Hore

Softvér

Keď začnete fotografovať, vystane potreba fotografie archivovať a upravovať. Rovnako zložité, ako si vybrať fotoaparát, je aj vybrať si softvér.

Dokonca aj tí, čo sa fotografii nevenujú, vedia, že existuje nejaký Photoshop. Tento program od Adobe bol roky voľbou č. 1 pre grafikov i fotografov. Stále je to najlepší bitmapový editor na trhu. Nikdy ale nebol vhodný ako hlavný program pre fotografa. Amatér ho vlastne vôbec nevyužije. Uvedomili si to aj v Adobe, ktoré Photoshop vyvíjajú a predstavili Lightroom. Ten určil, ako má program pre správu a vyvolanie fotografií vyzerať. Nie každému vyhovuje a nie každý je ochotný za neho platiť mesačné poplatky. Našťastie je k dispozícii množstvo programov, iných, lacnejších, drahších i zdarma.

Typy softvéru

Sú rôzne typy softvéru. Niektoré špecializované, iné komplexnejšie. Pri správnom výbere si vystačíte s jedným programom. Pozrime sa na to, aké typy programov si môžete nainštalovať do počítača:

Prehliadač - jednoduchý program, ktorý slúži hlavne na to, aby ste si mohli prezerať fotografie, ktoré ste si uložili do počítača. V minulosti sa často používali programy ako ACDSee, či IrfanView, alebo český Zoner. Tieto programy môžu mať aj editačné funkcie. Napríklad spomínaný Zoner z tejto kategórie vyrástol do pokročilého RAW konvertora. Väčšina užívateľov takýto typ programu nevyužíva. Veď  jeho funkciu dnes nahradzuje bežný prieskumník.


Jednoduchý prehliadač IrfanView. Pre prácu s fotografiami je nedostatočný.

Bitmapový editor - najznámejším bitmapovým editorom je Photoshop. Takýto program má bohatú funkcionalitu, umožňuje vytvárať podklady pre tlač, pokročilé retušovanie a kolážovanie. Pre upravovanie väčšieho množstva fotografií je takýto program ťažkopádny. Väčšina amatérov ho nepotrebuje.


Gimp je bezplatný bitmapový editor. Dnes sa fotografie upravujú prevažne v RAW konvertoroch.

RAW konvertor - odkedy fotografi začali používať formát RAW, potrebovali program pre vyvolávanie fotografií v tomto formáte. Nevýhodou RAW konvertorov je, že väčšinou neponúkajú funkcie vedenia archívu a často sa špecializujú na RAW z fotoaparátov jedinej značky.

Pokročilý RAW konvertor - ten pravý typ programu pre väčšinu toho, čo potrebujete s fotografiami robiť. Zvláda vyvolanie RAW, úpravu fotografií, archiváciu (triedenie, hodnotenie) a niekedy aj prácu s vrstvami a maskami, spájanie HDR, panorám atď.


RAW konvertor Workspace je zdarma a podporuje fotografie z fotoaparátov Olympus. Toto je základ spracovania fotografií.

Špecializované programy - do tejto kategórie patria programy špecializujúce sa na panorámu, skladanie HDR, focus stacking, odšumovanie/doostrovanie, zväčšovanie fotografií, retušovanie portrétov, ČB fotografiu atď. Často fungujú nielen ako samostatné programy, ale aj ako zásuvné moduly pre bitmapové editory a pokročilé RAW konvertory.


Aurora HDR, špecializovaný program pre spájanie HDR záberov. Funguje samostatne, alebo aj ako plugin, napr. pre Lightroom.

Ako začať?

Majitelia počítačov Apple majú predinštalovaný program Fotky, ktorý slúži na organizáciu i úpravu fotografií, podporuje aj RAW. Microsoft má vo Windows 10 program Windows Photos Viewer (nepodporuje RAW).  Na začiatok to stačí. Väčšina amatérov si ale skôr, či neskôr, zoženie iný softvér.

Prekvapujúco málo užívateľov využíva to, čo k fotoaparátu dostane zdarma. Prakticky každý výrobca ponúka k fotoaparátom aj RAW konvertor. Niektoré sú dokonca pokročilé a zvládajú aj organizáciu archívu. Nevýhodou týchto programov je, že vedia spracovať RAW len z fotoaparátov konkrétnej značky. Ak budete verný jednej značke, tak to nevadí. Ďalšou nevýhodou je chýbajúca lokalizácia do slovenčiny, či češtiny.


Capture NX-D je zdarma pre všetkých majiteľov fotoaparátov Nikon. RAW-y spracováva príkladne.

Canon - Canon Digital Photo Proffesional

Nikon - Capture NX-D

Sony - Imagine Edge Desktop

Olympus - Workspace

Panasonic - SilkyPix SE

Fujifilm - RAW File Converter EX a X RAW Studio

Najpoužívanejšie programy

Keď neviem, čo si vybrať, rozhodujem sa na základe štatistiky. Tá mi napovie, čo sa najviac predáva, používa. Platí to aj pre softvér. Začiatočník by si ale mal dávať pozor a počúvať názory amatérov, nie profesionálov. Tí majú iné nároky, vedomosti, využitie svojej práce.

Je štandardom, že si platené programy môžete vyskúšať na istý čas zadarmo. Využite to na to, aby ste si otestovali, ktorý vám lepšie vyhovuje.

Pre amatérov

Zoner Photo Studio X - český komplexný RAW konvertor a katalogizačný program. Dokáže toho veľa a funkčne sa blíži profesionálnym programom. Vyrástla na ňom celá generácia českých a slovenských fotografov. U nás amatérska voľba č. 1 aj preto, že je lokalizovaný a má dobrú nápovedu, vrátane série tutoriálov.

Skylum Luminar AI - Luminar je relatívne mladý program, ktorý sa ale rýchlo zlepšuje. Je priekopníkom využitia umelej inteligencie pri úpravách fotografií. Okrem spracovania RAW ovláda aj katalogizáciu. Vysoký stupeň automatizácie úprav bude vyhovovať tým, čo nechcú za počítačom stráviť večnosť.

Affinity Photo - program slušne konkurujúci Photoshopu. Vie spracovať aj RAW, ale nie je to RAW konvertor. Hodí sa ako doplnok k RAW konvertorom, ak potrebujte pracovať s vrstvami a maskami, pridávať text, grafiku atď.

Adobe Photoshop Elements - amatérska alternatíva k Photoshopu, ktorá sa ale na Photoshop vôbec nepodobá. Bližšie má napr. k programu Fotky na Mac OS. Program je vhodný pre tých, čo sa nechcú príliš venovať úpravám. Chcú ale mať vo fotkách poriadok a aby im program pri katalogizácii a úpravách čo najviac pomáhal.

Gimp - už roky je alternatívou k Photoshopu, ale je úplne zadarmo. Nie je tak profesionálny, ale funkčne je veľmi vyspelý. Je aj vo verzii pre Linux.

RAW Therapee - kvalitný univerzálny  RAW konvertor, úplne zdarma. Je aj vo verzii pre Linux. Nemá ale prepracovaný systém vedenia archívu, katalogizáciu. Má ale prehliadač adresárov, bude vyhovovať tým, čo si archív vedú pomocou podadresárovej štruktúry.


Český Zoner PhotoStudio X je výbornou voľbou pre začiatočníkov, ale aj pokročilých amatérov.

Môj tip: Úplným začiatočníkom odporúčam Zoner PhotoStudioX, ten program poskytuje všetko, čo najbližšie roky budú potrebovať. A naviac je tu lokalizácia a výborná podpora zo strany Zoneru. Ak chcete upravovať fotografie čo najjednoduchšie a pritom sofistikovane, výborne vám poslúži Luminar AI s podporou umelej inteligencie. Affinity Photo je zase výbornou alternatívou pre tých, čo potrebujú kvalitný bitmapový editor v štýle Photoshopu. Neodporúčam ho ale ako samostatný program, ale ako doplnok k RAW konvertoru s katalogizáciou.

Pre pokročilých a profesionálov

Adobe Photoshop CC  a Adobe Lightroom Classic CC - najrozšírenejšie programy pre úpravu fotografií. Sú ponúkané spolu v rámci fotografického balíčka. Sú k dispozícii len v rámci predplatného. Za 12€ na mesiac máte k dispozícii dva profesionálne programy, priestor na Cloude, mobilnú verziu Lightroomu, vlastnú stránku Portfolio a niekoľko aplikácií pre chytré zariadenia. Adobe Lightroom Classic sa dobre ovláda. Photoshop je profesionálnym bitmapovým editorom, ktorý vlastne nemá konkurenciu. Čoraz viac fotografov si ale vystačí len s Lightroomom a prijali by, ak by sa z balíčka Photoshop odobral a cena sa znížila.


Adobe Photoshop CC je jedničkou medzi bitmapovými programami. Je vo výhodnom balíčku s Lightroomom.

Pozor, Adobe má v ponuke tri fotografické balíčky. V dvoch je Photoshop s Lightroomom Classic s dvomi rôznymi veľkosťami cloudu. V treťom je mobilná verzia Lightroomu a priestor na cloude.


Capture One 21 - najväčší konkurent Lightroomu Classic CC. Funkčne dokonca profesionálnejší a s lepším výstupom. Nie je ale tak intuitívny, práca s ním je pomalšia. Súčasťou nie je žiaden program, ktorý by bol obdobou Photoshopu. Tu je častou voľbou Affinity Photo. Capture One 21 sa ponúka v rámci predplatného, ale aj jednorazovej licencie. To niekomu vyhovuje viac. Adobe takú možnosť neponúka. Capture ponúka aj špeciálne verzie pre užívateľov Sony, Nikon a Fujifilm. Funkčne sú rovnaké, ako univerzálna verzia, ale výrazne lacnejšie.

ON1 Photo RAW - populárny komplexný RAW konvertor. Najnovšia verzia podporuje aj prácu z chytrých zariadení. Predáva sa v rámci predplatného, ale aj ako jednorazová licencia. Podporuje pokročilú katalogizáciu a niekoľko zaujímavých funkcií, ako HDR, retuš portrétov, skladanie panorám, prácu s vrstvami a maskami.

DXOPhotolab 4 - aj tento program sa teší pomerne vysokej popularite. Je alternatívou k Lightroomu, Capture One i ON1. Ponúka sa len v rámci jednorazovej licencie s plateným upgradom a to v dvoch verziách (Essential a Elite).

ACDSee - do kategórie pokročilých RAW konvertorov sa snaží preraziť aj niekdajší populárny prehliadač. V ponuke je niekoľko verzií programu Photo Studio, pre fotografov s rôznou vyspelosťou. Platiť môžete mesačne, alebo jednorazovo.


Capture One 21 je asi najlepší komplexný RAW konvertor pre profesionálov.

Môj tip: Adobe ponúka výhodný balíček pre fotografov, ktorý obsahuje nielen Photoshop a Lightroom, ale aj ďalšie aplikácie a služby. Nie každý chce ale platiť za softvér formou predplatného. Niektorým nevyhovuje Lightroom funkčne, alebo kvalitou výstupu. V takom prípade je lepšie vsadiť na Capture One, ktorý ale vôbec nie je lacný (ak si nekúpite špeciálnu verziu pre Nikon, Sony alebo Fujifilm). Capture One je voľbou pre tých, čo nepotrebujú v krátkom čase upraviť množstvo fotografií, ale chcú ich čo najlepšie upraviť.

Čo ďalej?

Zásuvné moduly (pluginy) a špecializované programy

Základom softvérovej výbavy každého fotografa je pokročilý RAW konvertor s funkciou katalogizácie. Väčšina si vystačí len s týmto typom softvéru. Tí, ktorí potrebujú pracovať s vrstvami, maskami, vytvárať koláže, grafiku, potrebujú bitmapový editor typu Photoshop.

Podľa toho, akému žánru fotografie sa venujete, môžu u vás vzniknúť požiadavky na programy so špeciálnymi funkciami. Niektoré sú už súčasťou RAW konvertorov a bitmapových editorov. Špecializované programy však ponúkajú sofistikovanejšie funkcie. Vymenujme si aspoň niektoré najobľúbenejšie špecializované programy:

Nic Colection - veľmi populárny balík pluginov, najpopulárnejší je asi Silver Efex PRO pre ČB fotografiu.

Portrait Pro 21 - plugin pre retušovanie portrétov.

Topaz Labs - výborné pluginy pre odšumovanie, doostrovanie, zväčšovanie rozlíšenia.

Photomatix Pro - program pre skladanie panorám.

Photomatix - program pre skladanie HDR.

Aurora HDR - program pre skladanie HDR.

PTGui - najznámejší program na skladanie panorám.

Helicon Focus - program pre focus stacking


Silver Efex PRO plugin pre úpravu ČB fotografií.

Presety, looky, obrazové profily

Veľa RAW konvertorov podporuje presety/looky/štýly, čo sú vlastne makrá úprav. Tie rýchlym spôsobom dokážu upraviť fotografie a dodať im charakteristický vzhľad. Obrazové profily a LUT tabuľky určujú farebnú paletu, kontrast, saturáciu. Presety aj profily sa pri úpravách používajú čoraz častejšie a trh s nimi sa rozrastá. Ak sa už zoznámite s programom, ktorý ste si vybrali, zistíte, či vie pracovať s presetmi a obrazovými profilmi. Ak áno, naštudujte si, čo dokážu. Možno sa vám ich výsledky zapáčia. V ponuke sú zdarma i platené.


Presetov pre Lightroom sú na internete tisíce.

Záver

Vymenoval som len tie najpopulárnejšie programy. Ak chcete vyskúšať aj iné, je to len na vás. Pomocou Googlu ich ľahko vyhľadáte.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
gigapixel
2020-12-29 09:56:04
Affinity produkty by som zaradil do kategórie pre profesionálov. Affinity Photo je určite plnohodnotná alternatíva k Adobe Photoshopu a v spojení s Capture One a využití Round-Trip workflow bezproblémová voľba pre profesionálov.
 
blahoslav J B Art
2020-12-29 10:19:47
pre tych, ktori nepotrebuju upravovat vela fotiek a nechcu platit za editovacie programy ...
Photoshop pre chudobnych = Photopea, zdarma on-line graficky editor, pracuje s vrstvami, komunikuje v slovencine
Polarr foto editor, bud on-line, alebo nainstalovany v PC, zdarma, retus tvare, aj krajiny
 
calimero
2020-12-29 14:30:55
príspevok od: gigapixel
Affinity produkty by som zaradil do kategórie pre profesionálov. Affinity Photo je určite plnohodnotná alternatíva k Adobe Photoshopu a v spojení s Capture One a využití Round-Trip workflow bezproblémová voľba pre profesionálov.
Súhlasím. Ako som objavil Affinity, Photoshop išiel bye-bye.
 
doks
2020-12-29 15:20:05
ešte by som spomenul Infinite color panel https://www.infinitecolorpanel.com/
 
matpi
2020-12-30 09:48:56
príspevok od: doks
ešte by som spomenul Infinite color panel https://www.infinitecolorpanel.com/
Tento plugin je podla mna vyborny len na portrety a na nic ine.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované