Hore

Firmvér

Digitálne fotoaparáty majú v sebe procesory, tie najlepšie aj niekoľko s viacerými jadrami. Vo vnútri fotoaparátu tak máte vlastne malý počítač, ktorý zabezpečuje čítanie a spracovanie obrazových dát, zaostrovanie a vlastne všetky operácie, ktoré sa vo fotoaparáte vykonávajú. K tomu je samozrejme potrebný softvér, ktorý sa označuje ako firmvér. Je to uzatvorený operačný systém.

Uzatvorený OS bezzrkadloviek Nikon Z.

Polootvorený OS bezzrkadloviek Sony. Prostredníctvom Play Memories ste si mohli priamo z fotoaparátu nahrať rozširujúce aplikácie. Nie ale u nás a niektoré boli platené.

Video - PlayMemories Camera Apps "Lens Compensation"

Nájdu sa aj výnimky, alebo skôr pokusy o otvorenejší systém. Polootvorený systém poznajú majitelia niektorých fotoaparátov Sony, do ktorých sa dajú nainštalovať rozširujúce aplikácie. Problémom je, že v niektorých štátoch to vôbec nejde a majitelia musia hľadať ako to obísť. Niektoré aplikácie sú zdarma a niektoré platené. Vážne? Pri aparáte za stovky až tisíce Eur si pýtať ešte pár Eur za aplikáciu? Pritom sú to funkcie, ktoré u iných firiem máte zdarma a nemusíte ich dodatočne inštalovať.

Samsung NX bola bezzrkadlovka s OS Android, ktorý poznáme z chytrých telefónov a tabletov. Potenciál otvoreného systému zostal nevyužitý.

Neslávne skončil pokus nainštalovať do fotoaparátov otvorený operačný systém Android. Mohli ste ho nájsť napr. v bezzrkadlovke Samsung NX. Android sa v klasických fotoaparátoch neosvedčil. V prvom rade je to kvôli spôsobu ovládania. Uzatvorený systém šitý na mieru konkrétnemu prístroju s mechanickými ovládacími prvkami je ergonomickejší a rýchlejší na používanie. Výpočtový výkon sa môže sústrediť len na činnosť fotoaparátu a nie na chod chytrého zariadenia vo vnútri fotoaparátu. Ďalšou príčinou neúspechu, ktorá Android sprevádza, je neochota firiem OS aktualizovať. Napokon užívatelia zistili, že ani nepribúdali aplikácie, ktoré by rozširovali a vylepšovali funkcionalitu fotoaparátu. Podstatne…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované