Hore

Celosvetový deň „pinhole“ fotografie

Pinhole? Alternatívna fototechnika, priekopnícky žáner, nebodaj nová značka na trhu? Kdeže! Zasvätení vedia a tí menej zorientovaní čítajte pokojne ďalej...

 

 

Výraz „pinhole“ je zlúčeninou dvoch anglických slov, pričom prvé znamená v preklade „špendlík“ a to druhé „diera“. Celkom uchopiteľné indície, no pre pochopenie princípu pinhole fotografovania potrebujete vedieť viac. Hoci princíp pinhole bol pochopený a prvý krát popísaný už v roku 1021 perzským učencom Ibn al-Haythamom, fotografovanie dierkovou kamerou je v mnohých ohľadoch podobné bežnému fotografovaniu tak, ako ho poznáme dnes. Avšak s tým rozdielom, že na dierkovej kamere by ste objektív či nejakú optiku hľadali márne. Namiesto toho má veľmi malú štrbinu, cez ktorú sa snímaný obrázok premieta na citlivý materiál (film, papier, alebo aj digitálny čip). Práve preto si takéto fotenie vyžaduje pomerne odlišný spôsob práce, najmä z dôvodu relatívne dlhého exponovania obrázkov. Výsledná fotografia sa od tej snímanej cez optiku takisto líši hneď v niekoľkých dôležitých bodoch.

 

 

Zatiaľ čo šošovka formuje obraz prenosom lúčov svetla, ktoré na ňu dopadajú a koncentruje ich naspäť do zaostreného obrazu, pinhole nezaostruje vôbec. Namiesto toho funguje ako stred projekcie. Rozmenené na drobné, lúč svetla z jedného bodu predmetu, ktorý prejde cez štrbinku sa pretne s filmom iba na jednom konkrétnom mieste. Ďalší lúč svetla, z iného bodu predmetu, narazí na film zasa na inom konkrétnom mieste. Takýto zhluk všetkých lúčov svetla prechádzajúcich cez pinhole potom vytvára výsledný obraz. Ak by ste rovinu filmu alebo papiera posunuli vpred alebo vzad, obraz by tam stále bol. Zmenila by sa iba jeho veľkosť.

Keďže štrbina nie je to isté čo jeden fyzický bod, pochopiteľne ňou prechádza z každého bodu predmetu viac svetelných lúčov, akýsi zhluk. To je jeden z dôvodov, prečo fotografie spravené dierkovou kamerou pôsobia mäkším dojmom než fotky zachytené cez šošovku. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že niektoré lúče narážajú pri prechode na okraj štrbiny a vzniká difrakcia – ohýbajú sa.

Na správne exponovanie pinhole fotografie existuje niekoľko vzorcov, tipov a rád. Aby sme však nezaťažovali tých, ktorým doposiaľ poskytnuté informácie bohato stačia, potenciálnym „pinholistom“ odporúčam nižšie uvedený link s množstvom užitočných informácií na túto tému.

 

A práve vám dávame do pozornosti aj poslednú aprílovú nedeľu – 24.apríl. Každý rok je tento deň stanovený za celosvetový deň fotografie dierkovou kamerou (alebo ak chcete Worldwide Pinhole Photography Day). Ktokoľvek, kdekoľvek na svete, kto v tento deň urobí fotografiu dierkovou kamerou, naskenuje a nahrá ju na stránku www.pinholeday.org, obohatí tak slávnostnú Pinhole Day online galériu a môže konfrontovať svoj unikátny výtvor s ďalšími celosvetovými snaženiami rôznej úrovne a kvalít. Pre inšpiráciu, na stránke sú zavesené galérie z predošlých ročníkov.

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2011-04-22 10:04:58
camera obscura, moze to byt zaujimavý proces fotenia. Dik za clanocek
 
panpriatel
2011-04-22 11:19:57
Dik za pripomenutie!
Som na to zabudol. Do 24teho budem mat hotovu novu pinholku tak ju rovno otestujem!
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2011-04-24 19:06:20
dnešný deň som si uctil 60 minútovou expozíciou
 
panpriatel
2011-04-24 20:35:25
fotis na papiere co? ja som mal najdlhsiu 5 minut. A to som fotil na fomu 100 :0)
 
wayne
2011-04-24 21:05:46
a co tak celu pinholu poskladat z fotopapiera?

http://www.petapixel.com/2011/03/29/pinhole-cameras-made-with-photo-paper/
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2011-04-24 21:28:41
príspevok od: panpriatel
fotis na papiere co? ja som mal najdlhsiu 5 minut. A to som fotil na fomu 100 :0)
ee. fomapan 100. Fotil som ale v miestnosti s nedostatkom svetla. Čoskoro to pridám do skupiny.
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2011-04-24 21:50:08
Ešte si dovolím jeden link: http://www.withoutlenses.com/
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia