K sklo+ prototypy ani o sklách na 645
Nie som zryty NIkonista. Je mi vlastne uplne jedno cim fotim. Ja sa snazim mat z foteia vzdy radost, bezohladu na to, co mam v ruke. A tak i testjem Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Sony, Samsung...., snazim sa najma fotit. Ak mi fotoapaat ci objektiv vyhovuju, znacka ma nezaujima.
Mal som Minolty, mal som Canon, Sony, fotim s Olympusmi... Nemozem mat ale vsetko co sa mi pacia a tak ako ktokolvek iny, musel som si vybrat to, co mi najviac vyhovuje (pre moje osobne potreby). Je to NIkon a preto sa samozrejme castejsie stretavate s fotkamy z Nikonu v mojich clankoch.
Opakujem, ze proti fotoaparatom Pentax nic nemam. Povazujem ich za velmi vydarene (az na niektore dizajnove ulety, ktore dobre fotia ale ich koncepcia je velmi specificka). Osud Pentaxu by mi mohol byt ukradnuty, ale nie je. Podoben ako u Minolty a inych uz neexistujucich znaciek, je mi luto, ak nieco ide dole vodou.
Pre koho je Pentax 645Z? Kolko ludi si ho na Slovensku kupi? Jeden? Ty by si vazne chcel LED hracku K-S1?
Moze kto chce, co chce hovorit o tom, ze Full Frame nie je potrebny, nazor trhu je iny. Staci pozriet Canon a NIkon, ako uspesne amaterom FF predavaju a ako upada zaujem o APS-C. AK by som bo majitel nejakeho Pentaxu, viem ze by som nan dokazal zohnat slusny pocet dobych objektivov. Ak by som ale zatuzil po FF, musel by som vsetko predat a prejst k inej znacke. Argument, ze APS-C je dobry a staci, neberiem. Ja sam viem, co chcem.
Vsetci Pentaxaci su v neistote. Ake bude smerovanie znacky? Bude vyrabat bestrofarebne fotaciky a na druhej strane extremne drahu stredoformatovu zrkadlovku? Ak sa rozhodnu pre FF, kolko rokov im to bude trvat? Kedy bude v Cesku a na Slovensku seriozny oicialny distributor? Ved ani neexistuje oficialna stranka Pentaxu. Staci vyhladat na pentax.com Europu a .... Cesko je neaktivne a Slovensko tam nie je vobec.
Na Photokine bol najzaujimavejsi asi vodopad pred sestdesiatkou farebnych K-S1. Ine stanky vo velkom pezentovali najma vyssie modely a baterie objektivov.
Ukaz mi nejaky signal, ze sa situacia zlepsuje. Kde su ti Pentaxaci, co tu pred par rokmi este boli a ako posledny hajili barikadu tejto znacky? Vacsina z nich ma fototechniku inej znacky.
 
Ciro
2014-09-22 13:27:19
Pravda je, že to vyzerá,že sa Pentax momentálne zameriava viac na Japonskú mládež. Možno to majú spočítané, veď aj K-01 tam mal úspech. Mám pocit, že odčerpávajú vývojové kapacity na blbovinky. A hlavne chýba jednoznačná komunikácia. Pripravujeme to a to a bude to vtedy.
 
Ciro
2014-09-22 13:31:40
Ehm. Nepísal som dosť rýchlo, predbehol ma Karol. Ale viacmenej som chcel povedať to isté.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-22 13:32:53
príspevok od: Karol Srnec
Nie som zryty NIkonista. Je mi vlastne uplne jedno cim fotim. Ja sa snazim mat z foteia vzdy radost, bezohladu na to, co mam v ruke. A tak i testjem Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Sony, Samsung...., snazim sa najma fotit. Ak mi fotoapaat ci objektiv vyhovuju, znacka ma nezaujima.
Mal som Minolty, mal som Canon, Sony, fotim s Olympusmi... Nemozem mat ale vsetko co sa mi pacia a tak ako ktokolvek iny, musel som si vybrat to, co mi najviac vyhovuje (pre moje osobne potreby). Je to NIkon a preto sa samozrejme castejsie stretavate s fotkamy z Nikonu v mojich clankoch.
Opakujem, ze proti fotoaparatom Pentax nic nemam. Povazujem ich za velmi vydarene (az na niektore dizajnove ulety, ktore dobre fotia ale ich koncepcia je velmi specificka). Osud Pentaxu by mi mohol byt ukradnuty, ale nie je. Podoben ako u Minolty a inych uz neexistujucich znaciek, je mi luto, ak nieco ide dole vodou.
Pre koho je Pentax 645Z? Kolko ludi si ho na Slovensku kupi? Jeden? Ty by si vazne chcel LED hracku K-S1?
Moze kto chce, co chce hovorit o tom, ze Full Frame nie je potrebny, nazor trhu je iny. Staci pozriet Canon a NIkon, ako uspesne amaterom FF predavaju a ako upada zaujem o APS-C. AK by som bo majitel nejakeho Pentaxu, viem ze by som nan dokazal zohnat slusny pocet dobych objektivov. Ak by som ale zatuzil po FF, musel by som vsetko predat a prejst k inej znacke. Argument, ze APS-C je dobry a staci, neberiem. Ja sam viem, co chcem.
Vsetci Pentaxaci su v neistote. Ake bude smerovanie znacky? Bude vyrabat bestrofarebne fotaciky a na druhej strane extremne drahu stredoformatovu zrkadlovku? Ak sa rozhodnu pre FF, kolko rokov im to bude trvat? Kedy bude v Cesku a na Slovensku seriozny oicialny distributor? Ved ani neexistuje oficialna stranka Pentaxu. Staci vyhladat na pentax.com Europu a .... Cesko je neaktivne a Slovensko tam nie je vobec.
Na Photokine bol najzaujimavejsi asi vodopad pred sestdesiatkou farebnych K-S1. Ine stanky vo velkom pezentovali najma vyssie modely a baterie objektivov.
Ukaz mi nejaky signal, ze sa situacia zlepsuje. Kde su ti Pentaxaci, co tu pred par rokmi este boli a ako posledny hajili barikadu tejto znacky? Vacsina z nich ma fototechniku inej znacky.
Pisem rychlejsie, ako klavesnica nahadzuje pismenka.
 
Pospo
2014-09-22 13:44:33
Karol nahodou Tamron 15-30 si nemal cest ohmatat?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-22 13:46:51
príspevok od: Pospo
Karol nahodou Tamron 15-30 si nemal cest ohmatat?
V zamknutej vitrine bol jedna maketa. Vsetci sme sa zhodli, ze ten objektiv je obrovsky.
 
kovacmj
2014-09-22 14:12:14
príspevok od: Karol Srnec
Pisem rychlejsie, ako klavesnica nahadzuje pismenka.
Ešteže tak, lebo slovné spojenie "zrytý Nikonista" by to vysvetľovalo.
 
total empty
2014-09-22 14:58:25
príspevok od: kovacmj
Ešteže tak, lebo slovné spojenie "zrytý Nikonista" by to vysvetľovalo.
čo, šak zryty je spitý nedávno ho jeden premenoval na Zrnec,....žeby zrnil ?,
srandičky z preklepov,no...
 
Daniel Leitman
2014-09-22 15:07:25
pentax 645Z nevidim ako predrazeny .. je zo stredoformatov co do objektivov aj tela stale najlacnejsou alternativou

RICOH v tom ma podla mna uplne jasno kam smeruje ... budto na siroku masu a poskytnut najviac muziky aj designu za co najmenej co sa im dari na vybornu alebo poskytnut dostupnu alternativu pre profesionalnu pracu co sa im dari tiez ... ciste teoreticky sa pustaju do segmentov v ktorych nie su stratovy lebo dajme tomu taky canon alebo nikon co chcu obsiahnut cely segment minimalne 2-3ch modelovych radach proste bude prerabat

moj nazor
 
marcus_labeo
2014-09-22 15:48:35
Pentax už aj inde kritizovali za stánok na Photokine, keď sa zamerali na farebnosť lowendových modelov namiesto prezentovania špičkovej techniky. 645Z mal stáť na zlatom pódiu, aby všetci videli vrchol ich techniky, a to najmä v kontexte zabehanej DSLR konkurencie, ktorá stredoformát nemá. Aj K-3 je špičkový stroj. Ja to skôr vidím ako dvojkoľajnosť, nie ako neistotu. Skrátka a dobre pre vážnych záujemcov o fotenie je tu špičkový APSC a stredoformát, všetko za bezkonkurenčné ceny a pre tú selfie masu je určená tá LEDková novinka K-S1 a pestrofarebné Q7.
Naopak až na PK sa prvýkrát oficiálne priznalo, že Ricoh vyvíja fullframe. Doteraz to bolo samé: "skúmame potenciál trhu", "sondujeme reakcie záujemcov" či "nekomentujeme". Teraz prvý krát zverejnili, že FF vyvíjajú. Naviac aj priznali, že dva z troch predstavených prototypov skiel sú fullframe sklá (svetelný telezoom cca. 70-200 a dlhý zoom cca. 140-400). Takže je takmer isté, že FF bude. Otázka je, či to bude DSLR, alebo CSC, logickejšie a jednoduhšie by bolo, ak by šlo o zrkadlovku. Pentax stále má v aktuálnom portfóliu skiel viacero pevných FF skiel (31, 43, 50, 77 a 100mm, o viacerých DA sklách sa tiež šepká, že pokryjú aj FF), priznali vývoj dvoch telezoomov, teda pri predstavení FF tela stačí už len základný zoom typu 24-70/2,8 a hneď od začiatku by to bola slušná ponuka skiel rôznych formátov.
Takže o smerovanie Pentaxu veľké obavy nemám, skôr ma zaujíma osud Pentaxu na Slovensku, keďže Exapro ak ooficiálny distribútor k 30.9. končí.
 
lu_boss
2014-09-22 16:01:48
...otazkou stale zostava, co je pre vystavujuceho priorita.
V texte to zaznelo - Leica mala expoziciu venovanu fotografi, techniky poskromne - toto si pamatam aj spred dvoch rokov, tolko hustych fotovystav ne jednom mieste sa len tak lahko nevidi.
Pentax to ponal podobne - pastva pre oci, techniky poskromne
Aaaaale.keby som chcel stredoformat, tak pentax je prvy na rane...
 
Pospo
2014-09-22 16:12:37
príspevok od: Karol Srnec
V zamknutej vitrine bol jedna maketa. Vsetci sme sa zhodli, ze ten objektiv je obrovsky.
Tak vyzera ze to nebola maketa ale prototyp.
https://www.youtube.com/watch?v=qlwKq8fiBJE
 
vlcimak
2014-09-22 16:17:12
Ale ako pozeram, s tym najvacsim problemom zatial stale ziadny vyrobca neprisie l- napomoct, kedy v spravnej chvili stlacit spust. S tym asi zapasi vacsina fotografov. Kazdy sa len zameriava na co najvacsi pocet megapixelov, co najvyssiu citlivost snimaca, co najvyssiu kadenciu snimania,... Sledujuc diskusie by si Freud prisiel na svoje, jeho teorie by to len potvrdilo...
 
Pospo
2014-09-22 16:21:50
príspevok od: vlcimak
Ale ako pozeram, s tym najvacsim problemom zatial stale ziadny vyrobca neprisie l- napomoct, kedy v spravnej chvili stlacit spust. S tym asi zapasi vacsina fotografov. Kazdy sa len zameriava na co najvacsi pocet megapixelov, co najvyssiu citlivost snimaca, co najvyssiu kadenciu snimania,... Sledujuc diskusie by si Freud prisiel na svoje, jeho teorie by to len potvrdilo...
V podstate existuju dva druhy diskuterov. Jedni riesia techniku a druhi riesia inych diskuterov.
 
pufko
2014-09-22 16:26:24
Práveže konečne to vyzerá že sa Pentax niekam pohol a to vdaka tým trom vystaveným sklám, aj ked tie dve zatial nie sú oznámené.
Doteraz bola vždy len roadmapa "slubov" ktoré sa posúvali na neurčito a sem tam nové telo a výnimočne nové sklo ...
Jedno z tých nových skiel by mala byť DA*70-200/2,8 z roadmapy na ktorú má Pentax patent. Ak to je FF sklo tak by to malo znamenať že Pentax pracuje na FF, lebo inak nevidím zmysel vyrábať FF sklá, ked sklo s rovnakým rozsahom pre APS-C by bolo menšie, lahšie a tým pádom aj lacnejšie na výrobu.
 
vlcimak
2014-09-22 16:32:56
príspevok od: Pospo
V podstate existuju dva druhy diskuterov. Jedni riesia techniku a druhi riesia inych diskuterov.
Nie, ja riesim fotografiu, o tej sa tu diskutuje podstatne menej, ako to technike. Ta ma byt len prostriedkom k dosiahnutiu ciela... Vsetko by malo byt tak primerane v rovnovahe - technika, softver, cit a spravne oko.
 
marcus_labeo
2014-09-22 16:38:29
príspevok od: pufko
Práveže konečne to vyzerá že sa Pentax niekam pohol a to vdaka tým trom vystaveným sklám, aj ked tie dve zatial nie sú oznámené.
Doteraz bola vždy len roadmapa "slubov" ktoré sa posúvali na neurčito a sem tam nové telo a výnimočne nové sklo ...
Jedno z tých nových skiel by mala byť DA*70-200/2,8 z roadmapy na ktorú má Pentax patent. Ak to je FF sklo tak by to malo znamenať že Pentax pracuje na FF, lebo inak nevidím zmysel vyrábať FF sklá, ked sklo s rovnakým rozsahom pre APS-C by bolo menšie, lahšie a tým pádom aj lacnejšie na výrobu.
Presne tak, tieto dve skutočnosti (priznanie Ricohu, že vyvíjajú FF a prototyp dvoch FF skiel) konečne dávajú dôvod na optimizmus, že FF bude. Pentax totiž už APSC verziu klasického FF skla 70-200mm má (DA* 50-135mm/2,8, čo je ekvivalent 75-202mm) a preto robiť 70-200mm pre APSC by bolo zbytočné. Mňa síce FF extra neláka, ale keby niečo, mám už jedno FF sklo.
 
Pospo
2014-09-22 16:39:07
príspevok od: vlcimak
Nie, ja riesim fotografiu, o tej sa tu diskutuje podstatne menej, ako to technike. Ta ma byt len prostriedkom k dosiahnutiu ciela... Vsetko by malo byt tak primerane v rovnovahe - technika, softver, cit a spravne oko.
To je super, uplne s tebou suhlasim. Ale ako si si urcite vsimol, tak toto je report z vystavy fototechniky. Ktora je predovsetkym o fototechnike a o tom sa tu debatuje. O fototechnike.
 
RasťoS
2014-09-22 16:56:28
Keď sa už zvrtlo na Pentax, tak pridám aj ja svoje do mlyna. Ja som prešiel, čuduj sa svete, Na Pentax z Canonu. Konkrétne z Canonu 40D, na Pentax K5. Canon 40Đ bol podľa mňa jeden s najvydarenejších APS-C od Canonu, ale prechodom na Pentax som získal odolný a utesnený fotoaparát, ktorý je lepší takmer vo všetkom, navyše v menšom a ľahšom tele (čo mne plne vyhovuje). Subjektívne, nevýhodou je len antireflexná vrstva na displeji, ktorá sa ľahko špiní a ťažko čistí, úplne zbytočná poistka otočného voliča (už som si zvykol) a podsvietenie stavového displeja, ktoré má síce 3 intenzity, ale vypnúť sa dá len v menu.
Myslím, že hlavným problémom Pentaxu nieje absencia FF tela, lebo k tomu stále smeruje len malé percento spotrebiteľov (mňa osobne neláka), ale to, že len robiť dobré foťáky je dnes už proste málo.
PS: Čo sa týka skiel na FF, ja som pripravený. Za ten polrok, čo mám Pentax som kúpil niekoľko krásnych kúskov, rádovo za desiatky eur . Kto má Pentax, vie o čom je reč .
 
vlcimak
2014-09-22 17:00:20
príspevok od: Pospo
To je super, uplne s tebou suhlasim. Ale ako si si urcite vsimol, tak toto je report z vystavy fototechniky. Ktora je predovsetkym o fototechnike a o tom sa tu debatuje. O fototechnike.
Iste, len som si dovolil pri tejto prilezitosti pripomenut, ze technika je sice dolezita, ale druhorada. Asi to bolo zle pochopene...
 
pufko
2014-09-22 17:03:25
príspevok od: marcus_labeo
Presne tak, tieto dve skutočnosti (priznanie Ricohu, že vyvíjajú FF a prototyp dvoch FF skiel) konečne dávajú dôvod na optimizmus, že FF bude. Pentax totiž už APSC verziu klasického FF skla 70-200mm má (DA* 50-135mm/2,8, čo je ekvivalent 75-202mm) a preto robiť 70-200mm pre APSC by bolo zbytočné. Mňa síce FF extra neláka, ale keby niečo, mám už jedno FF sklo.
Ekvivalent nepočítam, to je blbosť - takto to vždy prepočítaval aj "lennyl". Ked že existuje seťák 50-200 a niekto využíva aj tých 200mm na APS-C, tak ho asi ťažko uspokojí niečo čo končí na 135mm, prečo by nemohla teda existovať svetelnejšia varianta k 50-200 ? Je síce 60-250/4 ale kludne môže existovať aj niečo s f/2,8

Pentax urobí najlepšie ked sa zbaví aj 16-50 aj 50-135, respektíve ich zmodernizuje (ale nie len premaľovaním pásika na červeno), ja si práve žiadne z týchto súčasných (zastaralých) SDM-kových skiel nikdy nekúpim a o sklá pohánané skrutkou tiež nemám záujem - bárs aj sú to opticky špičkové objektívy rady Limited. Sú situácie kedy vadí zvuk závierky a nie ešte k tomu bzúkať skrutkou, to fakt nie
 
markato1
2014-09-22 17:40:12
príspevok od: Karol Srnec
Nie som zryty NIkonista. Je mi vlastne uplne jedno cim fotim. Ja sa snazim mat z foteia vzdy radost, bezohladu na to, co mam v ruke. A tak i testjem Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Sony, Samsung...., snazim sa najma fotit. Ak mi fotoapaat ci objektiv vyhovuju, znacka ma nezaujima.
Mal som Minolty, mal som Canon, Sony, fotim s Olympusmi... Nemozem mat ale vsetko co sa mi pacia a tak ako ktokolvek iny, musel som si vybrat to, co mi najviac vyhovuje (pre moje osobne potreby). Je to NIkon a preto sa samozrejme castejsie stretavate s fotkamy z Nikonu v mojich clankoch.
Opakujem, ze proti fotoaparatom Pentax nic nemam. Povazujem ich za velmi vydarene (az na niektore dizajnove ulety, ktore dobre fotia ale ich koncepcia je velmi specificka). Osud Pentaxu by mi mohol byt ukradnuty, ale nie je. Podoben ako u Minolty a inych uz neexistujucich znaciek, je mi luto, ak nieco ide dole vodou.
Pre koho je Pentax 645Z? Kolko ludi si ho na Slovensku kupi? Jeden? Ty by si vazne chcel LED hracku K-S1?
Moze kto chce, co chce hovorit o tom, ze Full Frame nie je potrebny, nazor trhu je iny. Staci pozriet Canon a NIkon, ako uspesne amaterom FF predavaju a ako upada zaujem o APS-C. AK by som bo majitel nejakeho Pentaxu, viem ze by som nan dokazal zohnat slusny pocet dobych objektivov. Ak by som ale zatuzil po FF, musel by som vsetko predat a prejst k inej znacke. Argument, ze APS-C je dobry a staci, neberiem. Ja sam viem, co chcem.
Vsetci Pentaxaci su v neistote. Ake bude smerovanie znacky? Bude vyrabat bestrofarebne fotaciky a na druhej strane extremne drahu stredoformatovu zrkadlovku? Ak sa rozhodnu pre FF, kolko rokov im to bude trvat? Kedy bude v Cesku a na Slovensku seriozny oicialny distributor? Ved ani neexistuje oficialna stranka Pentaxu. Staci vyhladat na pentax.com Europu a .... Cesko je neaktivne a Slovensko tam nie je vobec.
Na Photokine bol najzaujimavejsi asi vodopad pred sestdesiatkou farebnych K-S1. Ine stanky vo velkom pezentovali najma vyssie modely a baterie objektivov.
Ukaz mi nejaky signal, ze sa situacia zlepsuje. Kde su ti Pentaxaci, co tu pred par rokmi este boli a ako posledny hajili barikadu tejto znacky? Vacsina z nich ma fototechniku inej znacky.
Ohladne toho aps-c celkom nesuhlasim.Myslim ze pre vecsinu,najme zacinajucich fotografov je aps-c vyborna volba,npr .700D so zakladnym objektivom za cenu 600 eur..to je dost dobry dovod preco aps-c dokonca by som im ani nic ine neodporucil,(nemyslim teraz spominanu 700D)aj vzhladom k cene dalsieho,kvalitneho prislusenstva.A samozrejme je tu kopec inych zanrov,hlavne wildlife ,kde je aps-c aj v kvalitnejsom prevedeni stale zaujimava volba.Sam som rozmyslal nad 6D,ale s prichodom 7Dmk II uz FF nebudem riesit,nepotrebujem ho,tolko moj osobny pohlad pre zmenu..
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-22 18:51:32
príspevok od: markato1
Ohladne toho aps-c celkom nesuhlasim.Myslim ze pre vecsinu,najme zacinajucich fotografov je aps-c vyborna volba,npr .700D so zakladnym objektivom za cenu 600 eur..to je dost dobry dovod preco aps-c dokonca by som im ani nic ine neodporucil,(nemyslim teraz spominanu 700D)aj vzhladom k cene dalsieho,kvalitneho prislusenstva.A samozrejme je tu kopec inych zanrov,hlavne wildlife ,kde je aps-c aj v kvalitnejsom prevedeni stale zaujimava volba.Sam som rozmyslal nad 6D,ale s prichodom 7Dmk II uz FF nebudem riesit,nepotrebujem ho,tolko moj osobny pohlad pre zmenu..
S cim nesuhlasis? Ja nepisem, ze APS-C je zly. Ale ze v ponuke Pentaxu Full Frame chyba. Ked si kupujes zrkadlovku, nejdes do toho s tym, ze tym zaciatocnickym modelom koncis. Teda ak si fotograf, ktory chce na sebe pracovat a nieco dokazat. Mozno si skutocne nikdy FF nekupis. Vacsina z amaterov, ktory to myslia vazne, planuje, ze po par rokoch na FF prejde. Ved za par rokov bude FF bezny aj v amaterskej kategorii. Preco investovat do systemu, ak teda mam ambicie, ktory ma v buducnosti zastavi? Ja som velmi dlho fotil s APS-C, ked uz vsetci okolo mna mali FF. Nikon mi umoznil prechod na FF a dnes je este o dost lahsi a lacnejsi (nie lacny). Ak by som mal Pentax, musel by som vsetko predat (so stratou) a prejst na inu znacku.
Kazdy, kto si kupuje zrkadlovku si nekupuje len fotoaparat, ale vybera si system, s ktorym bude roky.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2014-09-22 19:10:08
príspevok od: RasťoS
Keď sa už zvrtlo na Pentax, tak pridám aj ja svoje do mlyna. Ja som prešiel, čuduj sa svete, Na Pentax z Canonu. Konkrétne z Canonu 40D, na Pentax K5. Canon 40Đ bol podľa mňa jeden s najvydarenejších APS-C od Canonu, ale prechodom na Pentax som získal odolný a utesnený fotoaparát, ktorý je lepší takmer vo všetkom, navyše v menšom a ľahšom tele (čo mne plne vyhovuje). Subjektívne, nevýhodou je len antireflexná vrstva na displeji, ktorá sa ľahko špiní a ťažko čistí, úplne zbytočná poistka otočného voliča (už som si zvykol) a podsvietenie stavového displeja, ktoré má síce 3 intenzity, ale vypnúť sa dá len v menu.
Myslím, že hlavným problémom Pentaxu nieje absencia FF tela, lebo k tomu stále smeruje len malé percento spotrebiteľov (mňa osobne neláka), ale to, že len robiť dobré foťáky je dnes už proste málo.
PS: Čo sa týka skiel na FF, ja som pripravený. Za ten polrok, čo mám Pentax som kúpil niekoľko krásnych kúskov, rádovo za desiatky eur . Kto má Pentax, vie o čom je reč .
takze ty si mal 40D neodolne neutesnenu verziu??
 
RasťoS
2014-09-22 20:09:33
príspevok od: b.a.f.o.a.r.t.
takze ty si mal 40D neodolne neutesnenu verziu??
To som napísal ? Nie nie, Myslel som tým, že Pentax má viac v menšom a ľahšom tele. A čo sa týka utesnenia, tak 40Đ sa nechytá. To môžem s celkom zodpovedne vyhlásiť. Dúfam, že sa žiadny fotoaparát neurazil ...
 
markato1
2014-09-22 20:17:18
príspevok od: RasťoS
Keď sa už zvrtlo na Pentax, tak pridám aj ja svoje do mlyna. Ja som prešiel, čuduj sa svete, Na Pentax z Canonu. Konkrétne z Canonu 40D, na Pentax K5. Canon 40Đ bol podľa mňa jeden s najvydarenejších APS-C od Canonu, ale prechodom na Pentax som získal odolný a utesnený fotoaparát, ktorý je lepší takmer vo všetkom, navyše v menšom a ľahšom tele (čo mne plne vyhovuje). Subjektívne, nevýhodou je len antireflexná vrstva na displeji, ktorá sa ľahko špiní a ťažko čistí, úplne zbytočná poistka otočného voliča (už som si zvykol) a podsvietenie stavového displeja, ktoré má síce 3 intenzity, ale vypnúť sa dá len v menu.
Myslím, že hlavným problémom Pentaxu nieje absencia FF tela, lebo k tomu stále smeruje len malé percento spotrebiteľov (mňa osobne neláka), ale to, že len robiť dobré foťáky je dnes už proste málo.
PS: Čo sa týka skiel na FF, ja som pripravený. Za ten polrok, čo mám Pentax som kúpil niekoľko krásnych kúskov, rádovo za desiatky eur . Kto má Pentax, vie o čom je reč .
preboha,preco porovnavas niekolkogeneracny rozdiel..?samozrejme ze stary 40D nemoze konkurovat novinke co prisla o niekolko rokov neskor...

 
psykora2
2014-09-22 20:23:16
príspevok od: Pospo
V podstate existuju dva druhy diskuterov. Jedni riesia techniku a druhi riesia inych diskuterov.
a najdu sa aj taki co riesia aj fotografiu a svetlo, ale tych je tu najmenej
 
palo2811
2014-09-22 20:33:47
príspevok od: Karol Srnec
S cim nesuhlasis? Ja nepisem, ze APS-C je zly. Ale ze v ponuke Pentaxu Full Frame chyba. Ked si kupujes zrkadlovku, nejdes do toho s tym, ze tym zaciatocnickym modelom koncis. Teda ak si fotograf, ktory chce na sebe pracovat a nieco dokazat. Mozno si skutocne nikdy FF nekupis. Vacsina z amaterov, ktory to myslia vazne, planuje, ze po par rokoch na FF prejde. Ved za par rokov bude FF bezny aj v amaterskej kategorii. Preco investovat do systemu, ak teda mam ambicie, ktory ma v buducnosti zastavi? Ja som velmi dlho fotil s APS-C, ked uz vsetci okolo mna mali FF. Nikon mi umoznil prechod na FF a dnes je este o dost lahsi a lacnejsi (nie lacny). Ak by som mal Pentax, musel by som vsetko predat (so stratou) a prejst na inu znacku.
Kazdy, kto si kupuje zrkadlovku si nekupuje len fotoaparat, ale vybera si system, s ktorym bude roky.
Keď bude za pár rokov FF bežný kam sa posunieš dajme tomu v nikone ?
 
RasťoS
2014-09-22 20:38:31
príspevok od: Karol Srnec
S cim nesuhlasis? Ja nepisem, ze APS-C je zly. Ale ze v ponuke Pentaxu Full Frame chyba. Ked si kupujes zrkadlovku, nejdes do toho s tym, ze tym zaciatocnickym modelom koncis. Teda ak si fotograf, ktory chce na sebe pracovat a nieco dokazat. Mozno si skutocne nikdy FF nekupis. Vacsina z amaterov, ktory to myslia vazne, planuje, ze po par rokoch na FF prejde. Ved za par rokov bude FF bezny aj v amaterskej kategorii. Preco investovat do systemu, ak teda mam ambicie, ktory ma v buducnosti zastavi? Ja som velmi dlho fotil s APS-C, ked uz vsetci okolo mna mali FF. Nikon mi umoznil prechod na FF a dnes je este o dost lahsi a lacnejsi (nie lacny). Ak by som mal Pentax, musel by som vsetko predat (so stratou) a prejst na inu znacku.
Kazdy, kto si kupuje zrkadlovku si nekupuje len fotoaparat, ale vybera si system, s ktorym bude roky.
"Vacsina z amaterov, ktory to myslia vazne, planuje, ze po par rokoch na FF prejde."
S toho, čo tu podchvíľou čítam mám skôr pocit, že väčšina tých ambicióznych, čo si nakúpili zrkadlovky, nebodaj hneď FF, teraz jajkajú aké je to ťažké a pokukujú po CSC. Myslím, že schopnosti dnešných fotoaparátov vo väčšine prípadov prevyšujú schopnosti ich užívateľov o niekoľko tried. Keď sa pozriem na najvyššie APS-C modely či už od Nikonu, Canonu, alebo Pentaxu, naozaj neviem, či obmedzujú väčšimu, alebo, či tá väčšina len podlieha zhonu po čo najlepšom foťáku. Áno, je to o tom, že človek by mal vedieť, čo chce, ale keď vidím stále nové otázky tipu "Aký fotoaparát ...... .....?", tak sa mi zdá, že väčšina nemá ani šajnu.
 
RasťoS
2014-09-22 20:42:15
príspevok od: markato1
preboha,preco porovnavas niekolkogeneracny rozdiel..?samozrejme ze stary 40D nemoze konkurovat novinke co prisla o niekolko rokov neskor...

Kľud, porovnávam to, čo som mal možnosť porovnať . A čo takého by som mal porovnávať?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-22 20:53:25
príspevok od: palo2811
Keď bude za pár rokov FF bežný kam sa posunieš dajme tomu v nikone ?
Kupim si Pentax, ale ten maly CSC.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-22 20:54:41
príspevok od: RasťoS
"Vacsina z amaterov, ktory to myslia vazne, planuje, ze po par rokoch na FF prejde."
S toho, čo tu podchvíľou čítam mám skôr pocit, že väčšina tých ambicióznych, čo si nakúpili zrkadlovky, nebodaj hneď FF, teraz jajkajú aké je to ťažké a pokukujú po CSC. Myslím, že schopnosti dnešných fotoaparátov vo väčšine prípadov prevyšujú schopnosti ich užívateľov o niekoľko tried. Keď sa pozriem na najvyššie APS-C modely či už od Nikonu, Canonu, alebo Pentaxu, naozaj neviem, či obmedzujú väčšimu, alebo, či tá väčšina len podlieha zhonu po čo najlepšom foťáku. Áno, je to o tom, že človek by mal vedieť, čo chce, ale keď vidím stále nové otázky tipu "Aký fotoaparát ...... .....?", tak sa mi zdá, že väčšina nemá ani šajnu.
99,9% fotakov presahuje schopnosti svojich majitelov. No a, brani to niekomu kupovat si fotak nad jeho potreby?
 
b.a.f.o.a.r.t.
2014-09-22 20:57:16
príspevok od: RasťoS
To som napísal ? Nie nie, Myslel som tým, že Pentax má viac v menšom a ľahšom tele. A čo sa týka utesnenia, tak 40Đ sa nechytá. To môžem s celkom zodpovedne vyhlásiť. Dúfam, že sa žiadny fotoaparát neurazil ...
Ok
 
palo2811
2014-09-22 21:02:40
Nerob si z toho prdel pred touto otázkou budeš stáť a nebude to až tak trvať možno vystriedaš dve možno tri FF telá
 
RasťoS
2014-09-22 21:11:20
príspevok od: Karol Srnec
99,9% fotakov presahuje schopnosti svojich majitelov. No a, brani to niekomu kupovat si fotak nad jeho potreby?
Očividne nie . Napísal som to, lebo sa mi zazdalo, že sa tu pojednáva o posune v schopnostiach fotografa, nie fotoaparátu.
 
jozkovicz
2014-09-22 22:20:41
príspevok od: RasťoS
"Vacsina z amaterov, ktory to myslia vazne, planuje, ze po par rokoch na FF prejde."
S toho, čo tu podchvíľou čítam mám skôr pocit, že väčšina tých ambicióznych, čo si nakúpili zrkadlovky, nebodaj hneď FF, teraz jajkajú aké je to ťažké a pokukujú po CSC. Myslím, že schopnosti dnešných fotoaparátov vo väčšine prípadov prevyšujú schopnosti ich užívateľov o niekoľko tried. Keď sa pozriem na najvyššie APS-C modely či už od Nikonu, Canonu, alebo Pentaxu, naozaj neviem, či obmedzujú väčšimu, alebo, či tá väčšina len podlieha zhonu po čo najlepšom foťáku. Áno, je to o tom, že človek by mal vedieť, čo chce, ale keď vidím stále nové otázky tipu "Aký fotoaparát ...... .....?", tak sa mi zdá, že väčšina nemá ani šajnu.
ja mam tiez taky pocit,ze vela majitelov apsc zrkadloviek skor prechadzaju na csc systemy .. a nejde len o vahu, ale aj o to, ze mnohí si tiez uvedomuju, ze im kvalita vystupu z csc uplne postacuje .. ale FF bude stale lakat ludi, predsa len ten look fotiek z FF je iny, hlbka ostrosti a tak .. ale masivnejsie sa to rozmozi, ked to bude este lacnejsie .. na druhej strane, ked sa tu pise o serioznejsom foteni, tak zase takíto ludia nemaju len jeden fotak .. a kazdy si to potom doplnuje ako mu to vyhovuje, niekto k zrkadlovke csc, niekto kompakt s palcovym cipom, teraz je tu panak lx100, tych moznosti je stale viacej a viacej ..
 
jozkovicz
2014-09-22 22:21:37
príspevok od: palo2811
Keď bude za pár rokov FF bežný kam sa posunieš dajme tomu v nikone ?
nikon spravi stredoformat
 
lu_boss
2014-09-22 22:40:53
... ako hovori skuseny fotograf - profi vybava ma jednu vyhodu, ked ti s nou dvakrat tresnem po hlave, vobec nic sa jej nestane...
 
marcus_labeo
2014-09-23 08:26:33
Presne ako písal RasťoS, najprv fotograf stoná, že jeho APSC DSLR je nedostatočná a musí mať fullframe, potom na FF prejde a zistí, že je to ťažké, veľké, obmedzujúce a kúpi si mirrorless, ktorá možno nefotí ani tak dobre (rýchlo, spoľahlivo...), ako APSC zrkadlovka. Ja napríklad vôbec nemám záujem prejsť na FF, keďže nechcem vláčiť prerastené FF sklá; moje najťažšie sklo má cez 800g a to už je na mojej hranici prijateľnosti, preto nejaký FF 70-200/2,8 zoom vážiaci 1,5 kila neprosím (nehovoriac o tom, že už APSC vysoko prevyšuje moje fotografické schopnosti). Rovnako je tu x ľudí, ktorí najprv prisahali pri Nikone/Canone, pretože majú FF a neskôr tie FF ako veľké a ťažké odložia a kúpia APSC alebo dokonca M4/3 mirrorless. Takže absenciu FF v systéme by som nevnímal tragicky, ako neprekonateľnú prekážku kúpy Pentaxu a obmedzenie vlastného fotografického rastu (čím netvrdím, že FF Pentax by nepotešil).
 
total empty
2014-09-23 08:36:06
príspevok od: lu_boss
... ako hovori skuseny fotograf - profi vybava ma jednu vyhodu, ked ti s nou dvakrat tresnem po hlave, vobec nic sa jej nestane...
má väčšiu výdrž ako hlava .
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-23 09:28:29
príspevok od: marcus_labeo
Presne ako písal RasťoS, najprv fotograf stoná, že jeho APSC DSLR je nedostatočná a musí mať fullframe, potom na FF prejde a zistí, že je to ťažké, veľké, obmedzujúce a kúpi si mirrorless, ktorá možno nefotí ani tak dobre (rýchlo, spoľahlivo...), ako APSC zrkadlovka. Ja napríklad vôbec nemám záujem prejsť na FF, keďže nechcem vláčiť prerastené FF sklá; moje najťažšie sklo má cez 800g a to už je na mojej hranici prijateľnosti, preto nejaký FF 70-200/2,8 zoom vážiaci 1,5 kila neprosím (nehovoriac o tom, že už APSC vysoko prevyšuje moje fotografické schopnosti). Rovnako je tu x ľudí, ktorí najprv prisahali pri Nikone/Canone, pretože majú FF a neskôr tie FF ako veľké a ťažké odložia a kúpia APSC alebo dokonca M4/3 mirrorless. Takže absenciu FF v systéme by som nevnímal tragicky, ako neprekonateľnú prekážku kúpy Pentaxu a obmedzenie vlastného fotografického rastu (čím netvrdím, že FF Pentax by nepotešil).
Vcera som bol vo fotoobchode a vdruznej debate sme preberali, co sa teraz predava. Vyrazny je pokles predaja navyssich modelov APS-C na ukor najlacnejsich Full Frame fotoaparatov.
Jedna vec je, co si skusenejsi fotograf mysli, ze inemu bude postacovat a ine je, co sa realne predava a o co je zaujem.
Na Photokine amaterske zrkadlovky skoro kazdy ignoroval. CSC a Full Frame. To je asi buducnost fotografie.
 
marcus_labeo
2014-09-23 09:42:26
príspevok od: Karol Srnec
Vcera som bol vo fotoobchode a vdruznej debate sme preberali, co sa teraz predava. Vyrazny je pokles predaja navyssich modelov APS-C na ukor najlacnejsich Full Frame fotoaparatov.
Jedna vec je, co si skusenejsi fotograf mysli, ze inemu bude postacovat a ine je, co sa realne predava a o co je zaujem.
Na Photokine amaterske zrkadlovky skoro kazdy ignoroval. CSC a Full Frame. To je asi buducnost fotografie.
Neviem,, Ty si na PK bol, ja nie, ale všade čítam, že hviezdou PK bol 7D II, čo je APSC. Na DPR je okolo neho úplný hype a pomaly všetci Canonisti si ho mienia kúpiť. A pozri si tiež, koľkí Nikonisti túžobne očakávajú D400. Takže APSC rozhodne budúcnosť má.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2014-09-23 09:56:22
príspevok od: marcus_labeo
Neviem,, Ty si na PK bol, ja nie, ale všade čítam, že hviezdou PK bol 7D II, čo je APSC. Na DPR je okolo neho úplný hype a pomaly všetci Canonisti si ho mienia kúpiť. A pozri si tiež, koľkí Nikonisti túžobne očakávajú D400. Takže APSC rozhodne budúcnosť má.
Omyl, nie vsetci Nikonisti a Canonisti, ale len ti, co chcu fotit sport a wildlife. To je velky rozdiel. Pre nich ma skutocne APS-C urcite vyhody pred FF. Menej narocny tak drahy APS-C nevyuziju. AK budu chciet zvysit technicku kvalitu, tento segment preskocia a prejdu rovno na FF.
 
b.a.f.o.a.r.t.
2014-09-23 10:51:32
Na photokine som sa pohadal s odbornikom najsamvacsim ze 7D Mark dva je to najlepšie čo mohlo prist a podobne reči no po mojej otazke ze koľko krajinkarov si ju kúpi ?? Začal koktat
 
Daniel Leitman
2014-09-23 11:29:19
príspevok od: marcus_labeo
Presne ako písal RasťoS, najprv fotograf stoná, že jeho APSC DSLR je nedostatočná a musí mať fullframe, potom na FF prejde a zistí, že je to ťažké, veľké, obmedzujúce a kúpi si mirrorless, ktorá možno nefotí ani tak dobre (rýchlo, spoľahlivo...), ako APSC zrkadlovka. Ja napríklad vôbec nemám záujem prejsť na FF, keďže nechcem vláčiť prerastené FF sklá; moje najťažšie sklo má cez 800g a to už je na mojej hranici prijateľnosti, preto nejaký FF 70-200/2,8 zoom vážiaci 1,5 kila neprosím (nehovoriac o tom, že už APSC vysoko prevyšuje moje fotografické schopnosti). Rovnako je tu x ľudí, ktorí najprv prisahali pri Nikone/Canone, pretože majú FF a neskôr tie FF ako veľké a ťažké odložia a kúpia APSC alebo dokonca M4/3 mirrorless. Takže absenciu FF v systéme by som nevnímal tragicky, ako neprekonateľnú prekážku kúpy Pentaxu a obmedzenie vlastného fotografického rastu (čím netvrdím, že FF Pentax by nepotešil).
haha toto bolo trafene po hlavicke .. u mna po kupe FF tela ho pouzivam este menej ako APS prakticky len na cielene (rozumej nie momentky) fotenie a na bezne vyletiky ostal uz len profikompakt a priatelke (no dobre tak sebe) som kupil m4/3 aparat
 
pufko
2014-09-23 11:42:23
príspevok od: Karol Srnec
Vcera som bol vo fotoobchode a vdruznej debate sme preberali, co sa teraz predava. Vyrazny je pokles predaja navyssich modelov APS-C na ukor najlacnejsich Full Frame fotoaparatov.
Jedna vec je, co si skusenejsi fotograf mysli, ze inemu bude postacovat a ine je, co sa realne predava a o co je zaujem.
Na Photokine amaterske zrkadlovky skoro kazdy ignoroval. CSC a Full Frame. To je asi buducnost fotografie.
Tak ja ked pôjdem na autosalon tak tiež budem obdivovať Ferarri a podobné autá, ale kúpiť si môžem akurát tak všednú jazdenku za 5-6000€
Skôr by som za vzorku toho čo fičí považoval predajné čisla, tak ako si spomenul sám vyššie
 
markato1
2014-09-23 18:33:34
príspevok od: RasťoS
Kľud, porovnávam to, čo som mal možnosť porovnať . A čo takého by som mal porovnávať?
Ked chces porovnavat,porovnaj si fotky a to nemyslim prave technicku stranku ,co ine chces porovnavat ?
 
RasťoS
2014-09-23 19:11:04
príspevok od: markato1
Ked chces porovnavat,porovnaj si fotky a to nemyslim prave technicku stranku ,co ine chces porovnavat ?
Canon som mal asi 5 rokov, tak zatiaľ by to nebolo fér. Netvrdím, že lepší foťák robí lepšie fotky, ak ide o to. Len dáva viac možností.
 
duves
2014-09-23 20:21:46
http://www.pentaxforums.com/articles/photokina-2014/is-the-pentax-full-frame-just-around-the-corner.html
 
acton
2015-03-03 09:25:34
príspevok od: total empty
Podľa mňa už nie je čo vylepšovať, 4K technológia je hudba budúcnosti pre väčšinu Slovákov, asi tak ako 3D telky a BD.
Tie foťáky nebudú samé fotiť, vždy je tam potrebný fotograf ako nenahraditeľný prvok pri tvorbe fotky, technika nás už neobmedzuje a dá sa prakticky vyfotiť čokoľvek, jediné obmedzenia sú v hlave fotografa, ktorý nevie vdýchnuť dušu fotke a má nesebakritický prístup.
Ešte musím z Marcelom R. prediskutovať ako je to z fotením podvodnej fotografie zo stativu na dlhšie časy.
Inak tu už všetko bolo.
ked vvymysleli zeleznicu tiez mnohy vyhlasovali, ze technika je na vrchole a uz sa neda co vymysliet... to co je teraz v fototechnike bude za 100 rokov presne tak ako 100 rocna lokomotiva v porovnani s vesmirnou stanicou.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované